Посланник Папи кардинал Дзуппі закликав світ не втомлюватися підтримувати Україну

Посланник Папи кардинал Дзуппі закликав світ не втомлюватися підтримувати Україну - фото 1
Спеціальний посланник Папи в Україні кардинал Маттео Дзуппі на конференції «Масова міграція з України внаслідок російської агресії» в університеті кардинала Стефана Вишинського у Варшаві, заявив, що його місія в охопленій війною країні має особливу специфіку.

«Йдеться передусім про пошук найоптимальніших шляхів сприяння миру, і насамперед це має гуманітарний вимір. Ми дбаємо про дітей, особливо про тих, кого викрали з родини», – сказав кардинал Дзуппі OSV News.

«Ми хочемо повернути дітей до їхніх сімей. Це теж те, про що дуже просить українська влада», – сказав кардинал. Він наголосив, що 19 546 українських дітей були незаконно депортовані та передані з окупованих територій України до Російської Федерації.

Голова Єпископської конференції Італії зазначив, що конкретна співпраця налагоджена і «повільно», але «впевнено» досягаються певні успіхи. За словами кардинала, вони дають надію на продовження місії.

У розмові з OSV News кардинал Дзуппі навів приклад українського підлітка, якого викрали в Росію та погрожували призовом до російської армії, коли йому виповнилося 18 років.

Завдяки дипломатичним діям Ватикану українського хлопчика-сироту вдалося врятувати та перевезти до Києва, де він живе зі своєю сестрою. У розмові з OSV News кардинал сказав, що подібних прикладів «ще багато».

«Ми зацікавлені у вирішенні таких питань, в досягненні мети, а не в розголосі. Йдеться про гуманітарну дію, яка вимагає професіоналізму, перевірки і, на жаль, також часу», – пояснив він.

«Ми просто співпрацюємо, ми хочемо допомогти вирішити проблеми, особливо для найменших, тому що діти, на жаль, є жертвами (цієї війни). Війна дає стільки жертв, діти страждають, це найбільша несправедливість», – сказав він.

Кардинал Дзуппі також торкнувся питання ведення дипломатичного діалогу з особами, відповідальними за військові злочини, такими як президент Росії Володимир Путін і Марія Львова-Бєлова, уповноважена президента Росії з прав дитини.

«Люди повинні прагнути миру зі своїми ворогами. Справа саме в цьому — звісно, ніколи не забувати про відповідальність і справедливість. Мир також вимагає розмови з ворогами».

CARDINAL MATTEO ZUPPI

У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Львової-Бєлової та Путіна, звинувативши їх у викраденні дітей з України. Кардинал Дзуппі зустрівся зі Львовою-Бєловою під час дводенної миротворчої місії до Москви 29 червня 2023 року. На початку місяця він відвідав Київ.

Кардинал Дзуппі визнав, що головною проблемою для справедливого миру є визнання Росією своїх провин і відшкодування завданих збитків.

«Справедливість необхідна, і вона завжди вимагає правди», – сказав він. «Це величезний виклик, але ми повинні його прийняти, інакше нам залишиться тільки логіка сили. Треба шукати мирні шляхи справедливості, згідно з законом. Це, звісно, непросто, але для цього потрібен «третій» у конфлікті, і це має бути об’єднане міжнародне співтовариство, яке шукає умови, щоб війну можна було закінчити».

Відповідаючи на запитання про суперечливість екуменічного та дипломатичного діалогу з московським православним Патріархом Кирилом, який прямо підтримує Путіна та його виправдання війни в Україні, кардинал Дзуппі сказав, що цей діалог «має бути можливим... попри все».

«Російська Православна Церква є там дуже важливим гравцем. Це робить ще більш необхідним підтримувати діалог. Проте пам’ятаймо, що діалог не обов’язково означає визнання правоти співрозмовника, згоду з ним. Діалог – це інструмент. Тут мета — мир, а діалог — сприяння розбудові миру. У такому радикальному конфлікті діалог, звичайно, важкий, це величезний виклик, однак він необхідний», – сказав італійський кардинал.

Спеціальний посланник Папи Франциска в Україні запевнив, що Папа Франциск «чудово розуміє» біль українців і стоїть на боці пригноблених і тих, хто зазнає несправедливості.

«Я вважаю, що Папа вже багатьма способами продемонстрував свою близькість, свою турботу про Україну, свою чутливість до її болю», – сказав кардинал Зуппі, згадавши також про вдячність Президента України Володимира Зеленського щодо мирної діяльності Папи та довірі до Католицької Церкви.

Водночас кардинал Дзуппі висловив занепокоєння тим, що інтерес європейців і всього західного світу до війни в Україні падає, а в ЗМІ все менше інформації, що також впливає на надання допомоги потребуючим. За його словами, суспільства, здається, втомилися від війни.

«Ми повинні бути солідарними. Ми маємо надавати інформацію про те, що відбувається в Україні. Я бачу цю певну втому в суспільствах, можливо, звикання до того, що ця війна просто триває так довго», – сказав він, наголосивши, що «дуже гарним і важливим знаком і свідченням солідарності було те, як поляки відкрили свої домівки» і серця біженцям війни з України. Ця підтримка має тривати».

Він також повідомив, що Церква в Італії вирішила організувати відпочинок на батьківщині кардинала для дітей з України.

«Потрібно показати, що світ непоганий, що в ньому багато хорошого. Солідарність – це ліки, які лікують зранені серця. Це дає надію. Необхідно підтримати особливо тих, хто втратив усе і потребує заново будувати своє життя», – наголосив кардинал Дзуппі.

Він висловив сподівання, що зустріч з українськими дітьми, «подивившись їм в очі», дізнавшись їхню історію, ще більше сприятиме чутливості італійського суспільства до необхідності солідарності та підтримки. «Їхнє страждання є також нашим стражданням. Їхня проблема – наша проблема. Цьому також навчив нас досвід пандемії коронавірусу», – додав він.

Висловлюючи жаль з приводу політизації теми міграції в Європі, він підкреслив, що ці дебати не можуть обмежуватися питаннями безпеки, оскільки це зазвичай «пропаганда». Він зазначив, що міграція також приносить можливості та шанси. «Потрібна інтелектуальна система прийому», — стверджував він. Як приклад кардинал навів величезний попит Італії на робочу силу, у тому числі кваліфікованих спеціалістів у різних сферах.