18 християнських церков Одещини стали на захист УГКЦ

22.10.2010, 17:50
18 християнських церков Одещини стали на захист УГКЦ - фото 1
У неділю, 24 вересня, в церквах Одеси та Одеської області пройдуть молебні за те, щоб Українськый Греко-Католицькый Церкві в Одесі нарешті виділили місце під будівництво храму.

Odesa_UGCC.jpgУ неділю, 24 вересня, в церквах Одеси та Одеської області пройдуть молебні за те, щоб Українськый Греко-Католицькый Церкві в Одесі нарешті виділили місце під будівництво храму. Про це йдеться у спільному зверненні до мера Одеси і голови Одеської обладміністрації, підписаному керівниками 18 християнських Церков Одеси, – повідомляє МІСТ-Одеса.

Серед підписаниів звернення – єпископи, старші пастори і провідники Римо-Католицької Церкви, Вірменської Апостольської Церкви, Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви в Україні, Церкви християн віри євангельської, Об'єднання євангельсько-реформатських церков в Україні, Обласного об'єднання церков євангельських християн баптистів та інші.

У листі, зокрема, сказано: "Приводом нашого спільного звернення до вас стала атмосфера нездорової агресії, яка штучно нагнітається в місті окремими колами навколо будівництва в Одесі храму Української Греко-Католицької Церкви. Нас як братів у Христі одеських греко-католиків не може це не турбувати. Ми, предстоятелі і керівники Церков і релігійних об'єднань міста Одеси, усвідомлюємо, що у віровченні та церковній дисципліні наших церков існують значні відмінності. Однак ці відмінності не можуть стати причиною переслідування або дискримінації тієї чи іншої релігійної громади".

Як відзначають автори листа, право на молитву у відповідності зі своїми обрядами має будь-який громадянин України, що закріплено в Конституції, які знайшли відображення у статтях розділу другого "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина" Конституції України, прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996. У статті 35 цього розділу Конституції України сказано: "Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність".

Автори листа звернулися до мера і губернатора з проханням:

1. Дати офіційну оцінку пропагандистській кампанії проти одеських греко-католиків, озвучених низкою церковних і світських ЗМІ
2. Дати відповідь на питання, чому виділення землі під будівництво храму УГКЦ було винесено на громадські слухання, в той час як виділення землі і повернення церковних приміщень іншій релігійній громаді Одеси проходило в обхід таких слухань
3. Подати своє бачення конструктивного вирішення багаторічної проблеми відсутності в Одесі храму у віруючих УГКЦ

Звернення християнських Церков підтримали кришнаїти і представники прогресивного юдаїзму. Звернення передали в руки начальника Управління внутрішньої політики Одеської міськради Андрія Крупника, а також зареєстрували в канцелярії мера і губернатора. Як зазначають ініціатори цього листа, вони розраховують отримати офіційну відповідь на свій запит незалежно від того, яке прізвище буде носити після виборів мер Одеси і губернатор Одеської області.

Довідка РІСУ:

Одеська єпархія УПЦ 1 вересня опублікувала офіційну заяву щодо можливості будівництва греко-католицького храму в Одесі. «В Одесі, переважна більшість жителів якої є віруючими Української Православної Церкви, проживає така мала кількість греко-католиків, що немає жодної необхідності в будівництві не лише собору, але навіть і молитовного будинку для уніатів», — заявив митрополит Одеський та Ізмаїльський УПЦ Агафангел (Савін), який також є депутатом Одеської ОДА від «Партії регіонів».

У заяві наголошується, що митрополит Одеський УПЦ та духовенство Одеської єпархії вважають недоцільними і вкрай небезпечними зведення культового об'єкту «уніатів в столиці нашого краю».

Станом на березень 2010 року в Одесі нараховується 10 000 греко-католиків. Окрім того, як повідомив канцлер Одесько-Кримського екзархату УГКЦ о. Володимир Ждан, кілька великих греко-католицьких громад є в Одеській області: ільїчівська, роздільнянська, березовська та інші

Що ж до побудови храму УГКЦ в Одесі та виділення земельної ділянки під нього, то греко-католицька громада добивається цього уже багато років. Після низки відмов та зволікань влада висунула вимогу провести громадські слухання щодо містобудівного обґрунтування розташування храму УГКЦ в Одесі, за адресою, вул. Старопортофранківська (Прохорівський сквер). Громадське обговорення містобудівного обґрунтування було призначене на 4 вересня. Та на прохання Одесько-Кримського Екзархату Української Греко-Католицької Церкви його скасували та перенесли на невизначений термін.

Містобудівне обґрунтування розміщення храму УГКЦ розроблене на підставі рішення виконкому Одеської міськради від 24 червня 2009 року. Документ погоджений органами земельних ресурсів, природоохоронними, протипожежними і санітарно-епідеміологічними органами, органами містобудування і архітектури і охорони культурної спадщини. 22 липня 2010 року отриманий позитивний експертний висновок містобудівної документації управління архітектури і містобудівної політики Одеської облдержадміністрації.

Ситуація з храмами УПЦ в Одесі виглядає кардинально іншою. У тих випадках практика громадських обговорень для виділення землі під будівництво храму не застосовується. Як РІСУ вже повідомляла, на прохання Митрополита Одеського і Ізмаїльського УПЦ Агафангела (Савіна), виконавчий комітет Одеської міської ради дав дозвіл на будівництво храму УПЦ (МП) в центрі міста. Новий храм святителя Луки площею 12х12 м з'явиться на території міської лікарні № 3, розташованої за адресою Лідерсовський бульвар, 11. Перед обговоренням цього питання мер Одеси Едуард Гурвіц звернувся до членів виконкому з таким питанням: «Хто хоче прогнівити Бога і виступити проти будівництва?». Заперечень не було.

30 серпня за клопотанням митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела, який є депутатом Одеської обласної ради від Партії регіонів, на засіданні комісій Одеської обласної ради було ухвалено також рішення про передачу у власність Одеської єпархії УПЦ комплексу будівель по вул. академіка Воробйова, 2 для зведення храму на честь святого праведного Йоанна Кронштадтського.

За даними соціологічних досліджень, проведених Одеською філією інституту Горшеніна та Київським міжнародним інститутом соціології, в Одесі в 2010 році проживає близько 10 тис. греко-католиків.

Діючих православних храмів, розташованих на території Одеської області, за даними Одеської єпархії УПЦ (МП) на даний момент налічується близько 300. З огляду на дані соціологічних досліджень, всього віруючих в Одеській області від загальної чисельності населення проживає 1,58 млн. чоловік, православних – 1,26 млн. чоловік, православних, які ототожнюють себе з Московським Патріархатом – 467,7 тис. осіб або 37% від усіх православних. Таким чином, на один храм УПЦ (МП) припадає 1,55 тис. прихожан.

Попередньо відповідь на заяву Одеської єпархії УПЦ дали в Одесько-Кримському екзархаті УГКЦ.

Синод єпископів УГКЦ 3 вересня звернувся до Президента України, висловлюючи глибоку стурбованість заявою представництва УПЦ в Одесі від 1 вересня. Єпископи УГКЦ з України та багатьох країн Європи, Північної й Південної Америки та Австралії зазначили, що очікують «авторитетної реакції» Віктора Януковича на ситуацію з виділенням землі під будівництво греко-католицького храму в Одесі.