• Головна
  • ЗМІ переключили увагу з конфлікту в УПЦ на заборону абортів...

ЗМІ переключили увагу з конфлікту в УПЦ на заборону абортів

02.04.2012, 09:21
Світські засоби інформації поволі переводять увагу з внутрішніх подій в Церквах, зокрема в Українській Православній Церкві, що були в фокусі кілька останніх місяців, до намагань Церкви якомога більше впливати на суспільне життя країни.

Моніторинг висвітлення світськими засобами масової інформації найрезонансніших релігійних подій 1-15 березня 2012 року. В матеріалі проаналізовано публікації 25 онлайн-ресурсів – загальноукраїнських інформаційних агенцій, новинних сайтів, електронних версій всеукраїнських і регіональних друкованих видань, телеканалів і радіостанцій.

Внутрішньоцерковні справи

Українська Православна Церква. 1 березня кореспонденти газети «День», «Радіо Свобода» та представник Української асоціації релігійної свободи взяли інтерв’ю у Предстоятеля УПЦ. Ця розмова була опублікована у цих виданнях: 5 березня на сайті «Радіо Свобода», 6 березня у «Дні», републікована порталом «УНІАН-релігії» 6 березня. Основне послання Глави УПЦ – «Церквою керую я» (поширили УНІАН, «Українська правда», «Дзеркало тижня», «Подробности», «Коментарі», «Радіо Свобода», ТСН, «Фокус», «Liga.net», «Zaxid.net»). Предстоятель УПЦ наголосив, що Синод рахується з його думкою, але і він має прислухатись ідодумки Синоду.

Резонансним стало також його інтерв’ю виданню Weekly.ua, опубліковане 15 березня. Розмову з Митрополитом Володимиром і його заяву про те, що Предстоятель УПЦ готовий піти на спочинок, якщо на це буде рішення Церкви, републікували УНІАН, «Український тиждень», ВВС, «Подробности», «Фокус», ТСН, «Левый берег». Видання «Обком» та УНІАН акцентували на словах Митрополита Володимира, що Президент України більше з ним не радиться. А «Український тиждень» звернув увагу на заяву Предстоятеля УПЦ, що він не вірить в об’єднання Церков у найближчому майбутньому. Також Митрополит Володимир розповів, що зараз практично не має стосунків з Предстоятелем УПЦ КП («Український тиждень»).

Протистояння у верхах УПЦ знайшло відгук і серед вірян. 7 березня «Коммерсант», «Liga.net», «Корреспондент» повідомили, що прихильники Глави УПЦ забарикадували Печерську Лавру. УНІАН процитував голову комітету «Наступ» – одного з організаторів акції, який заявив, що вони виступають проти захоплення влади у Московському Патріархаті.

Видання повідомляли і про те, що Митрополита Володимира в лікарні провідувала віце-прем’єр із гуманітарних питань Раїса Богатирьова («Корреспондент», «УНІАН-релігії», «Подробности», «Обком», «Главком»), архиєпископ Августин («УНІАН-релігії»), інші єрархи УПЦ («УНІАН-релігії»). 13 березня в телефонному режимі відбулася розмова Митрополита Володимира з Патріархом Кирилом («УНІАН-релігії»).

ЗМІ пишуть про регулярне відправлення Главою УПЦ богослужінь в лікарні («УНІАН-релігії», про першу Літургію у Великому пості, «УНІАН-релігії» про Літургію в суботу другої седмиці Великого посту). Про покращення стану Предстоятеля говорять і в УПЦ («УНІАН-релігії»). За інформацією «УНІАН-релігії», 6 березня на телеканалі «Ера» тричі буде показане інтерв’ю з Митрополитом Володимиром. Видання «Український тиждень» та «УНІАН-релігії» акцентували на тому, що в цій розмові Предстоятель УПЦ подякував за молитви про його одужання і розповів про взаємини православних Церков в Україні.

7 березня інтерв’ю згаданому вже виданню Weekly.ua (републіковано порталом «УНІАН-релігії») дав митрополит Павло, що заявив, що Київського Патріархату не існує, а є однойменна політична партія (УНІАН, «Українська правда», «Подробности», «Фокус», «Liga.net», «Левый берег», «Сегодня», «Главком»). В тому ж інтерв’ю намісник Києво-Печерської Лаври заявив, що прем’єр-міністр Росії Володимир Путін допомагав Лаврі, тому за нього, як за мецената, в Лаврі моляться (УНІАН, «Українська правда», «Український тиждень»,  «Корреспондент», «Коментарі»,«Подробности», «Liga.net», ТСН, «Zaxid.net», «Левый берег», «Дзеркало тижня»). Ця заява викликала певний резонанс, зокрема, в блозі на «Українській правді» журналіст Олександр Михельсон запитав, а коли ж в УПЦ молитимуться за мецената Івана Мазепу, що фактично профінансував будівництво Лаври в теперішньому її вигляді. А журналіст Михайло Ткач поцікавився, скільки грошей треба перерахувати, щоб митрополит Павло і за нього помолився (блог на сайті «Українська правда»). «Коментарі» процитували висловлювання митрополита Павла, що він готовий замінити Митрополита Володимира.

Зацікавлення світських експертів і засобів масової інформації викликав факт участі митрополита Одеського (УПЦ) в передвиборчій кампанії кандидата на посаду президента Росії Володимира Путіна. В блозі на «Українській правді» Олег Медведєв задався питанням, чому митрополит Агафангел, що виступив з «мракобісною» статтею «Оранжевые метят в серце святой Руси» в агітаційній газеті Путіна, має нахабство претендувати на місце Предстоятеля УПЦ, якщо для нього Росія ближча за Україну, а Церква – лише політичний майданчик. Про ФСБшний вишкіл митрополита Агафангела пише в блозі на «Корреспонденті» і юрист Валерій Хвостов. УНІАН, ТСН, «Левый берег», «Коментарі» з посиланням на прес-службу УПЦ повідомили, що митрополит Агафангел зрадів перемозі «здорових сил» Путіна над «ворогами Росії».

В першій половині березня про УПЦ згадали в Москві. Згідно з заявою глави інформаційно-синодального відділу РПЦ російському виданню «Огонёк», в РПЦ вважають тему автокефалії УПЦ перебільшеною («Український тиждень», «УНІАН-релігії»).

В УПЦ мають намір канонізувати двох подвижників благочестя – до лику місцево шанованих Донецької єпархії схимонаха Ілію та до лику місцево шанованих Ніжинської єпархії ігуменю Смарагду (Онищенко) («УНІАН-релігії»).

Українська Православна Церква Київського Патріархату. В УПЦ КП вважають, що Харківську єпархію УПЦ очолить митрополит Агафангел, але в УПЦ цю інформацію спростували («Коментарі»).

Українська Греко-Католицька Церква. 2 березня на шпальтах «Дня» з’явилось інтерв’ю з Главою УГКЦ, в якому Патріарх Святослав говорив про завдання Церкви, міжконфесійні відносини з УПЦ, УПЦ КП, РПЦ, про виховання майбутніх поколінь, питання Патріархату УГКЦ тощо. УНІАН звернув увагу на слова Глави УГКЦ про те, що УПЦ збираються використати як інструмент для геополітичного проекту. «УНІАН-релігії» акцентував на заяві про те, що Церква не дасть себе втягнути в політичну боротьбу. УНІАН та «Zaxid.net» переповіли слова Патріарха Святослава на зустрічі з молоддю, що він надає перевагу спілкуванню не в соціальних мережах, а в житті.

10 березня Предстоятель УГКЦ Святослав відвідав Митрополита Володимира у лікарні («Українські новини», «УНІАН-релігії», «Український тиждень», «Подробности», «Фокус», «Zaxid.net», «Левый берег», «Дзеркало тижня»).

Колонка архиєпископа Любомира (Гузара) на «Українській правді» про побудову держави (републікована УНІАН). «Zaxid.net» повідомив про зустріч колишнього Глави УГКЦ зі студентами університету «Львівська політехніка», що відбулася 13 березня. На цій зустрічі єрарх зазначив, що єдність Церкви буде тоді, коли її прагнутиме народ («Zaxid.net»). Також кардинал наголосив, що успіх нетрадиційних церков в Україні пояснюється тим, що традиційні замало працюють («Zaxid.net»). Ліками від радикалізму він назвав вивчення історії («Zaxid.net»). Також першоєрарх наголосив, що держава має поважати свободу Церкви («Zaxid.net»).

Українська Автокефальна Православна Церква (оновлена). 15 березня портал «УНІАН-релігії» повідомив про ХХІІ єпархіальний збір Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ (о), на якому архиєпископ Ігор (Ісіченко) наголосив, що головним завданням Церкви є перехід під омофор Константинополя.

Юдеї. Повідомлення про день жалоби і посту перед Пуримом («УНІАН-релігії»), святкування Пуриму (5 канал, «УНІАН-релігії»). У Тернополі юдеї просять владу повернути частину конфіскованих синагог («УНІАН-релігії»).

Мусульмани. Мусульман Криму закликали не святкували 8 березня (УНІАН, «Українські новини», «Подробности», «Liga.net», «Левый берег», «Коментарі», «Главком»). ТСН продовжили висвітлення історії про завідувачку дитячого садочка, що окропила святою водою дітей мусульман.

Церква і суспільство

Резонанс серед світських ЗМІ отримали заяви УГКЦ і РКЦ про нагальні проблеми суспільства. 14 березня УНІАН, ВВС, «Левый берег» та «Zaxid.net» опублікували інформацію про виступ Церков проти пропаганди гомосексуалізму. ТСН наголосила, що за словами католиків, одностатеві шлюби – пародія на «священні подружні узи».

Більшого розголосу набула ініціатива РКЦ і УГКЦ про законодавчу заборону абортів. Про ініціативу повідомили УНІАН, «Українська правда», «Український тиждень», «Подробности», «Корреспондент», «Коммерсант», «Коментарі», «Фокус», ТСН, «Zaxid.net», «Сегодня», «Главком». Чимало видань наголосили на тому, що такий законопроект обмежує права жінок («Коммерсант», «Сегодня», «Український тиждень»). «Фокус» опублікував думку експерта гендерної експертної платформи при ГІАЦ «Крона» Марії Дмитрієвої, яка вважає, що закликати до заборони абортів за умов обмеженого доступу до відповідних медичний послуг і відсутності сексуальної освіти – не найрозумніший крок Церкви. «Zaxid.net» і ТСН наголосили, що проти заборони абортів виступили гінекологи і представниці феміністичного руху. Також останнє видання в ширшому матеріалі від 15 березня акцентувало на тому, що розмовами про заборону абортів Україна рухається шляхом африканських країн та країн мусульманського світу (ТСН). Деякі видання наголосили на тому, що жінки в Україні стали робити менше абортів («Голос», «Фокус», «Сегодня»).

Тим часом, спроби Церкви впливати на цей бік життя суспільства викликали не тільки позитивну реакцію. «Фокус» повідомив, що 8 березня в Києві пройде феміністичний марш під гаслом «Церкві і державі час жити нарізно!» з вимогами зменшити вплив Церкви на соціальну політику держави.

Зацікавила ЗМІ ще одна конфліктна ситуація – в Чернігові у храмі УПЦ 65-річній матері відмовили хрестити дитину, народжену за допомогою штучного запліднення («УНІАН-релігії», ТСН, «Голос»). Втім, настоятель Спасо-Преображенського собору пояснив суть конфлікту надмірними претензіями матері – жінка наполягала, щоб хрещеним батьком дитини був сам священик, а обряд проводили троє священнослужителів одразу.

Увагу ЗМІ привернули і теми збереження та відбудови храмів. Висвітлили засоби масової інформації і новий виток протистояння навколо будівництва біля Софії Київської, тисячолітній ювілей якої, до речі, хочуть скасувати («Коментарі»). 5 березня Апеляційний суд скасував рішення Господарського суду Києва про призупинення будівництва на вул. Гончара 17-23, чим практично дозволив забудову Софії Київської («Українська правда», «Коментарі»). 13 березня громадські активісти закликали киян стати на захист пам’ятки (5 канал).

Тим часом, за словами депутата Київради Олександра Бригинця, у храм на Аскольдовій могилі не дозволяють провести комунікації («Liga.net»). «Українська правда», «УНІАН-релігії», «Коментарі» опублікували його ж інформацію про поганий стан Трапезної церкви Св. Апостола Іоанна Богослова Михайлівського Золотоверхого монастиря. Про фактично аварійний стан Катерининського собору в Херсоні пише «Україна молода». «Zaxid.net» повідомив, що у Львові укріплять пагорб Троїцької церкви.

За інформацією «УНІАН-релігії», в Севастополі на території міської лікарні №1 буде споруджено храм Святого Луки Кримського. В Харкові буде побудовано храм святої Тамари («Коментарі»). Про можливе будівництво церкви Святителя Миколая в Києві повідомив депутат Київради Олександр Бригинець у блозі на «Кореспонденті», також про це написали «Коментарі». Зацікавила ЗМІ і інформація про те, що в Києво-Печерській Лаврі планується ввести електронний квиток («Дзеркало тижня»). Тим часом самозвана громада «Святої Католицької Церкви Непорочного Серця Марії в місця з’яви Матерії Божої у парку Національного Відродження» після знесення у вересні минулого року їх каплиці в парку Тернополя будує монастир під Тернополем, в районі села Гаї Гречинські (УНІАН).

Увагу світських ЗМІ привернув можливий конфлікт в Криму – місцева громада УПЦ КП збирає підписи за виділення ділянки для будівництва кафедрального собору «Храм Христа Спасителя» («Радіо Свобода», ВВС, «Коментарі»), а місцева влада, у компетенції якої виділення землі, наполягає на тому,що Церква має сама вирішувати спірні питання з кримськотатарським населенням. Тим часом кримські татари протестують проти забудови старих мусульманських кладовищ («Радіо Свобода»).

Діячі, що входять до складу так званої групи «Першого грудня», закликали до національного круглого столу для обговорення нагальних проблем суспільства. Такий захід планується провести 5 квітня («Українська правда», ВВС, «УНІАН-релігії», «Коментарі»). 10 березня «Радіо Свобода» опублікувало інтерв’ю з Євгеном Сверстюком, що наголосив на великій вазі Церкви у сучасному суспільстві.

Продовження отримала і тема про цензурування сайту УПЦ. 2 березня «УНІАН-релігії» з посиланням на «Телекритику» головний редактор офіційного сайту УПЦ та шеф-редактор Інтернет-видання «Православіє в Україні» протоєрей Георгій Коваленко заперечив будь-які факти цензурування, а інтерв’ю з Митрополитом Володимиром було знято з сайту через те, що воно не було узгоджене з митрополитом та його помічниками і готувалося не за правилами прес-служби.

Соціологічне опитування. Опитування було проведене компанією Research & Branding Group 10-20 лютого в південних та східних регіонах України. Переважна більшість видань подали результати опитування фрагментарно, акцентуючи на тому чи іншому аспекті. Повністю результати дослідження були опубліковані на порталі «УНІАН-релігії». Світські видання переважно цікавили такі тези: 2/3 українців довіряють Церкві («Українські новини», «Подробности», «Сегодня», «УНІАН-релігії»). Портал «УНІАН-релігії» наголосив, що 42% опитаних вважає релігію національною традицією українців. «Сегодня», «УНІАН-релігії», «Український тиждень», «Корреспондент» акцентували, що 84% відносять себе до православних, 3% – віруючих інших релігій, 2% – до протестантів, 3% вважають себе віруючими, але до жодної конфесії себе не відносять. «Голос» акцентував на тому, що було налічено 4% атеїстів. Видання також наголошували на тому, що лише 11% опитуваних не бачать церковного розколу. Серед причин розколу називають внутрішньополітичне протистояння (31%), боротьбу за ресурси (28%), міжнародну політику (17%) («Голос», «Український тиждень»). Також «Голос» та «Сегодня» акцентували на тому, що всього 12% регулярно ходить до Церкви, але віруючими себе вважає більше половини опитуваних. Опитування стосувалась і думки українців щодо передачі храмів, що за радянських часів опинились у владі держави. За словами «Голосу», 48% опитаних на півдні і сході України не проти передати храми УПЦ, проти висловлюється 19%. «Zaxid.net» подає трошки інші цифри – 46% за передачу храмів УПЦ, від 19 до 22% проти. «Левый берег» акцентує на тому, що не проти передачі об’єктів Церкві (не конкретизуючи якій саме конфесії) виступає 62% респондентів.

Просвітницькі матеріали: «Християнізаційні впливи на Русі в ІХ столітті (частина 2)» («УНІАН-релігії»), про становлення Московії і роль в цьому процесі українців «Як волиняни Москву розбудовували» («День»);

світські ЗМІ продовжили публікувати матеріали про історію життя Патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого («День», «Zaxid.net», «Дзеркало тижня») та про заходи зі вшанування пам’яті («Коментарі»), зокрема презентації книги історика Володимира Сергійчука «Патріарх Йосип Сліпий у документах органів державної безпеки» («Історична правда»); вшанування пам’яті преподобних отців Печерських в Лаврі («УНІАН-релігії»);

в Дніпродзержинську встановлять 12-метрове розп’яття Ісуса Христа («Фокус», «Сегодня»);

«Тернопільське земляцтво в Києві» видасть стародавнє Бучацьке Євангеліє українською мовою («УНІАН-релігія»), інформація про книгу Юрія Дорошенка «Без догмату. Релігійні магістралі» (блог Олега Медведєва на «Українській правді»), видання про життя Марії Єгипетської («УНІАН-релігії»);

про внесення до Списку всесвітньої спадщини українських сакральних об’єктів: 16 дерев’яних церков («Україна молода»), Херсонесу («УНІАН-релігії»), Кирилівської та Андріївської церков в Києві («УНІАН-релігії»);

розмова з протоєреєм Митрофорнієм, настоятелем трьох хотинських храмів («Дзеркало тижня»);

до Одеси привезли мощі Святого Миколая («Коментарі»);

про сутність посту («УНІАН-релігії»), як правильно його дотримуватись («Сегодня», «Коментарі»), на тему Великого посту і інтерв’ю з о. Андрієм Нагірняком («УНІАН-релігії»);

про свободу, національну ідею та народ від пастора Валерія Антонюка («УНІАН-релігії»);

про мимовільні гріхи та проблеми і цінності сучасних людей від ігумена Феогноста («УНІАН-релігії»).

Кримінальні новини: в Криму з монастирського храму викрали золота на 40 тисяч гривень (УНІАН, «Liga.net», «Коментарі», «Главком»). Матеріал «Як сектанти людей дурили» («Коментарі») – про людей, що виявились ошуканими пастором церкви «Посольство Боже».

А от Свято-Варваринському храму в селі Капітолівці на Харківщині повернули ікону, викрадену три роки тому («УНІАН-релігії»).

Цікавили ЗМІ і скандальні теми. В Криму глава мусульманської спільноти був відсторонений від справ через алкоголь («Левый берег», «УНІАН-релігії», «Коментарі»). Україна входить в трійку лідерів за кількістю мігрантів-християн («Український тиждень»).

Церква і влада

Світські ЗМІ продовжили висвітлення теми можливої передачі Києво-Печерської та Почаївської Лавр УПЦ. 6 березня журналіст «Коммерсанта» Артем Скоропадський в матеріалі «Победителю достанется Лавра» (републікували «Подробности», «Голос», ТСН, «Zaxid.net») акцентував на тому, що можливий законопроект №9690 «Про повернення об’єктів культурної спадщини релігійних організацій» викликав протистояння між УПЦ і УГКЦ, яка також претендує на Почаївську лавру. За словами експертів – директора РІСУ Тараса Антошевського та віце-президента Української асоціації релігіє знавців Людмили Філіпович, – щоб уникнути конфліктів, святиня має лишитися у власності держави.

Депутати Тернопільської обласної ради звернулись до Президента України з проханням не допустити прийняття закону (УНІАН, «Zaxid.net», «Український тиждень», «Подробности», «Дзеркало тижня», «Главком»). Про те, що ініціатива про зібрання підписів за повернення Почаївської Лаври та Свято-Воскресенського собору в Рівному провокує конфлікт, йдеться і в відозві Української Народної Партії (УНІАН, «Главком»).

13 березня УНІАН, «Коммерсант» (републікували «Подробности»), «Zaxid.net», «Левый берег», «Український тиждень» наголосили що Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) звернувся до голови ВРУ з проханням зняти законопроект із розгляду, мотивуючи тим, що цей законопроект несе загрозу міжконфесійному миру в країні. Про недоцільність передачі і те, що Лаври мають бути відкриті для всіх християн, говорив і колишній Глава УГКЦ Любомир Гузар («Український тиждень»).

Про передачу Лавр як інтерес Кремля написав в колонці «Українського тижня» Ігор Лосєв. Він також нагадав про можливість надання цим святиням статусу ставропігії, що б унеможливило втручання місцевих церковних єрархів в справи установ, що підпорядковуються безпосередньо Московському Патріарху Кирилу.

Тим часом, «Zaxid.net» та «Корреспондент» повідомили, що у Почаєві замість парковки буде вертолітний майданчик для Януковича.

На хвилі цього протистояння «Коммерсант» нагадав і про вимоги львівських римо-католиків повернути костел Святої Марії Магдалини, в якому зараз розташовано Національний дім органної і камерної музики. Архиєпископ РКЦ в Україні Мечислав Мокшицький наголосив, що з 28 римо-католицьких храмів богослужіння проводяться тільки у двох. Захищаючи свою позицію, влада керується статусом пам’ятки архітектури. Про цю ситуацію пише і «Zaxid.net».

Львівська громада УПЦ КП вже 20 років намагається повернути собі будинок на вул. Грушевського, 2 («Zaxid.net»). Тим часом Одеська громада Римо-Католицької Церкви вимагає від Генеральної прокуратури та владних структур притягнути до відповідальності осіб, що причетні до руйнування пам’ятки архітектури – будівлі, що входила до храмового комплексу кафедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці (УНІАН).

Низка видань 11 березня («Радіо Свобода», «УНІАН-релігії») повідомили, що Президент України Віктор Янукович привітав Главу УАПЦ, Митрополита Київського і всієї України Мефодія, з Днем народження. Також Президент України нагородив орденом «За заслуги» ІІІ ступеня архиєпископа Тульчинського і Брацлавського УПЦ Іонафана (Єлецьких) («Український тиждень»).

Світські ЗМІ продовжили висвітлювати тему взаємодії Церкви і політики в світлі виборів, що наближаються. За словами керівника РІСУ Тараса Антошевського, політики втягуватимуть Церкви у передвиборче протистояння («Український тиждень»).

Таким чином, світські засоби інформації поволі переводять увагу з внутрішніх подій в Церквах, зокрема в Українській Православній Церкві, що були в фокусі кілька останніх місяців, до намагань Церкви якомога більше впливати на суспільне життя країни. Все більше світські ЗМІ акцентують на просвітницьких акціях, суспільних ініціативах тощо. Найбільш резонансні матеріали першої половини березня 2012 року з’явились на шпальтах «Коментарів» («Weekly.ua»), «Коммерсанту». Також активно висвітлювали церковне життя в Україні УНІАН, «Український тиждень» та «День».

Марина ДОВЖЕНКО