Зруйнована бурею: як з бойківської церкви постала цвинтарна каплиця

Зруйнована бурею: як з бойківської церкви постала цвинтарна каплиця - фото 1
Про каплицю Успіння Пресвятої Богородиці з с. Ялинкувате

Українська дерев`яна архітектура найвищого рівня майстерності досягла у церковному будівництві. Протягом століть утворилися місцеві школи храмобудування: бойківська, лемківська, гуцульська, галицька, буковинська, волинська, придніпровська. Усі вони вирізнялися своїми регіональними відмінностями.Гал-інфо у співпраці з Музеєм народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького продовжує розповідати про сакральну спадщину, яка зберігається в музеї просто неба.

БОЙКІВЩИНА

Бойківщина становить найбільший експозиційний сектор львівського скансену, у якому представлено дві бойківські церкви, дзвіницю і капличку. Бойківська сакральна архітектура вирізняється мальовничістю, пропорційністю, вдалим співвідношенням мас і форм, майстерністю обробки матеріалу. На даній території українських Карпат сформувався так званий тип «бойківських церков» - це тридільна і триверха церква, у якій зруби святилища, нави і бабинця (притвору) перекриті шатровими завершеннями з багатьма заломами.

Каплиця Успіння Пресвятої Богородиці з с. Ялинкувате

У етносекторі Бойківщина стоїть дерев`яна каплиця Успіння Пресвятої Богородиці з с. Ялинкувате Сколівського району Львівської області. Вона була побудована у 60-70 роках ХІХ ст. з матеріалу церкви 1752 року, яку зруйнувала буря.

Дерев`яна каплиця Успіння Пресвятої Богородиці з с. Ялинкувате Сколівського р-ну Львівської обл.  Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

В основі будівлі лежить квадратний зруб, перекритий двосхилим дахом з фронтонами. На даху піднімається невелика маківка з кованим хрестом.

Переклад напису на одвірку каплиці з с. Ялинкувате: «Року Божія 1752 місяця лютого 27 дня за благословенням єпископа Онуфрія Шумлянського». Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

На одвірку каплиці є напис: «Року Божія 1752 місяця лютого 27 дня за благословенням єпископа Онуфрія Шумлянського». Закінчення напису складно розшифрувати.

Ікона Успіння Пресвятої Богородиці. Каплиця з с. Ялинкувате Сколівського р-ну Львівської області. Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Інтер’єр каплиці дуже простий: ікони та невеликий престол напроти входу. Світло в капличку йде через два віконця, прорубаних в бокових стінах зрубу.

Дерев`яна каплиця Успіння Пресвятої Богородиці з с. Ялинкувате Сколівського р-ну Львівської обл.  Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Каплиця стояла на кладовищі і служила для релігійних відправ у дні поминання померлих. Вона належить до поширених на Бойківщині культових споруд такого типу.

Ідейні натхненниці проєкту – Анна Джунківська, Леся Гарасим

Уляна Франків

"Гал-інфо", 22 липня 2019

Відео та монтаж – Олена Ляхович