Про душу 500-літньої церкви Святого Духа в с. Потелич

25 червня 2013, 15:54 | Краєзнавство-дайджест | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

"Живий журнал" Романа Балука, 24 червня 2013

Церква у Потеличі
21 червня 2013 року на черговій сесії ЮНЕСКО до списку світової спадщини були внесені 16 дерев'яних церков Карпатського регіону. По 8 на території України і Польщі. У деяких з-них я вже бував раніше. Але, гортаючи список, усвідомив, що я не був у найстарішій - церкві Святого Духа 1502 року в селі Потелич, Жовківського р-ну, Львівської обл. Тому, користуючись інформаційним приводом я вирішив просто поїхати туди на найближче недільне Богослужіння...

Церква у Потеличі
2. Святодухівська церква зведена, згідно з літописними джерелами, 1502 р. потелицькими гончарами на місці попереднього храму Бориса і Гліба. Особливості художньо-декоративного вирішення інтер'єру Святодухівської церкви в комплексі з безперечною архітектурною цінністю дають підстави зарахувати її до найвизначніших мистецьких пам'яток України. Більше історичних даних тут ;)

Церква у Потеличі
3. З центру Львова сюди 70 км. в напрямку Рави-Руської. Не можу не написати, що від з'їзду з міжнародної траси до Потелич кілька кілометрів недороги по якій майже нереально їхати чимось крім трактора... :(  Церква стоїть трохи згори, над двома немаленькими ставками. Комплекс складається з церкви, дзвінниці і двох сторожівок на входах. Колись тут цілий час сидіи охоронці. Дзвони почув десь перед десятою. Рухаюсь ближче.

Церква у Потеличі
4. Переходячи місток між ставвками, вітаюсь з кількома місцевими. Відразу дізнаюсь, що священник, який править в церкві тут не живе, а щоразу приїжджає.

Церква у Потеличі
5. По інший бік длроги від церкви є монастир Св. Йосифа в якому живуть кілька черниць, що опікуються церквою і місцевими дітьми. Хоча, монастирем цю хату зі всіма вигодами назвати можна лише умовно. Однак, в будь-якому випадку монахині роблять добру справу. Спілкування з ними вийшло дуже теплим. Скаржаться на погану дорогу і надіються, що після внесення церкви до спадщини ЮНЕСКО, дорогу відремонтують.

Церква у Потеличі
6. У конструкції всіх споруд немає жодного цвяха.

Церква у Потеличі
7. Ця неділя припала ще й на свято Зіслання Святого Духа, тому я потрапив ще й на святкову службу, одним з елементів якої тут є освячення букетів з квітами та всякою зеленню.

Церква у Потеличі
8. Вже з перших хвилин ловлю себе на тому, що отримую грандіозне душевне і естетичне задоволення від поскрипування старої підлоги і відчуваю на собі погляди розписів, що у 1648 так само дивились на Хмельницького...

Церква у Потеличі
9. Церква особлива тим, що тут немає класичного іконостасу. Він намальований безпоседньо на фронтальній стіні центральної секції.

Церква у Потеличі
10. Більшість розписів датуються 1620-1640 роками.

Церква у Потеличі
11.

Церква у Потеличі
12. Служба починається в 10.00. Багато людей у вишиванка. Також багато дітей. Перед початком всі один з одним по 100500 разів привіталися і побажали доборого здоров'я. Церква одноповерхова. Хорів немає. Кілька дівчат дуже мелодійно і професійно допомагають священнику. Очевидно, що вони і є церковний хор.

Церква у Потеличі
13. Крім цієї у селі Потелич ще 3 церкви: дві греко-католицькі і польський костел. Попри це, людей на службу звично збирається так, що стоять на вулиці.

Церква у Потеличі
14. Служба звична. Тіки в місті значно менше людей клякают на коліна під час молитви, а тут усі, крім одиниць.

Церква у Потеличі
15. На певному етапі діти починаю виходити провітритись ;)

Церква у Потеличі
16. Наостанок освячують букети

Церква у Потеличі
17. Вкінці служби відбувся один цікавий момент. Свяженник оголосив, що невідома особа кинула у тацю 500$. Подякував жертводавцю, а потім всі співали многая літа. Після чого в мене в голові промайнуло дві думки. Перша: ото був би кадр!! (як хтось кидає доляри в тацю під час служби на фоні 500річних розписів). І друга: то не свяченник приїхав на тому джипі, що стоїть біля ставка ;)

Церква у Потеличі
18. Загалом стан церкви дуже добрий. Розписи збереглись шикарно. Від них віє історією.

Церква у Потеличі
19. Також помітив, що до церкви прийшло багато молоді. Чим трохи розвіяв для себе стереотип, що всі виїжджають з села назовсім.

Церква у Потеличі
20.

Церква у Потеличі
21.

Церква у Потеличі
22. Отака історія. Цікаво, чи виллється внесення до списку ЮНЕСКО хоча б у якусь практичну складову... Чи понад півтисячного віку церква, так і залишиться місцем біля міжнародної траси, куди час від часу, розбитою дорогою заїжджатимуть зробити кілька фотографі - а раптом згорить...

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

    Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти