Вірменському собору у Львові 645 років

18 серпня 2008, 08:37 | Краєзнавство-дайджест | 0 |   | Код для блогу |  | 

Галина ТЕРЕЩУК. - "Радіо Свобода", 15 серпня 2008 року

Львів – Перші вірмени оселились у Львові в часи Данила Галицького. Вірменські родини були одними з найбагатших у місті, отримували королівські привілеї і були знаними у Європі. Давні вірмени залишили сучасникам унікальну пам’ятку —Вірменський собор. Цими вихідними у Львові відзначатимуть його 645-річчя. Вірменський собор — один із найдавніших храмів міста. Він є туристичною перлиною, яка приваблює і дивує красою європейців. Щоб врятувати цю красу, Міністерство культури Польщі виділило гроші для реставраційних робіт у Вірменському соборі.

Здавалося б дивним приїхати у європейське місто і у самісінькому центрі натрапити на неповторний шматочок сходу – комплекс Вірменського собору. Це улюблене місце львів’ян і численних туристів. Одна з найдавніших архітектурних пам’яток з другої половини XIV століття була осередком вірменської спільноти.

Собор збудований у 1363-70 роках за гроші заможних купців. Ім’я архітектора достеменно не відоме, але він переніс на далекі українські землі риси легендарного собору з древньої столиці Вірменії – Ані.

Науковець Наталія Царьова розповіла: «Перед входом бачимо плити – хачкари , пам’ятні плити зі знаком хреста, хач, вірменською мовою. Вірмени кажуть: там, де хачкар, там Вірменія. І маємо тут шматочок Вірменії у Львові».

Порятунок собору – найкращий дарунок до ювілею

Нинішній вигляд собору відповідає початку XVIII століття. Хоча згодом усередині храм зазнав певних змін. Архієпископ Юзеф Теодорович замовив фрески, зокрема, у тоді молодого художника Яна Розена, який залишив неповторні розписи на стінах «Тайна вечеря», «Розп’яття», «Поховання святого Одеона». Однак вони перебувають у жахливому стані. Адже після Другої світової війни радянська влада у Вірменському соборі зробила сховище українського іконопису і до 2000 року храм був зачинений. По фресках часто стікала вода і від цього глибоко обвалилась штукатурка.

Міністерство культури Польщі виділило фінансування для реставрації шести розписів у Вірменському соборі, які проводять львівські і варшавські фахівці. Нині вони працюють над фрескою «Усічення голови Івана Хрестителя», оскільки вона у найгіршому стані, з великими втратами живопису.

Варшавський і львівський реставратори Іоанна Сорохтей та Інна Дмитрук розповіли:

– Де є малярський шар, то підклеюємо усе. Наразі не знаємо, скільки часу реставруватимемо одну фреску.

– Абсолютно втрачена зв’язка, сиплеться, як пудра.

Порятунок комплексу Вірменського собору, кажуть львівські вірмени, — найкращий подарунок Польщі і Львова для них з нагоди 645-річчя храму.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

    Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти