З історії релігійної думки на Україні

 • 23 серпня 2011, 11:51 | З історії релігійної думки на Україні

  Останки старої релігії в українській селянській обрядності

  Річний обіг сільського життя в нас ще донедавна (а подекуди й досі, бодай у фрагментах) становив дуже цікаву систему обрядів і відправ: молитв, магічних актів і трапез-жертв, якою давній українець підтримував і управильняв свої відносини до довколишнього світу: до тих сил, що ним правлять, до свого людського оточення і до тих поколінь, які відійшли і яким він завдячував своє існування.

 • 23 серпня 2011, 11:49 | З історії релігійної думки на Україні

  Передхристиянський релігійний світогляд

  Для пізнання релігійного світогляду українського народу з-перед християнізації маємо три категорії джерел. Одна — це найстарші вісті чужоземних письменників-сучасників про релігію українських племен; сюди ж можна прилучити також згадки в договорах Русі з греками в X в., переховані в наших літописах, бо укладалися вони, очевидно, греками відповідно тому, що останні знали про релігійні погляди Русі. Друга — це згадки наших писаних пам’яток із християнських часів, де принагідно згадуються старі релігійні обряди або називаються ймення давніших богів; такі згадки маємо в київських літописах, в проповідях, які докоряли людям за заховування старих передхристиянських обрядів, та в поетичних прикрасах «Слова о полку Ігоревім». Третя — це нинішній або недавній народній обряд, у деяких місцях ще й тепер дотримуваний з великою докладністю, а в інших — записаний в досить свіжім стані в минулім столітті

 • 23 серпня 2011, 11:45 | З історії релігійної думки на Україні

  Розселення

  Українське переселення на південь було наслідком двох чинників. З одного боку, розмноження людності, якій ставало тісно в північних лісах, та стихійний потяг до теплішого й багатшого підсоння гнали північні народи так само в століттях попередніх, як і пізніших. З другого боку, це переселення стояло в зв’язку з рухом на південь німецьких племен, а саме народів східногерманської, готської групи, що мешкала в сусідстві слов’янських народів над Віслою і яка в II в. по Христі в зв’язку з загальним розселенням германських племен почала рухатись на південь, у напрямі Чорного моря.

 • 23 серпня 2011, 11:40 | З історії релігійної думки на Україні

  З передісторичних глибин

  Приблизно в тім самім часі, коли християнська віра стала ширитись у північно-східних володіннях Римської держави, на східному та північному побережжі Чорного й Азовського морів, наші предки пробивалися теж туди, — до сонця, до моря, до цивілізації.

 • 23 серпня 2011, 11:34 | З історії релігійної думки на Україні

  Вступ

  Уміщені в цій збірці раніше опубліковані праці М. С. Грушевського (або витяги з них) друкуються без будь-яких скорочень і змістового редагування. Повністю зберігаються літературний стиль автора, особливості бібліографічного описання цитованих і згадуваних ним наукових досліджень.