ЗАЯВА Священного Синоду Української Православної Церкви щодо ситуації довкола відродження Десятинного храму в Києві

15 червня 2011, 11:02 | Документи Української Православної Церкви (Московського Патріархату) | 0 |   | Код для блогу |  | 

Останнім часом загострилася ситуація довкола питання відродження в Києві Десятинної церкви. Деякі ЗМІ та коментатори подій подають інформацію щодо позиції з цього питання Української Православної Церкви викривлено, не об’єктивно і тенденційно. Наводяться факти та робляться припущення, які не відповідають дійсності. При цьому позиція Священноначалія УПЦ ігнорується або замовчується. У зв’язку з цим Священний Синод Української Православної Церкви висловлює офіційну позицію щодо відродження в Києві Десятинної Церкви.

Десятинний храм Києва є першим храмом Київської Русі, який був зведений коштом та піклуванням святого рівноапостольного князя Володимира, Хрестителя Русі. Десятинний храм був першим Кафедральним собором Київської Церкви. Десятинний храм вперше був зруйнований за часів монголо-татарської навали, відроджений у ХІХ столітті та знову знищений богоборчою радянською владою.

Позиція Української Православної Церкви, яка являється правонаступницею древньої Київської Митрополії, є незмінною вже на протязі 20 років незалежності України.

Десятинний храм є символом християнської державності України, що веде свій початок від київських князів. Десятинний храм є духовною святинею українського народу та Української Православної Церкви, яка веде свою історію від Володимирового Хрещення. Десятинний храм та його залишки є пам’яткою історії Києва і України всесвітнього значення.

Десятинний храм має бути відродженим на знак поваги до засновника нашої державності та Хрестителя Київської Русі святого рівноапостольного князя Володимира. В «Повісті минулих літ» читаємо: «Коли ж Володимир побачив, що церкву завершено, він увійшов до неї і помолився Богові, говорячи: «Господи Боже! Поглянь із Небес, і побач, і відвідай сад Свій, і зроби, щоб те, що насадила Правиця Твоя, люди ці нові, серце яких ти навернув до Істини, могли пізнати Тебе, Істинного Бога. І поглянь Ти на церкву цю, що її спорудив я, недостойний раб Твій, на честь Матері, яка породила Тебе, і Приснодіви Марії Богородиці. І якщо помолиться хто в церкві цій, то почуй Ти молитву його і відпусти всі гріхи його за благання Пречистої Богородиці».

На цьому місті, згідно княжого заповіту, має постійно підноситися молитва за Україну, українську владу, українську Церкву та український народ.

Залишки фундаментів древньої Десятинної церкви мають бути збережені, музеєфіковані та доступні для вивчення та відвідин прочанами та туристами.

Відродження Десятинного храму – це спільна справа держави, науковців, археологів, музейних працівників та Церкви. Це загальнодержавна та загальноцерковна справа. Прикладами успішної реалізації подібних проектів є відродження Успенського собору Києво-Печерської Лаври, Свято-Володимирського собору в Херсонесі, Михайлівського Золотоверхого монастиря, а також світовий досвід збереження та релігійного використання святинь в Єрусалимі (Ізраїль), в Греції(наприклад, Собор святого великомученика ДимитріяСолунського в Солоніках), в Італії(наприклад, Собор апостола Петра, базиліка Сан Клименто та катакомби в Римі) та інших пам’яток духовної історії людства.

Українська Православна Церква готова до співпраці з архітекторами, археологами, музейними працівниками і є ініціатором проведення конкурсу на кращий проект відродження Десятинного храму.

Священний Синод УПЦ закликає всі зацікавленні сторони вести діалог довкола відродження Десятинного храму у цивілізований спосіб, без політизації та з урахуванням офіційної позиції Української Православної Церкви, що викладена в цій Заяві.

† Володимир,
Митрополит Київський і всієї України,
Предстоятель Української Православної Церкви

Члени Священного Синоду:
† Никодим, митрополит Харківський і Богодухівський
† Агафангел, митрополит Одеський та Ізмаїльський
† Іоанникій, митрополит Луганський і Алчевський
† Онуфрій, митрополит Чернівецький і Буковинський
† Нифонт, митрополит Луцький і Волинський
† Антоній, митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський
† Марк, архієпископ Хустський і Виноградівський
† Євлогій, єпископ  Сумський і Охтирський
† Митрофан, архієпископ Білоцерківський і Богуславський

 

Джерело: Офіційний сайт УПЦ

Система Orphus
Рейтинг
0
0