Не рубай легенду!

6 червня 2011, 14:26 | Народний репортер | 0 |   | Код для блогу |  | 

Софія КОЧМАР

Народна творчість завжди прославляла українців і їхню пошану до стародавніх дерев! Пригадаймо, які козаки-дуби росли у нас, з яким сумом хилилась додолу калина – Україна, та й з яким завзяттям, ми обіцяли (з наголосом на минулий час) її підійняти!

У нас досі ростуть дуби в крону, яких ховав свої малюнки малий Шевченко, а на липу, під чиїми вітами відпочивав у поході Хмельницький, народ почепив ікону і вишиті рушники, як знак особливої пошани до героя і  тої єдиної живої істоти, яка своїм шелестом може розповісти, що вона бачила півстоліття тому! Ой, не такі мрії шептав їй Богдан! Ой не такі!

У 2010 році Мінприроди провів Всеукраїнський конкурс з визначенням 17-ти найгарніших, найдревніших велетнів України! До слова, в реєстр-довідник потрапили і два чудових дерева Бузеччини (600-літній дуб в селі Брахівка, а також півстолітня липа в Кізлові).

«Маємо надію, що проведений Мінприроди конкурс допоможе громадськості збагнути всю цінність, яку несуть у собі ці велетні, зберегти їх на радість майбутнім поколінням і на користь самим рослинам. Адже під час проведення конкурсу траплялися ситуації, коли люди просто не розуміли, яке диво росте біля них, обдираючи його кору або й узагалі спилюючи», - зауважив голова еколого-культурного центру Володимир Борейко.

Коли в липні минулого року автору цієї статті довелось побувати на прес-конференції в Міністерстві, то я лише гордо піднімала голову, мовляв, та ні ми, галичани, не належимо до таких дикунів, які так нахабно перетворюють історію на попіл! Подивіться як на Золочівщині зеленіє Богданова липа! Натомість уже на початку цього року у рідному селі я зіткнулася з варварством і примітивізмом людського духу, якому немає меж.

Після Різдва група мешканців села Острів Буського району Львівської області, узявши до рук новітню сокиру – бензопилу, озброївшись усією наявною в селі технікою, взялися "очищувати" територію місцевої церкви. В результаті було перетворено на товар лісопилорами усі дерева, які до цього росли на подвір’ї храму.

Варварстов біля церкви в с. Острів

Таким чином загинули п'ять лип, які, за словами місцевих мещканців, мали не одну сотню років. При спробі досліження, скільки ж все таки років цим деревам, одна із 90-літніх місцевих жительок розповіла, що насправді все своє свідоме життя вона памятає лише такий гримезний вигляд липи. Старожили оповідають, що за давнім звичаєм, після війни, молодята, виходячи з храму, кидали на віти найстарішої з лип, весільний рушник. Люди не можуть пояснити що цей крок мав би означати, але достовірно відомо, що таке було. Нещодавно до зрубаних лип прибігла одна з жінок, яка колись разом зі своїм, тепер покійним, чоловіком також просила благословенства під вітами цього дерева. Зрозуміло, що розпачу її крику не було меж. Але...

Парох церкви пророка Іллі (УГКЦ) о. Мирон Палчинський заявив, що жодного стосунку до зрубаних дерев він не має, а все вирішила громада. Хоча в селі ніхто не проводив ніякого опитування і більшість селян довідалися про це вже постфактум.

Варварстов біля церкви в с. Острів

Як у Європі і в нас колись?

У Великобританії регулярно видаються календарі та книги із зображеннями дерев-патріархів, а англійська королева заснувала спеціальну премію для нагородження активістів, які охороняють стародавні дерева.

Наші сусіди поляки на лікування одного єдиного!!!, але ж легендарного дуба Бартока в 2005 виділили 100 тисяч злотих і присвятили цілу книгу цьому велетню. У багатьох країнах світу молоді люди, на відміно від наших, озброюються не сокирами, а фотоапаратами, і подорожуючи рідною країною, змагаються хто більше знайде старих дерев. Усюди ентузіасти видають книги, журнали, фотоальбоми, створюють сайти. Біля старих дерев знімаються фільми про лицарів, і це також є одна із статей доходу на користь дерева.

Ніде,  в жодній цивілізованій країні світу, зі старістю дерев не борються сокирою, а проводять лікування, дезінфекцію, підпирають, огороджують і, нарешті, шанують та охороняють. Скептикам, які вважають, що в Європі живуть якісь інші люди, ніж в нас, додам – розмір  кишені не повинен бути пропорційним ширині людської душі.

Уся греко-католицька спільнота молиться за свого покійного слугу – Андрея Шептицького. Але мало хто знає, що митрополит у 1937 році дав доручення священикам провести перепис старих дерев, що ростуть у парафіях.

На зауваження, що ще митрополит Андрей турбувався про збереження старих дерев, о. Мирон емоційно відповів, що митрополит йому не указ.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

    Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти