Великдень удома

18.04.2020, 09:52
Великдень удома - фото 1
«День» зібрав думки духовних лідерів щодо служіння під час пандемії коронавірусу

 

Базиліка св. Петра. Джерело: Reuters

Перехід від смерті до життя, звільнення від рабства гріха – до отримання свободи любові й добра… Саме таке значення має велике свято, яке наближається – Великдень. Цього року його суть набирає ще нового й вельми актуального значення у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Людям вельми незвично зустрічати Пасху вдома, а священнослужителі, які постійно докладали неймовірних зусиль, аби запрошувати до храму на богослужіння, тепер роблять все навпаки – просять залишатися вдома задля безпеки: своєї, рідних та ближніх.

Католицька Церква зустріла Великдень кілька днів тому в неділю, 12 квітня. Вона відразу відреагувала на виклики, які пов’язані з пандемією, тому закликає постійно, щоб віряни дотримувалися правил карантину, а також здійснює допомогу людям по всьому світу через різні акції та діяльності. Ба більше, старається тримати руку на пульсі, слідкувати за останніми новинами, аби надати духовну й моральну підтримку людям, які в цей період, мабуть, як ніколи її потребують.

«БАЙДУЖІСТЬ, ЕГОЇЗМ, ПОДІЛИ, ЗАБУТТЯ ПЕРЕВАЖАЮТЬ, КОЛИ НЕ ДОЗВОЛЯЄМО ГОСПОДУ ПЕРЕМОГТИ В НАШОМУ СЕРЦІ ТА ЖИТТІ»

Папа Римський ФРАНЦИСК:

- Моя думка сьогодні лине, насамперед, до тих, які безпосередньо постраждали від коронавірусу: до хворих, до тих, які померли і до членів сімей, що оплакують смерть дорогих людей, до тих, які, іноді, навіть не мали можливості провести їх в останню путь. Нехай же Господь життя прийме у Себе в Своєму царстві померлих і дарує утішення та надію тим, які ще досі проходять через випробування, особливо, похилим віком і самотнім. Нехай же не забракне Його утішення та необхідної допомоги тим, які перебувають у ситуації особливої уразливості, як ті, що працюють в лікувальних закладах чи живуть у казармах і тюрмах. Для багатьох людей це Пасха самотності, яку переживають серед жалоби та численних нестатків, спричинених пандемією, від фізичних страждань до економічних проблем...

Протягом цих тижнів життя мільйонів людей несподівано змінилося. Для багатьох перебування вдома стало нагодою, щоб замислитися, зупинити шалений ритм життя, побути з рідними та втішатися їхнім товариством. Для багатьох, однак, це також період тривоги за майбутнє, яке вимальовується непевним, за працю, яку ризикують втратити і задля інших наслідків, які несе теперішня криза. Підбадьорюю тих, на кому лежить політична відповідальність, щоб вони активно діяли на користь спільного добра громадян, надаючи необхідні засоби та інструменти для того, щоби всім дати можливість вести гідне життя та, коли на це дозволять обставини, сприяти відновленню звичної щоденної діяльності…

Дорогі браття й сестри, байдужість, егоїзм, поділи, забуття – це, насправді, не ті слова, які хочемо чути в цей час. Хочемо їх усунути з усіх часів! Здається, що вони переважають, коли в нас перемагають страх і смерть, тобто, коли не дозволяємо Господу Ісусові перемогти в нашому серці та в нашому житті. Нехай же Він, що вже здолав смерть, відчиняючи нам дорогу до вічного спасіння, розсіє пітьму нашого вбогого людства та введе нас у Свій славний день, що не знає заходу сонця.

Джерело: Vatican News

Православна Церква у світі теж не стоїть осторонь. І намагається також слідувати схожим діям.

«Я МОЛЮСЯ, ЩОБ МИ ВИЙШЛИ З КРИЗИ, УСВІДОМИВШИ ГЛИБИНУ ВСІХ РЕЧЕЙ»

Вселенський Патріарх ВАРФОЛОМІЙ:

- Пандемія нового коронавірусу змінила наше повсякденне життя та наше церковне життя. Церкви закриті для наших вірних… Ми залишаємось у своїх домівках, щоб убезпечити себе від летального вірусу; але ми відсутні у «батьківському домі»… Тим не менш, ми були зобов'язані прийняти це важке рішення, поширивши ці правила і на Страсний тиждень. Для захисту кожного без винятку…

Ця безпрецедентна криза виявила силу та цінність любові та солідарності, які перевищують усі людські стандарти та носять знак Божественної благодаті.

Ми повинні визнати і прийняти, що ці заходи не впливають на нашу віру... Ці тимчасові обмежувальні заходи не є рішеннями проти Церкви…

Цей час швидко пройде; пандемія ослабне; благодаттю Божою заживуть рани. Я молюся, щоб усі ми вийшли з цієї кризи, усвідомивши глибину всіх речей і переживши «позитивну трансформацію», зрозумівши силу спілкування з Богом, який є «життям і світлом», і усвідомивши цінність божественних дарів здоров’я та життя, жертвоприношення та відмови від індивідуальних прав заради любові.

Джерело: УКРІНФОРМ

Висловлюють підтримку мирянам, зокрема благодійну, і українські духовні лідери й моральні авторитети народу.

«У ЧАС ВАЖКИХ ВИПРОБУВАНЬ ЦЕРКВА НЕ МОЖЕ І НЕ МАЄ ПРАВА ЗУПИНИТИ СВОЄ СЛУЖІННЯ»

Блаженнійший Митрополит ЕПІФАНІЙ, Предтоятель Православної Церкви України:

- Вперше у храмах Православної Церкви України звершуватимуться великодні богослужіння без велелюдної та особистої присутності мирян. Однак літургійна молитва не переривається – тому що у час важких випробувань Церква не може і не має права зупинити своє служіння. Ми всі – ієрархи, священство та миряни несемо тягарі один одного і саме тепер на кожного з нас покладається особливий обов’язок бути вірними Богові, бути християнами не лише за фактом хрещення та іменуванням, але на ділі, подаючи вірою і добрими справами приклад іншим: «Виправдавшись вiрою, ми маємо мир з Богом через Господа нашого Iсуса Христа, через Якого вiрою i одержали доступ до тiєї благодатi, в якiй стоїмо i хвалимось надiєю слави Божої» (Рим. 5: 1-2).

Фізично ми не можемо бути поряд у цей Великдень, проте робимо усе, щоб кожен з вірних Православної Церкви України зустрів це свято з відчуттям турботи, духовного єднання та миру в душі. Більшість із вас мають залишитися цього дня у своїх оселях, і кожен на своєму місці продовжити підносити свою молитву, звершуючи служіння Богу і людям, попри тягар зовнішніх обмежень. Залишаючись на свято Воскресіння Господнього вдома і переглядаючи богослужіння онлайн, пам’ятайте, що ваша родина – це мала Церква, а ваш дім – малий храм Божий. Наповніть глибиною, сенсом і величчю свята свої оселі, адже любов і благодать Божа ширяться та діють всюди.

Не варто сприймати трансляцію Пасхального богослужіння чи інших служб як видовище чи розвагу. Кожен вірний, хто перебуває у час богослужіння вдома, нехай слухає трансляцію і звершує молитву перед іконою, перебуваючи у домі як у храмі, додержуючи звичайних правил участі у храмовому богослужінні. Організуйте вдома власний молитовний куточок з іконами, Біблією, лампадкою та молитовником, приділяйте більшу увагу особистій молитві вранці, ввечері та впродовж дня, читанню духовно-повчальних книг, настанов та проповідей. Підготуйтеся до світлого і величного свята Воскресіння Христового, щоб зустріти його з чистими і благими помислами, відкритим і вдячним серцем, готовим прийняти Воскреслого Спасителя.

Наша особиста молитва – це щоразу зустріч із Богом, унікальна і сповнена одкровень, якщо ми звершуємо її належним чином. Вона має бути не лише даниною традиції, а й спонуканням до переосмислення свого життя: чи цінував я кожну його мить, чи виконував Заповіді Божі, чи був щирим щомиті, коли промовляв слова молитви? Готуючись до Христового Воскресіння, ми дотримуємося посту та посилено молимося – для того, щоби усією спільнотою увійти в духовне єднання з Господом чистими і зміцнілими. Тож нехай наша великодня молитва буде свідченням сили нашої віри та всеосяжної Господньої любові в нашому житті: «Нi смерть, нi життя, нi ангели, нi початки, нi сили, нi теперiшнє, нi майбутнє, нi висота, нi глибина, анi iнше яке створiння не зможе вiдлучити нас вiд любови Божої, що в Христi Iсусi, Господi нашому» (Рим. 8: 38-39).

Джерело: Офіційна сторінка у Facebook

«ЦЕРКВА КЛИЧЕ ВАС ЗАЛИШАТИСЯ ВДОМА ТА ДИВИТИСЯ ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦІЮ»

Блаженніший СВЯТОСЛАВ, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви:

- Аби духовно глибоко пережити цей час, але водночас подбати про здоров'я і життя своє та своїх ближніх, наша Церква на цей час ввела особливі дозволи, особливі диспензи. У зв'язку з цими надзвичайними обставинами Церква кличе вас залишатися вдома та дивитися онлайн-трансляцію...

Отож, готуючись до Пасхи, зазвичай люди, які раз на рік приходять до храму до Сповіді та до Причастя, саме в ці дні будуть інтенсивно просити цих Таїнств. Я особливо прошу їх подбати про своє здоров'я та безпеку і відкласти на пізніше це ваше бажання… Але я прошу вас: не наполягайте. У нинішніх обставинах прошу сповідатися лише в небезпеці смерті. А Святе Причастя ми зможемо уділяти так, як це приписують сурові правила карантину…

Сам подих теж може бути небезпечним, тому після уділення причастя ми просимо наших священників після кожного причасника чинно, відповідально дезінфікувати цю ложечку рушником, просоченим спиртом відповідної концентрації…

Саме цього року, з огляду на такі надзвичайні обставини, ми просимо не приносити їх на освячення до храму. Ви зможете освятити і лозу, і пасхальні кошики у ваших домівках за допомогою онлайн-трансляцій. Там, де неможливо брати участі в Пасхальному богослужінні, батько родини може свяченою водою покропити ці страви. І будьте певні, ви зможете гідно відсвяткувати свято Христового Воскресіння…

Джерело: Департамент інформації УГКЦ

«ДОМАШНЯ ЦЕРКВА МАЄ ЗМОГУ ВІДРОДИТИСЯ І ЗМІЦНИТИ СВОЇ ФУНДАМЕНТИ»

Єпископ Віталій КРИВИЦЬКИЙ, Ординарій Київсько-Житомирської Дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні:

- Звичайно, для нас стало великим іспитом, зокрема для кожного священнослужителя, змінити риторику: закликати не приходити до храму, коли постійно закликаємо до іншого. Однак заклик бути з Церквою – не припинявся. Ми зрозуміли, що Церква також може бути в засобах масової інформації. Наприклад, коли Служба Божа транслювалася по національних каналах, то була величезна кількість переглядів. Так само, як і за кордоном чи в інших державах, йшла мова про те, що кількість переглядів Служб Божих була в рази більша, ніж під час перегляду серіалів чи телешоу. Ми під час Великодніх свят намагалися бути з Церквою і розуміли, що Церква стає перед новими реаліями. Мені теж потрібно було самому вчитися говорити до великої кількості людей, а саме: служити Літургію перед камерою, усвідомлюючи, що вони в цей час беруть активну участь у богослужінні.

Які зараз труднощі? Напевно, не всі душпастирі, настоятелі були готові до нових реалій. Наприклад, не всі мали необхідне обладнання, не кожен міг проводити трансляцію. Відомо, що через різні засоби масової інформації не можна уділяти Святих Таїнств, тобто людина не може прийняте Святе Причастя чи посповідатися. Крім того, була частина радикально налаштованих людей, у яких поставали питання, мовляв, це переслідування Церкви. І тоді ми говорили, що це таке саме «переслідування» підприємців та інших людей, яких так само «закрили», тобто це було неправильне розуміння. І дехто, можливо, не захотів з таких уявлень увійти в нові реалії, переглянути свої власні відносини з Церквою. Ми розуміємо, що це тимчасові заходи. Вони пройдуть. Проте ми маємо переосмислити фундаменти своєї віри та церковної приналежності.

Я усвідомлюю, що деякі люди (мабуть, напівпасивні віряни) не відсвяткували Пасху. Я маю на увазі не застілля, я це не враховую, а про те, що були такі люди, які, мабуть, не постаралися знайти трансляцію.... Проте така ситуація є очищенням для Церкви, «пересіюванням» вірних, тому ми свідомо це приймаємо і молимося, щоб людина цей час пережила плідно.

Кожна спільнота допомагає людям в цей період по-своєму, як може. Адже тепер сама Церква теж переживає певну скруту, оскільки люди не приходять до храмів, тож значно зменшилися пожертви, а храми треба утримувати. Всім є складно. Однак кожна спільнота знаходить способи, щоб допомогти своїм вірним, а передусім людям похилого віку, найбільшим потребуючим… В такому ж дусі працюють наші благодійні установи, наприклад, «Карітас-Спес», які на місцях дивляться, наскільки мають можливість роздавати харчові набори, одежу тощо. Також постало важливе питання про те, як годувати безхатьків, а особливо тих людей, які через карантин опинилися на вулиці, які такими стали лише нещодавно. Тільки в Києві щодня понад сотню людей (безхатьків) годуємо, бо в столиці ця проблема просто «кричуща». Крім того, в деяких парафіях (сестри і віряни) шиють маски.

Я пишаюся нашими вірянами і духовенством, які одностайно і зважено прийняли постанови Апостольської Столиці, Папи Римського, рішення Римо-Католицького єпископату України, правлячих єпископів і поставилися відповідально до цієї ситуації. Я розумію, що могли бути порушення, наприклад, коли на Службі Божій було не 10, а 11-12 людей, особливо, коли є такі приміщення, коли можуть стояти на відстані кількох метрів одне від одного… Загалом церкви перейшли на онлайн-трансляції. «Кричущих» порушень я не знаю. Кожен настоятель несе особисту відповідальність за виконання норм. Церква не буде сплачувати штраф, а настоятель, якщо буде порушення. Всі відповідально до цього підійшли.

Коли ми говоримо про маленькі сільські парафії, то я погоджуюся, що настоятелеві не було сенсу влаштовувати онлайн-трансляцію. По-перше, він не має необхідних засобів для цього, а по-друге, якщо він має на парафії багато людей похилого віку, які не користуються інтернетом, то це такий «постріл по горобцям». В інших храмах перейшли на онлайн-трансляцію (була різна їх якість та не завжди був хороший інтернет), але люди могли їх дивитися, особливо ті, хто хотів «побувати» саме на своїй парафії. Брати участь в богослужіннях також можна за допомогою «Радіо Марія» та «EWTN – Телебачення Віковічного Слова в Україні».

Я вважаю, що сім’я як Домашня Церква має змогу відродитися і зміцнити свої фундаменти. Я мав багато свідоцтв, коли родини перейшли на спільну погодинну молитву. Її стало в рази більше під час карантину. Ми спостерігали велику кількість учасників, які моляться за допомогою онлайн. Вірні говорили, що спочатку було дуже складно відчути Церкву вдома. Проте з наступними неділями ситуація змінювалася і люди одягалися та налаштовували себе так, як вони йдуть до храму.

Важливо зауважити, що наші церкви не були зачиненими. Вони були зачиненими тільки під час богослужінь. В інший час люди мали можливість, хто і як хоче, прийти до сповіді і причастя, дотримуючись усіх правил безпеки.

А Українська Православна Церква (Московського патріархату) «відзначилася» по-іншому під час карантину. З одного боку, духовенство розуміє, коли люди залишаються вдома і дивляться богослужіння онлайн, а з іншого – журналісти та очевидці фіксували недотримання правил безпеки під час карантину на парафіях УПЦ (МП). Яскравим прикладом стала ситуація в Києво-Печерській лаврі, яка стала центром спалаху коронавірусу.

«У ХРАМАХ ПАСХАЛЬНІ БОГОСЛУЖІННЯ БУДУТЬ ЗВЕРШУВАТИСЯ»

Блаженніший Митрополит Київський і всієї України ОНУФРІЙ, Глава Української Православної Церкви (Московського патріархату):

- У цей рік Господь нам також дав свої випробування, які ми вже терпимо за свої гріхи – це вірусна хвороба. Переживаючи свої труднощі, свої складнощі, свої наслідки гріха, ми можемо краще зрозуміти і зануритися в страждання історії. Коли людина страждає, вона краще розуміє того, хто страждає.

Нехай Господь благословить кожного з вас пройти з користю для душі Страсну седмицю і досягнути, і в радості зустріти світле свято Воскресіння Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа!

Цього року свято Святої Пасхи у нас особливе через вірусну хворобу, яка розповсюджується земною кулею. Тому сповіщаю вас, дорогі брати і сестри, що у храмах Пасхальні богослужіння будуть звершуватися. Хочу втішити тих, хто через хворобу або з якихось інших причин залишаться вдома: ви не будете покинуті, ви зможете побачити Пасхальну службу по телебаченню.

Завдяки владі, яка пішла нам на зустріч, Пасхальна служба буде транслюватися на телеканалах «Україна» та «Інтер». Ті ж віряни, які прийдуть на богослужіння, стоятимуть і молитимуться на вулиці, дотримуючись усіх необхідних санітарних норм.

Хто б де не знаходився у Пасхальну ніч, ми всі зможемо об’єднатися в молитві і разом прославити Воскреслого із мертвих Христа Життєдавця.

Нехай Господь благословить усіх нас!

Джерело: Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ

Варто зауважити, що українська влада постійно закликає українців дотримуватися правил карантину не лише під час християнських (для греко-, римо-католиків, православних та протестанів) свят  (зокрема Пасхи), а й під час юдейських (Песах) та мусульманських (Рамадан) свят. Адже фахівці зауважують, якщо люди не будуть дотримуватися правил безпеки під час карантину, особливо у святкові дні, то попередні старання будуть марними…

«У ВАШОМУ СЕРЦІ МАЄ БУТИ МИР І НАДІЯ НА ГОСПОДА»

Михайло ПАНОЧКО, старший єпископ Української Церкви Християн Віри Євангельської:

- Ми маємо ставитись до подій з позиції Божого Слова, щоб там люди не казали, без Божої волі нічого не стається. Для нас, віруючих людей, це є добрий час перевірити основу, як ми стоїмо. Що принесла інформація про пандемію вам: чи це страх, розпач, безнадія?! Коли ви стоїте на Божому слові, віруєте, що все в Божих руках, у вашому серці має бути мир і надія на Господа.

Анатолій КОЗАЧОК, перший заступник старшого єпископа, старший пресвітер об’єднання церков ХВЄ м. Києва:

- У США провели дослідження скільки людей читає Біблію: на даному етапі це 44%, до карантину було вдвічі менше. Є цікаві приклади й у нас: один з пасторів поділився як на початку карантину утворив в інтернеті групу із вивчення Біблії, кількість учасників якої кожні три дні подвоювалась. Зараз практично усі мешканці села, які мають смартфони, приєдналися до групи, там спілкуються, ведуть дискусії. Тому маємо надію, що ми з цієї епідемії вийдемо не зі збитками.

Джерело: Офіційна сторінка у Facebook

«ЗГІДНО ІУДАЇЗМУ, ЛЮДСЬКЕ ЖИТТЯ І ТІЛО Є НАЙВИЩОЮ ЦІННІСТЮ, БО НАДАНІ ТВОРЦЕМ, ТОМУ МИ МАЄМО ПІКЛУВАТИСЯ ПРО ТЕ, ЩОЮ ЇХ БЕРЕГТИ»

Йонатан Бін'ямін Маркович, головний Рабин міста Києва:

- Ви вже знаєте – світ зіткнувся з пандемією, обсяг якої ми досі не можемо собі уявити. Мабуть, така подія – вперше за сторіччя, а про те, що це найтяжче випробування хворобою за усю історію незалежної України – й казати не треба.

Як ви знаєте – є такий жарт: «Де є два єврея – там є три думки». Так ось. Тут є лише одна! Усі релігійні євреї по всьому світу зійшлися в одному: ТРЕБА ВИКОНУВАТИ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЛІКАРІВ! ТРЕБА СИДІТИ ВДОМА! Іншої думки не може й бути! І я буду повторювати це, бо ми повинні бути відповідальними!

Згідно Торі, згідно іудаїзму, – людське життя є найвищою цінністю. Бо наше тіло, наше життя – надані Творцем, і ми маємо піклуватися про те, щоб їх берегти. Про це каже й стаття 3 Конституції України, де сказано, що людина, її життя і здоров'я й безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Саме тому, я, як головний Рабин Києва, благаю Вас! Будь ласка, СИДІТЬ ВДОМА! БЕЗ НАГАЛЬНОЇ ПОТРЕБИ НЕ ВИХОДЬТЕ НА ВУЛИЦІ! МИЙТЕ ТА ДЕЗІНФЕКУЙТЕ РУКИ! НЕ ПАНІКУЙТЕ!

В Ізраїлі та в США зачиняються єшиви та микве. Вивчати Тору – важливо. Відмічати Шаббат, робити кідуш. Це все важливо. Але життя та здоров'я – важливіше! Ви можете вивчати Тору вдома. Є безліч онлайн ресурсів.

Ще дещо дуже важливе. Наші мудреці кажуть – Цдака рятує від смерті. Знаєте, цдака – це не лише гроші! Це будь-яка пожертва, будь-яка добра справа, будь-яка допомога будь-кому! Я щиро вдячний тим, хто допомогає – від придбання обладнання для лікарень – до допомоги стареньким людям, на оплату їхньої оселі, або доставки їжі чи оплати ліків.

Люди зараз знервовані й заклопотані. Але тільки РАЗОМ, усвідомлено, виконуючи усі правила від МОЗ та ВООЗ, та допомагаючи один одному, ми вистоїмо, з Божою поміччю! Ми всі люди, ми всі кияни, ми всі українці! Немає наразі різниці, хто ким працює, хто звідки приїхав. Ми тут, ми разом, ми допомагаємо один одному!

Ще раз, за можливості, не виходьте на вулицю. Якщо виходите за продуктами – придбайте щось для стареньких сусідів, передаючи покупки не контактуючи та зустрічаючись з ними (наприклад, залишаючи під дверима, та зателефонувавши їм, щоб підібрали).

Мийте руки з милом, ретельно та не менше 30 секунд (гарною нагодою пам'ятати про миття рук є традиція вранці та ввечері, а ще перед кожним прийомом їжі робити обмивання рук – «Нетілат Ядаїм» – що змиває духовну нечистоту, але не гріх після цього і фізичну змити!).

Я ще раз дуже прошу Вас! Не поширюйте паніку й зневіру. Бо позитивні емоції також посилюють імунітет (доведено вченими!). Лікарі, усі держави, безліч фондів та меценатів, місцева влада Києва – усі невпинно працюють, щоб віднайти та якнайшвидше тестувати вакцину. І Всевишній допоможе їм та нам з вами пережити це! Але і нам треба допомогти йому відвести біду від нас! Тому ще раз прошу Вас залишатися вдома, вберегти себе й своїх близьких від хвороби та надмірного навантаження на систему охорони здоров'я!

Виконуйте рекомендації лікарів та органів влади, сидіть вдома, мийте руки з милом! Це прості речі! Виходячи на вулицю, намагайтеся допомагати сусідам та родичам літнього віку, уникайте контактів з людьми, витримувати дистанцію принаймні півтора метри один від одного. І не панікуйте! Вірте, що це – подарунок, бо ж усі люди мріяли про збільшення вільного часу на читання, або ж на перегляд фільмів чи на здоровий сон. Присвятить час навчанню, розмірковуванням, генерації ідей! Можете вдома займатися спортом, це також корисно! А ми продовжимо навчати Вас мудрощам П'ятикнижжя в онлайн режимі! Продовжимо молитися й читати Тегілім за усіх, хто хворіє! Й будемо завжди поруч, щоб допомогти усім, кому потрібна допомога! Як казав Шломо Га Мелех (Цар Соломон) – усе пройде. І це також! Барух Ашем!

Джерело: Офіційна сторінка у Facebook

«МИ ГІДНО ПРОЙДЕМО ЦЕ ВИПРОБУВАННЯ»

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» шейх Саід Ісмагілов:

- Всевишній Аллаг сказав у Священному Корані: «І не вбивайте самих себе! Воістину, Аллаг Милосердний до вас!» (4:29). Цими словами Всевишній Господь забороняє людям вбивати самих себе, в тому числі й піддаючи себе небезпечним ризикам, що можуть призвести до смерті. Ми з вами опинились перед загрозою поширення коронавірусу, що може завдати великої шкоди здоров’ю та життю людини. В таких випадках Іслам, що є милістю для світів, наказує віруючим бути максимально обережними та вжити всіх необхідних заходів, щоб не піддати себе загрозі інфікування коронавірусом.

Мусульманський світ не вперше стикається з вірусними епідеміями, достатньо згадати, що в 19-му столітті ціла серія епідемій чуми та холери призвела до того, що по декілька років поспіль не здійснювався Хадж у Священну Мекку. Карантинні заходи довели свою ефективність ще за часів пророка Мухаммада (мир йому!), що сказав: «Якщо ви дізнаєтесь, що десь з’явилась чума, то не їдьте туди, а якщо ви вже опинились там, то не виїжджайте звідти».

Це настанова саме карантинного характеру, і мусульманам не просто дозволено, а є навіть обов’язковим у разі поширення інфекційних хвороб молитися вдома, та не відвідувати мечеті навіть у Священний місяць Рамадан. Тому в більшості мусульманських країн зараз мечеті зачинені, і впроваджений жорсткий карантин, щоб люди молились вдома, і не поширювали хворобу, збираючись разом, в тому числі й в культових спорудах. Це абсолютно дозволена та прийнятна норма з точки зору ісламського богослов’я, адже життя та здоров’я людей є важливішими, ніж спільні молитви в часи поширення хвороб.

Тому закликаю вас, шановні браття і сестри, до завершення спалаху інфекції, не піддавати себе ризику, не відвідувати мечеті та інші релігійні установи, та молитись вдома, дотримуючись норм карантину.

Я абсолютно впевнений, що ми гідно пройдемо це випробовування, і незабаром епідемія коронавірусу буде подолана, обмеження будуть зняті, та ми знову зберемось в мечетях прославляти Всевишнього Аллага, та дякувати йому за позбавлення нас від цієї небезпеки!

Джерело: Офіційна сторінка у Facebook

 

Оксана Войтко

Газета "День", № 71-72, 16 квітня 2020