«Різдвяні граблі» по-українськи

28 грудня 2018, 09:39 | Суспільство-дайджест | 10 |   | Код для блогу |  | 

Сергій Грабовський

"День", 26 грудня 2018

І знову, як уже заведено, після 20 грудня в українських мас-медіа та у стрічках інформагенцій з’явилося словосполучення «католицьке Різдво». Мовляв, зараз народження Спасителя будуть відзначати католики (дехто додавав: «і протестанти», а от 7 січня Різдво відзначатимуть православні.

Автор цих рядків (і не лише він, а ще декілька журналістів й експертів, які вміють користуватися довідковою літературою та не забули вивчене ними у вишах) уже втомився з року в рік повторювати: ніякого «католицького Різдва» (так само, як і «протестантського» чи «православного») не існує й існувати не може. Справа в тому, що наразі «цивільний» світ послуговується Григоріанським календарем, так само, як і переважна більшість Церков (їхній перехід на нього розпочався ще 1582 року), натомість частина християн (не лише православні, а й деякі протестанти у Швейцарії та на островах Океанії) дотримується Юліанського календаря, який не збігається з астрономічним часом. Не випадково: за часів Гая Юлія Цезаря, коли він був запроваджений, точність вимірювання астрономічного («зоряного») часу не була достатньою. Тож сьогодні набігло вже понад 13 діб відставання цього календаря від реального часу. І взагалі, Різдво Христове, яке за рішенням Ефеського собору 431 року стали відзначати 25 грудня, стало «рухомим»: «православне Різдво» у добу Богдана Хмельницького припадало на 4 січня за Григоріанським календарем (тобто за «зоряним» часом), у ХІХ столітті – на 6 січня, а з 2100 року зрушить на 14 січня…

Православні церкви, попри шалений опір консерваторів, не могли не зреагувати на цю абсурдну під усіма оглядами ситуацію (бо ж виходило, що запроваджений язичником календар важить більше, ніж Боже творіння – «зоряний» час). Тож у травні 1923 року у Вселенському Патріархаті відбувся собор православних східних церков, скликаний патріархом Мелетієм IV. На цьому соборі було ухвалено рішення про календарну реформу. Проте, щоб не приймати Григоріанський календар (бо ж він «вихідний від католицького Папи»), було вирішено запровадити Новоюліанський календар, розроблений сербським астрономом, професором математики і небесної механіки Бєлградського університету Мілутіном Миланковичем. Він практично повністю збігається з Григоріанським, і розходження в датах між ними настане тільки після 2800 року. А на це, зрозуміло, можна не дуже зважати.

Зараз Новоюліанський календар використовують Константинопольська православна церква, Олександрійська православна церква, Антіохійська православна церква, Румунська православна церква, Болгарська православна церква, Кіпрська православна церква, Елладська православна церква, Польська православна церква, Албанська православна церква та Православна церква Чеських земель і Словаччини. Фінляндська православна церква, яка є автономною у складі Константинопольської, але з 1980 року працює над отримання автокефалії, використовує Григоріанський календар. Тобто приблизно п’ята частина від загальної чисельності православних християн і більшість православних патріархів, включно із Вселенським, уже відзначили Різдво Христове 25 грудня. Ба більше: і частина вірних РПЦ дотримується цієї норми. Скажімо, Латвійська православна церква Московського патріархату ще з 1920-х років за благословенням патріарха Тихона чинить різдвяні богослужіння щороку 24 і 25 грудня. І не лише вона.

А тепер повернімося до українських різдвяних сюжетів. Цього року маємо позитивні зміни: десь так з 23-24 грудня замість «католицького Різдва» у медіа заговорили про «Різдво за Григоріанським календарем». Утім, все одно «відлученими» від одного з найбільших християнських свят виявилися православні Греції, Румунії, Болгарії, Польщі, Чехії, Латвії, Естонії, Сирії, Лівану, Єгипту та низки інших країн. У переважно православній Болгарії офіційними святами є 24 грудня – Святвечір, 25 і 26 грудня – Різдво Христове. Так само переважно православна Румунія Різдво відзначає 25 і 26 грудня. Православна Греція офіційно відзначає Різдво також 25 грудня. За Новоюліанським календарем, ясна річ…

Але про цей календар, схоже, переважна більшість журналістів України навіть не чула.

У «політичному класі» ситуація не набагато краща. Звісно, сьогодні в ньому відсутні персонажі на рівні Віктора Януковича та його команди, у яких різдвяні вітання тодішнього президента виявилися «очищеними» від греко-католиків і вірян Вірменської апостольської церкви (одна з дев’яти єпархій якої у Європі розташована в Україні, з осідком у Львові). Але все ж речники як влади, так й опозиції примудрилися привітати з Різдвом Христовим лише тих, хто відзначає свято за Григоріанським календарем. А як із християнами, які належать до православних церков, де діє Новоюліанський календар? Як із Вселенським Патріархом? Ба більше: хіба серед тих християн не може бути українців, передусім заробітчан і працівників спільних підприємств на теренах перерахованих вище країн? Негарно якось вийшло, чи не так?

І нарешті. Про перехід Православної церкви України, як й Української греко-католицької церкви на Новоюліанський календар поки що не йдеться. Звичайно, це вже інший сюжет, але так само «різдвяний». Одне зрозуміло: такий перехід має відбутися не революційним, а еволюційним шляхом, як це зробили свого часу, скажімо, у тій же Болгарії, де різдвяні богослужіння досить довго відбувалися і 24-25 грудня, і 6-7 січня. Це посприяло би перетворенню України на нормальну цивілізовану країну.

А згаданим журналістам, експертам і політикам із їхнім «Різдвом за Григоріанським календарем» доведеться вкотре вже нагадати Шевченкові слова: «Якби ви вчились так, як треба…»

Система Orphus
Рейтинг
0
0
10коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • muhamuha33 | 4 січня 2019, 12:39
  Коментувати коментар

  з якого переляку ми повинні відзначати різдво 25 го ? зовсім реханулись розкольники-мракобіси ?

  • velovs@ukr.net | 4 січня 2019, 13:20
   Коментувати коментар

   Одначе шановний Адмін (начебто) твердо пообіцяв, що геть і назавше видалить (забанить) цього злобно-непримиренного прокремлівського троля-провокатора - "muhamuha33"... Мабуть, (таки) тоді у нього, як кажуть, до цього ніяк "руки не дійшли"... :)

  • velovs@ukr.net | 4 січня 2019, 15:03
   Коментувати коментар

   Р. S. А взагалі-то - а, тим паче, в умовах нинішньої збройно-"гібридної" агресії РФ проти незалежної України - активна піар-агітпроп-діяльність усіх таких от осіб і, зокрема, з числа (середовища) ворожо-колаборантських тролів-агентів "русского міра", що засилаються ФСБ і ГРУ РФ у різні вітчизняні ЗМІ і соцмережі, як виглядає, МАЛА б - дуже предметно, конкретно і серйозно - непокоїти і цікавити СБУ... ----------- Одначе: чому так, на жаль, на сьогодні не є?! Чому на все таке запекло-провокативне неподобство, що становить пряму загрозу нацбезпеці нашої держави, там дивляться, по суті, крізь пальці?! ----------- Наразі важко дати на це дуже точну, вичерпну й достеменну відповідь. Можна тут лише так припускати (прогнозувати), що, мабуть, саме ТІ, хто там, НАГОРІ, нині керують і контролюють працю СБУ, (чомусь!) у цьому не надто вже зацікавлені...

  • В. Ясеневий | 4 січня 2019, 16:49
   Коментувати коментар

   бамбарумба-африканцю...Переважна більшість великих православних професорів - богословів( і рпц, зокрема всесвітньовідомий проф.ОСИПОВ Я.И) і астрономів БІЛЬШОСТІ ПРАВОСЛАВНИХ ЦЕРКОВ, стверджують, що правильна дата святкування Різдва - 25-го грудня...Тому-то розкольниками - бісами є, власне такі як ви пане, істинний розкольнику-мракобісе.Прости, Господи...

  • S.Melnyk | 4 січня 2019, 20:56
   Коментувати коментар

   А вас, вату кремлівську, тільки і лякати, точніше "шугати" треба. Бо вата не народжена для волі, тільки для ярма. І певно календаря вдома вата також не має, бо інакше би знала, що за Юліанівським календарем Різдво якраз 25 грудня, але цей календар запізнився вже 13 днів, тому ваше 25 грудня зараз є 7 січня. Зрештою, навіщо ваті це знати. Вони мають знати коли народився їх головний чорт з Кремля.

  • admin | 4 січня 2019, 21:01
   Коментувати коментар

   Нешановний Андрєй Муха, IP-адреса якого прописана в Нью-Йорку на Бродвеї, ваші пости, які містять ознаки хамства, тролінгу, людиноненависті і т.п. гидких речей, будуть видалені разом з акаунтом!

 • velovs@ukr.net | 28 грудня 2018, 16:45
  Коментувати коментар

  Шановний автор тут дуже гостро-емоційно "розпікає" і "картає" - наліво й направо - всіх і вся: у певному невігластві. ----- Так от, хочу - принагідно - нагадати і йому, що, зокрема, в літургійно-богослужбовому календарі Вірменської апостольської церкви такого свята, як Різдво Христове, НЕМАЄ!!! ----- А її вірні 6 січня традиційно відзначають празник Богоявлення. Тобто ту давню - узагальнюючу урочистість ще молодої Церкви Христової перших століть н. е., яке водночас об'єднувало в собі і Різдво, і Хрещення Господа і Спасителя Ісуса Христа. :)

  • velovs@ukr.net | 29 грудня 2018, 09:21
   Коментувати коментар

   Р. S. А особисто мені, між іншим, подобається відзначати Різдво Христове ДВІЧІ: 25 грудня і 7 січня. ---- Тобто тоді так виходить, що і старий рік завершується, і Новий розпочинається під знаком і благодаттю новонародженого Дитятка Ісуса! :)

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • enzian | 9 квітня 2020, 12:41

  А достатньо було дослухатись порад спеціалістів.

 • enzian | 9 квітня 2020, 09:57

  І КПЛ, і вся РПЦвУ.

 • Ігор Затятий | 8 квітня 2020, 23:23

  КПЛ -джерело зарази?!

 • sai | 8 квітня 2020, 17:14

  Бутинський

 • sai | 8 квітня 2020, 14:54

  Ігор Ісіченко З приємністю повідомляю, що в телефонній розмові єпископ ПЦУ Митрофан запевнив мене, що Харківсько-Богодухівська єпархія ПЦУ не має відношення до зазіхань окремих осіб на

Популярні статті місяця