У Дніпрі історичну соборну мечеть через десятиліття повернули кримськотатарському народу

15 вересня 2018, 13:10 | Суспільство-дайджест | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

Юлія Рацибарська

"Радіо "Свобода", 12 вересня 2018

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Катеринославську соборну мечеть збудували ще 1911 року коштом заможних татар і турецьких торговців. За часів радянської влади будівлю в мусульманської громади міста забрали, спотворивши кількома перебудовами та реконструкціями. У цьому її доля схожа на долю римо-католицького костелу, який також упродовж довгих років не могли повернути вірянам.

Будівлю мечеті за часів СРСР використовували з різною метою. Свого часу тут навіть розташовувався клуб для співробітників НКВС. У середині 90-х років мусульманська релігійна громада Дніпра вже намагалася повернути будівлю в судовому порядку, однак тодішнє рішення було не на її користь.

Останньою в історичній споруді працювала дитяча спортивна школа олімпійського резерву і батьки вихованців дуже хвилювались, аби питання вірян не було вирішене за рахунок їхніх дітей.

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Будівля історичної мечеті у Дніпрі, там зараз спортивна школа

Будівлю передали, але… в обмін

Тепер у Дніпровській мерії запевняють, що змогли знайти вихід із ситуації, аби задовольнити всіх. Хоча за президентським указом культові споруди в Україні мають повертатись вірянам безкоштовно, кримськотатарська громада Дніпра пішла на компроміс: власним коштом вона придбала нове приміщення для спортивної школи, аби натомість отримати історичну споруду.

Таким чином питання, яке не могли вирішити упродовж майже 30 років, нарешті владнали, заявляють в мерії Дніпра. І називають це «прикладом цивілізованого розв’язання болючого історичного питання».

«Це – ситуація win-win. Усі сторони – мусульманська громада, територіальна громада Дніпра, батьки й спортсмени – залишаться при своїх інтересах. Сьогодні ми фіналізуємо всі документи», – зазначив міський голова Дніпра Борис Філатов, підписуючи акти приймання-передання нерухомості.

Профінансує меджліс і турецька сторона

Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв рішення про передання мечеті назвав «світлою подією». В інтерв’ю Радіо Свобода він поділився планами щодо повернення будівлі первісного вигляду, облаштування в ній кримськотатарського культурного центру й школи. Він зауважив: ця будівля не тільки для кримських татар, а для всієї мусульманської громади. До реконструкції планують залучити кошти та фахівців із Туреччини.Мустафа Джемілєв

Мустафа Джемілєв

«Щоб це знову стала соборна мечеть Дніпропетровської області, звичайно, потрібні досить значні капіталовкладення. Думаю, в першу чергу їх зробить меджліс кримськотатарського народу. Думаємо підключити організацію міжнародного співробітництва Турецької Республіки, ми вже з ними говорили. Хочемо відреставрувати, аби це стала приваблива будівля. Щоб люди бачили, що в нашій країні існують молитовні будинки, заклади різних конфесій і віросповідань. Завдання – відновити первісний вигляд. Збереглись фотографії. За ними і відновлюватимемо. Хотілось би, щоб там можна було дітей навчати – арабській писемності, читанню Корану», – сказав Радіо Свобода Мустафа Джемілєв.

Водночас він зауважив, що кількість мусульман у Дніпрі поки точно не визначена.

«Я сьогодні говорив з рабином Дніпра Шмуелем Камінецьким про те, що від страху люди попервах навіть не наважувались зізнаватись, що вони євреї. Приблизно те ж і з мусульманами. Коли буде ісламський центр, тоді, я думаю, їхня чисельність буде зростати. Тут є і дагестанці, і азербайджанці, і поволзькі татари. І навіть кримські татари поки в меншості. Але оскільки меджліс кримськотатарського народу – найбільш організована структура, то ми взяли на себе ініціативу», – додав Мустафа Джемілєв.

У спортшколі вже не проти

Чотири роки тому питання про повернення мечеті обговорювалось на рівні облдержадміністрації, якою тоді керував відомий бізнесмен Ігор Коломойський. Батьки і викладачі спортшколи були проти переїзду з приміщення. Однак наразі ситуація змінилась: батьківський комітет підтримав проект. У спортшколі зазначають, що площа нової будівлі – а це законсервований спорткомплекс одного з підприємств – приблизно така сама, як і старої. Для всіх 700 учнів буде місце. На час ремонту діти займатимуться там, де й раніше, ніхто їх спішно не виселяє.

«Будівля комплексу розташована в тому ж районі міста, що й наша школа, гральні та тренувальні зали будуть більші», – кажуть у школі. Однак точні строки переїзду поки не називаються.

Ще один проект – житло для переселенців із Криму

Між тим кримськотатарська громада має ще один масштабний проект у Дніпрі – будинок для переселенців із Криму, повідомив Радіо Свобода Мустафа Джемілєв.

«Зараз вирішується питання – або викупити готову багатоповерхову будівлю, або виділити землю під будівництво. Турецька програма передбачає 1 тисячу квартир в Україні для вимушених переселенців з Криму. Думаємо, що 400-500 буде в Києві, а решта – в Дніпрі, Одесі, Херсоні, Харкові та Львові», – зауважив Мустафа Джемілєв.

Підписання документів на передання будівлі мерії, Дніпро, 11 вересня 2018 року

Підписання документів на передання будівлі мерії, Дніпро, 11 вересня 2018 року

Навесні 2018 року лідери кримськотатарського народу заявили, що налагоджують зв’язки з Дніпром і, зокрема, з єврейською громадою. Тоді представницька делегація кримських татар на чолі з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим у Дніпрі вперше відвідали синагогу.

За очікуваннями міської влади, відкрити реконструйовану мечеть у Дніпрі зможуть вже 2019 року. На відкриття хочуть запросити президента Туреччини Реджепа Ердогана.

Після передання мечеті радник міського голови у справах національних меншин та релігійних громад Олег Ростовцев на своїй сторінці у Фейсбуці зауважив, що тепер місту потрібен ще й «великий гідний греко-католицький храм».

 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Моніторинг ЗМІ

  Останні коментарі

  • magdaljuk2000 | 16 липня 2019, 13:19

   Інколи, коли читаєш коментарі, складається враження що весь оцей спам створює сама редакція сайту.Аби створювалась ілюзія хоч якогось обговорення) Не не може здоровомисляча людина нести таку

  • Михаил | 16 липня 2019, 11:05

   Для вас уже и Владыка Святослав стал москалем и фсбешником?! А, Денисенко, кстати, рыжий "архиепископ Зоря" обвинил в кремлёвской пропаганде! Видимо совсем съехала крыша и полный сумбур в

  • Ігор Затятий | 16 липня 2019, 10:31

   «Обіцянка - цяцянка, а дурневі радість»

  • barni | 16 липня 2019, 09:53

   БРАВО !!! Ну що ж владико Ілія, А ЯК ЩОДО ВАШОЇ ПОЗИЦІЇ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ !!! БАЧТЕ ЯК Б-О-Л-И-Т-Ь !!!

  • barni | 16 липня 2019, 09:48

   " Коли ми навчимося бути разом, єдиною (Українською, а не католицькою авт.ком.) Церквою, перемагати те, що нас роз’єднує" - ТОДІ МИ СТАНЕМОГ ДІЙСНО НЕЗАЛЕЖНОЮ УКРАЇНОЮ. Браво Владико!!!

  Популярні статті місяця