Трошки про Рош а-Шана в контексті кухні

29 вересня 2019, 22:51 | Калейдоскоп-дайджест | 1 |   | Код для блогу |  | 

Пані Стефа

"Переписи і нотеси", 2 жовтня 2016

Святкування Рош а-Шана супроводжується трапезою, під час якої споживають певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році.

Коли я почала цікавитися кухнею Галичини, то побачила, як багато страв галицької кухні мають єврейське коріння. Навіть моя улюблена грекокатолицька салатка – бурачки з хроном – походить з єврейської кухні, уявляєте?

Тому я трошки побалакаю про те, що сьогодні з появою першої зірки починається новий – Рош а-Шана. Це свято символізує зміну дат, початок нового циклу, і Бог в цей день виносить судження куди людини занесуть – в Книгу живих, чи в Книгу мертвих.

Святкування Рош а-Шана триває 10 днів, але тільки 1 день – веселе свято, а решта 10 ні, бо в десятий день – Судний – виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина.

Святкування Рош а-Шана супроводжується особливою сімейною трапезою, під час якої потрібно спожити певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році. Символіка цих продуктів заснована на грі їх назв на івриті, яка пов’язана з певною надією, яку хочеться здійснити в новому році.

Трошки про Рош а-Шана в контексті кухні

Під час споживання того чи іншого продукту промовляють відповідне побажання:
Цибуля-пора – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб недруги наші були відсічені»
Буряк – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників”
Фініки – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб вороги наші зникли з лиця землі”
Морква – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою”
Гранат – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб примножилися наші заслуги як зерна граната”

Найголовніші страви на столі на Рош а-Шана це яблука з медом, “щоб рік був солодким”; кругла плетена булка – хала, яка символізує закінчення та завершеність; лейках – який дуже подібний на наш медівник, такий же пряний і солодкий; ну і цимес з морквинками-“монетками”, як побажання багатства на новий рік.

Позанулого року перед Рош а-Шана я готувала ось цей цимес. Цього року, щоправда без прив’язки до свята – гефільте фіш, все збираюся спекти халу, але закрутилася, і не склалося…

Тому просто хочу побажати тим, хто святкує – Шана това у-метука!

А всім решта – спробуйте приготувати цимес чи рибку – вони дуже смачні, навіть без релігійного контексту.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 30 вересня 2019, 09:56
  Коментувати коментар

  "Святкування Рош а-Шана триває 10 днів, але тільки 1 день – веселе свято, а решта 10 ні, бо в десятий день – Судний – виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина." ---------- Разом з тим. РАДИКАЛЬНО і НАЗАВШЕ цю "змінити ситуацію" можна, якщо - в щирому й правдивому покаянні і смиренні та подяці Богові - повірити й віддати власне життя в руки істинного Месії і Спасителя: як єврейського народу, так і, загалом, усього людства, - Ісуса з Назарету!!! --------------- Більше того. Святе Письмо стверджує і вказує на те, що вже ближче - буквально напередодні - есхатологічного завершення Історії спасіння людського роду станеться й відбудеться дещо дуже знакове й благословенне. Тобто оте - ДОБРОВІЛЬНЕ й СВІДОМЕ розкаяння і навернення старозавітнього вибраного народу, який повернеться на обіцяну Богом для нього Святу Землю Ізраїлеву, до Христа-Месії. -------------- Ну що ж: нині на Близькому Сході вже понад 7 десятиліть - причому, майже у суцільному ворожому оточенні - успішно існує, бореться за своє право на життя й безпеку та дивовижно розвивається незалежна держава Ізраїль. Й куди, на свою історичну батьківщину, повернулося і наразі мешкає вже понад 7 млн. осіб єврейського походження. ----- Крім того, невпинно збільшується й зростає число тих євреїв - як, власне і безпосередньо в Ізраїлі, так і в усьому діаспорному світі, - які щиросердно, добровільно й свідомо приймають Ісуса Христа: як свого особистого Господа і Спасителя! ---------------- Так що, судячи з цього, а також багатьох сучасних інших - дуже характерних і красномовних (есхатологічних) подій та ознак, це - вельми й вельми довгоочікуване, радісне і, прямо скажемо, вистраждане (правдивою) Христовою Церквою Друге пришестя її Небесного Глави і Первосвященика - Сина Божого до Єрусалиму вже не за такими й високими й далекими горами і долами!!! ----- "Амінь. Так, гряди, Господи Ісусе!" (Одкр.22:20).

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Моніторинг ЗМІ

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 15 листопада 2019, 19:00

  Ще раз мушу ПОВТОРИТИСЯ. ---- З приводу всіх подібних й, насамперед, саме ПРАВОВИХ, а також ЕТИЧНО-СВІТОГЛЯДНИХ, колізій і проблем так виглядає, що ВРЦіРО має настійно і гучно домагатися й вимагати

 • bopa | 15 листопада 2019, 18:08

  Добрий початок для духовного виховання українських вояків: https://synod.ugcc.ua/data/u-zarvanytsi-vidbuvsya-trening-dlya-maybutnih-viyskovyh-kapelaniv-1559/. Нехай Господь благословляє

 • bopa | 15 листопада 2019, 17:41

  Вирішення питання затягнулося через бездіяльність мін юст-у України. Зафіксовані правові рішення необхідно виконувати, а не роздмухувати навколо них безглузду полеміку. Тим більше під час гібридної

 • enzian | 15 листопада 2019, 14:44

  В кублі мракобісся і ненависті немає місця милосердю.

 • Paraeklezyarh | 14 листопада 2019, 12:55

  "Число тих, хто вважає себе віруючими". Цікаво, віруючими в що ? Які критерії для терміну "віруючий" ? Не зрозуміла й різниця між термінами : "атеїст" і "невіруюча