Трошки про Рош а-Шана в контексті кухні

29 вересня 2019, 22:51 | Калейдоскоп-дайджест | 1 |   | Код для блогу |  | 

Пані Стефа

"Переписи і нотеси", 2 жовтня 2016

Святкування Рош а-Шана супроводжується трапезою, під час якої споживають певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році.

Коли я почала цікавитися кухнею Галичини, то побачила, як багато страв галицької кухні мають єврейське коріння. Навіть моя улюблена грекокатолицька салатка – бурачки з хроном – походить з єврейської кухні, уявляєте?

Тому я трошки побалакаю про те, що сьогодні з появою першої зірки починається новий – Рош а-Шана. Це свято символізує зміну дат, початок нового циклу, і Бог в цей день виносить судження куди людини занесуть – в Книгу живих, чи в Книгу мертвих.

Святкування Рош а-Шана триває 10 днів, але тільки 1 день – веселе свято, а решта 10 ні, бо в десятий день – Судний – виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина.

Святкування Рош а-Шана супроводжується особливою сімейною трапезою, під час якої потрібно спожити певні продукти, що символізують щось хороше, і сподівання знайти це в новому році. Символіка цих продуктів заснована на грі їх назв на івриті, яка пов’язана з певною надією, яку хочеться здійснити в новому році.

Трошки про Рош а-Шана в контексті кухні

Під час споживання того чи іншого продукту промовляють відповідне побажання:
Цибуля-пора – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб недруги наші були відсічені»
Буряк – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників”
Фініки – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб вороги наші зникли з лиця землі”
Морква – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою”
Гранат – “Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб примножилися наші заслуги як зерна граната”

Найголовніші страви на столі на Рош а-Шана це яблука з медом, “щоб рік був солодким”; кругла плетена булка – хала, яка символізує закінчення та завершеність; лейках – який дуже подібний на наш медівник, такий же пряний і солодкий; ну і цимес з морквинками-“монетками”, як побажання багатства на новий рік.

Позанулого року перед Рош а-Шана я готувала ось цей цимес. Цього року, щоправда без прив’язки до свята – гефільте фіш, все збираюся спекти халу, але закрутилася, і не склалося…

Тому просто хочу побажати тим, хто святкує – Шана това у-метука!

А всім решта – спробуйте приготувати цимес чи рибку – вони дуже смачні, навіть без релігійного контексту.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 30 вересня 2019, 09:56
  Коментувати коментар

  "Святкування Рош а-Шана триває 10 днів, але тільки 1 день – веселе свято, а решта 10 ні, бо в десятий день – Судний – виноситься остаточне рішення і Бог ставить печатку на запис. Але є 10 днів, та можливість змінити ситуацію – повернути борги, вибачитися, якщо відчувається провина." ---------- Разом з тим. РАДИКАЛЬНО і НАЗАВШЕ цю "змінити ситуацію" можна, якщо - в щирому й правдивому покаянні і смиренні та подяці Богові - повірити й віддати власне життя в руки істинного Месії і Спасителя: як єврейського народу, так і, загалом, усього людства, - Ісуса з Назарету!!! --------------- Більше того. Святе Письмо стверджує і вказує на те, що вже ближче - буквально напередодні - есхатологічного завершення Історії спасіння людського роду станеться й відбудеться дещо дуже знакове й благословенне. Тобто оте - ДОБРОВІЛЬНЕ й СВІДОМЕ розкаяння і навернення старозавітнього вибраного народу, який повернеться на обіцяну Богом для нього Святу Землю Ізраїлеву, до Христа-Месії. -------------- Ну що ж: нині на Близькому Сході вже понад 7 десятиліть - причому, майже у суцільному ворожому оточенні - успішно існує, бореться за своє право на життя й безпеку та дивовижно розвивається незалежна держава Ізраїль. Й куди, на свою історичну батьківщину, повернулося і наразі мешкає вже понад 7 млн. осіб єврейського походження. ----- Крім того, невпинно збільшується й зростає число тих євреїв - як, власне і безпосередньо в Ізраїлі, так і в усьому діаспорному світі, - які щиросердно, добровільно й свідомо приймають Ісуса Христа: як свого особистого Господа і Спасителя! ---------------- Так що, судячи з цього, а також багатьох сучасних інших - дуже характерних і красномовних (есхатологічних) подій та ознак, це - вельми й вельми довгоочікуване, радісне і, прямо скажемо, вистраждане (правдивою) Христовою Церквою Друге пришестя її Небесного Глави і Первосвященика - Сина Божого до Єрусалиму вже не за такими й високими й далекими горами і долами!!! ----- "Амінь. Так, гряди, Господи Ісусе!" (Одкр.22:20).

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Моніторинг ЗМІ

Останні коментарі

 • Стефан | 14 липня 2020, 22:39

  Схиигумен Сергий Романов прав, обвиняя лизоблюдов и подхалимов, которым нечего  ему возразить по существу предъявляемых им обвинений в отступлении от Православия, предательстве верующих, когда

 • wari2011 | 2 липня 2020, 22:42

  Кредит справа делікатна, тому треба обережно з його оформленням. Можу порадити блог, де багато корисної інформації про кредитування

 • bopa | 8 червня 2020, 11:43

  То перераховані факти ви називаєте "фантазиями и ночными кошмарами"? Чому викладену інформацію ви "Очередная статья нижайшего интеллектуального уровня"? У вас

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:46

  Це жодна агітація. На Буковині казали :»Мойше герехт, Сури герехт».

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:39

  За часів союза, УПЦ підлягала моіковському патріярхату, примусово. Від незалежності УПЦ старалась отримати незалежність від Москви. Тепер, коли Україна має ТОМОС та незалежність то Лавру потрібно

Популярні статті місяця