РПЦ визнала за УГКЦ право на існування, зокрема, в Криму та Сході України

13 лютого 2016, 08:34 | Коментарі | 6 |   | Код для блогу |  | 

Наталя Карфут,

богослов, католицький журналіст, мешкає в Римі

Наталя КарфутВчора відбулася історична зустріч між Папою Франциском та Патріархом Кирилом. Історичною вона є вже тому, що це вперше і тому, що її довго готували і бажали ще попередники Франциска і Кирила. Оголошення про зустріч стало несподіванкою для всіх. Помітне було позитивне хвилювання серед західної преси та занепокоєння з боку деяких українських богословів. Здивування в українців викликало те, що УГКЦ в одну мить вже не була перепоною цій довгоочікуваній зустрічі. Інакше як позитивом цей факт назвати не можна.

Кардинал Курт Кох, президент папської ради у справах єдності християн, повідомив, що в двогодинній розмові між папою та патріархом буде іти мова про Україну, але те, що в у спільній декларації три пункти із тридцяти було присвячено темі Украни стало несподіванкою. Можна припустити, що саме православна сторона захотіла включити тему України в текст. Позиція Ватикану у цьому випадку, за словами кардинала, була чіткою – УГКЦ – католицька Церква і про це не дискутується.

У 25 пункті йдеться про «уніатизм» та його засудження як методу з умовою, що Церкви, які виникнули таким способом мають право на існування та задоволення духовних потреб своїх вірних, стримлячи до миру з сусідами. Це фактично повторення Баламандської угоди 1994 року. Гарна новина для УГКЦ: вона має право на існування та буття Церквою, наприклад в Криму чи на Сході України, там, де її вірні. Добре, що наші сусіди хотіли ще раз те саме наголосити і підкреслити.

У пункті 26 і Папа, і Патріарх жаліють з приводу конфлікту в Україні, який забрав багато життів, спричинив чисельні страждання мирним жителям, економічну та гуманітарну кризу. Вони закликають всі сторони конфлікту до солідарності та стати миротворцями. Важко не погодитися зі словами єрархів, які закликають до миру. Хочу зазначити, що текст дуже загальний. Може б українці і хотіли, аби тут були названі винуватці конфлікту, але сам текст вцілому не сходить на конкретні деталі. (Окрім випадку із безвістизниклими алепськими митрополитами).

Далі тест закликає Церкви працювати для досягнення згоди, утримуватися від участі в конфлікті та не підтримувати його розвиток. Таке формулювання цілком узгоджується із соціальним вченням католицької Церкви. Якщо православні брати згідні з цим формулюванням та дотриманням, то це тільки на благо всім.

У 26 пункті висловлені сподівання щодо єдності православних в Україні та необхідності сприяння у цьому католицької спільноти. Тут взагалі важко щось заперечити чи протиставити. Православний Собор, який відбудеться у червні цього року на острові Криті стане добрим прикладом співпраці та діалогу між православними.

Хочу зазначити, що інші пункти, в яких ідеться про право на життя, про сім'ю, про релігійну свободу, про переслідування християн, про біженців, міжрелігійний діалог, бідність та нерівність також стосуються українців. Навіть якщо українське питання і згадується практично прикінці тексту, то треба віддати належне Папі та Патріарху, які ще раз нагадали світовій громадськості про Україну та озвучили труднощі її громадян.

Хотілося б дізнатися, як ці ініціативи, перераховані в тесті, будуть конкретно втілені. Треба сподіватись, що співпраця у цьому напрямку буде тривати.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
6коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Єпископ Віктор Бедь | 13 лютого 2016, 19:26
  Коментувати коментар

  Яка ж сліпота... Хоча подібне в історії уже було, і не раз... Але поряд із цим, підтвердження того, що тільки ми самі, українці, повинні вирішувати свої національні, державні та церковні питання!!! Не потрібно забувати і про те, що як Російська Православна Церква, так і Римо-Католицька Церква - це імперсько-державні церковні утворення, які думають однако - по імперськи, у власних меркантільних інтересах та імперських інтересах тих держав, до яких належать. Тому і знаходять спільну мову, зокрема, і щодо блокування утвердження єдиної Автокефальної Помісної Української Православної Церкви. Чужинці чи з Сходу, чи Заходу - як були, так і залишаються чужинцями... Бо дуже цікаво, коли знову без нас, українців, - чи то мордвини, чи то італійці, чи то бразилійці, чи хто там іще... вирішують наші питання... Хоча ми їх на це неуповноважували...

 • vnvvni | 13 лютого 2016, 13:12
  Коментувати коментар

  Шановна пані Наталіє, Здається що у Вас хтось замовив цю статтю або Ви її прочитали крізь рожеві окуляри... У сумнозвісному 25 пункті нас визнали як незаконних дітей ! які однак "мають право на існування" ( і за це спасибі) з умовою що перестанем приймати до свого грона наших співгромадян яких Кіріл вважає "своїми’’ ! Якщо сумнозвісну Баламандську угоду Ви вважаєте позитивною тоді більше коментувати нічого. Кирил бачить що втрачає владу в Україні і через Путина організував цю зустріч, вирішив пожалітися Папі ... От і підписалися що Українська незалезна від московії православна Церква - схизматична ... Сумно і соромно ! "...речник УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря). Коментуючи декларацію, він сказав: ".... Разом із тим архієпископ зауважив щодо згадуваних у документі "канонічних норм". "Ми тільки за. Досить Москві визнати підтверджений Вселенським Патріархом факт, що МП отримав владу над Київською митрополією "не по розпорядженню канонічних правил". Відректися від цієї злочинно отриманої влади - і єдність Церкви в Україні настане дуже швидко". http://ukr.obozrevatel.com/society/08195-upts-kp-pro-deklaratsii-frantsiska-i-kirila-chi-ne-virishujte-pro-nas-bez-nas.htm

  • Юзьо | 13 лютого 2016, 13:35
   Коментувати коментар

   А може це КП бісить, що вони за бортом і починають перекручувати очевидні речі? У 25 пункті не схвалюється унія як метод, але там нічого не говориться про незаконних дітей. Це вам хтось замовив, чи ви перечиталися обоза, що вам ввижається те, чого нема?

  • Юзьо | 13 лютого 2016, 13:38
   Коментувати коментар

   25 пункт насправді нічого нового не вносить, крім того, що констатує один з базових моментів Баламандської зустрічі. Ніхто цього не заперечує, хоча ця зустріч, як і нинішня - мають декларативний характер. Поговорили і розійшлися. Москва себе може тішити, але вона також тепер змушена або визнавати ці пункти і цим керуватися, або не визнавати і таким чином інші також можуть на них не зважати. А у 25 пункті чітко сказано, що УГКЦ має право на існування. Якщо в Росії її не визнають, то цим порушать цей пункт.

  • Marko | 13 лютого 2016, 15:49
   Коментувати коментар

   Вважаю статтю доволі дотепною на тлі усіх побоювань з "боку деяких українських богословів". Канонічний шлях для українських церковних провідників полягає в одному: очі спрямувати на Господа і діяти відповідно. Решту дасть Бог. Досягнута єдність ніколи не зможе бути неканонічною...

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Точка зору

Останні коментарі

 • sai | 5 квітня 2020, 11:50

  Лубідя ?

 • enzian | 5 квітня 2020, 10:46

  Доки грім не вдарить, москвославний не перехреститься.

 • Paraeklezyarh | 5 квітня 2020, 09:21

  Можливо хоч випадок інфікування ієрарха заставить "віруючих" серйозно ставляться до рекомендацій влади щодо збереження свого здоров'я та своїх близьких. А у поважних представників

 • velovs@ukr.net | 4 квітня 2020, 16:40

  Разом з тим Господь і тут перехитрить, переграє і "пошиє в дурні" самого диявола, і Антихриста, і всіх їхніх численних прислужників та агентів. ------- Він, як виглядає, просто візьме і -

 • bopa | 4 квітня 2020, 15:26

  Для вірних поважного віку ситуація не так уже й незвична. Вони пам'ятають, коли міліція, у формі і без, пильно слідкувала за участтю вірних у святкових богослужіннях. Вже не говорю про вірних

Популярні статті місяця