УАПЦ і дві склянки

13 липня 2015, 14:33 | Колонка Тетяни Деркач | 4 |   | Код для блогу |  | 

Тетяна Деркач

Тетяна ДеркачОпублікований протокол засідання Архиєрейського собору УАПЦ від 9 липня 2015 року з питання об'єднання з УПЦ КП. Перша реакція — бажання прокоментувати в чорно-білій гамі. Або «все пропало, знову зрада!», або «ну і слава Богу, недовго мучилася старенька у високовольтних дротах». Але ж мова йде не про пересічну подію. Он Всеправославний собор готується скільки? Більше 50 років. А віз і нині там, і не факт, що в 2016 році все відбудеться. Але ніхто ж при чергових непорозуміннях не кричить «все пропало! Кінець всім святим і православ'ю!». Сідають знову працювати. Так що фактор часу тут вторинний. Скоріше, сім разів відміряй — один відріж. Міряти будемо склянкою. Так, тим самим, який наполовину порожній або наполовину повний залежно від місця сидіння. А якщо сісти десь посередині? Виходить приблизно наступне.

Склянка наполовину порожня

УАПЦ вимагає злити обидві назви в одну, щоб на виході об'єднана Церква іменувалася УАПЦ КП. А якщо такуназву не хочуть в Київському Патріархаті — то «в цьому випадку проведення об'єднавчого Собору УАПЦ і УПЦ КП не має сенсу». Для УАПЦ чомусьжиттєвоважливо — злити разом в одну абревіатуру, яку не вимовити, два бренди, за якими тягнеться шлейф взаємної багаторічної конкуренції і відокремленості один від одного. Адже за 23 роки за назвою кожної православної юрисдикції закріпилася своя самоідентифікація, яка в критичний момент спрацьовує як маркер «свій — чужий», «ми — вони». Питання: навіщо це перетягувати в об'єднану Церкву? Невже не зрозуміло, що якщо Церква одна на всіх — то і самоідентифікація має бути спільна? І помінятися має не тільки УАПЦ, але й УПЦ КП.

Але тут можуть заперечити: у УАПЦ є своя історія, незрівнянна з історією УПЦ КП. І ця історія включає в себе роки гонінь і сонм мучеників, які постраждали за віру в роки богоборчої радянської влади. УАПЦ нинішня — спадкоємиця тієї самої Церкви-Мучениці, яка дала українському православ'ю Василя Липківського, чиїх віруючих садили у в'язниці більшовики. А що може пред'явити Київський Патріархат? Так, і справді: а що? Виник шляхом злиття частини УПЦ МП і УАПЦ в 1992 році — які мученики? Чистий новодєл, історія з нуля. У православній традиції, яка благоговіє перед древніми брендами — це привід для повного ігнору. Але тут треба визнати, що позиція Київського Патріархату виглядає більш чесно (навіть якщо це було банальне упущення). Не стали спекулювати на мучениках ні РПЦ, ні УАПЦ, записуючи їх собі в актив. Їх шанують, їх подвиг пам'ятають. Але робити собі піар на їх кістках — не стали. Адже за будь пусте слово треба давати відповідь — своїм власним життям. Почім видно, що нинішня УАПЦ — спадкоємиця тієї самої Церкви-Мучениці? По поїздках покійного предстоятеля до Москви? Поки це виглядає не як спадкоємництво, а самореклама, схожа на рекламу того ж «русского міра», який весь складається з посилань на якусь минулу велич і міфи, з цією величчю пов'язані. Це, звичайно, прийом старий. На зверненні до давно минулих історичних подій ґрунтується вся традиційна православна педагогіка. Але в цьому часто таїться пастка, в яку були спіймані криловські гуси, які пишалися своїми предками, котрі врятували Рим. Так, ваші попередники були гідні люди. Вони своїми життями витягали з небуття українське православ'я. А що для цього зробили ви?

Йдемо далі. Незгода з квотами на об'єднавчому Соборі. Нічого незвичайного в цій незгоді немає. Планувалося об'єднувати структури з великою різницею в габаритах. Тому повинен бути запропонований такий механізм голосування, коли б рішення були схвалені повнотою кожної Церкви. І зрозуміло, що всередині кожної Церкви цей механізм може бути різним. Є ваги аптекарські, а є ваги кранові — дивлячись що зважувати. Головне, що повинно вийти на виході. Запропонований УАПЦ принцип «50/50» («ґрунтуючись на рівності делегатів двох Церков») виглядає доречно тоді, коли сторони кількіснорівноцінні не умовно, а фактично. У випадку з УАПЦ та УПЦ КП це б означало, що голос одного єпископа УАПЦ «коштує» чотирьох голосів єпископату УПЦ КП. У чому тоді рівність делегатів? В даному випадку практичніше використовувати принцип «1:1», коли рішення приймають не окремо взяті єпископи, а суб'єкти об'єднавчого процесу. Відповідно, єпископи від УАПЦ на об'єднавчому Соборі представлятимуть свою Церкву в адекватній пропорції, а не свій особистий голос. І десяток голосів «проти», але від однієї юрисдикції означає зрив всього процесу. Навіть якщо ці голоси — в меншості.

До речі, запропонувати адекватну заміну прямого подушного голосування більш складним механізмом – турбота саме УАПЦ як незадоволеної сторони. Не можете самі — зверніться до чужих напрацювань. Візьмемо знову ж підготовку до Всеправославного собору, в ході якої прийняли рішення на користь загального консенсусу, а не простої більшості. Одна Церква — один голос. І так, виходить, що теоретично якась мікроскопічна Албанська Церква може накласти вето на будь-яке важливе рішення всього собору. Але це нікого не бентежить, тому що всі важливі рішення вже до того часу повинні пройти внутрішньоцерковну рецепцію кожним колективним учасником собору та оформлені документально. Далі відбувається, грубо кажучи, церемоніальний акт голосування.

Наступна умова УАПЦ: переведення комісії УАПЦ щодо об'єднання у тристоронній формат (із залученням УПЦ МП). Це перетворює об'єднавчі переговори на конвульсії лебедя, рака і щуки. УПЦ МП зовсім до таких переговорів на серйозному рівні не готова, швидше, там налаштовані тягнути свою лямку «канонічного п'ятого колеса у возі» до кінця. Якщо в УАПЦ хочуть стати шостим колесом — не питання. Але історія зазвичай відкидає на своє узбіччя всі бутафорські елементи. Всі розуміють, що позиції об'єднаної автокефальної Церкви в переговорах і з УПЦ МП, і з Вселенським Патріархатом будуть набагато міцніше і переконливіше, ніж двох паралельних невизнаних автокефалій поодинці. Питання: на чиєму боці свідомо чи несвідомо грає УАПЦ?

Нарешті, остання вимога взагалі курйозна: у виборах предстоятеля об'єднаної автокефальної Церкви беруть участь усі архиєреї. Що, всі півсотні людей? Навіть без праймеріз? Вибори нового глави Церкви фактично перетворюються на мляво плинний конклав.

Склянка наполовину повна

З позитивного — твердження, що після проведених зборів ВСІ священнослужителі УАПЦ висловилися за об'єднання з УПЦ КП. Це означає, що навіть у випадку з перенесенням об'єднавчого Собору на більш пізній термін всередині УАПЦ існує відкладений попит на об'єднання, який рано чи пізно треба буде задовольняти. А якщо залишити все як є — то відбудеться те саме горезвісне «приєднання». Крапля за краплею, парафія за парафією УАПЦ, залишивши за бортом і свій імідж Церкви-Мучениці, і свої образи, перетече в УПЦ КП. Але це вже знову склянка, яка наполовину порожня.

Ось так і переливаємо вміст з пустого в порожнє. Як кажуть, хто хоче — шукає можливості, хто не хоче — виправдання. Важко сказати, що стоїть за таким демонстративним демаршем УАПЦ, яка продовжує запевняти, що переговори не закінчені. Будемо сподіватися, що там немає інших причин, більш банальних. І третіх сторін, зацікавлених у тому, щоб контрольований церковний хаос в Україні зберігався якомога довше.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
4коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • rflbkj | 30 липня 2015, 18:05
  Коментувати коментар

  дві різні церкви дві різні долі хібА може президент порошенко командувати церквами тим паче не один документ не готовився на нарадах про зьєднання церков ні в УАПЦ НІ В УПЦКП

 • Олександр Пиріжок | 28 липня 2015, 12:31
  Коментувати коментар

  Палка з двома кінцями. Отже країна СНД(СРСР)- 60% представники Росії,20-України,13%-казахи, та 7%-Білорусія.Про вихід з такого СНіДу можуть дозволити не менше -50%. Чи є рівноправ'я у всіх країн крім Росії? Так і в об'єднанні УПЦ і УАПЦ.

  • OLesja | 28 липня 2015, 15:48
   Коментувати коментар

   Олександр Пиріжок: Тільки ЦЕРКВА це не СНД… Дратує те, що провід УАПЦ того не розуміє і не дбає ні про Україну, а ні Українців, які боряться за виживання країни. Найбільше мало б стояти два запитання: 1. Чи Філарет та КП за Автокефальну Православну Церкву й чи Філарет й КП за Незалежну Україну. Все друге десятирядне коли ворог на границі. Дратує й гучне оголошення Макарія. Найшов чоловік на чому попіаритися в такі складні для України й українців часи… Ганьба недостойним властолюбам УАПЦ. Макарій заслужив собі на “гарне“ місце в історії Української Православної Церкви… Поведінка УАПЦ не має оправдання. Ганьба!

 • Мереживо | 20 липня 2015, 10:53
  Коментувати коментар

  Був впевнений, що так і станеться ще до обрання Предстоятеля УАПЦ...

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Точка зору

 • 15 жовтня 2019, 16:37 | Колонка Тетяни Деркач | 

  Визнання ПЦУ Елладською Церквою: чим може відповісти Москва

  12 жовтня 2019 року увійде в історію українського православ’я як переломний рубіж: Елладська Церква першою серед помісних Церков офіційно долучилась до визнання ПЦУ. У Московському патріархаті не змогли приховати розчарування та шок.

 • 13 вересня 2019, 11:33 | Колонка Михайла Черенкова | 

  Після Томосу вчімося жити разом

  Після Томосу Україна вчиться жити в нових умовах — коли проблему канонічності начебто усунуто, але суспільство і церква не стали менш розділеними. І виникає питання: як жити в умовах непереборного поділу, в умовах складного різноманіття?

Останні коментарі

 • bopa | 15 жовтня 2019, 23:00

  Православна церква в Україні переживє тепер ювілейни період відновлення своєї автокефалії. Період повернення Митрополита Мстислава (Скипника) в Україну, його служіння і інтронізацію у Святій Софії на

 • bopa | 15 жовтня 2019, 22:45

  Тим більше, що відновлено стан Православної церкви в Україні, який вона мала у ХУІІ ст. Митрополію з перспективою на патріархію, що дає можливість користати здобуткам, досвідом інших братніх

 • bopa | 15 жовтня 2019, 22:37

  Добре, що християни в Україні почали прислухатися і усвідомлювати своїх братів по вірі. Проте, слід не забувати, що у Церкві зміни у взаємозвязках приймають очільники, предстоятелі за згодою своїх

 • Paraeklezyarh | 15 жовтня 2019, 13:47

  Те що відбувається з ПЦУ після отримання Томосу про автокефалію назвати "розвитком" важко. Швидше то були намагання створити (а в кого протидіяти створенню) автокефального Київського

 • barni | 15 жовтня 2019, 06:33

  На мою думку, тут проблема в тому, що апарпат Президунта ВІДСТАЄ, сам Президент вихований в дусі "комуністичного патріотизму" і тому не відає як зреагувати на таку подію.Не служив в армії,

Популярні статті місяця