Муфтій Саїд Ісмагілов: Маю підстави вважати обшуки в мечетях систематичними

7 березня 2018, 17:12 | Репортажі | 3 |   | Код для блогу |  | 

Тетяна КАЛЕНИЧЕНКО

Після вчорашнього ранкового обшуку в Ісламському культурному центрі м. Києва є всі підстави вважати подібні дії правоохоронців систематичними, оскільки це вже четвертий випадок за останні два роки. Про це заявив муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов на прес-конференції у Главкомі в середу, 7 березня, у Києві.

«Останньою краплею став вчорашній обшук як в Ісламському культурному центрі, так і у приватній квартирі нашого бібліотекаря Таріка Сархана, після чого ми скликали прес-конференцію, - пояснив Ісмагілов. – Це вже четвертий подібний обшук, що вважаю систематичним характером діяльності, спрямованої проти мусульман. Мене, як муфтія мусульман України, це дуже турбує і я змушений стати на їхній захист. Я не вірив, що таке можливо в Україні, але як релігійний лідер маю казати правду і бути справедливим».

Саїд-1w.gif

Перший обшук Ісламського культурного центру у м. Вінниця відбувся в лютому 2016 року, коли правоохоронці лише перевірили його діяльність, але нічого не вилучили. Вже у квітні 2017 року екстремістську літературу шукали у мечеті міста Суми, а у серпні того ж року – у мечеті Житомира, де знайшли примірники літератури у присутності самого лише імама, які, за словами представників ДУМУ «Умма», підкинули під час обшуку.

Вчорашній обшук представниками СБУ та прокуратури міста Києва був мотивований постановою Подільського суду м. Києва № 758/1998/18 від 19.02.2018 про розповсюдження літератури, що «пропагує культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію». Як пояснили у столичній прокуратурі, обшук спрямований на «виявлення та розкриття можливих неправомірних дій окремих громадян та жодним чином не стосуються діяльності Центру як громадської чи релігійної організації».

Усього за протоколом слідства було вилучено 62 примірника літератури, а саме 54 примірника «Дозволенное и запретное в исламе» авторства Юсуфа Аль-Кардаві (Дозволене та заборонене в ісламі), три примірника «Отведение сомнений» (Відвідення сумнівів) та п’ять екземплярів «Нарушение Единобожия» (Порушення Єдинобожжя). Останні дві книги були заборонені Одеським окружним адміністративним судом постановою № 1570/2775/2012 від 04.05.2012. Тоді була заборонена діяльність організації «Прямий шлях», разом з вилученням літератури, детонаторів та зброї як такої, що «розпалює релігійну ворожнечу».

Глаавком.gif

Юрист ДУМУ «Умма» Ольга Башей підкреслила, що є підстави заявити про кілька порушень процесуальних норм, які здійснили правоохоронці. Зокрема, це відмова охоронцю, який на той момент був єдиним в Центрі, у дзвінку своєму начальству; проведення обшуків без присутності представників організації або власників майна – оскільки обшук здійснювали одночасно 2-3 групи; незаконний злам книжкової крамниці. Окремої уваги вимагає і те, що свідками були тільки ті представники, які прийшли з правоохоронцями. Ними виявились молоді люди 1997, 1998 та 2000 років народження. Ольга підкреслила, що від перекриття усього провулку постраждали також і діти та батьки, які прибули зранку на навчання в гімназії, оскільки не мали доступу до приміщень. «Ми впевнені, що знайдені книжки нібито екстремістської літератури були підкинуті, що помітно на відео з наших камер спостереження, - додала вона. – Наші книги завжди йдуть разом з печаткою ГО «Альраїд» або ІКЦ, а тому знайдені книги не можуть бути нашими… Ми плануємо подавати одразу декілька судових позовів стосовно порушення процедури обшуку та дискримінації мусульман».

У відповідь на дії силовиків голова Меджлісу кримськотатарського народу та народний депутат Рефат Чубаров вийшов до трибуни з ще одним примірником «Дозволенное и запретное в исламе», закликавши усіх, хто захоче провести обшук у нього в кабінеті, шукати саме цю книгу від завтра у нього, оскільки вона не містить нічого екстремістського. «Нагадаю, що 18 березня в Криму мають відбутись незаконні вибори президента Росії, тобто на нашій території, - акцентував політик. – Зараз окупаційна влада докладає максимум зусиль, щоб змусити людей прийти на вибори. Відбувається тиск та залякування імамів з боку ФСБ, аби вони закликали вірних прийти та проголосувати… Натомість я дуже прошу утриматись від порівнянь дій ФСБ в Криму та СБУ в Києві, оскільки їм ця ситуація на руку, але ніхто б там не зміг привернути увагу громадськості та скликати публічне обговорення. Так, вчора СБУ дало прямий пас ФСБ, але ця ситуація виключно наша і ми будемо робити все, щоб захистити права кримських татар та інших громадян».

Раніше країну вже лякали ісламським тероризмом, але припинили це робити публічно після рішення суду, додав Сейран Аріфов, голова Всеукраїнської Асоціації громадських організацій «Альраїд». Натомість тепер подібна діяльність продовжується у вигляді анонімних повідомлень. За його словами, в цьому можуть бути зацікавлені інші релігійні діячі, чиїм мотивом може бути нездорова конкуренція.

Постраждалий від обшуків Тарік Сархан нагадав, що він активно працює в Україні з 1995 року, займаючись темами толерантності та прийняття іншого, через що іноді отримує несхвальні коментарі братів по вірі. Він пригадав, що не мав жодної недовіри до дій силовиків, які зранку прийшли до нього в квартиру, однак вони проводили обшук не лише у бібліотеці, а у приватних речах родини, а після 2,5 годин пошуків нібито знайшли заборонену літературу, яку дістали з-під морозильної камери. На його думку, це виглядає абсурдно, як і те, що ці книги діставала свідок, а не слідчий: «Мені немає чого приховувати, я показав усе, що міг. Мої п’ятеро дітей перелякані до сих пір, питаючи, що буде далі і чи прийдуть вони знову. Я вчив їх, що ми маємо жити в толерантності і тільки на це є надія на майбутнє в Україні, а тепер вони сумніваються у моїх словах».

Мустафа-w.gif

Дії слідчих можна розцінювати як порушення процедури, оскільки вони не мали права ламати двері крамниці, тому що за ними не відбувався злочин саме у той самий момент, прокоментував нардеп Мустафа Наєм: «Подібне використання релігійної складової – це удар в спину. Якщо є конкретні закиди щодо діяльності релігійних організацій, то їх варто робити публічно… Обшуки відбувались без присутності власників або представників організації, що порушує процедури Кримінально-процесуального кодексу… Ми можемо називати це як завгодно, але це дискримінація. Особливо коли ми знаємо про інші релігійні організації, які діють як політичні, але не бачимо жодних дій правоохоронців щодо них».

Козловьскийw.gif

«Мені сумно і соромно за цей випадок, тому що я чекав на повернення у правову державу, - поділився професор Ігор Козловський, який звільнився з полону в ДНР напередодні Нового року. – Коли я був у підвалі, у мене вдома проводили обшук, приводили своїх свідків, вилучали літературу та символіку, яка була незаконною для них. Це говорить про те, що не все змінилось у нас, що СБУ досі вірить доносам. Я знаю особисто цих людей, представників Центру, і певен, що їх звинувачують безпідставно. Мене піддавали тортурам через дружбу з Саїдом (Ісмагіловим), моїм учнем… Це тривожний симптом наступу на громадянське суспільство».

Нагадаємо, зранку 6 березня стало відомо про обшук в Ісламському культурному центрі Києва. Пізніше подробицями обшуку поділився муфтій Саїд Ісмагілов у коментарі для РІСУ.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
3коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 7 березня 2018, 18:49
  Коментувати коментар

  І справді: складається таке враження, що КОМУСЬ (?!) наразі дуже вигідно й важливо (якось і будь-що) - й, причому, штучно й надумано (якщо не сказати: ПРОВОКАТИВНО) - "переключити" увагу громадськості в Україні від діянь дійсної "5-ї колони" країни-агресора, у т. ч. її "канонічно"-церковної складової, зовсім в інший бік... ----------- Тим більше: участь у подібних (брутальних і дуже підозрілих - причому, явно на російський "взірець") потугах СБУ та інших правоохоронних структур, котрі - як добре відомо - підпорядковані й підконтрольні керівництву Банкової, викликає і наводить на певні - і доволі "невеселі" роздуми й міркування...

  • velovs@ukr.net | 7 березня 2018, 20:38
   Коментувати коментар

   І одна з цих "невеселих" думок і міркувань полягає ось у чому. ----- Здавалося, в СБУ, нарешті, побачили й визначилися, звідки саме Україні наразі загрожує серйозна небезпека і, зокрема, на РЕЛІГІЙНОМУ ґрунті. Тобто див., приміром, цю новину на РІСУ: https://risu.org.ua/ua/index/all_news/community/religion_and_policy/70203/ -------------- А тому: що може означати і як слід розуміти цей - учорашній брутально-силовий "наліт" СБУ та ін. правоохоронців на Ісламський культурний центр у Києві?! Як те, що там, в СБУ, - аж раптом (!) - мовляв, "розгледіли" ще одну "небезпеку", ще один "фронт": і саме на тому ж самому - РЕЛІГІЙНОМУ ґрунті? Чи це - щось інше? --------- Скажімо: несподівано - і, може, під впливом (тиском) якихось ЗОВНІШНІХ чинників тощо (й, причому, дуже швидко і ретельно) - змінили цю свою думку... Й вирішили, що (нібито) "головну загрозу" для вітчизняного суспільства й держави - в релігійному середовищі - варто і слід пошукати зовсім іншому місці... ----------- Іншими словами, як казав відомий класик, "думи мої, думи, - лихо мені з вами"...

  • velovs@ukr.net | 8 березня 2018, 09:51
   Коментувати коментар

   А також пригадується та ситуація, коли - свого часу - в СБУ (і не лише там) мало місце те переконання (твердження), що, зокрема, в Криму найбільша загроза державності і територіальній єдності й цілісності України виходить, мовляв, не з боку місцевої - запекло-проросійської "5-ї колони". А (начебто) зі сторони національного руху кримсько-татарського народу. --------- І, як добре відомо, події, пов'язані з Майданом взимку 2013-2014 рр., а особливо збройно-силовим захопленням Криму кремлівською вояччиною та її найманцями, вщент розвіяли це - всуціль помилкове й тенденційне уявлення... ------------ І невже нині - у певних держструктурах - має місце своєрідна "реанімація" цієї версії, котра відповідні підозри наразі поширює вже, загалом, на ВСІХ мусульман, які нині мешкають в Україні?.. А, може, хтось там абсолютно СВІДОМО й ЦІЛЕСПРЯМОВАНО - з певною і явно нечистоплотною (якщо не сказати, по суті, ВОРОЖОЮ) метою - сприяє і заохочує все це?! ---------- Але: попри те, як то є насправді, разом з тим, враховуючи той факт, що мусульмани в сучасній Україні - це, головним чином, представники різних нацменшин, переважно, східного походження, то подібна - "узагальнююча" недовіра здатна провокувати й нагнітати нетерпимість і ворожнечу в нашому суспільстві - водночас - і на релігійному, і етнічно-расовому ґрунті...

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Михаил | 21 березня 2019, 12:42

  Надо спросить у Денисенко, наверное он раньше у них там тоже "по четным патриархом" был. А по нечетным ещё где-нибудь интриговал, как он это любит и умеет. Денисенко вечен!

 • velovs@ukr.net | 21 березня 2019, 12:21

  Ви знаєте, шановний Адміне, я з Вами маю тут погодитися. Тобто, більш уважно й вдумливо читаючи і осмислюючи ці його останні публікації і, зокрема, на порталі РвУ, я також дещо почав помічати й

 • admin | 21 березня 2019, 11:12

  Він не дисидент, він маніпулянт і москвофіл, людина з нездоровими амбіціями. З ним говорити чи дискутувати неможливо. Тому такі та інші подібні публікації ми не хочемо якимсь чином рекламувати.

 • velovs@ukr.net | 20 березня 2019, 19:05

  "Муфтій України зазначив, що є люди, які представляють іслам як релігію агресії і тероризму, але це, на його переконання, звичайна брехня, адже іслам завжди вчить поширювати добро, працювати на

 • velovs@ukr.net | 20 березня 2019, 18:14

  Й подібні духовні провідники і лідери, яких слухають і за якими слідують численні вірні, по суті, "це - сліпі провадирі сліпих! Коли ж сліпий веде сліпого, обидва впадуть у яму."

Популярні статті місяця