Архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті про дипломатію Ватикану, Україну та Сирію

14 грудня 2016, 11:55 | Репортажі | 1 |   | Код для блогу |  | 

Побувала Тетяна КАЛЕНИЧЕНКО

Міжнародні відносини Ватикану мають власну неповторну історію дипломатії та впливу на перебіг подій. Особливий статус міні-держави, її унікальність нерідко дозволяє впливати у таких місцях і таким чином, що бувають недоступними для світських дипломатів. Колишній викладач античної вірменської літератури, а нині – Апостольський нунцій, Посол Ватикану в Україні Архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті поділився принципами Папської дипломатії на зустрічі зі студентами та гостями в Національному педагогічному університеті ім. Драгоманова у Києві, 13 грудня.

Зустріч з нунцієм. Фото Лідії Лозової

«Цар володарює, військо бореться, а Церква молиться за царя», – саме так раніше виглядав формат стосунків держави та церкви. Тепер, за словами архиєпископа, Святий Престол говорить навіть з тими державами, на які раніше дивився з пересторогою. Тому що на її меті – представництво інтересів більше мільярда вірних і вона має захищати свою самобутність.

Взаємне дипломатичне визнання Ватикан має зі 101 країною світу, до яких лише тиждень тому долучилась Мавританія. 7-8 країн мають посередню форму співпраці, де представник Церкви на місці має інші дипломатичні повноваження. 5-6 країн залишаються такими, які не мають посла у себе, і однією з подібних держав є Китай.

«Сила Папської дипломатії працює над основами і цінностями, – зауважив посол. – Головна її мета – це пропаганда захисту кожної людської особистості та моральних цінностей. Фундаментальна основа – це захист прав людини». Важливою є сама християнська основа, де Бог став людиною і зодягнув кожного у божественну природу; тобто сам Бог через Ісуса Христа очоловічується, що свідчить про тісний зв'язок кожного творіння з Творцем. «Тому хто переступає права людини – переступає права Бога; тому права людини є абсолютом і це фундамент Папської дипломатії», – додав він.

Не менш важливим є уточнення, що нерідко Церкви можуть виконувати й іншу роль – ставати майданчиком для сторін конфлікту, які не бачать інших підстав почати діалог. Церква у цій позиції є єдиним місцем, де подібна розмова можлива, якщо конфлікт зайшов у закут.

Церква залучається до допомоги постраждалим країнам, де одними з головних об’єктів підтримки стали Україна та Сирія. У випадку Сирії, Папа прийняв рішення, що Апостольський нунцій тієї країни став кардиналом, — єдиний випадок між нунціями — щоб підкреслити, що його позиція співпадає в повні з позицією Святого Престолу. Однією з причин такого рішення стало і те, що місцеві церкви загрузли у політичному конфлікті, стали заангажованими, і Ватикану довелось тримати дистанцію, аби не поринути у сам конфлікт.

24 квітня цього року, за розпорядженням Папи Франциска, усі католицькі парафії Європи збирали пожертви для постраждалих в Україні. Пізніше це вилилось у 7-8 зібраних мільйонів євро, де сам Папа особисто доклав ще 5 мільйонів. Зараз ці гроші будуть реалізовані через допомогу у проекті «Папа для України»,  куди вже подали більше 250 заявок українські громадські та релігійні організації. Місія не ставить обмежень за релігійними поглядами виконавців, натомість має на меті допомогти нужденним продуктами, медикаментами, водою тощо.

За словами Ґуджеротті, основними засадами, на яких діє дипломатія у країнах конфлікту є два принципи: територіальної цілісності та незмінності кордонів. Ситуацію у пострадянських країнах він бачить такою (після служіння у Грузії, Білорусі та Вірменії – прим. Авт.), де панує тотальне відчуття безсилля. Умовно він називає це явище «кризою Гайдара», де думка про володіння грошима є фундаментальною основою для визнання тебе людиною, що повністю суперечить соціалістичній доктрині. Таким шляхом народжується ілюзія, що заможна людина автоматично стає правовласником і може приймати за усіх рішення. Однак Україна все ж є однією з передових країн на просторі СНД, на думку посла, яка намагається вийти з цього замкненого кола мислення.

Однією з серйозних небезпек для України, яку вдалось оминути, є підкреслення релігійного характеру конфлікту. «Перша небезпека – це показати, що конфлікт на Донбасі виник на релігійному підґрунті, тому що це є брехня, – підкреслив дипломат. – Так, є певні труднощі між Церквами, але не вони породили цей конфлікт… Я не скажу, що Церкви не докладають зусиль, щоб іноді зробити ситуацію ще важчою, але є чимало людей, які намагаються йти до миру».

Другим вагомим аспектом є розподіл на легальні та нелегальні критерії того, що відбувається. Політичні або національні причини можуть називатись легальними тоді, коли вони такими дійсно є, а не змінювати критерії залежно від співрозмовника. Тільки за умов дотримання цих принципів можливий діалог та побудова довіри.

За словами нунція, Церкви можуть створити той самий нейтральний майданчик для діалогу, де буде місце для кожного: «Величезним кроком є вже той факт, що різні Церкви зустрічаються та починають говорити. Це основний елемент взагалі християнства як такого. Якщо ж Бог просить нас любити ворогів наших, він ще більше просить любові між нами. Я б сказав, що зараз в Україні цей процес лише зароджується, але ми вже закінчуємо дитячий садок».

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Леонтій | 15 грудня 2016, 21:28
  Коментувати коментар

  Щодо цього проекту "Папа для України" мушу сказати й наголосити, зокрема, наступне. Ця - теперішня "мораль" офіційного Ватикану особливо "красномовно" й переконливо проявилася саме у "християнській" поведінці й позиції ватиканського керівництва впродовж майже ДВОХ перших років інспірованої і розв'язаної Кремлем російсько-української війни на Донбасі! Саме тоді, коли Україна найбільше стікала кров'ю і чимало сотень й сотень тисяч її людей змушені були залишити свої домівки й спішно тікати від жахіть та руйнувань і спустошень цієї війни, у Римській курії ТАЄМНО готували зустріч єпископа Риму з предстоятелем РПЦ. І щоб не дратувати й не злити Москву - аби ця "епохальна подія" не дай, Боже, не зірвалася - ватиканська верхівка й дипломатія цинічно удавали, що, мовляв, майже нічого "не розуміють" і "не відають", що насправді відбувається на Сході України! Й лише після того, як та "історична" зустріч двох церковних лідерів у Гаванському аеропорту (таки) відбулася, то Ватикан - аж раптом! - дуже спішно "прозрів". Й, нарешті, наочно "побачив" це велике горе, поневіряння і страждання тих українських громадян... А, усвідомивши, в яку, по суті, халепу тут вскочив "найліпший приятель всіх бідних і пригноблених в усьому світі", мерщій заходилися з оголошенням збірки коштів на користь українців, що потерпають від наслідків цього кривавого збройного конфлікту... Одначе хіба тією допомогою можна якось "відкупитися" й "прикрити" оту свою попередню - майже дворічну прикру й ганебну поведінку?! Отака вона - "християнська мораль" тих, хто нині править бал на ватиканському капітанському мостику та, відповідно, визначає напрям курсу корабля Апостольської столиці!

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Ексклюзив

 • 18 грудня 2017, 10:34 | Репортажі | 

  УПЦ (МП) проти Мінкульту: Хроніка судового засідання. Епізод третій

  В Окружному адміністративному суді м. Києва 13 грудня 2017 р. відбулось третє судове засідання у справі № 826/19978/16 за позовом Київської Митрополії УПЦ проти Міністерства культури України.

 • 15 грудня 2017, 08:16 | Калейдоскоп | view photo | 

  «Найлюдяніших святих» написав іконописець зі Львова

  Як тільки люди почали заходити та оглядати експозицію «Такі святі, такі близькі…», усміх не покидав їхніх розпашілих від холоду облич. Від холоду чи від подвійної радості – адже тоді не тільки відкрили першу персональну виставку Романа Зілінка, «ну-дуже-різдвяного іконописця», але й у цей день (1 грудня) усі вітали маляра з іменинами.

 • 14 грудня 2017, 10:42 | Огляд подій | view photo | 

  Пристрасті за Собором: події, реакції, оцінки

  Все, що ви хотіли знати про Архиєрейський Собор РПЦ, але боялись спитати. Хронологія подій, реакції сторін, оцінки експертів. Як розганялись інформаційні цунамі та хто їх гасив.

 • 13 грудня 2017, 12:55 | Репортажі | 

  Права військових капеланів обговорили у Києві

  У В столиці 12 грудня відбувся круглий стіл на тему «Право на свободу совісті військовослужбовців України». Захід зібрав духовенство, військовослужбовців, депутатів та громадських експертів. Головним ініціатором і організатором зустрічі виступила патріарша курія УГКЦ.

 • 12 грудня 2017, 20:50 | Свята і звичаї | view photo | 

  На площі Чернівців – Ханука із пампухами

  У вівторок ввечері на Театральній площі міста запалили першу Ханукальну свічку. Свято Хануки у Чернівцях супроводжувалося грою діксі-бенду “Чернівці”, вогняним шоу, а усіх присутніх пригощали пончиками.

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 18 грудня 2017, 20:15

  Не буду стверджувати (бо не знаю), чи ця пропозиція і саме перейменування в Чернівцях Жовтневого парку у парк Реформації були її ініціаторами достатньо й детально продуманими, зваженими й

 • velovs@ukr.net | 18 грудня 2017, 17:23

  Для КАЖДОГО - истинно верующего и ЖИВОГО, т. е. действительно духовно "рождённого свыше" (Ин.3,3,7) христианина абсолютно АВТОРИТЕТНЫМ и ИСЧЕРПЫВАЮЩИМ являеттся всё то, что Духом Святым

 • Василий Петров | 18 грудня 2017, 15:18

  Старый и новый заветы есть не более как свидетельство иудейского лукавства, которое они изо всех сил и во все времена пытаются преподнести как закон Божий. Лукавство их на самом деле заключается в

 • Василий Петров | 18 грудня 2017, 14:51

  Владыка Христос, Святой Дух, помилуй и спаси нас грешных! И как мы погубили усопших рабов твоих нерадением о душе их, очисти нас от всякой скверны плоти и духа и прости им все согрешения их вольные и

 • velovs@ukr.net | 18 грудня 2017, 14:19

  Но особенно обильным и "мощным" этот поток праведной и вообще - невинной человеческой крови был на землях Московской коммуно-совдеповской империи. И именно во времена ленинского правления,