Українсько-польський діалог у сакральному. У Луцьку відкрилася виставка робіт іконописного пленеру

28 листопада 2016, 10:12 | Репортажі | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

Лариса АНДРІЙЧУК

У Луцькій галереї мистецтвУ Луцькій галереї мистецтв відкрилась виставка робіт учасників VI Міжнародного пленеру іконопису та сакрального мистецтва в Замлинні (Волинь, Україна) та Новиці (Польща).

У 2010-му невеличке село в Любомльському районі Волині, на кордоні з Польщею, стало місцем зустрічей митців, які займаються іконописом та сакральним мистецтвом. Польська Новиця – колишня українська територія, Лемківщина. Спільна молитва, обмін досвідом та творчі пошуки, співпраця, а інколи й суперечки, допомагають краще пізнавати християнство та його цінності, шукати нові виражальні засоби для втілення сучасного бачення сакрального.

Щодня художники долучаються до Служби Божої. В Новиці – українською мовою, в греко-католицькому храмі. В Замлинні відбувається римо-католицькі Богослужіння під патронатом поляків, хоча це українська територія.

Обов’язковим для всіх художників, які беруть участь у пленерах, є використання старовинної техніки іконопису на дошці, вкритій левкасом. Проте твір не обов’язково має бути іконою, написаною згідно з церковним каноном, він може бути картиною на сакральну тематику.

Зліва направо: о. Ян Бурас, голова Волинського осередку Національної спілки художників України Володимир Марчук, в.о. Генерального Консула РП у Луцьку Кшиштоф Савіцкі

Ініціатор і натхненник міжнародних зустрічей, польський священик Ян Бурас, нині також директор Центру інтеграції «Замлиння», під час відкриття виставки зазначив, що участь у пленерах за шість років брали не тільки українці та поляки, але й учасники з Білорусі, Грузії, Італії та Австралії. «Відбулось вже шість пленерів, а спочатку навіть не вірилось, що це можливо, — каже він. — Ікона, яка є вікном в інший світ, дає нам таку можливість. Релігійність допомагає зустрічатися і все, що нас розділяє, допомагає усунути. Я дуже радий, що в такому маленькому селі як Замлиння, де ми зустрічаємось, художникам подобається і всі вони кажуть, що там чудова атмосфера. Я дуже вдячний всім учасникам, що вони створюють цю прекрасну атмосферу, через спільну молитву та доброзичливість один до одного стають співтворцями».

Митрополит Луцькийі Волинський УПЦ КП Михаїл

Луцька художниця Катерина Ганейчук два роки поспіль бере участь у пленерах в Замлинні та Новиці. «Під час роботи і виставок, — розповідає вона, — відбувається багато суперечок та обговорень. Що таке сучасна ікона, чи може вона взагалі існувати, що таке іконописний канон. Ми самі дуже багато про це говоримо, намагаємось знаходити спільне. Хоча ми й різні і по різному бачимо цей світ, але щось нас все таки об’єднує. Усе це питання пограниччя, адже пленери відбуваються на кордоні між різними країнами. Цього року тема апокаліпсису була дуже складною і святі миротворці — минулого року. Продовжується війна в Україні і художники, люди вразливі та емоційні, дуже болісно це переживають. Всі почуття відобразились в іконах, присвячених миротворчості та воїнам».

Катерина Ганейчук і її милосердя

Щороку теми пленерів змінюються. Цього року художники творили на тему «Божого Милосердя» в Замлинні, в Новиці – викладали своє бачення «Апокаліпсису». Одна з робіт Катерини Ганейчук, представлених на виставці – «Милосердя».

Мисткиня розповідає: «Дуже важко було в християнстві віднайти один символ милосердя: Христос – отець милосердний, Матінка Божа – ми також до неї звертаємось. Саме християнство, по суті, це заклик: «Будьте милосердні!». Коли я почала обирати серед усіх святих, я зрозуміла, що вибрати не зможу. Я відчула бажання намалювати велике серце — символ любові, яке б зверталось до кожного з нас і це наше серце, серце кожного з нас. Тема дуже глибока, і не святі мають бути милосердні, а ми. Я зобразила серце в божественно-блакитному ореолі божественної любові. Оскільки на іконах пишуть ім’я, я написала: «Милосердя». Як символ божественно початку світу використала відповідні фактури. Хоч це і не канонічна ікона, але тематика – сакральна, як молитва своїми словами, як щира розмова з Богом. Робота «Милосердя» виконана за канонічною технікою (дошка, левкас), але спосіб передачі інформації – новий, сучасний».

На виставці

Частиною виставки стала персональна експозиція польської художниці Анни Макач «Біблія в малюнках». «В Польщі цей цикл був представлений під назвою «Біблія для бідних», тобто для неписьменних. Поняття походить з Середньовіччя, коли мистецтво називали Біблією для неписьменних і твори образотворчого мистецтва, вітражі мали наблизити світ божественного для тих, хто не навчився читати. Це надихнуло мене і це можна побачити на моїх іконах. До експозиції увійшли дві роботи, створені на пленері в Новиці, на тему «Апокаліпсису». Ще коли ми готувались до пленеру, були дискусії на цю тему, як представити цю тему. Найвідоміше трактування – апокаліпсис як кінець світу, знищення, що чекає людство. Але наприкінці пленеру Новиці ми побачили, що ікон, які б представляли страшний кінець світу, майже нема. Більшість із нас подумала про те, що ж буде після апокаліпсису і зупинилась на думці про краще буття після кінця світу».

Вже відомо, що темою наступного, VII Міжнародного пленеру іконопису та сакрального мистецтва у Замлинні обрано «П’ятикнижжя».

На виставці

Система Orphus

Ілюстрація статті:

Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • velovs@ukr.net | 16 жовтня 2019, 20:24

   В цьому інтерв'ю у шановної Вікторії Нестеренко спостерігаються деякі проблеми з елементарною логікою. ---- Так, з одного боку, вона стверджує, що, мовляв, "протягом останніх 1400 років

  • velovs@ukr.net | 16 жовтня 2019, 18:10

   "У нашому [американському] суспільстві не все гаразд. Ми ніколи ще не мали стільки і стільки не споживали, однак як легко ми спускаємося від багатства та привілеїв до ницості та навіть

  • Paraeklezyarh | 16 жовтня 2019, 10:57

   Ймовірніше оберуть п.п. 5-6. РПЦ зараз необхідно зберегти лице перед своїми прихильниками. Та й підготовка до такого реверансу йшла не одне десятиліття. В церковних лавках Московського патріархату

  • bopa | 15 жовтня 2019, 23:00

   Православна церква в Україні переживє тепер ювілейни період відновлення своєї автокефалії. Період повернення Митрополита Мстислава (Скипника) в Україну, його служіння і інтронізацію у Святій Софії на

  • bopa | 15 жовтня 2019, 22:45

   Тим більше, що відновлено стан Православної церкви в Україні, який вона мала у ХУІІ ст. Митрополію з перспективою на патріархію, що дає можливість користати здобуткам, досвідом інших братніх

  Популярні статті місяця