Сучасний погляд на Страсті Христові від Остапа Лозинського

15 квітня 2014, 11:41 | Репортажі | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

Побувала і описала враження Ніна ПОЛІЩУК

Остап ЛозинськийДнями у львівській галереї сучасного сакрального мистецтва «Iconart» відкрили виставку малярства Остапа Лозинського – «Дорога», присвячену страстям Ісуса Христа.

Полотна виконані у модерному, експресіоністичному стилі: на першому – Ісус омиває ноги своїм учням перед Святою вечерею; на другому – показані сцени власне зі страстей Спасителя (суд Понтія Пилата, тернова корона, що містить в собі слово «nika» (гр. — «перемога»), хресна дорога); на третьому – розп’яття. Цікаво, що замість такої очікуваної, здавалося б, картини воскресіння Христа, є натомість прозора «стіна», де передані слова янголів: «Чого ви шукаєте Живого поміж мертвими? Нема Його тут, бо воскрес».

Виставка носить радше символічний характер, ніж є прикладом стандартного іконопису. Тому до роздумів спонукають перш за все написи, що супроводжують експозицію, а не самі зображення. «Тому, хто обмитий, нікого не треба вмивати, крім самих ніг; увесь бо він чистий. І ви чисті, та — не всі» — слова Ісуса Христа на першій картині.

За словами автора виставки Остапа Лозинського, перше і останнє полотна символізують ставлення Христа до людей, засвідчують жертву Христову, Його любов до людей. Натомість середнє полотно показує відношення людей до єдиного Бога.

«Я навмисно зобразив тільки земне життя Спасителя, без показу воскресіння. Оскільки хотів нагадати про Його близькість до людей, Його любов до нас. І трилогія починається не з Входу в Єрусалим (відколи і почалися страсті), а з омиття ніг, бо це прямий символ і вияв – присвята себе служінню іншим», — пояснив свій задум О. Лозинський.

На думку мистецтвознавця Марії Цимбалістої, образ «дороги» у цій виставці наскрізний: перша картина – початок дороги через запрошення до Святої Вечері, через омивання ніг і поцілунок зради згодом; друга картина – дорога перемоги над світом через покору цьому ж світові; третя картина – дорога вгору через смерть до воскресіння.

«Остап Лозинський з легкістю витворює як традиційні християнські образи (Богородиця Одигітрія, Спас Пантократор, Еммануїл, Різдво Христове..., а також ікона на склі, хатня ікона, придорожня ікона), так і власні творчі проекти, що базуються на класичних творах українського мистецтва ХХ століття та давнього галицького іконопису (проект «На образ і подобу», участь у проектах «Перехід», «Мандри», 10 х 10 «сто wIkon Львова», «Хліб» та ін.). Цього разу, у час, коли християнський люд перебуває у передчутті Страстей Христових та його світлого Воскресіння, емоційно та духовно готуючись до найвеличнішого християнського свята, художник пропонує нам незвичне живописне пережиття Великого Посту», — відгукується про мистецтво автора виставки Марія Цимбаліста.

Виставку Остапа Лозинського можна відвідати з 8 квітня до 4 травня 2014 року в галереї сучасного сакрального мистецтва «Iconart» за адресою: м. Львів, вул. Вірменська 26, з 12 до 19 год. щоденно, крім понеділка.

Остап Лозинський за творчістю

Остап Лозинський за творчістю

Остап Лозинський за творчістю

Остап Лозинський за творчістю

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • enzian | 17 лютого 2020, 14:53

   Звісно, вони ж не могли сказати, що отримали наказ з Москви.

  • velovs@ukr.net | 17 лютого 2020, 13:07

   Досить немало, як на мій погляд, правильних і слушних думок і акцентів наголошено і зафіксовано в цій статті. В т. ч., зокрема, щодо цього: "У церквах не може відбутися уніфікація догматики

  • velovs@ukr.net | 17 лютого 2020, 10:11

   "«Ми повинні зберегти Православну Церкву України в Криму, адже наразі це — єдиний осередок українства, який зберігся після 2014 року." ------- Тобто. Так виходить, що ГОЛОВНИЙ зміст і сенс

  • velovs@ukr.net | 17 лютого 2020, 09:34

   И, тем не менее, достаточно много пар у нас - не то что невоцерковленных, а даже, по сути и откровенно, БЕЗБОЖНЫХ - ради "моды" и внешней красоты обряда идут венчаться в храм!!! ------- И в

  • Aquinatus | 17 лютого 2020, 09:27

   Просто о. Дмитрий явно не дипломат и не льстец!

  Популярні статті місяця