Ікони на ящиках від набоїв: нетрадиційний підхід до іконопису в сучасному українському мистецтві

30 березня 2015, 17:24 | Калейдоскоп | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

Ірина РИНДИЧ

Ікони на ящиках від набоївТрійка українських художників-іконописців використовують незвичне «полотно» для зображення ликів святих та Біблійних сцен. «Ікони на ящиках від набоїв: мистецтво, що перетворює смерть на життя» — арт-проект сучасних українських художників, ініціатором створення якого виступив іконописець, художник Олександр Клименко. Особливість даного проекту полягає у його головній ідеї — перетворення смерті на життя через сакральне мистецтво. Адже для своїх робіт художники використовують ящики та покришки від боєприпасів.

За допомогою живопису на таких доволі нестандартних матеріалах митці намагаються розповісти мовою іконопису про сучасні українські проблеми та реалії. Ініціаторами та авторами робіт є художники Наталія Волобуєва, Олександр Клименко та Софія Атлантова. Експонати були представлені на виставках у Софії Київській та Верховній Раді, а далі мають помандрувати на виставки до Європи.

Ікони на ящиках від набоївЗа словами Олександра, проект не пропагує війну, як йому часто закидають. Навпаки, своїми роботами художники намагаються показати, що те, що пов’язане з гріхом, потрібно перетворювати на любов. Адже саме відсутність любові і призвела до війни, якби було більше цієї любові наприклад з Сходу до Заходу, і з Заходу до Сходу то війни не було б. Надзвичайно важливо зараз перетворити цю смерть, цю ненависть на любов.

Друга дуже важлива думка, яку несе в собі проект – завжди пам’ятати людей, що воюють на Сході країни, цінувати їхній подвиг. Аби ці люди відчували наскільки вони потрібні і шановані в країні.

«Концептуально, що більшість з цих дощок, на яких виконані роботи, привезені з зони АТО, з Пісків. Коли я працював, то відчував оцей запах війни. Але коли починаєш роботу з ним, пишеш ікону, він потихенько так вивітрюється», — підкреслив художник.

Ікони на ящиках від набоївВін додав, що тема присутності артефактів війни – свого роду спільний проект митців і солдатів. Це було надзвичайно важливо робити разом цей арт-проект. Якось об’єднатися в тилу з тими хлопцями, що на передовій.

«Після перших благодійних виставок нам вдалось зібрати кошти для допомоги пораненим у військовому госпіталі на Печерську. З часом наш проект органічно переріс у співпрацю з госпіталем ім. М. Пирогова, вилучені кошти від продажу наших ікон йдуть на підтримку Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова (ПДМШ)», — додав митець.

Як зазначив один з ініціаторів проекту та голова наглядової Ради ПДМШ ім. Миколи Пирогова Геннадій Друзенко: «Наша співпраця розпочалась із справжнього чуда. В листопаді минулого року трапилась така критична ситуація, коли потрібно було терміново розрахуватись за мобільну операційну, але коштів, щоб закрити це питання не було. Це був наш перший автомобіль, наш флагман тоді. І от коли здавалось, що все летить шкереберть, мені у фейсбуці написав Олександр. Йому зателефонував знайомий монах і сказав, що йому принесли гроші на лікування бійців. І так, ще того дня пізно ввечері, ми познайомились з панотцем і отримали гроші, яких бракувало на мобільну операційну. Ми це сприйняли як своєрідний подарунок з небес, навіть назвали нашу мобільну операційну «Ангел». А також це стало імпульсом до нашої дальшої співпраці».

Ікони на ящиках від набоїв

«Зовсім нещодавно Олександр запросив мене на відкриття своєї виставки. Мені безумно сподобалась ця ідея перетворення ящиків, що несли в собі смерть, через мистецтво на те, що рятує життя. А йому очевидно сподобалась ідея нашого шпиталю – так розпочалась наша тісна співпраця. Ми спільними зусиллями провели виставку у стінах Верховної Ради, надалі планується відкриття виставки у Вінницькому медуніверситеті ім. М.І.Пирогова, що є доволі символічним, адже Микола Пирогов засновник військово-польової хірургуії. В подальшому плануємо провести низку заходів в Європі», — додав Геннадій Друзенко.

Ікони на ящиках від набоїв

Автор проекту Олександр Клименко зазначив також, що вони працюють в двох напрямках: це мистецька виставка, яка порушує якісь мистецькі, філософські, питання арт-простору. І паралельно виставка — продаж, аукціон на потреби поранених.

На сьогоднішній день завдяки цьому проекту вдалось зібрати більше 100 тис. гривень, проте засновки та координатори планують не зупинятись на досягнутому. «Наша мета – зібрати мільйон гривень, і це досить реально», — підкреслив іконописець Олександр Клименко.

Ознайомитися з роботами, що були представлені на виставках, а також придбати їх можна на сайті http://bbu.org.ua/

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • velovs@ukr.net | 4 квітня 2020, 16:40

   Разом з тим Господь і тут перехитрить, переграє і "пошиє в дурні" самого диявола, і Антихриста, і всіх їхніх численних прислужників та агентів. ------- Він, як виглядає, просто візьме і -

  • bopa | 4 квітня 2020, 15:26

   Для вірних поважного віку ситуація не так уже й незвична. Вони пам'ятають, коли міліція, у формі і без, пильно слідкувала за участтю вірних у святкових богослужіннях. Вже не говорю про вірних

  • velovs@ukr.net | 4 квітня 2020, 13:39

   І, судячи з усього, вже скоро має прийти той час, коли вони (прислужники Антихриста) спочатку - під тим чи іншим благоприйстойним приводом - заборонять християнам приходити в їх храми і собори та

  • velovs@ukr.net | 4 квітня 2020, 11:03

   Ця "нарада" за участі, головним чином, предстоятелів лише деяких Церков - насамперед Московської, а також саме сателітів і васалів Москви, могла висловити лише приватну точку зору цього

  • velovs@ukr.net | 4 квітня 2020, 08:03

   Дуже схоже. І, судячи з усього, грядущий прихід Антихриста все ближче й ближче... ------ Разом з тим: усе це також означає і свідчить, що і неминуче (після того) повернення Христа - тільки вже як

  Популярні статті місяця