УПЦ (МП) проти Мінкульту: перше судове засідання

22 лютого 2017, 14:20 | Журналістські розслідування | view photo | 0 |   | Код для блогу |  | 

Дмитро ГОРЄВОЙ

У столичному апеляційному суді 22 лютого відбулося перше засідання щодо позову УПЦ (МП) проти Міністерства культури.

Як було зазначено на офіційному сайті самої УПЦ (МП), позов спричинений тим, що Департамент у справах релігій міністерства «демонструє упереджене та не об`єктивне ставлення до Української Православної Церкви, не реагуючи на порушення прав її віруючих, на захоплення храмів, штучно блокуючи реєстрацію статутів релігійних структур УПЦ».

Суд_1.jpg

Під «упередженим та не об`єктивним ставленням» УПЦ (МП) розуміє заяву Мінкульту щодо сепаратистських висловлювань та дій окремих церковних єрархів. Сама ж УПЦ (МП) на це звернення так і не відреагувала, однак справу підхопив  так званий  СПЖ (Союз православних журналістів), кинувшись не тільки захищати УПЦ (МП), але й подав запит до МВС.

Щодо пресловутих та улюблених Патріархом Кирилом «порушень прав віруючих» та начебто «захоплень храмів», то навіть, якщо такі в дійсності мають місце, то це точно не сфера відповідальності департаменту, а скоріше правоохоронних структур.

Однак найцікавішою, найзаплутанішою та найхитрішою лишається все ж таки тема статутів. Річ у тім, що в правовому полі України в Церкви, як єдиної структури, немає статусу юридичної особи, однак такий статус є в кожної окремої парафії. Так, наприклад, не існує релігійної організації «Українська Православна Церква» з понад 12 тис. філій, а є 12 000 самостійних парафій, кожна з яких має статус юридичної особи та відносить себе до УПЦ. Відповідно позов подала юрособа «Київська митрополія УПЦ» відносно не реєстрації статутів інших юридичних осіб, тобто в якості третьої сторони. Цікаво, що вимагатиме одна юридична особа в іншої по справі відносно третього стороннього учасника?

Однак це риторичне питання не знімає проблеми навколо не реєстрації статутів. УПЦ стверджує, що Мінкульт штучно затягує процес та за 3 роки не зареєстрував 1,5 тис. статутів парафій УПЦ. Чиновники ж стверджують, що ці документи мали положення, що суперечать Закону України «Про свободу совісті і релігійні організації». Каменем протиріч стало внесення пунктів щодо розпорядників майна релігійної організації. Тут слід пояснити, що УПЦ на фоні переходу парафій до Київського Патріархату хоче прописати в статутах своїх громад виключне право архиєрея розпоряджатися будівлею храму та всім майном. В такому випадку навіть, якщо УПЦ «не втримає» парафію від переходу, то хоча б храм лишиться за нею.

Законність таких спроб оскаржує Департамент з питань релігій при Мінкульті, в повноваження якого і входить реєстрація статутів та перевірка їх відповідності законодавству. Держслужбовці зазначали, що подані до реєстрації статути порушують закон, оскільки розпорядником майна однієї релігійної організації встановлюють третю особу (частіше всього єпархіального архиєрея або митрополію).

Суд_3.jpg

Начальник сектору реєстрації статутів Іван Папаяні в коментарі кореспонденту РІСУ зауважив, що Департамент не відмовив у реєстрації, а лише надіслав їх на доопрацьовування. 

Відтак сьогодні відбулося перше судове засідання. В ході засідання представник УПЦ (МП) протоєрей Олександр Бахов виступив з протестом проти фотозйомки журналістом РІСУ, оскільки він вважає, що «редакція порталу має упереджене трактування статті 8 закону про свободу совісті». Однак суддя відхилив це клопотання.

Суд постановив перевести справу у форму письмового провадження, відтак найближчим часом на сайті Єдиного реєстру судових рішень має з’явитись відповідна ухвала.

Система Orphus
Рейтинг
1
0

Останні коментарі

 • lerer10225@com.ua | 21 червня 2018, 18:34

  Оце наше УПЦ МП-шне митрополит-бюро, в якому абсолютну більшість складають ставленники Кирила, не може і не хоче діяти самостійно на благо народу, в інтересах зміцнення української держави і все

 • В. Ясеневий | 20 червня 2018, 22:25

  Первая причина всех проблем - Независимость от москвы-рассеи - УКРАИНЫ... Отсюда и все проблемы...Еще демон-ленин говаривал, что без Украины рассеи не бывать...

 • В. Ясеневий | 20 червня 2018, 21:20

  .Прочитайте пане життя преп. Серафима Вирицького... Хто його задурманив і впросив покинути всі земні цінності( а він був дуже багатою людиною) і піти в монастир?! І багато таких історія знає...

 • В. Ясеневий | 20 червня 2018, 21:03

  Істину глаголите, п.ЛЕРЕР. Шкода що цього не розуміють т.з. НАШІ єпископи-біскупи, ярхієпископи і митрополити... І в цьому вся наша трагедія. Вони, так би мовити, служать обрядам: благословляють.

 • lerer10225@com.ua | 20 червня 2018, 20:50

  А про церковне боярство таки правильно сказано.... На жаль, в церквах тільки говориться "браття і сестри", але церковні очільники навспраді себе такими не рахують. Для них брати і сестри -

Популярні статті місяця