Дерев’яні храми Закарпаття: новий вандалізм московсько-цибулькового стилю

29 вересня 2016, 10:12 | Журналістські розслідування | view photo | 8 |   | Код для блогу |  | 

Зоряна ПОПОВИЧ

Храм у Стебному, світлина 1921 рокуСело Стебний, Рахівський район, церква жінок-мироносиць 1856 року. Цей храм – можливо, найгарніший з-поміж церков середньогуцульського стилю, а також єдина не перекрита бляхою церква цього стилю. Була найгарнішою. Нині пам’ятку архітектури місцевого значення (номер 090055 у реєстрі пам’яток) активно перебудовують, нівелюючи всю первісну, гуцульсько-греко-католицьку архітектуру та замінюючи її православною символікою московського стилю. Перекривається дах та вже змінена баня на російську «цибулину».

Про катастрофічний процес повідомив в етно-групі «Гуцул-Вуду» Роман Рибчук, який народився та виріс у с. Стебний і після тривалого часу перебування за кордоном, приїхав у рідне село і жахнувся побаченому.

«Старі чавунні хрести з храмів і перед ними, скінчили свій путь в металобрухті!!! Святині (молитовники, ікони, рузьбовані хрести і т.д.) розпродали потайки заграницю як антикваріат, де вони там валяються як дрова. Наразі іде підготовка фундаменту для хреста перед церквою... офіційного. "Священик" МП, що служить в цій церкві, називає це пожертвуванням від вірянина, що хоче подарувати церкві-парафії мармуровий хрест. Насправді, він вважає, що стебнянська церква, недостатньо схожа на московські храми, недостатньо підкреслює свою приналежність до УПЦ МП. Хрест з перед церкви, "священик" вже довший час наказує людям знести, доля його буде та сама, що і хрестів на даху, металобрухт за 800 гривень, як він хвалився.

Храм після варварства московського стилю

Я знайшов список, коли ще радянська влада в 20.04.1989. повернула парафіянам майно (церква була приблизно 30 років закрита, облаштований музей). Так от з нього, списку, майже всі цінні речі розкрадені і розпродані, а замість них він за людські гроші накупив блискучих бляшок!.. Не так давно горе-священик погрожував, що добереться і до іконостасу і в першу чергу до "царських воріт". Не раз наголошував, що для нього головне почати перебудову, а парафіяни уже самі будуть змушені дотягнути все до завершення, тому що він має в планах в скорім часу, перейти в іншу парафію», – пише в розпачі Роман.

Так храм виглядав у 1992 році

Голова Ясінянської селищної ради Едуард Зелінський на цю ситуацію тільки ніяково знизує плечима та нічого конкретного сказати не може. Мовляв, стебняни самі винні, шо мовчать, священика бояться. «Народ мовчить,каже селищний голова, – бо гуцули забобонний народ і слова боїться сказати проти попа, сприймають їх мало не як святих зАжива! Більша частина з них нарікають, але так максимально в кулачок, бо як казав, бояться гніву Господнього шось проти попів сказать».

Храм і дзвінниця, яку також

За офіційним коментарем цієї ситуації йдемо спочатку до Хустської єпархії УПЦ (МП). Секретар єпархії о. Іоанн Розман зазначив, що здебільшого громада церкви сама вирішує долю свого храму і необхідність та обсяги його реставрації. Виняток – якщо храм належить до пам’яток архітектури. «Тоді, — каже отець Іоанн, — парафія має надіслати листа до управління архітектури з проханням дозволити реставрувати пам’ятку. Але чи зробили так у Стебному – не можу наразі сказати».

Дзвінниця станом на 1992 року

Ми дізналися – не зробили. В Управлінні культури Закарпатської ОДА це підтвердили. Спеціаліст з відділу культурної спадщини Томаш Сопко про ситуацію в Стебному не чув, але з такою тенденцією знайомий: «Що за безглуздя – боятися попа?! Він же у них, у громади, на службі! Він їм служить!». Стосовно руйнування храму в Стебному, чиновник запевнив, що вони складуть протокол, винесуть його на адмінкомісію і громаді присудять штраф за руйнування пам’ятки архітектури місцевого значення.

Але чи це зупинить громаду-варварів — ніхто не впевнений. Звісно, що важко повірити, що храму повернуть його колишню велич. А Роман Рибчук має серйозний намір заснувати фонд для збору коштів на повну реконструкцію Стебнянської церкви.

Довідка: Церква жінок мироносиць, 1856 (Сирохман М. «Церкви України: Закарпаття». – Льв.: 2000 р., с. 617).

Церква станом на 1992 рік

У мальовничому гуцульському селі стоїть, можливо, найгарніша з-поміж церков середньогуцульського стилю, а також єдина не перекрита бляхою церква цього стилю, що давніше була присвячена св. Михайлу.

Чарують пропорції храму. Бічні прибудови невеличкі і не впливають на загальну базилічну форму, але вишукано акцентують бічні фасади. Сповнена грації проста чотирикутна башта з вікнами-голосницями вкрита чотирисхилим шатром, увінчаним маківкою з майстерно викуваним хрестом. Вівтарна частина церкви – п’ятигранна, з маленьким круглим віконцем на східній стіні, опасання лежить на фігурно оброблених випусках вінців зрубів. На західному фасаді – трапецієподібний фронтон. У 1930-х роках іконостас утворювали прикріплені одна біля одної ікони в простих рамах. “Царські двері” не мали багато різьблення, вся площина дверей декорувалася ажурною прорізкою в формі хрестів.

Нижче від церкви стоїть цікава дерев’яна дзвіниця, вкрита, як і церква, дерев’яними шинґлами. Нижній ярус дзвіниці зрубний, чотирикутний у плані, вкритий опасанням, що спирається на фігурні випуски. Верхній ярус – каркасний, восьмистінний, під вось-мисхилим шатровим дахом.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
8коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • netoy_gaidamak | 30 вересня 2016, 08:35
  Коментувати коментар

  Ага, то ви вважаєте шантаж про перехід парафії - це саме та позиція яка правильна? Так і думають більшість людей. Якщо той піп "такий" варто звернутись до його керівництва і через них на нього надавити. Впевненний це питання вирішується мирним шляхом - тим паче коли є люди які готові допомогти(в данному випадку ви), і повернути індивідуальність Церкви.

  • Роман Рибчук | 30 вересня 2016, 09:37
   Коментувати коментар

   Пане "не той гайдамак", невже Ви непрочитали уважно ? Яж чітко написав. Мова йде про те, що мій ціль, це реконтруювати церкву до початкової архітектури і я вже сам вложив в фонд не малі кошти та мене не вистачить на таку велику акцію. В мене троє діточок, вдова мама хвора і мені треба за щось жити. Тому я заклав вже фонд де збираюсь зібрати бракуючі кошти(скоро буде до того подробна підзвітність, просто невспіваю хожуш ще до праці). Першими вже пожертвували мої знайомі і зар ми вже перевалили за 1000 доларів! Ніяких більше це гарантія. Алеж, п.Попенко (горесвященник)категорично проти і тримає поки що важелі в руках він, як би то нездалося абсурдним. Єпархія як написано в статті, грае гру "моя хата скраю" ! Це неозначае що ми так просто заспокоїмось. Позовів до Єпархії буде багато. Машина поки що лише роз'їжжається, симпатизуючих та тих хто приспіває вистачає, "з миру по нитці"... А тіки після того як вони(Єпархія) нам не допоможуть, не схочуть в цьому допомагати, ми підем на радикальніші кроки. То де в наших діях шантаж ? Треба буде, ми дійдем і до європейських судів, практика така є, погано шо по їншій справі, непохожій але і так ми справимось !!! !!!

 • Роман Рибчук | 29 вересня 2016, 17:07
  Коментувати коментар

  Прошу всіх небайдужих, допомогти НЕВІДКЛАДНО! Потрібно поїхати в Ясіня(Стебний) і на місці поспілкуватись та зняти сюжети на цю тему, поки юристи добре розпрацюють цю справу ! Я згідний проплатит дорогу та проживання репортерів. Будь ласка звяжіться зі мною поки ще той варвар не знишив іконостас ! Бо знову вигадає шо всьо прогнило та перегнило як наприклат хрест перед церквою !

 • Роман Рибчук | 29 вересня 2016, 15:35
  Коментувати коментар

  Пані Оленка,Я би Вам радив перепитати та перевірити перш ніж починати когось обвинувачувати. Наприклад так я це роблю. Відносно хрестів в металобрухті, так це слова доповіді-звіту, самого горесвященника, перед паствою про фінансові справи парафії ! Не мої слова а слова самого Миколи Попенка перед вірянами. Якщо він сказав перед вірянами неправду, то я навіть можу тіки радуватись... Ви зовсім незнаете до якого абсурду там все зайшло ! Ні двадцятка і тим більше рядові віряни, в даній парафії нічого не рішают! Як поп сказав так і буде!Те що написано в статті,вже так трохи неактуально. 160 років старий хрест перед церквою вже знесли, виставлю фото вечором, попросив шоб мені нафотили. Церкву вже майже вкрили, блискучими бляшками, задовживши парфію до абсурду! Слідуючий крок іконостас зруйнувати. Двадцятка ні під що своїх підписів не ставить, принаймні так стверджують. Коли затіювася ремонт, ніхто людей не сповістив із розмірами ремонту, мова йщла лише про дрібні ремонтні роботи.

 • Оленка | 29 вересня 2016, 13:49
  Коментувати коментар

  Cправді. Нехай церква розвалиться, тому що її не можна ремонтувати. Я не є прихильницею винищення архітектурних пам'яток, але варто бути об'єктивним, а не за звичкою поливати брудом усе, пов'язане із УПЦ МП. Священник не мусить бути обізнанним в архітектурній справі. Відреставрувати старовинне обладнання храму - дорожче, як встановити нове. Чому цим має піклуватись священник? А влада на місцях ставиться із жахливою безалабірністю до таких пам'яток. Куди вона дивилась, якщо вже і купол встигли замінити? Жодних фактів щодо того, що накупольні хрести (та й, власне, інше церковне начиння) було здано на металобрухт - немає. Якщо є - церковний суд вам у допомогу.

  • Роман Рибчук | 29 вересня 2016, 15:44
   Коментувати коментар

   Доводжу далі до відома! Що минулий рік я сам запропонував П.Попенку (горесвященник), що якщо почнеться реконструкція а підрозумівалось лишень пару підгнивших брусів поміняти і дощок, ніхто нів'якому разі неговорив про зміни архітектури, то я пожертвую немалі кошти ! Алеж він знав що я вжиттю непогоджусь з змінами на "московськіє купола" і тому в великий піст сам взяв на себе организацію варварського вчинку!!! Зараз працюють адвокати над позовом, не незнаму особу за розтрату чи відчуження церковного начиння, раз ! Також ведеться робота над тим шоб притягнути до відповідальності за знущання над гоцульською архітектурою, над знущанням над пам'яткою наших прадідів !!!

  • Роман Рибчук | 29 вересня 2016, 16:56
   Коментувати коментар

   І ще саме головне ! Знаю на шо Ви натякаєте ! Так от для мене і моїх небагаточисленних поки що однодумців зі Стебного, саме головне вернути нам нашу пам'ятку дідівську !!! Я сам зберу кошти на її реставрвцію і повернення в початковий архітектурний стан. Треба для того трохи часу але ми це організуєм. А для цього нам достатньо шоб хустська Єпархія, поміняла варвара священника і послала нам такого що буде виконувати наші просьби, хочаб невмішуватись в відновлення нашої святині в початковому ставі !!! Як що ж це невідбудеться і вони почнуть нас вмовляти чи вигрожувати шо так мае бути і все гаразд, то тільки тоді будем абсольвувати всі кроки які тільки можливі, включно переходу парфії під КП. Хай потім необіжаються і нескулят як їм всі кривдят !!!

  • Юзьо | 30 вересня 2016, 23:57
   Коментувати коментар

   Реставрація? Ви самі собі брешете чи дурите? Візьміть і відреставруйте ваш собор Василія Блаженного під готичний храм. Кацапи на Закарпатті руйнуються все, що відрізняється від російських стилів!

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 28 травня 2020, 08:43

  А ось хто така чинна В.О. міністра освіти й науки та її - скандально відомий батько: затято-українофобствуючий священник МП! =======

 • Михаил | 27 травня 2020, 23:12

  Вот так в одном человеке может сочетаться мракобесие (по поводу чипирования и coved -19) и правда (по поводу Путина). Это я для тех "любящих" Украину, кто считает агентами ФСБ всех

 • firemark | 27 травня 2020, 08:37

  https://www.youtube.com/watch?v=td_kdAYMM7k

 • Halo | 26 травня 2020, 16:31

  Наскільки я знаю, саме так обстоять справи щодо Успенського собору на Верхній території, бо він підпорядковується музею. А от щодо Ближніх та Дальніх Печер ситуація складніша. Одна справа -

 • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 14:12

  Нинішня - секулярно-ліволіберальна влада, дуже схоже і на жаль, досить далека від дійсного розуміння і врахування глибинних - духовно-релігійних потреб віруючих людей... ------- З іншого ж боку, як

Популярні статті місяця