“Релігійні” кандидати: теми релігії і Церкви у передвиборчій кампанії на Тернопільщині

16 жовтня 2012, 16:48 | Журналістські розслідування | view photo | view video | 0 |   | Код для блогу |  | 

Володимир МОРОЗ

Своєю підтримкою ремонту у церквах, запрошенням на релігійні свята, фотографіями з духовенством, відео з похвальними словами єрархії про себе і навіть виданням послання митрополита Андрея Шептицького “Як будувати рідну хату” агітують виборців кандидати у народні депутати на Тернопільщині.

Тернопільська область на цих парламентських виборах — це п’ять одномандатних виборчих округів: від №163 до №167 включно. І саме мажоритарники проявляють активність у намаганнях використати релігію і Церкву для агітації за себе. Причому, з огляду на традиційну релігійність населення краю, найчастіше апелюють до почуттів греко-католиків та православних.

Округ № 163

Цей округ охоплює основну частину Тернополя. Наразі тут зареєстровано 13 кандидатів. Показово, що кандидат від об’єднаної опозиції Олексій Кайда та кандидат від Партії регіонів Павло Федик — обидва ходять у вишиванках — до релігійних тем не вдаються. Зате знаходимо відповідні аргументи у кандидата від УНП Тараса Пастуха — гендиректора ТОВ “Торговий дім “Опілля”, і самовисуванця Юрія Олійника — начальника Інспекції державного архітектурного будівельного контролю (усю офіційну інформацію про кандидатів тут і надалі беремо із сайту ЦВК: http://www.cvk.gov.ua).

Olijnyk.jpg

“Юрій Олійник запрошує Вас на свято Покрови… Вас очікує солодкий стіл, витвір мистецтва, гідний Книги рекордів України,” анонсує кандидат свою акцію на 14 жовтня. Робить це через оголошення з репродукцією ікони “Покров Пресвятої Богородиці”, одне з яких автор цієї статті побачив у салоні тролейбуса. І це при тому, що пункт 8 ст.74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” забороняє “розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування”.

Загальну картину того образу, який Ю. Олійник хоче донести до своїх виборців, доповнює останній абзац його біографії на сайті http://oliynyk.te.ua/biography/:

“За внесок у духовне відродження української церкви нагороджений Грамотою фундатора курії Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької Церкви від о. Ігоря Архиєпископа Львівського та Грамотою “За доброчесне служіння у Святій Вірі Православ’я, жертвенність і труди во славу Святої Української Автокефальної Церкви” від Львівського Архиєпископа Макарія.”

Також публічно кандидат згадував, що його дружина — вчитель християнської етики.

Pastuh-3.jpg

Кандидат від УНП Тарас Пастух поєднав месидж про себе із релігією через свято Першовересня: у ролику на Youtube про те, що син кандидата пішов навчатися в Українську гімназію, згадано і про початок навчального року у вищій духовній семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, що у Великій Березовиці, під Тернополем. Кандидат у народні депутати там також побував — побажав семінаристам “Божої опіки та легкого навчання для прослави імені Господнього”, чуємо у ролику. І, як виглядає із сюжету, цього політика дуже підтримує сам митрополит Тернопільський і Зборівський УГКЦ Василь (Семенюк).

“Від імені духовенства подякував за постійну підтримку Греко-Католицької Церкви митрополит Василій, який пригадав юність Тараса Пастуха, коли той прислуговував при покійному владиці Михаїлові (Сабризі — прим. авт.)…,” лунає з екрана до слухачів.

Щобільше, сам митрополит сказав: “ Дякую вам за подарок і нехай Господь благословить вас, вашу родину і всі ваші задуми. Слава Ісусу Христу! Дай тебе поцілую, Тарасе” (http://youtu.be/cKm-CHt1YeM).

Kopak.jpg

Узагалі екзотично з точки зору релігійних обертонів в агітаційних матеріалах виглядає кандидат у нардепи в окрузі №163 Мирослав Копак. Він, як це можна пересвідчитися через оголошення, розвішані на входах у під’їзди тернопільських багатоповерхівок, і на сайті кандидата http://prorok.org.ua, узагалі вважає себе пророком.

“Я, Копак Мирослав Петрович, народився, як посланець Божий – пророк, 12 березня 1960 року у селі Товстолуг Тернопільського району Тернопільської області у простій селянській родині,” анонсує кандидат у розділі “Про мене” на вказаному веб-ресурсі.

Натомість, через оголошення він повідомляє своїх потенційних виборців (зберігаємо правопис кандидата — прим. авт.):

“Дорогі мої тернополяни! 28 жовтня оголошую у місті велике свято. У цей день, кожного тернополянина, завзиває досі неупокійна душа Блаженнішого Йосифа Сліпого, прилучитися до святої справи — виконання його заповіту… Мирослав Копак — Ваш пророк, кандидат у народні депутати України сьомого скликання”.

Також кандидат повідомляє, що він — родич сім’ї Сліпих.

Варто згадати, що М. Копак — підприємець з вищою освітою, закінчив аспірантуру Тернопільського приладобудівного інституту ім. І. Пулюя. Він є автором восьми наукових праць 21 авторського свідоцтва та 64 патентів на винаходи.

Щодо інших кандидатів одномандатного виборчого округу №163, то теми релігії у них проходять тільки спорадично. Так, у самовисуванця Михайла Ратушняка — директора ТОВ “АНТ”, на його офіційному сайті http://ratushniak.te.ua бачимо одну світлину кандидата з дружиною, знайомими та священиком як ілюстрацію до статті про підтримку М. Ратушняка одним із громадських діячів. Натомість, кандидат у нардепи від КПУ Василь Паразінський — голова Тернопільського обкому цієї партії, під час он-лайн спілкування з тернополянами на порталі 20minut.ua відверто оголосив, що він — атеїст, але комуністи розуміють корисність релігії і Церкви для подолання моральної кризи. (20minut.ua/Новини-Тернополя/news/10238852.html).

Округ №164

Цей одномандатний виборчий округ охоплює Збаразький, Лановецький, Підволочиський, Шумський райони і частину Кременецького району. Наразі у ньому зареєстровано 20 кандидатів — найбільше з усіх округів Тернопільської області.

Klymenko-1.jpg

Серед мажоритарників округу №164 особливу увагу привертає звернення до теми релігії самовисуванця Володимира Клименка — голови правління “Українського Інноваційного Банку”:

“Наш славетний предок Великий князь Володимир літа 988-го року Русь хрестив. Честь йому за це і слава! Почаїв є одним з наріжних каменів світового православ'я. Підтримую намір громади м. Почаїв звести тут пам'ятник Святому рівноапостольному князю Володимиру і з цією метою оголошую конкурс на кращий ескізний проект. Переможець конкурсу отримає премію в розмірі 10 тис. грн. Підсумки конкурсу підіб'ємо до свята Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня. Ескізні проекти і пропозиції щодо пам'ятника прошу подавати до районних відділень фонду "Галичина - Волинь" у Збаражі, Кременці, Ланівцях, Підволочиську та Шумську до 10 жовтня 2012 року,” читаємо повідомлення під заголовком “Володимир Клименко: І постане пам’ятник князю Володимиру на святій Почаївській горі” (http://galychyna-volyn.com.ua/post/view?id=97).

Серед інших повідомлень кандидата — заголовки, які теж спрямовані на почуття релігійної людини. Це, наприклад, “Володимир Клименко: Нас знищать політика без принципів, багатство без роботи, бізнес без моралі і молитва без жертви”. Натомість стаття “У Чумалях трапляються дива” — про те, що представники благодійного фонду “Галичина-Волинь” Володимира Клименка подарували громаді сертифікат на 5 тисяч гривень до ювілею церкви у селі Чумалі Збаразького району. Стаття “Подяка Володимиру Клименку за допомогу в позолоті куполів” — про щиру вдячність кандидатові від громади УПК КП села Горинка Кременецького району. Дякує В. Клименку і громада УГКЦ з Шумська:

“Громада Української Греко-Католицької Церкви храму св. Софії, Віри, Надії і Любові м. Шумська висловлює щиру подяку Президентові фонду “Галичина-Волинь” Володимиру Клименку за благодійну допомогу на придбання дзвона. Бажаємо Вам міцного здоров'я на многії літа, здійснення найзаповітніших мрій та сподівань. З молитовною вдячністю: Настоятель храму о. Йосип Мандро, Церковна староста Віра Ногас, Дяк-регент хору Марія Мартинюк та парафіяни,” оголошує на весь світ кандидат (http://galychyna-volyn.com.ua/post/view?id=75).

Зрештою, у буклеті фонду В. Клименка “Галичина-Волинь” (Спецвипуск 5 серпня 2012), який отримали чимало жителів округу №164, окремо вказано, що організація надала благодійну допомогу церквам Св. Юрія у Збаражі, Введення в храм Пресвятої Богородиці у с. Чумалі, Св. Михаїла Архистратига у с. Бутин, Св. Великомученикаа Георгія у с. Витківці, Св. Архідиякона Степана у с. Кютюжини, Св. Миколая у с. Мала Березовиця. Також придбали “покрівельний матеріал з позолотою для перекриття куполів” Свято-Вознесенської церкви у Вишнівці. А ще фонд брав участь у храмових святах церков Св. Юрія у Збаражі, Введення в храм Пресвятої Богородиці у с. Чумалі, Св. Володимира у с. Ліски, Св. Михаїла Архистратига у с. Бутин.

“Я прийшов для справ і надовго,” декларує кандидат уже на обкладинці агітаційного буклета, розтиражованого накладом 40 тисяч примірників.

Guliovsjkyj-1.jpg

Інші кандидати одномандатного виборчого округу №164 явно відстають від В. Клименка. І все ж, наприклад, висуванець від УНП Володимир Гульовський також поширює свої повідомлення зі своїми світлинами на фоні церковних хоругв та хрестів. Саме у такій іпостасі, цей кандидат у вишиванці, який майже рік встиг попрацювати на посаді голови Збаразької райдержадміністрації уже за Президента В. Януковича, вшановував борців за волю України у селі Колодіївка Підволочиського району (http://gulovskyi.te.ua/). Аналогічним за духом є і повідомлення про участь кандидата у вшануванні пам’яті загиблих вояків УПА у селі Іванківці Лановецького району.

Округи №165-167

Інформації про наявність і частоту звернення до теми релігії і Церкви зі сторони кандидатів у нардепи в одномандатних округах №№165-167 зібрати вдалося менше. Але й тут привертає увагу те, що в окрузі №165 у цьому відношенні знову вирізняється висуванець від УНП — Володимир Болєщук.

Boljeshchuk.jpg

Округ №165 — це частина міста Тернополя (виборчі дільниці № 611092 – 611095), Бережанський, Зборівський, Козівський, Підгаєцький, Тернопільський райони, частина Кременецького району. Зареєстровані 11 кандидатів. І от у селі Конюхи, де щороку традиційно проходить фестиваль стрілецької та повстанської пісні “На хвилях Корси”, В. Болєщук представив перевидане з його ініціативи послання митрополита А. Шептицького “Як будувати Рідну Хату”. Про цю книгу кандидат розповідав після недільної Служби Божої у церквах Зіслання Святого Духа та Успіння Пресвятої Богородиці.

“Декрет “Як будувати рідну хату” був перевиданий з ініціативи Володимира Болєщука і є дороговказом для української громади. Активіст Зарваницької ініціативи вважає, що послання є заповітом для нащадків, Шептицький радить, як відбудовувати українську державність в нелегкі часи. Активісти Зарваницької ініціативи поширили чотири сотні книжок Шептицького, а місцеві священики подякували Зарваницькій ініціативі за просвітницьку діяльність,” повідомляв новинний портал zz.te.ua (http://bit.ly/OrvT0N).

Округ №166 — Бучацький, Гусятинський, Монастириський, Теребовлянський райони. Є 8 кандидатів. З-поміж усіх повідомлень особливого резонансу тут набули не релігійні теми, а повідомлення про те, що самовисуванець, член Партії регіонів, дружина голови Тернопільської облдержадміністрації і голова Гусятинської райдержадміністрації Валентина Хоптян агітує продуктовими наборами (http://provse.te.ua/2012/10/zhodnoho-holosu-rehionalam/, http://terebovlia.net.ua/produktovyj-nabir-yak-metod-pidkupu/). Як буває у таких випадках, ЗМІ посилалися тільки на “достовірні джерела”, не вказуючи конкретних. А сама Надія Хоптян 29 вересня приєдналася до соцмережі Facebook. Серед уподобань цієї кандидатки, як виявляється, — блаженна Мати Тереза, а також Беназір Бхутто, Індіра Ганді, Маргарет Тетчер, Лех Валенса і Барак Обама. А доповнює цю взірцеву компанію реформаторів духовного, політичного та соціально-економічного життя в обліковому записі Надії Хоптян Віктор Янукович…

Liushniak.jpg

На виборців-християн спрямована також агітація кандидата від УДАРу Миколи Люшняка — директора ТОВ “Галич Агро-Стек”. В Інтернеті цей кандидат представляє себе як “християнин, успішний аграрій, громадсько-політичний діяч”.

Микола Люшняк зареєстрований кандидатом 9 серпня. За місяць до того він отримав спеціальну подяку від УГКЦ за підтримку багатьох храмів, зокрема у Зарваниці. Утім, розглядати дану ситуацію виключно як піар діяча заважає те, що він справді тривалий час допомагає Церкві, про що засвідчив декан теребовлянський о.-мітрат Іван Сивак.

Apostol-1.jpg

А от кандидат в окрузі №166 від ВО “Батьківщина” Михайло Апостол — голова фермерського господарства “апостол”, узагалі отримав благословення від Патріарха УПЦ КП Філарета (Денисенка).

“Глава Української Православної Церкви Патріарх Філарет 11 серпня благословив кандидата у 166 виборчому окрузі (Теребовлянський, Гусятинський, Бучацький, Монастириський райони) Михайла Апостола та побажав йому перемоги. Зустріч відбулася в рамках перебування Патріарха Київського і всієї України на Тернопільщині під час прощі до джерела Всецариці. Михайло Апостол з нагоди перебування на Тернопільщині подарував Патріарху Філарету тритомник про Степана Бандеру, двотомник про Патріарха Йосипа Сліпого та книгу про нелегку долю лемків-мігрантів на Тернопіллі, яких сюди переселили внаслідок операції “Вісла,” повідомляв тоді сайт (http://infoprostir.te.ua/?p=9655).

Bedrykivskiy.jpg

Останній округ — №167, це Борщівський, Заліщицький, Чортківський райони. У ньому зареєстровані 13 кандидатів. Перший у списку ЦВК за алфавітом — самовисуванець Володимир Бедриківський. Він є професором кафедри кримінального права та процесу Київського міжнародного університету. Діяч зареєстрований як кандидат 6 серпня, а у переддень, як повідомляє сайт http://bedrikivskiy.com.ua/pages/view/174, він взяв участь у відпусті на честь ікони Почаївської Божої Матері в селі грибочок Борщівського району. Тоді В. Бедриківський подарував громаді Бучацьке Євангеліє та отримав від настоятеля о. Руслана Матвіїшина благословення:

“В свою чергу о. Руслан Матвіїшин із вдячності за гостину поблагословив представника Тернопільського земляцтва іконою Божої Матері, яка, за словами священнослужителя, пильнуватиме спокій душевний і силу тілесну хорошої людини та благодійника Володимира Бедрриківського,”–  подає щойно згаданий сайт.

Водночас про залучення релігійних тем до агітації В. Бедриківського як кандидата ми поки не знайшли.

Vavryk-1.jpg

Також перед реєстрацією кандидатом, а саме 24 липня, дарував Євангелії церкві у селі Мишківці Заліщицького району майбутній кандидат від удару на окрузі №167 Олег Ваврик. Він зареєструвався кандидатом 9 серпня.

“За боголюбний вчинок парафіяни церкви святого Великомученика Дмитрія Солунського просили Всевишнього дарувати добродію Ваврику многії і благії літа,” читаємо у статті на сайті (http://bit.ly/Qmopd0).

Звісно, що на час обдаровування храму О. Ваврик ще не був кандидатом, але не можна упустити й того, що сайт, який про нього написав, розмістив статтю саме під категоріями: ОВО №167, Одномандатні округи, Партії, Персоналії, УДАР…

Наступний кандидат — Іван Стойко, висуванець ВО “Батьківщина”. У повідомленнях про нього є типовими вислови на зразок: “Будь-яку справу потрібно починати з молитви та з Богом у душі,” як це знаходимо, наприклад, у статті на provse.te.ua (http://bit.ly/SU42ZM). Також не залишився осторонь і кандидат-самовисуванець Юрій Чижмарь — колишній голова Тернопільської облдержадміністрації, а тепер —адвокат. Він зареєстрований кандидатом 6 серпня, а 11 серпня отримав нагороду від Предстоятеля УПЦ КП Патріарха Філарета на своєму окрузі.

“Орденом за заслуги у відродженні духовності в Україні та утвердження Помісної Української Православної Церкви Його Святість Філарет нагородив екс-губернатора Тернопільщини Юрія Чижмаря,” повідомляв сайт церкви св. Покрови у Чорткові (http://bit.ly/SUqtri).

Тож кандидати на виборах 2012 аж ніяк не цураються тем релігії і Церкви. Навпаки, багато-хто активно нею послуговується. Одні через благодійні фонди обдаровують храми, інші показово демонструють свою приналежність до тієї ж спільноти, що й їхні потенційні виборці. І кожен запевняє у своїй щирості! Але екзаменом на цю щирість будуть не теперішні дарунки і заяви, а їхня діяльність уже після 28 жовтня. Зрештою, віруючих окремі церкви — на жаль не всі — також закликають не бути пасивними, а самостійно придивлятися до кандидатів, оцінювати їх минуле і теперішнє, а не тільки обіцянки на майбутнє. З іншої сторони, виборчий процес показує і невміння чи небажання декого з духовенства та навіть єрархії витримати тонку межу між сповідуванням християнських цінностей та підтримкою особи політика, яка цими цінностями часто тільки спекулює.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • Halo | 26 травня 2020, 16:31

   Наскільки я знаю, саме так обстоять справи щодо Успенського собору на Верхній території, бо він підпорядковується музею. А от щодо Ближніх та Дальніх Печер ситуація складніша. Одна справа -

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 14:12

   Нинішня - секулярно-ліволіберальна влада, дуже схоже і на жаль, досить далека від дійсного розуміння і врахування глибинних - духовно-релігійних потреб віруючих людей... ------- З іншого ж боку, як

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 13:57

   Чинний мер Дніпра дійсно: чоловік він, судячи з усього, затято-безбожний (в Бога ніяк не вірить) і ще публічно хизується цим! Та взагалі: багато чого собі нахабно дозволяє...

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 06:55

   Р. S. До речі, доволі подібні і схожі - ксенофобно-екстремістські, за змістом, постулати та ідеї - свого часу - активно пропагували й поширювали ніхто інші, як саме німецькі нацисти! Одначе: до чого

  • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 05:15

   Мовляв, нам "варто", геть "відмовитися" від своєї високої національної культури й благодатної духовності, життєдайної моралі і традицій, довгими століттями витворених і розвинутих

  Популярні статті місяця