Догналіти відкрили другий фронт. Проти себе

29 червня 2012, 12:36 | Журналістські розслідування | view photo | view video | 24 |   | Код для блогу |  | 

Юрій ОЛЕНЕЦЬ

Релігійна група Іллі Догнала цього літа наче з ланцюга зірвалася. Бо інакше їхні дії охарактеризувати важко. Якщо раніше догналіти в основному воювали з УГКЦ, то віднедавна свою увагу вони переключили на ЗМІ. Агресивність адептів Догнала до журналістів і дикість їхніх методів просто вражає. За останні двадцять років на Львівщині жодна релігійна група ще так не конфліктувала з представниками мас-медіа.

З молитвами і прокльонами

Журналісти львівської газети «Експрес, які написали кілька різких матеріалів про діяльність групи Іллі Догнала, вже починають потрохи звикати до візитів псевдо- священнослужителів та їхніх вірних послідовників. Лише у червні вони тричі навідувалися в редакцію газети з’ясовувати стосунки. Один із останніх візитів на власні очі міг спостерігати журналіст РІСУ. Видовище не дуже приємне, жалюгідне.

Пікет догналітів під редакцією газети

Близько четвертої години 27 червня біля воріт редакції у вигляді підкови вишикувалися десь з 30 жінок, одягнених у одяг монахинь. Позаду ще кілька десятків людей у світському. Хтось тримав плакати. На початку «монахині» посередині поставили коробку для сміття з написом «Експрес», і поки не з’явилися їхні провідники та основні дійові особи пікету, заспівали: «Україно, слухай, Ісус є твій Бог. З мертвих він воскрес». Коли через хвилин 15 прийшли чоловіки у священичому облаченні, спів змовк. Один з новоприбулих тримав у руках хрест.

«Наша молитовна боротьба з брехнею газети продовжується, — пояснив присутнім мету заходу чоловік із хрестом - догналітський "єпископ" Маркіян Гітюк. — Ми хочемо запротестувати проти брехні і заявити, що ми є правовірні греко-католики».

Помолившись якийсь час, «правовірні» демонстративно спалили кілька сторінок «Експресу» та настрашили журналістів, що горітимуть ті в пеклі, якщо не перестануть про них писати «неправду». 

«Газета поширює пекельний вогонь, який походить з церкви Юра. Покайтеся!», — закликав чоловік у одязі священика працівників газети, яких, що цікаво, на час пікетування у редакції не було.

Пікет догналітів під редакцією газети

На відміну від попередніх візитів, догналіти-пікетувальники цього разу вели себе доволі сумирно. Близько шостої години вони згорнули свою акцію і не стали хуліганити як тиждень тому – вдиратися до приміщення редакції. Проте, навіть якби вони й спробували вчинити щось протиправне, їм цього б не вдалося. Кілька правоохоронців стояли збоку і уважно спостерігали за пікетувальниками.

Зрештою, тепер й у інший, мирний день до редакції львівського «Експресу» потрапити не так просто. На коридорі стоїть боєць «Титану» і перевіряє кожного, хто туди входить. Скільки часу редакція перебуватиме в такому режимі, ніхто не знає. Якби журналісти «покаялися», як їх до цього закликають догналіти, то «облогу» б зняли. Але відступати і тим паче вибачатися перед «сектантами» колектив газети не збирається.

Маркіян Гітюк виясняє відносини з працівниками міліції

«Ми будемо і далі писати про догналітів, — веде мову Ольга Єжижанська, авторка матеріалу, який викликав хвилю обурення у екскумунікованих «підгорецьких отців». – Поки до нас приходять батьки і скаржаться, що їхні діти потрапили до секти, доти ми будемо писати. А таких батьків є сотні. Усі вони після виходу перших публікацій в «Експресі» стали до нас телефонувати та їхати».

Журналістка каже, що колектив газети не стоїть на боці Церкви чи якоїсь політичної сили.

«Ми відстоюємо інтереси простих людей, наших читачів. Я сама мама і тому зроблю усе можливе, аби дітей, яких обдурили сектанти, повернути батькам», — наголосила вона.

Від суду Божого до суду земного

Слід зауважити, що догналіти не завжди діють такими брутальними методами проти представників ЗМІ. Автор цих рядків торік, працюючи у тижневику «Новий Погляд», теж мав і має клопоти з ними. В одному з матеріалів так звану «Українську правовірну греко-католицьку церкву», як догналіти себе йменують, назвав «сектою». Догналітам це не сподобалася. Редакцію вони, щоправда, не штурмували, не тероризували телефонними дзвінками, а просто подали до суду. Як то кажуть, і на тому спасибі. Перше судове слухання у Галицькому суді Львова мало відбутися 24 травня. Але через ряд причин його перенесли на 10 серпня.

«Це, звісно, дуже приємно, що догналіти уважно читають нашу газету, — каже Роман Онишкевич, головний редактор «Нового погляду». –Але слово «секта» не ми придумали. Якщо зайти на сайт Львівської архиєпархії УГКЦ, то там чорним по білому написано — Антонін (т. зв. Ілля) Догнал – є головним провідником і лідером секти, «беззаперечним вчителем» і гуру, «царем» і «богом» секти, свого «дітища». Які питання? Звернемося також до науковців за роз’ясненями. Будемо судитися».

Клопоти із релігійним угрупуванням Догнала мала і львівська газета «Ратуша».

Одними з перших із мас-медіа про діяльність догналітів в Україні почала писати РІСУ. З журналістами цього видання сектанти поступили «по-християнськи» — екскумунікували. Тепер колектив РІСУ жартує, що потрапив в один ряд із такими ж екскумунікованими: Папою Бенедиктом 16, Патріархом Любомиром (Гузаром), правозахисником Мирославом Мариновичем та сотнями інших поважних людей…

Не вельми втішилися догналіти, як їхню діяльність висвітлював ведучий політичного спецпроекту «Люстрація» телеканалу ЗІК Павло Бук. Свої думки з приводу його передачі вони виклали у листі до журналіста. Невдоволені залишилися «підгорецькі отці» й роботою Анни Козюти, керівника проекту «ПРАВОкація» на телеканалі ЗІК. Журналістка каже, що під час інтерв’ю, монахині кожен їхній крок та дію фіксували на відеокамеру.

«Це доволі дивний момент як на релігійну організацію. Нам здалося, що вони нас провокують. Ми були свідомі, якщо дамо привід, вони будуть судитися і цим себе популяризуватимуть», — каже вона.

Анна Козюта вважає, що про догнлатів треба якомога менше інформувати, бо будь-яке згадування тільки сприятиме їхній популяризації.

З таким твердження, щоправда, не зовсім погоджується Тарас Антошевський, директор РІСУ.

«Свого часу, як тільки стало відомо, чим власне займаються догналіти, ми почали про них писати, навіть з ними особисто переписувалися, включно після того, як вони нас «екскомунікували», — каже він. – В той же час в самій УГКЦ вважали непотрібним про них згадувати, щоби не робити їм «піару». Але насправді все це сприяло тому, що рух догналітів без перешкод поширювався серед вірних УГКЦ і також інших, сусідніх Церков. Люди не знали, що це за одні, і вірили догналітам. Навіть тепер, коли провід УГКЦ видав низку звернень із роз’ясненнями про цю релігійну групу, коли видруковано різні брошури з поясненнями суті догналістського вчення, все ж і надалі далеко не всі священнослужителі вважають за потрібне інформувати про небезпеку догналітів. Я би за таке притягував до відповідальності як за професійну халатність».

Яке у Іллі Догнала майбутнє?

І тим не менше, в’язавшись у безперспективні баталії із львівськими та, очевидно, що із ЗМІ інших регіонів, догналіти поставили себе у вкрай незручне становище. Адже журналісти не лише підсилять голос УГКЦ, яка чого гріха таїти, не так вже й ефективно воює з псевдо-священиками, а й внесуть свою посильну лепту в боротьбу з розвінчуванням цієї авторитарної і соціально небезпечної групи. Вони не вестимуть із опонентами дискусій історичного, канонічного-догматичного характеру. А лупитимуть їх їхніми ж методами, звертаючи увагу людей на плоди діяльності сектантів. І наслідки цієї кампанії релігійні екстремісти дуже швидко відчують на власній шкірі. Якщо вони в цьому сумніваються, то нехай уважно простежать за долею доктора Пі, починаючи від перших публікацій в «Експресі» і до останніх.

«Те, що догналітти розпочали війну із ЗМІ, з їхнього боку є дуже нелогічно і немудро, — каже о. Орест Вільчинський, керівник проекту «Католицький оглядач», який кілька років вже вивчає цей рух. – Раніше вони не робили таких дурниць. Можливо, для людей, які колись ними опікувались, догналіти стали нецікаві. Бо якесь інше пояснення важко знайти».

На думку експерта, деструктивний рух колишніх монахів можна було вже давно зупинити і уникнути багатьох неприємностей. В тому числі й пікетувань газети. Але у цьому насамперед повинна бути зацікавлена українська держава.

«Майбутнє Іллі Догнала та його адептів залежить від того, як на їхню діяльність відреагує держава, суспільство. Ми знаємо, що Церква у суспільстві користується пошаною. Але суспільство, на жаль, звертається до Церкви лише тоді, коли йому вигідно», — каже він.

Рух Догнала, за словами о. Вільчинського, сьогодні становить загрозу не лише для УГКЦ. Вже минув той етап, коли ядро догналівського руху становили виключно греко-католики. Серед їхніх адептів тепер чимало православних і римо-католиків, вони тісно співпрацюють з деякими протестантами на хвилі «боротьби з ювенальною юстицією і пропагандою гомосексуалізму». Зрештою, до тенет догналітів можен попасти кожен — сусід, родич, син, донька, брат чи сестра. Навіть, якщо раніше він чи вона не проявляли великого зацікавлення релігією. І чим більше про них буде об’єктивної інформації, тим жертв їх зомбування стане менше.

Фото і відео РІСУ з пікету догналітами редакції газети "Експрес" (Львів, 27 червня 2012)

Система Orphus
Рейтинг
0
0
24коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Yurko | 30 червня 2012, 17:06
  Коментувати коментар

  Підтримую думку яка тут була висказана-перш ніж давати якісь коментарі необхідно хочаб трохи ознайомитись з матеріалом по темі.Не перестаю бути сильним противником нашої безграмотності, дорогі українці. Настільки ми ліниві, що краще нам щось незрозуміле написати (загальними фразами ) чим заглянути в той же НЕТ і прочитати кілька абзаців по темі. Чесно кажу не хвалюся і не принижую свою націю але в Європі хто не знає щось то так і каже не знаю або вивчає матеріал, бо поважає перш за все себе (не хоче бути пустословом).Вибачте трохи не потемі, але читаючи кометарі хочется сказати що не тільки Біблію не вивчаємо але й Шевченка не розуміємо,і перевищуємо своє "Я" усюди. Догналівці- щкідлива секта, але вони теж люди і їм треба допомогти і треба по людськи до них як до рівноправних персон.Зло злом не викоріниш.А ще більше прикро що ми ,так мовити сторонні люди ,вже між собою починаємо чванитися через ту секту.От і виходить що той Нечистий і нас залучає до своїх гидких справ.

  • mvnext | 30 червня 2012, 20:12
   Коментувати коментар

   "Не верю!" - восклицал великий Станиславский. И я, малый червь среди существ земных, повторю это же: не верю словам вашим. И позиции. Если морализацией среди нас заняться желаете, вспомните слова Учителя своего: с лукавым - по лукавству его. От нечистого и скверного - поберегись. И - "ДЕЛАЙ, ЧТО ДОЛЖЕН ДЕЛАТЬ". Больного обнять, прокаженному помочь, язвы гниющие обмыть - это мне, неверующему, - пожалуйста, могу! Но духовному извращенцу, мерзости не плотской, а душевной - увольте! Неравноправен я с ними.

 • mvnext | 29 червня 2012, 19:39
  Коментувати коментар

  Только и того, что еще раз подтверждено: сколько всяческой нечисти то под рясами, то под митрами, то под клобуками прячется! И давно Христос да учение его в мусоре "теологических споров и борьбе идей" выброшены, а живущие от Него, и жирующие за счет Его бесятся да зло, неправду и ненависть сеют.НЕТ ВЕРЫ НА ЗЕМЛЕ, НЕТ РЕЛИГИЙ, ИМЕЕМ ЖЕ НЕЧТО СМРАДНОЕ, ГНИЛОЕ, ЗЛОВОННОЕ, ЗА СЕРЕБРОМ, ЗЛАТОМ ДА СЫТНЫМ СТОЛОМ БЕГАЮЩЕЕ. О, ЕЩЕ ЗА УМАМИ-ДУШАМИ РЫСКАЮЩЕЕ, АКИ ТАТЬ ПЛОТОЯДНАЯ... Нормальный человек в такие времена может быть только атеистом.

  • deserving | 29 червня 2012, 20:47
   Коментувати коментар

   Шановний, а Ви вірте в Бога і пізнавайте його цілюще світло істини, а не шукайте красивих, мудрих і досконалих лицарів. Починайте із себе. Щодо нормальности людини, то я маю істотне запитання хто має ексклюзивне право щоб визначати нормальність людини та де є ідеальний канон "нормальної" людини. Як на мене всі атеїсти є нещасними еґоїстами, що не здатні бачити більше ніж самих себе і свої проблеми та потреби у цьму світі. Пізнайте істину і вона Вас зробить вільним - це є Євангельська істина.

 • deserving | 29 червня 2012, 17:50
  Коментувати коментар

  Шановний пане S.Melnyk, звісно, я не вимагаю особистого роз*яснення задля мене ситуації, що склалася з Антоніном Догналом. Обіцяю надолужити мої особисті прогалини і виправити дану прикрість. Щодо мого зауваження, то повторюю мені не довподоби стилістика, якою користається автор, та особисте рішення редактора пропускати данну статтю. Просто треба доре вміти писати про хороше, а ще більше треба вміти писати про погане, щоб самому не вимазуватись у неприємні речі і не вимазувати своїх читачів. Також зауважу, що мені, як християнеину не подобається, як на сторінках РІСУ - не світстського, але релігійного видання пропагуються секулярні ідеї і сіються сумніви в душах людей такими собі "діячами", як наприклад віце-президентом Валерієм Вікарюкм фонда В. Пінчука. Згадане мною інтерв*ю пасувало б деінде, скажімо у друкованому виданню певної масонської ложі, але не на сторінках РІСУ.(http://risu.org.ua/ua/index/monitoring/society_digest/48604/) І ще, сказане блаженним Любомиром Гузаром про те, що "Немає багато Церков, є одна Христова Церква поділена" цілком розділяю і сподіваюся, що і серед так званих "догалітів" буде не один спасений, принаймні хотілося б у це вірити. Дякую за увагу. Храни Вас Бог!

  • admin | 29 червня 2012, 18:18
   Коментувати коментар

   РІСУ не є релігійним порталом, а порталом про релігію. А вона є виражена у різних формах і не завжди такою, як би хотілося. Стиль автора цієї статті є нормальним, особливо у порівнянні зі стилем коментарів, особливо ваших. ніхто не насміхається ні над молитвою, ні над нещасними жертвами Антоніна Догнала, відомого як агента комуністичних спецслужб. А згадане інтерв'ю є частиною дискусії, яка ведеться на сайті першоджерела матеріалу. Не подобається? Зробіть краще і під людським іменем!

  • deserving | 30 червня 2012, 19:54
   Коментувати коментар

   Пане Юрію, можливо Ви маєте рацію, коли твердите, що донгалівці є сектою, але шановному автору не зашкодило б навчитися оцінювати події і писати про них згідно духу християнською моралі, а не займатися тупим інформаційним кіллерством. Якщо проаналізувати весь текст, то Ви не знайдте в ньому жодного факту, який би був піданний аналізу, а наразі ми бачимо намагання у читачів розбудить інстинкт собачок Павлова, які б по команді засудили дружнім, перепрошую "гавканням", на адресу, як висдовився наш шановний адмін "психічно хворих" індивідуумів. Давайте будемо поважати один одного!

 • DIUDI | 29 червня 2012, 13:40
  Коментувати коментар

  вже й РІСУ почали бруд розводити. Експрес - бульварна преса, що з них візьмеш. Аде про УГКЦ завжди був дещо вищої думки, і журналіств УКУ готує прекрасних, а стаття не витримує жодної критики... От, не сподівався. Мабуть, саме так і розчаровуються в людях.

 • deserving | 29 червня 2012, 12:54
  Коментувати коментар

  На жаль, я не знаю всіх тонкощів конфлікту Догнала та колишнього очільника УГКЦ блаженійшого Любомира Гузара, бо ніхто не спромігся об*єктивно дослідити і розповісти предметно суть проблеми. Прочитавши данну статтю зрозумів, що автор примітивно і брутально обілляв брудом нехай і опонентів шанованої мною УГКЦ. Ось цитата "Лише у червні вони тричі навідувалися в редакцію газети з’ясовувати стосунки. Один із останніх візитів на власні очі міг спостерігати журналіст РІСУ. Видовище не дуже приємне, жалюгідне." Оскільки на пропонованому відео, я міг бачити і чути молитви монахинь до Бога, яке Ви перепрошую, називаєте неприємним і жалюгідним видовищем. Нехай автор здуру прогнувся перед невідомо ким і чим та настрочив вищенаведене, але таке враження, що головний редактор десь на курорті відпочиває, або на півставки підробляє в одному з глянцевих журналів.

  • S.Melnyk | 29 червня 2012, 13:10
   Коментувати коментар

   А в мене відчуття, що то ви щось здуру понаписували, певно вчора гарно святкували. Про догналітів написано дуже багато і тому вже всі, хто хотіли знати, могли це зробити. А кожному лінивцю на тарілці з голубою окантівкою подавати - завелика честь. Автор не називає молитву жалюгідною - він говорить про весь захід. І в мене таке враження з відео склалося. Тим більше, що не раз бачив особисто, як виглядають ті жертви Догнала - це хворі психічно люди. А після особистого спілкування з Гітюком можу сказати - це одержимий злим духом чоловік. Під Львівською ОДА він багато раз проводив ще більш жалюгідні стояння-пікети. А ці монахині давно поклоняються не Богу, а Догналу. Якщо deserving ще не зрозумів, то шкода і вас. А коли бачу, як ви коментуєте під іншими матеріалами, то розумію, що самі дуже близькі до догналітів.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • wari2011 | 2 липня 2020, 22:42

  Кредит справа делікатна, тому треба обережно з його оформленням. Можу порадити блог, де багато корисної інформації про кредитування

 • bopa | 8 червня 2020, 11:43

  То перераховані факти ви називаєте "фантазиями и ночными кошмарами"? Чому викладену інформацію ви "Очередная статья нижайшего интеллектуального уровня"? У вас

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:46

  Це жодна агітація. На Буковині казали :»Мойше герехт, Сури герехт».

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:39

  За часів союза, УПЦ підлягала моіковському патріярхату, примусово. Від незалежності УПЦ старалась отримати незалежність від Москви. Тепер, коли Україна має ТОМОС та незалежність то Лавру потрібно

 • Halo | 2 червня 2020, 16:46

  Табачник відпочиває...

Популярні статті місяця