Свято св. Мартина у Мукачеві: 1700 років, освячення каменю, ліхтарі та вогонь

14 листопада 2016, 11:06 | Свята і звичаї | view photo | 2 |   | Код для блогу |  | 

Зоряна ПОПОВИЧ

Минулими вихідними, 11-13 листопада, у закарпатському Мукачеві святкували 1700-річчя з дня народження святого Мартина, покровителя міста. Святкували, можна сказати, всесторонньо та весело.

Почалося все з урочистостої Меси у римо-католицькому кафедральному соборі святого Мартина. Службу очолив архиєпископ-митрополит Львівський РКЦ Мечислав Мокшицький. Богослужіння, на якому були присутні як римо-католицьке, так і греко-католицьке духовенство, вірники з Закарпаття, сусідніх областей та Угорщини, проходило українською та угорською мовами. Насамкінець було зачитано вітальний лист, який надіслав Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті.

Пам'ятник св. Мартину

Того ж дня у Мукачевому освятили камінь на місці майбутнього пам'ятника Св.Мартину. На Закарпатті досі немає жодної кінної скульптури і постать Мартина-вершника стане першою. Колись, ще в 1939 році, «була ідея встановити скульптуру коня Арпада (вождя угорців), – розповідає краєзнавець Федір Шандор. – Спершу в Мукачеві, тоді в Ужгороді, і зрештою на Верецькому перевалі, але так це і не було зроблено. І ця скульптура коня досі зберігається в Будапешті. І ось нарешті в Мукачеві встановлять першу кінну скульптуру, – пояснив пан Федір. Він зауважив, що закладення каменю, а відтак і встановлення скульптури св Мартина – важливий момент в історії міста, оскільки 2016 рік в ЮНЕСКО оголосили роком святого Мартина з нагоди 1700 років з дня його народження. «Майбутня скульптурна композиція повністю відтворюватиме герб міста – вершник на коні, який дає милостиню нужденному. Її висота сягатиме 4 метрів», – додав Федір Шандор.

Тут буде пам'ятник

У церемонії освячення взяли участь представники духовенства найбільших конфесій Мукачева. Міський голова Андрій Балога після короткої подяки разом із меценатом та підприємцем Михайлом Кішем зняли символічну червону стрічку із закладеного каменю.

З настанням темряви розпочалась яскрава частина свята – традиційна для цього свята хода школярів із ліхтариками. Спочатку діти провели цілий флеш-моб, сформували запаленими ліхтариками у руках цифру “1700” біля римо-католицького костелу. Опісля урочиста хода з ліхтариками пройшла центральною площею міста. Традиція ходити містом з ліхтариками на день св. Мартина зародилася у Європі як відголос культу вшанування вогню та сонця, коли діти ходили від одного дому до іншого з ліхтариком чи свічкою, а в іншій руці – з кошиком для солодощів та інших гостинців.

Флеш-моб з ліхтариками

У Мукачеві ліхтаркова хода стала традиційною розвагою, як тільки у 2012 році в місті вирішили офіційно вшановувати покровителя міста св.Мартина разом з усією Європою. Хода завершилася у фестивальному містечку (де розклали ятки з молодим вином фермери) театралізованим дійством зі справжнім вершником та майже справжніми рицарями. Коротка вистава переповідала відому легенду про солдата-вершника, який змилувався над жебраком і відрізав йому частину свого плаща, аби той міг зігрітися.

Вистава

Загалом цьогорічне святкування дня покровителя міста мало кілька особливостей. Окрім ліхтарикового флешмобу та освячення каменю, на святі вперше були лицарські бої, які провели члени клубу історичної реконструкції «Орден Св. Миколая», нічне фаєр-шоу (виступ ужгородського театру вогню “FIRE LIFE”) та майстер-класи зі стрільби з лука. 

P.S. Напередодні святкових днів Мартина в Мукачеві встановили трьох бронзових гусаків. Подарував їх місту відомий молодий скульптор з Ужгорода Михайло Колодко.

Пам'ятник гусці

Система Orphus
Рейтинг
0
0
2коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Леонтій | 17 листопада 2016, 12:24
  Коментувати коментар

  А ще буде набагато ліпше, якщо християни ВСІХ традицій, деномінацій і юрисдикцій направду будуть щиро й наполегливо прагнути й стяжати саме Святого Духа та його провадження і натхнення у своєму духовному житті. Особистому і парафіяльно-спільнотному. І тоді цей Господній Дух - дуже чітко і ясно - вкаже й покаже: якраз, тільки і виключно на Христа Спасителя. І лише на Нього! Того єдиного і неповторного, чий "культ" поклоніння, всехваління й почитання і має бути ОДНИМ-ЄДИНИМ в істинній - вселенській Христовій Церкві Сходу і Заходу!

 • Ігор Мицько | 17 листопада 2016, 12:05
  Коментувати коментар

  Культ святого Мартина в Мукачевому був уведений католицькими власниками щоб знівелювати закорінений тут віддавна православний культ св. Миколая. Від імені цього святого походить і назва міста.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • mischa | 22 травня 2018, 12:55

  На пожертви вірян батюшки їздять на дорогих іномарках,будують собі вілли,одним словом гроші на першому місті в них. Служать матеріальному світу,а не Богу.

 • mischa | 22 травня 2018, 11:57

  Росіяне вміють тільки красти,вбивати,та говорити неправду.Весь світ це бачить і відвернувся від них. Де зло там Бога нема. РПЦ,кдб-фсб-імперія зла.

 • mischa | 22 травня 2018, 09:34

  Все залежить від нас українців. Потрібно відстоювати незалежність нашої церкви. На нас повстав сам диявол в образі РПЦ.Без України їм кінець. Ми будемо в єдності,але не з ними. Нам з дияволами не по

 • velovs@ukr.net | 21 травня 2018, 19:29

  1) Я на "земельку" поїду завтра вранці, дорогий друже. ---- 2) Ні: я не хвилююся, бо напевно знаю, що у Вас з головою все о'kay. ---- 3)Розумію Вашу іронію. ---- 4) Харизматом себе -

 • В. Ясеневий | 21 травня 2018, 18:54

  А я думав, істинний християнине Веловс, що Ви вже працюєте на земельці.А тут на тобі...Ви так гарно,ніжно, побожно і, звичайно, в дусі істинного харизмата, тобто повної любові захвилювалися, чи бува

Популярні статті місяця