Що і хто стоїть за звільненням директорів заповідників Києво-Печерська лавра і Софія Київська

з 27 січня 2012 12:00 до 2 лютого 2012 16:30

У гостях веб-конференції — Владислав ПІОРО, голова правління ГО "Український центр розвитку музейної справи"

Провідна тема: Що і хто стоїть за звільненням директорів заповідників Києво-Печерська лавра і Софія Київська

 • Запитання від Людмила Филипович

 • Владе, вивішуйте листи-протести від вашої ГО, а ми, учасники веб-конференції, підпишемося під ними, паралельно готуючи листи-протести від наших ГО. Чому і досі Парламент не в курсі подій, президент країни мовчить? Це ж не побутові, звичайні, щоденні проблеми - звільнення директорського корпусу заповідників і музеїв!? це ж геноцит! вбивство, знищення наукової і творчої інтелігенції, тобто нас з вами.
  Окремі депутати (як Верховної ради, так і міської київської) не тільки в курсі подій, але й активно долучаються до процесу. Готуються навіть звернення до Генпрокуратури, обговорюються наміри створення відповідної парламентської слідчої комісії (детальніше див.: http://prostir.museum/news/ua/detail?id=11230). Також сьогодні відбудеться прес-конференція зорганізована комісією Київради з питань культури і туризму (http://prostir.museum/news/ua/detail?id=11231).
 • Запитання від Андрій Королюк

 • Маємо розуміти, що без поруху мізинця на вул. Банковій ніяких би радикальних змін в музейній справі не було. Чи відомо Вам про тиск з Адміністрації президента на музеї і заповідники? Чи можна вважати, що минулорічні погрози громадянки Ганни Герман працівникам Софійського заповідника тепер здійснюються?
  У своїх публікація та публічних коментарях ми саме і наголошуємо, що за всіма зовнішніми ознаками складається враження, що міністерство культури виглядає просто як виконавець чиєгось сценарію.

  Дійсно, можна викласти у певний логічний ряд події, які починалися ще десь рік тому. Наприклад, передача всіх історико-культурних заповідників у підпорядкування МКУ (до речі, так само без якогось попереднього обговорення із профгромадськістю та чітких пояснень). І звільнення директорів кримських музеїв тощо. Цілком правдоподібним виглядає, що все це ланки одного ланцюжка.

  Проте фактів про пряму причетність до цього Адміністрації Президента та її тиск на фігурантів справи сьогодні ми не маємо.
 • Запитання від chernomorets

 • Як можна прокоментувати ситуацію в Зимненському монастирі із спотворенням вигляду собору? - http://tyzhden.ua/Publication/2216
  Тут навіть коментувати нема чого... Черговий приклад агресивного свавілля та невігластва представників УПЦ МП на території ввіреної їм пам’ятки історії та архітектури. Українське та міжнародне пам’яткоохоронне законодавство забороняє будь які роботи які можуть нанести шкоду пам’ятці, вимагає погодження проектів із цілою низкою профільних структур. Самовільні будівельні чи земляні роботи на такого роду об’єктах неприпустимі.

  Проте, пам’яткоохоронне законодавство у нас дуже часто не виконується, причому абсолютно безкарно. Центральний орган охорони культурної спадщини (сьогодні це Міністерство культури України) крізь пальці дивіться на такого роду порушення.
 • Запитання від Тарасій

 • Пане Владиславе, які Ваші основні висновки і враження після сьогоднішньої прес-конференції зі (сподіваюся скоро екс-) міністром Кулинякою? Чи Ви залишаєтеся бути оптимістом?
  В якийсь момент мені п. Михайла навіть стало шкода. Моє суб’єктивне враження – брифінг тільки посилив відчуття, що режисер кадрових рішень хтось інший, а міністра культури кинули на «амбразури» віддуватися за чужі політичні рішення. Прозвучало багато гострих конкретних запитань й очевидно було, що на половину з них відверту відповідь міністр культури дати не може, а щодо іншої половини – просто не мав що сказати. Очільник Департаменту культурної спадщини МКУ п. Вінграновський мав би, напевно, краще підготувати шефа до запитань, які спрогнозувати було зовсім нескладно. Відтак конкретних відповідей за що були звільнені попередні директори та за яким принципом вибиралися нові кандидатури – не прозвучало. Натомість, було обіцяно оприлюднити на сайті МКУ протоколи міністерської комісії, що заслуховувала звіти директорів та формувала пропозиції щодо кадрових рішень. Цікаво буде почитати, але ще більше переконуюсь, справа не в персоналіях та ефективності їхньої роботи. За цим стоїть щось інше...

  Щодо «екс-»... В таких випадках спадає на думку приказка «ніколи не буває так погано, щоб не могло стати ще гірше». Чи піде на краще його відставка? Чи змінить вона хоч щось? Проблеми глибші та системніші, щоб їх можна було вирішити простою заміною міністра. Тим більше, якщо справедливим є припущення, що сценарій кадрових рішень по музеях спущений МКУ згори.

  Я не пам’ятаю щоб давав привід звинувачувати себе в зайвому оптимізмі :) Але радує вже хоча б увага представників ЗМІ до теми. Чесно кажучи, я не очікував такого резонансу. І це вже непогано.
 • Запитання від Ігор

 • На сайті мінкульту вивішено зауваження до керівництва "Софії Київської": http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/uk/publish/article/270463 Чи Ви можете прокоментувати ці зауваження?
  Ці зауваження коментують самі працівники Національного заповідника «Софія Київська»: http://nzsk.org.ua/ukr/news/article.aspx?id=180