ТАРАС. АБСОЛЮТНЕ ЧУТТЯ І ГАРМОНІЯ АРХЕ- ТА ТЕЛЕО-ТИПІВ

9 березня 2017, 22:38 | Блоги | Блог о. Богдана Огульчанського | 4 |   | Код для блогу |  | 

Сьогодні і завтра - Тарасові дні. Цього року вони для мене щось особисте, і не всім особистим легко поділитися. Але тут деякі узагальнені (коротко) думки.

Початок ХІХ століття - час формування освічених европейських інтелектуальних еліт. Суттєво, що освіта реально стала секулярною при збереженні християнських цінностей, що дозволило освіжити інтелектуальний краєвид, відштовхнутися від багатовікової консервативної традиції. Тут найперше подяка німецькій культурі у всій її багатогранності. На (пан-) слов'янському ґрунті навчання у німців реалізувалося у пошуку інтелігенцією чехів, словаків, поляків та згодом в українців народної солідарності. Потрібні були ефективні романтичні міфи або ідеї націєтворення, які дозволяли би знайти і реалізувати солідарність, спільність у різних верствах. Ці міфи, звісно, були дещо різними у кожному народі, але всі вони зрештою довели свою дієвість, оскільки націєтворення у Східній Европі відбулося за дивовижно короткий час. Слово "міф" тут - це не синонім вигадки, а це скоріше поєднання архе- і телео-типів. Архетипи - це яскраві віхи колективної комунікативної матриці, яка об'єднує верстви, що є різні, але причетні до однієї колективної пам'яті (слово "архе-" грекою - це той, що від початку, спільна основа; архетипі єдині для різних верств етносу від початку його розвитку). Наприклад, краї української комунікативної матриці до 20-х рр. ХХ ст. проходили по сучасній Берестейщині, Турово-Пінщині, Воронежчині, Брянщині та Білгородщині-Острогожчині. По чому це видно? По Воронежчині кобзарі ходили і приймалися людьми, а вже по Орловщині - ні.

Що таке телео-типи (за аналогією до архе-типів)? Телео- з грецької - це ціль, мета. Тобто телео-типи - це ті віхи, образи, які об'єднують етнічну спільноту в її місії, покликаннях, ідеалах. Вони, звичайно, можуть бути деструктивними, якщо засновані на почутті реваншу за минулі образи (найсумніші історичні приклади з ХХ ст. та вже з історії північного сусіда ХХІ ст. ми знаємо). Але не обов'язково. Втілення японського, німецького (після 45го року), американського, корейського, ізраїльського, сінгапурського чи якогось іншого чуда - це також і реалізація телео-типів, які можуть бути присутні (навіть неочевидно) в різноманітних зрізах культурної свідомості. Так от, браття і сестри українці!

Читаймо і чуймо Тараса, який своїм геніяльним слухом уловив, художньо розкрив і могутньо переобразив наші архетипи, а також телео-типи! Сила художника - що він робить це в художньо-поетичних образах, а не просто в раціональному дискурсі. Розкриймо "Кобзар"! - і ми діткнемося цих яскравих віх на різних сторінках, в різних етапах творчости Тараса - і у найбільш ранніх, і в пізніх.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
4коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • igorshevchuk | 19 березня 2017, 20:32
  Коментувати коментар

  Тепла велич і краса внутрішнього духа людини — від життя в Богові, єднання з тим, що веде до Бога. Справжній досвід, що викликав плідність, зреалізова-ність генія, створив світи, — вважають люди цінністю, вона викликає великий і живий інтерес, зростає його градус... Це ж, вважайте, не інтерференція хвиль! Щодо мене як поета, співтворця Всевишній Волі, моє прагнення і всеохоплююче бажання — це усвідомити Творця-Бога, оскільки за декілька активних десятиліть Він і мене поцілував, і — полюбив мене! І хто не лишає Бога, того Він не залишає...

 • igorshevchuk | 18 березня 2017, 23:34
  Коментувати коментар

  Люблю Вас, отче, коли в художності трохи спрощуєте, бо "Це і так, і трохи не так..." - правда ж знайоме? Це Абсолют - Бог - Любовю відкриває всім шляхи: для любові нема обмежень у вдосконаленнях!! Дякуємо любові.

 • igorshevchuk | 18 березня 2017, 23:25
  Коментувати коментар

  Любов - вершина всього найдобрішого, найчистішого і найсвятішого, що може досягнути з поміччю Божою людина-творець. То одяг: слово, чи нота, чи число - для дарів Духа Святого, вічної енергії Божества!

 • igorshevchuk | 18 березня 2017, 23:17
  Коментувати коментар

  Христос - Джерело, спільна основа всіх геніальностей: духовної, художньої, богослівської та ін.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти