Опера замість церкви

12 серпня 2018, 16:18 | Блоги | Блог Руслана Халікова | 7 |   | Код для блогу |  | 

Останнім часом українські ЗМІ багато пишуть про майбутній візит патріарха Кирила до патріарха Варфоломія, переважно називаючи це останньою спробою запобігти створенню автокефальної української церкви. Разом із тим, візит делегації Вселенського патріархату до Києва продемонстрував, що до закінчення переговорів про автокефалію ще далеко, і позиції РПЦ на них не такі вже програшні. А ось події всередині самої Росії свідчать про хиткість становища нинішньої церковної верхівки та можливий перерозподіл влади.

Перш за все, йдеться про масштабну кампанію в ЗМІ — як проти особисто Кирила, так і проти церкви під його керівництвом. Візит патріарха до Єкатеринбурга супроводжувався численними скандалами, які були пов’язані з його любов’ю до розкошів. Спочатку по багатьом ЗМІ прокотилася інформація про вартість літака, яким голова РПЦ прибув до місця вшанування царської сім’ї. Прес-служба була змушена виправдовуватися. Згодом виявилося, що барнаульця Андрія Шашерина звинувачують в екстремізмі не за абстрактні репости в соцмережах, а конкретно за репост фото с коштовним годинником патріарха Кирила. Прес-служба знову змушена була виправдовуватись, навіть закликати примиритися з блоґерами-вільнодумцями. Але водночас почали поширюватися плітки про кадрові перестановки у відділі РПЦ у зв’язках зі ЗМІ.

Наступною жертвою медіа стала Єкатеринбургська єпархія РПЦ, яку відвідував патріарх Кирил, і яка витратила під цей візит значні кошти. Як виявилося, єпархію звинувачують в участі у розкраданні коштів, виділених на будівництво збройних заводів у Венесуелі. А впливовий російський медіаресурс Lenta.ru взагалі зробив спецпроект «Раби божі», на якому 6, 8 та 10 серпня з’явилися гучні матеріали про те, як представники РПЦ беруть в заручники дітей та заробляють мільярди. Одним з головних інформантів, зі слів яких записані статті, названий колишній священик РПЦ з нетиповим прізвищем Гундяєв. Загалом статті зроблені в пропагандистському дусі, з кривавими картинками, цитатами з «Домострою» та іншими прийомами, що покликані вдарити по іміджу церковної структури.

Окрім війни в медіа, відбуваються також і цілком реальні зміни в навколоцерковних структурах. Найпотужнішим скандалом у цій сфері стало звільнення директора церковного підприємства «Софріно» Євгена Пархаєва. Церковного олігарха, який 31 рік керував заводом та іншими об’єктами інфраструктури церкви в один день залишили на узбіччі, а на його місце було поставлено капитана 1 рангу Григорія Антюфеєва. Формально зміни відбулися за підписом патріарха Кирила, але фактично це заміна, яка дозволяє уряду активніше впливати на патріархію через структуру, яка щорічно має оборот у десятки мільйонів доларів. Дехто з дослідників одразу припустив, що головною причиною віджиму активів стала неспроможність патріархії вирішити питання з українською церквою, але цілком можна припустити і просто бажання перерозподілити потоки, які звузилися внаслідок загрози чергових санкцій від США.

Третій нарис до загальної картини зроблений візитами Д. Медведєва та В. Путіна до Криму — перший поїхав туди на 1030-ліття хрещення Русі, а другий відвідав Севастополь 4 серпня. Попри те, що візити відбувалися протягом майже одного тижня, обох супроводжував один і той самий представник РПЦ — митрополит Тихон (Шевкунов). Його давно вважають довіреною особою В. Путіна, а після того як він став митрополитом Псковським і Порховським багато хто заговорив про його майбутній патріарший статус. Чи будуть спроби поставити його на московську кафедру завчасно — говорити поки зарано. Але те що він не боїться репутаційних втрат від візитів до Криму, на відміну від патріарха Кирила, вочевидь робить його конкуруючим полюсом тяжіння, або навіть представником президента при церкві. Цікаво, що попри участь двох митрополитів (Псковського та Симферопольського) у програмі візиту Путіна до Севастополя — офіційно вона стосувалася лише відкриття музичного фестивалю «Опера в Херсонесі», тобто президент РФ відвідав у колисці російського православ’я за тиждень після 1030-ліття хрещення Русі оперний фестиваль, ну і мимохідь зайшов до Володимирського собору. Церковний контекст у звіті на сайті Кремля майже не згаданий, а патріарх Кирил був присутній лише на банерах, які випадково потрапили до кадру.

Саме в таких умовах було оголошено про візит патріарха Кирила на Фанар. Коли питання української автокефалії було на вістрі порядку денного, Константинополь відвідували представники УПЦ (МП), а в інші місця їздив митрополит Іларіон (Алфеєв). Натомість поїздка до Туреччини самого патріарха Кирила може свідчити не лише про необхідність втручання на вищому рівні, а і про нову сукупність проблем в РПЦ та боротьбу вже всередині Росії. В такому випадку ми, як це часто буває, просто не звернули уваги на те, що в світі можуть відбуватися геополітичні, чи геоцерковні, рухи і не пов’язані з Україною.

uisgda.com

Система Orphus
Рейтинг
0
0
7коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 27 вересня 2018, 14:04
  Коментувати коментар

  "Разом із тим, візит делегації Вселенського патріархату до Києва продемонстрував, що до закінчення переговорів про автокефалію ще далеко, і позиції РПЦ на них не такі вже програшні." -------- Цей прогноз шановного автора, як нині бачимо, не зовсім виправдався. -------- "...у програмі візиту Путіна до Севастополя — офіційно вона стосувалася лише відкриття музичного фестивалю «Опера в Херсонесі», тобто президент РФ відвідав у колисці російського православ’я за тиждень після 1030-ліття хрещення Русі..." --------- Ну цей його, шановного автора, пасаж - узагалі - виглядає дуже СКАНДАЛЬНО і навіть АНТИУКРАЇНСЬКИ!!! По-перше, Херсонес є колискою ніякого не "російського" (у тому часі, наприкінці Х ст., НІЯКОЇ Росії ще не було - навіть і в своєму зародку!), а саме КИЄВО-РУСЬКОГО (тобто українського) християнства східного обряду. Ну і, по-друге, він, по суті, повністю ОТОТОЖНЮЄ ці дефініції - "Росія" і "Русь"... Себто (де-факто) стверджує, що Україна, мовляв, є... частиною Росії!!! -------------- Шановний п. Руслан ХАЛІКОВ, я дуже чекаю на Ваші ПОЯСНЕННЯ!

  • velovs@ukr.net | 2 жовтня 2018, 20:36
   Коментувати коментар

   Р. S. І якщо ж і надалі незмінно продовжувати у цьому ж дусі, то тоді - в разі прийняття ВР поправок до відповідного закону, які прирівняють поширення ідеології "русского мира" до пропаганди нацизму і комунізму, - можна буде нарватися на серйозні неприємності... :-)

  • khalikov | 3 жовтня 2018, 13:11
   Коментувати коментар

   Шановний читачу, щодо скандального пасажу - це іронія, яка зав’язана на російську концепцію Херсонесу як колиски хрещення Росії. Я не поділяю цієї концепції, і не пропагую її, але російський президент її поділяє, і саме в цьому контексті мені здається логіка його візиту показовою. Щодо прогнозів - РПЦ підставила сама себе, а заодно і УПЦ (МП), своїми необдуманими рішеннями на синоді, натомість під час візиту Кирила до Варфоломія ситуація була для неї зовсім не програшна. І я вважаю, що до закінчення переговорів ще дійсно далеко, так само як і дуже сумніваюся в конкретних рішеннях на жовтневому синоді Вселенського патріархату. Якщо виявиться, що я помиляюся, з радістю прийму цю новину.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти