Церковна дипломатія та етикет

23 червня 2018, 20:21 | Блоги | Блог Дмитра Горєвого | 6 |   | Код для блогу |  | 

Офіційна делегація Української Православної Церкви Московського Патріархату відвідала Вселенського Патріарха Варфоломія I. До складу делегації увійшли митрополити Одеській Агафангел, Донецький Іларіон, Кам’янець-Подільський Феодор та Бориспільський Антоній. Єпископів супроводжували отець Микола Данилевич та нардеп Вадим Новинський. Не впадаючи в деталі візиту, його тем та позицій сторін, зосереджусь на зовнішній, я би сказав, символічній частині цього вояжу.

Як видно з офіційного фото, митрополити Іларіон та Агафангел в руках тримають архиєрейські посохи. А очільник Одеської єпархії на грудях має ще й дві панагії. Це звичайно деталі єпископського вбрання, однак ці деталі багато про що говорять. Річ у тім, що всі ці дрібнички детально регламентовані церковними правилами.

Так, наприклад, відповідно до «Положення Російської Православної Церкви про нагороди» у пункті 2.7.2. зазначається, що використовувати посох в присутності Святішого Патріарха має право виключно єпархіальний архиєрей, з візитом до якого прибув Патріарх. В інших випадках в присутності Святішого Патріарха архиєреї не використовують посох. Примітно, що в Положенні не зазначається, що це має бути виключно Патріарх Московський, а отже це правило розповсюджується на всіх Патріархів. Більше того, з точки зору такту та етики – використання посоху молодшим по сану на території єпархії старшого по сану – є показником неповаги та недотримання єрархічної субординації.  

Подібна ситуація з другою панагією у митрополита Агафангела. Відповідно до того ж самого Положення, пункту 2.2.5, право носіння другої панагії в митрополитів є в межах свого канонічного наділу. Тобто архиєрей, що нагороджений правом носіння другої панагії вдягає її виключно у межах своєї єпархії. Взагалі право носіння другої панагії є прерогатива виключно Предстоятелів Церков та в окремих випадках за певні заслуги митрополитів. Використання другої панагії поза межами своєї єпархії, в присутності старшого по чину та ще й на підвладній йому території є, м’яко кажучи, моветоном.

Ну і щоби ні в кого не було сумнівів, що митрополити УПЦ (МП) порушили правила власної ж церкви, зазначу, що «Положення Російської Православної Церкви про нагороди» прийняте минулим Архиєрейським Собором РПЦ, який відбувся з 29 листопада по 2 грудня 2017 року. І для упередження маніпуляцій на тему того, що це стосується єпископату РПЦ, а не УПЦ (МП), зазначу, що відповідно до Статуту РПЦ (глава Х, пункт 10) «рішення Помісного та Архиєрейських Соборів є обов’язковими для Української Православної Церкви».

P.S. Воістину дивна ситуація відбувається. Приїжджають до Вселенського Патріарха єпископи, просять не визнавати автокефалії Православної Церкви в Україні. Приїжджають з проханням, але поводять себе не смиренно, як подобає істинному служителю Христа, а як справжні пани, порушуючи етикет та правила власної церкви. Однак при цьому розповідають про канони і закликають його Всесвятість їх не порушувати (хоча той і не збирався). Все це нагадує відомий вислів Дона Карлеоне з кінофільму «Хрещений батько»: «Ти просиш мене, але ти робиш це без поваги».

Система Orphus
Рейтинг
0
0
6коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • В. Ясеневий | 28 червня 2018, 08:42
  Коментувати коментар

  І ще робиться страшно з того, що вже й сліпі прозріли і ПОБАЧИЛИ, як все людство, під проводом лукавого, стрімко і спішно прямує в пекельну пропасть. І, на превеликий жаль,наша Україна нічим не відгороджена від цього. Так,- свідчить чимало священиків, що й у нас народ і особливо молодь відходить від віри, від Церкви , від БОГА - від спасіння...Дошлюбна чистота висміюється, пости зневажаються, розлучення стали нормою, розбещенність, розкутість, вульгарність... і навіть вихваляння кількістю змінених сексуальних партнерів стали чимось особливим, великим і гідним наслідування... А чого дивуватися,коли уже і в нас гріхи узаконюються, а ЗМІ велично підносять їх, як таких, на які кожна людина має право на свії вільний вибір. І вцьому її гідність. Закликав же ж відомий Церковний достойник:" Не біймося бути собою". Тому все меньше і меньше боїмоя БОГА, а значить і гріха.

 • В. Ясеневий | 28 червня 2018, 08:20
  Коментувати коментар

  Дивлюсь на це і зразу ж приходить думка: яка все це дурня з Панагіями , посохами, а ще орлецямиі т.д., з етикетом і відношеннями між високими ДУХОВНИМИ отцями.Бо коли дещо дізнаєшся про взаємовідносини між ними, про всякі крутійства, інтриги і фальшування, заради земних вигод, високих посад і т.з. Церковних нагород, що свідчить про честолюбство, славолюбство, марнославство і т.д., отже - про гординю, то робиться страшно...Яке це все далеке від духу НАУКИ ХРИСТА. Чи не забагато у нас різних знаків і символів??? Що ж залишається реальним наслідуванням ХРИСТА І ЙОГО БОЖЕСТВЕННОЇ НАУКИ??? І чи НЕ ВІДСТОРОНИЛИ ви, наші найвищі т.з. духовні пастирі, очільники і поводарі, ЦЮ СПАСЕННУ НАУКУ - СЛОВО БОЖЕ на другий, чи задній план. Бо по вашому житті і взаємовідносинах між вами про ЛЮБОВ ХРИСТОВУ говорити і не приходиться.То хто ви??? І куди ведете нас - свою паству???

 • firemark | 25 червня 2018, 21:28
  Коментувати коментар

  Доречи: такі самі правила щодо пастирського ПОСОХА є в РКЦ, а саме або місцевий єпископ має посох, абой єпископ який очолює літургію. Ось наприклад фото після хіротонії єпископа Віталія Кривицького http://credo.pro/wp-content/uploads/2017/06/%D0%BA%D0%B8%D1%96%CC%88%D0%B2-1571x1050.jpg . Як бачимо, посох має тільки ОДИН новий єпископ (він у другому ряді за апостольським нунциєм Клаудіо Гуджеротті). Без посохів навіть вищі за єрахією архієпископ К.Гужеротті та митрополіт М.Мокшицький - бо це не зовсім їх "свято".

 • Оленка | 25 червня 2018, 08:43
  Коментувати коментар

  "Так як, на мій превеликий жаль, нічого втішного поборникам Томосу ця зустріч не принесла, то давайте побалакаємо не про суть зустрічі, а про дрібні казуси, що я їх знайшов на неофіційних фото..." Якось так вийшло у пана Дмитра

  • S.Melnyk | 25 червня 2018, 11:12
   Коментувати коментар

   О, товаришка Оленка знову приступила до виконання своїх тролівських обов'язків. Напевно знову підкинули грошей, також поміркованим тролям. Але не тіште себе, томос вже написаний і все для вас станеться знову неочікувано, що ваші гаспада навіть не зможуть нічого зробити. І для вас буде ще гріше тому, що ваша РПЦвУ змаліє і змушена буде вже не брехати, а взяти саме відповідну до своєї суті назву РПЦвУ. Бо не можуть українофоби-путіністи і агенти ФСБ-ГРУ очолювати Українську Церкву.

 • akm | 25 червня 2018, 01:50
  Коментувати коментар

  З другою панагією дійсно влучно, але посох на всіх офіційних фото тримає тільки Патріарх Варфоломій: https://fanarion.blogspot.com/2018/06/blog-post_23.html?m=1 За наявності масштабних маніпуляцій з боку ЗМІ УПЦ МП часто буває достатньо просто розповісти правду та як все було насправді: https://www.facebook.com/663726770353219/posts/1838698126189405/

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти