ІСТОРИЧНІ (АБО МАЙЖЕ) КУРЙОЗИ З ІЄРАРХАМИ

3 жовтня 2018, 19:08 | Блоги | Блог о. Петра Балога | 1 |   | Код для блогу |  | 

Читаю деколи церковних істориків, і там не раз трапляються різні курйози навколо церковних ієрархів, часом легендарні, часом такі, що мали місце.

Була така легенда, особливо поширена за справою Адама Аскського, як, після відкриття, що нібито свого часу жінка стала папою, Йоаном VIII, перед обранням на папський престол кожного наступного кандидата садовили на спеціальне крісло з вирізом внизу, яке називалося «Sella» (з видозміненої латини: «сидіння»), і на цьому сидінні відбувався своєрідний «екзамен на стать», коли один з Кардиналів повинен був перевірити наявність яєчок у даного кандидата, і якщо все було в порядку, говорив латиною «habet» («має»), і всі присутні відповідали «Deo gratias!» («Богу подяка!»).

Такі «сидіння з отвором», щоправда, були відомі ще з часів Римської Імперії, і сиділи на них імператори. Сумнівно, щоб робили це для цілей, пізніше описаних в зв’язку зі справою «Папесси Йоанни». Історик Джон Келлі вважає, що такі «сидіння імператорів» були не їхніми тронами, а всього-на всього «імператорськими туалетами» (John N. D. Kelly, «Encyklopedia papieży», Warszawa, 1997, s. 463-464). (Про цю історію більше у моїй новій книзі «Віра шукає розуміння»).

Інший випадок, вже менш легендарний, стався в Константинополі, після його падіння в 1453 році. Патріарх Діонісій І був звинувачений його опонентами на Синоді в 1471 році, що нібито перейшов на іслам і потім був обрізаний. Синод зажадав доказів цього звинувачення. Доказ був пред'явлений у прямому сенсі: всім учасникам синоду був представлений пеніс патріарха, і всі могли наочно і зблизька переконатися, що звинувачення – фальшиві (Philippides, Marios, «The Siege and the Fall of Constantinople in 1453». Ashgate Pub Co., 2011, pp. 79–84). Але це все одно не перешкодило, щоб усунути Патріарха Діонісія І.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
  • velovs@ukr.net | 5 жовтня 2018, 21:14
    Коментувати коментар

    От тільки сьогодні, шановний о. Петре, звернув увагу на статтю на досить цікаву церковно-історичну тему - "Святий Домінік та його орден", опубліковану у Вашому блозі на РІСУ 8 серпня ц. р. І ось окремі частини з її змісту викликали в мене деякі запитання і навіть певні емоційні рефлексії. ---- Іншими словами, будучи не дуже впевненим, що Ви якось знову "завітаєте" туди, то тому саме ТУТ прошу Вас - звісно, якщо Ви не проти - подивитися мій комент під тією Вашою статтею. ----Сподіваюся, що Ви - з приводу цього коменту - не будете на мене - дуже довго й сильно - сердитися і милосердно вибачите мені дещо з моїх тамтешніх думок. Й тому, відповідно, не станете - як колись тоді - знову "стукати" на мене Адміну порталу з вимогою ЗАБАНИТИ (заткнути мені рота). :) Хоча: це - Ваше суверенне й законне право, Те, яке я, безумовно, не хочу і не буду якось заперечувати чи опротестовувати. :) Дякую.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти