СВЯЩЕНИК І РОБОТА

28 липня 2018, 21:36 | Блоги | Блог о. Петра Балога | 8 |   | Код для блогу |  | 

СВЯЩЕНИК_І_МАШИНА.jpg

Чи священик має займатися лише духовним і отримувати за це плату від вірних, чи також йому слід мати роботу і заробляти на себе та сім'ю? Зараз – це не дивина. Деякі священики працюють лікарями або й мають свій бізнес. У Старому Завіті люди платили десятину зі свого доходу на храм та, зокрема, на утримання священиків. Тим часом, наприклад, апостол Павло робив намети і заробляв на життя. То як насправді має бути? І чи мають священики жити у розкошах і особливо дбати про це? Бо ж часто читаємо про отців на дорогих автомобілях, з дорогими годинниками... Ідея написати про це виникла після розмови із священиком, який має родину, працює і вважає, що так має бути. Але проблема в певній мірі стосується також неодружених священиків, бо питання стилю життя і яким воно повинно бути у священика є універсальним.

***

Як має виглядати життя священика? Або конкретно – яким чином він повинен заробляти на життя? Сьогодні не має однозначної відповіді, бо дуже багато залежить від того, як йому вдається реалізувати своє священицьке служіння. Якщо парафія, куди скерований священик, досить велика, йому вистачає і праці з вірними, і засобів на проживання. Натомість, якщо парафія маленька, не раз видно священика, який «доробляє» собі світським трудом: чи тоді на таксі, чи на будові, чи на ще якій-небудь праці.

Ще в п’ятдесятих роках ХХ століття з’явилися у Франції так звані священики-робітники. Це були священики, яким не бракувало священицького служіння, але які вирішили, що для того, щоб бути «з народом», належить поєднатися з ним у дослівному сенсі з його, цього народа, життям, з його здобуванням хліба насущного. І тому ці священики йшли на заводи, в порти чи в інші місця праці, і там, разом з усіма іншими, працювали. Це були часи, коли у Франції було багато священиків, і на парафіях не було їхнього браку. Але це скоріше була в певному сенсі ідеологія, аніж дійсна особиста потреба священика заробляти гроші на життя. Тим більше, що у цих католицьких священиків не було родин. І крім того, хтось інший за них служив на парафії.

Апостол Павло, як відомо, принаймні певен час, заробляв на своє проживання працею: шив намети. Заохочував також інших до цього, хоча це була скоріше його особиста ініціатива, щоб, як твердив, не обтяжувати когось іншого у фінансовому плані для підтримки його місії. Проте, інколи теж Павло дякував якимось спільнотам, що допомогли фінансово Апостолам. Це були початки Церкви, спільноти були, в основному, відносно невеликі, та й складалися переважно з бідніших вірників. Пізніше потреба у фізичній праці для духовних осіб відпала, так як спільнота Церкви стала численною, і була в змозі утримати духовних осіб. З другого боку, повставали монастирі, в яких був розвинутий фізичний труд і ченці таким чином заробляли на своє утримання. Але це теж поєднувалося з численними пожертвами на монастирі…

Сьогодні, коли трапляються «бідні парафії», не рідко священики змушені крім своїх прямих священицьких обов’язків, підробляти десь поза парафією. На жаль, це відбувається, зазвичай, коштом їхньої повної самовідданості служінню. Хоча, у кожного по-різному. Можливо, хтось і в змозі поєднати одне з другим, проте так буває не часто. Тут уже не настільки ідеологія, як свого часу у Франції, відіграє роль, скільки звичайна потреба забезпечити свою родину. З цією дилемою постійно стикаються не лише самі священики, але й їхні єпископи. Питання, як вирішити цю проблему, здається не з легких. Найчастіше, єпископи «відпускають» цю справу у «вільне плавання».

Існує також певна «несправедливість», якщо йдеться про місце служіння священиків. Одні служать у великих парафіях, зазвичай у містах, і мають достатньо засобів на проживання і на родину. Особливо, якщо це настоятелі даної парафії. Інші мають невеличке село з декількома десятками вірників. Також в останньому часі, як не раз чути, змінилися вимоги їмостей до місця служіння своїх чоловіків-священиків. Якщо колись жінка священика їхала туди, куди його керував єпископ, то часто тепер жінка, яка має освіту, і відповідно може знайти кращу працю у великому місті, прагне в цьому місті жити. Тому не раз так буває, що священик до свого села лише доїжджає, а живе з родиною в місті. Це теж не дуже добре відображається на духовному розвитку тих парафіян, у яких пастир буває лише «проїздом».

І ще одне питання, яке є досить важливим, особливо якщо йдеться про свідоцтво і про ефективність служіння та проголошення Євангелія. Це стиль життя священиків. На жаль, але деколи «червона лінія», яку не можна переходити священику, якщо йдеться про багатство, поволі пересувається. Матеріальні засоби, які в принципі вже не є конечними, або могли би бути скромнішими (дім, автомобіль, вбрання, техніка, поїздки тощо) поступово і «невидимо» для зацікавленого стають нормою. Хтось скаже, що важко тут визначити, що є нормою і як сьогодні належить розуміти слова Христа: «Коли хтось хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за мною» (Мк 8, 34)? Взяти свій хрест – це як мінімум бути на рівні з тими, кому служиш. Як мінімум. Йдеться не про «поєднання» з тими найбагатшими, але з тими пересічними парафіянами. Навіть якщо священик не працює на тій роботі, де працюють його парафіяни, то поєднатися з ними у їхніх турботах можна і треба через солідарність з їхнім способом життя. Це завжди свідоцтво, це завжди дієве підтвердження власних проповідей на ділі, і це завжди приносить справжні плоди священицького служіння.

 

 

Система Orphus
Рейтинг
0
1
8коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Fr. Valerii | 6 серпня 2018, 11:41
  Коментувати коментар

  "Апостол Павло, як відомо, принаймні певен час, заробляв на своє проживання працею: шив намети. Заохочував також інших до цього, хоча це була скоріше його особиста ініціатива, щоб, як твердив, не обтяжувати когось іншого у фінансовому плані для підтримки його місії." - Це була самопокута Ап. Павла, який до навернення був причетний до переслідувань і вбивств Християн.

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 17:34
  Коментувати коментар

  ПРИПУСКАЮ, що хтось може не зрозуміти, що під словами свящшеника, про його велику сімейну проблему, скажімо - про його 6-ро дітей і всі труднощі з їхнім вихованням і т.д. МИТРОПОЛИТ НІКОЛИ В ЖИТТІ НЕ СКАЖЕ : ЦЕ ВАША СПРАВА( А ВІН ВСІМ І ЗАВЖДИ ГОВОРИТЬ ЦІ СЛОВА)...- ЦЕ ВАША СПРАВА, Я ЇХ ВАМ НЕ ...ИВ...ЧИ МОЖНА ВВАЖАТИ ТАКОГО МИТРОПОЛИТА ХРИСТИЯНИНОМ,_ ШАНОВНІ ПАНОВЕ _ ХРИСТЯНИ???!!! А він же керує, вчить, настоновляє і, найважливіше - дуже строго ЗОБОВЯЗУЄ...А до чого??? ДО ЛЮБОВІ,ЯКОЇ САМ НЕ МАЄ??? Тай чи, бідний і малограмотний не розуміє, що тільки єдино ця чеснота, а не всі відправи на світі, смвідчить, якими ВОІСТИНУ Є -МИ - ПЕРЕД БОГОМ

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:47
  Коментувати коментар

  Якщо підтекстом Ваших "мудрих" домислів, о. ПЕТРЕ є будь-що з життя і віровчення православних, то раджу цю тему оминати сотою дорогою. Знаю забагато кримінальних історій з життя клиру угкц...Пишіть краще про історії походження кадила, свічок тощо.

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:42
  Коментувати коментар

  До відомого Митрополита УГКЦ прийшов його ж священик і запитав, чи можу я те і те робити??? А він, абсолютно не реагуючи на ці слова СПОКІЙНО і СТВКРДНО відповів:" ЦЕ ВАША СПРАВА!!

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:39
  Коментувати коментар

  Може всього цього, Ви о.Петре і не знаєте. Припускаю, що живете в" тепличних умовах".Тобто, не маєте ЖАДНИХ проблем, ні з помешканням,ні з оплатою тарифів і т.д.? Дуже гарно, як єпископи-олігархи(а не переважна більшість простих злидарів-українців) без усяких переживань і тривог за завтрішній день , в своє велике задоволення КОМФОРТНО ЖИВЕТЕ СОБІ...Ну а що ще більше потрібно людині на цій землі??? Хіба не так , поважний ПАНЕ, О. ПЕТРЕ???!!!

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:29
  Коментувати коментар

  Продовження... Митрополитам і куріям угкц такі й портібні.І ТОДІ, ТАКІ ЄПИСКОПИ Є -ХРИСТИЯНИ???!!!), А таких,так званих священиків- раболіпців і плазунів дуже люблять і до такого стану всіма своїми диявольськими силами намагаються всіх привести,через коліно зламати, принизити і довести до СТАНУ РАБА).О , як курії угкц таких отців люблять???!!! Та й вважатих їх духовними отцями - гріховно... Вони для них у всьому НАЙКРАЩІ.За це їм,мнайкращі(найбагатші)парафії і найвищі нагороди.

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:12
  Коментувати коментар

  Так звані "владиики" угкц, добре дотримуючись відомого диявольського принципу: розділяй і володарюй", "успішно керують цією, так званою церквою угкц.Знаю чимало випадків, коли малоосвічені-малограмотні священики УГКЦ МАЮТЬ добрі-великі, тобто грошовиті парафії.Просто вони є любимчиками курій і митрополитів. А чому і за що??? Ні! Ні! Не за свою ревність у храмовому служінні, у добрих наукових академічних проповідях і у великій повазі вірян. (Та й кому це з митрополитів і курій потрібно???!!!)

 • В. Ясеневий | 5 серпня 2018, 16:00
  Коментувати коментар

  "Як має виглядати життя священика?- запитує і відповідає о.Петро Балога....До священика прийшов парафіянин і запитує:"ДУХОВНИЙ отче! Маю велику проблему.-_ Яку і з чим? Може щось з нашим храмом щось сталося?- Та ні! Проблема у моїй сім'ї"." О, та то ваша справа",-відповів парох-настоятель.... А якщо ще з гіршою особистою проблемою звернеться до свого духовного батька-митрополита його священик і отримає ту ж саму відповідь:"Це ваша справа." - То що ж думати про такого, так званого владику??? Чи можна вважати його християнином???!!! На жаль і в УГКЦ є такі владики... 2

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти