«Можна розглянути повторно», — інститут Яд Вашем про справу визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником Народів Світу

14 січня 2020, 10:37 | Міжнародні відносини | 3 |   | Код для блогу |  | 

Про таку заяву ізраїльського інституту «Яд Вашем» повідомив синкел у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ о. Юстин Бойко, один із ініціаторів листа із проханням визнання праведного митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

Про це йдеться на сайті Синоду єпископів УГКЦ.

9 січня 2020 року на ім`я Голови координаційної ради ювілею 150-ліття від дня народження блаженного Климентія Шептицького з національного меморіалу катастрофи і героїзму «Яд Вашем» надійшла відповідь у справі звернення щодо визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

З таким проханням до згаданої інституції звернулися учасники міжнародної наукової конференції на тему: «Отець Климентій Шептицький (1869–1951): життєвий і духовний шлях блаженного Католицької Церкви», яка проходила у Львові 16 листопада 2019 року у стінах Львівської національної бібліотеки імені В. Стефаника.

У відповіді підписантам згаданого звернення пані Катя Гусарова, керівник сектору країн СНД у відділі «Праведники народів світу» Яд Вашем, звертає увагу на те, що «питання про нагородження митрополита Андрея не раз піднімалося і обговорювалося спеціальною комісією з присвоєння цього почесного звання. Серед членів комісії був і равин Давид Кахане, який брав участь в обговоренні цього питання. Через широко відомі причини (співпраця з німецькими окупантами, участь у створенні дивізії СС „Галичина“) комісія не прийняла позитивного рішення».

При цьому офіційний представник Інституту «Яд Вашем» зазначає, що «справу митрополита Андрея можна повернути на повторний розгляд, якщо будуть отримані невідомі дотепер документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації».

Слід визнати, що справа вивчення спадщини митрополита Андрея перебуває на початковому етапі, адже досі немає жодної окремої наукової інституції, яка б займалася цим питанням. Зрештою, питання беатифікації митрополита Андрея у багатьох аспектах також впирається у питання детального вивчення його життя і діяльності.

Цього року виповнюється 155 років від дня народження праведного митрополита Андрея. В УГКЦ переконанані, що кожну таку дату треба використовувати для ознайомлення ширшого загалу нашого суспільства з його думками та ідеями, цінностями, на яких він будував життя Церкви і України. Радянські служби безпеки утримували цілі департаменти, яка десятиліттями працювали над очорненням постаті митрополита Андрея, адже прекрасно розуміли, що він є символом не тільки УГКЦ, але й символом незалежної України. А тому, потрібно буде ще дуже багато часу, щоб належно пізнати і осмислити його спадщину.

Беатифікація митрополита Андрея, на яку сподіваємося, відкриє для нас дорогу до його публічного почитання як святого мужа Церкви. Але, завдання пізнати його спадщину і передати її наступним поколінням ніхто за нас не виконає. У певній мірі процес беатифікації митрополита Андрея тісно переплітається з процесом його визнання Праведником народів світу.

Визнання митрополита Андрея Праведником народів світу для українців — це питання історичної справедливості, а для врятованих ним євреїв — це питання честі і боргу перед Мойсеєм Українського народу, який у XX ст. у часи Другої світової війни став також своєрідним Мойсеєм, який рятував їх перед знищенням тоталітарною системою фашизму.

 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
3коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 14 січня 2020, 11:28
  Коментувати коментар

  "Через широко відомі причини (співпраця з німецькими окупантами, участь у створенні дивізії СС „Галичина“) комісія не прийняла позитивного рішення»." --------------- До речі, з неменшим успіхом митрополита Андрея можна звинуватити і, скажімо, в "співпраці"... і зі більшовицько-сталінським окупаційним режимом (!). І як не крути-верти, але церковним провідникам і представникам (різного "рангу") - з тих чи інших питань - таки доводиться контактувати ("мати справу") з тією владою, що наразі існує в їх країні (регіоні). Але чи є все це - і саме коли - "співпрацею"?! ----------- А також: яка конкретна була роль владики Андрея "у створенні дивізії СС "Галичина""? Тобто саме ФРОНТОВОЇ військової формації... РІШЕННЯ про її створення приймав явно не він. А нацистські верховоди - в берлінській райхсканцелярії. Одначе якщо вже якась військова структура - з числа місцевих мешканців - вже почала організовуватися, то, напевно, вповні логічною і природною є ініціатива і конкретна участь церковного проводу, зокрема, в комплектації її належним "штатом" військовим капеланів - з числа священників цієї Церкви...

  • velovs@ukr.net | 14 січня 2020, 20:05
   Коментувати коментар

   І саме на той момент 2-ї світової війни ставало все більш і більш зрозумілим та очевидним, що Гітлер і Ко в цій війні вже ніяк не переможуть. Й тому там, на верхах ІІІ райху, прийняли рішення "зміцнити" німецькі ЗС деякими додатковими - у складі "waffen SS" - "національними" ФРОНТОВИМИ формуваннями. Включаючи і "українську" дивізію. -------- Водночас ті місцеві - галицькі "колабораційні" чинники, що таке рішення, до речі, заініціювали й, відповідно, підтримали, плекали, при цьому, певні надії та сподівання. В т. ч. що новостворена окрема "українська" військова формація (скажімо, ця ж дивізія СС "Галичина" абощо) згодом, отримавши належне поповнення і підкріплення, зможе перерости в "свою" - повноцінну "національну армію". -------- Саме таку, що - у випадку, наприклад, (вельми ймовірних) кардинальних, докорінних (не на користь червоно-більшовицької Москви) змін у військово-стратегічній і геополітичній ситуації в Європі і світі - підтримувана й проваджена (тобто вже спільно із) західними альянтами, поведе збройну боротьбу за здобуття самостійної Української держави...

  • velovs@ukr.net | 14 січня 2020, 20:57
   Коментувати коментар

   Р. S. До речі, у Вікіпедії наводяться деякі цікаві факти з життя і тогочасної діяльності лідера цих галицьких "колабораційних" чинників, які ініціювали організацію дивізії "Галичина", - Володимира КУБІЙОВИЧА, відомого вченого-географа. ------ Так от, там, зокрема, стверджується, що він (цитата) "після розгорання польсько-української підпільної війни виступив із закликом припинити збройне протистояння. Його стараннями уникнули ґестапівських арештів чимало українських політичних і громадських діячів, було врятовано від концтабору багато євреїв (разом — кілька сотень осіб)."

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 26 лютого 2020, 16:51

  https://risu.org.ua/ua/index/blog/~Petro+Balog/78999/

 • fedirtsiv | 26 лютого 2020, 14:49

  Ось така правда випливла про одного набожного чоловіка: https://credo.pro/2020/02/256869 Варто задуматися: чи усі, хто в церкві є такими праведними і за життя святими? А не нахабно кидати камінь в

 • fedirtsiv | 26 лютого 2020, 14:31

  Це ще раз підтверджує той факт, що до біблійних легенд треба ставитися скептично, без фанатизму!

 • Ігор Затятий | 26 лютого 2020, 13:23

  РПЦ все більше маргіналізується, і це чудово.

 • Halo | 26 лютого 2020, 12:36

  По-перше, це фото ажняік не храму. https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_David По-друге, "...Храм датується 9 століття до н.е., і, здається, діяв поряд з Першим храмом в сусідньому Єрусалимі.

Популярні статті місяця