На нараді ОБСЄ представник УПЦ (МП) поскаржився на утиски

02.10.2015, 10:10
На нараді ОБСЄ представник  УПЦ (МП) поскаржився на утиски - фото 1
З 21 вересня по 2 жовтня 2015 року у Варшаві (Польща) проходить нарада ОБСЄ по розгляду виконання зобов’язань, присвячених людському виміру, зокрема питанню реалізації прав людини в різних сферах.

З 21 вересня по 2 жовтня 2015 року у Варшаві (Польща) проходить нарада ОБСЄ по розгляду виконання зобов’язань, присвячених людському виміру, зокрема питанню реалізації прав людини в різних сферах.

У рамках заходу 30 вересня відбулося робоче засідання, присвячене темі терпимості і недискримінації, боротьбі з расизмом, ксенофобією, включаючи нетерпимість і дискримінацію по відношенню до християн і осіб інших віросповідань. У роботі цього засідання, з благословення Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, взяв участь заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви протоєрей Миколай Данилевич.

Варшава.jpg

У заході також взяли участь представники урядів країн – членів ОБСЄ, в тому числі й України, представники Посольства України в Польщі, представники деяких українських конфесій, правозахисники, юристи.

У своєму виступі, повний текст якого був переданий в секретаріат Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛОБСЄ), протоєрей Миколай Данилевич розповів про основні порушення прав віруючих Української Православної Церкви.

Зокрема, було сказано, що приблизно з початку 2014 року почастішали агресивні дії по відношенню до УПЦ, які в УПЦ (МП) оцінили  як дискримінаційні. Так, в УПЦ (МП) навели приклад, коли 28 січня 2015 року депутати Київської міської ради прийняли рішення, яким надали пільги релігійним організаціям міста Києва у вигляді звільнення від податку на нерухомість. Єдиним виключенням стали релігійні громади УПЦ. Це рішення було скасовано постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 червня 2015 року. Подібні порушення прав, як наголосили  УПЦ (МП), здійснювалися і Тернопільською та Львівською обласними радами.

За словами представника УПЦ (МП), «якщо на центральному рівні влада намагається вести збалансовану релігійну політику, то в регіонах буває багато зловживань. Окремою сферою, як наголошують в УПЦ (МП), де відбувається найбільше порушень прав віруючих, є також і «так звані переходи парафій УПЦ в «УПЦ КП».

«По суті, мова йде про рейдерські захоплення наших храмів з боку прибічників УПЦ КП, які використовують політичні сили, місцевих депутатів, радикальні організації («Правий сектор», «Свобода») і навіть підрозділ МВС батальйон «Тернопіль». Станом на сьогоднішній день в УПЦ зафіксовано 28 захоплених храмів, ще 6 під загрозою захоплення і 2 опечатано. Крім того, добровільно змінили юрисдикцію ще 4 релігійні громади. Хочу уточнити, що мова йде не про вільну зміну юрисдикції відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а про захоплення із застосуванням сили, насильства та обману. Більш за все наші храми захоплюють у Волинській, Рівненській, Тернопільській, Львівській, та Чернівецькій областях», – розповів протоєрей Миколай, згадавши зокрема й про конфлікт  за храм 21 вересня 2015 року в с. Катеринівка, Кременецького району, Тернопільської області.

Як сказав представник УПЦ (МП), «порушення з боку місцевої влади і дискримінація віруючих УПЦ в Катеринівці полягає в тому, що в той час як місцева релігійна громада законно (на основі договору) користується приміщенням храму, влада області приймає рішення про почергове богослужіння і передає храм в користування іншій конфесії, примушуючи нашу громаду силою погодитися з таким станом речей. Наразі це розпорядження оскаржується у судовому порядку. Окрім того, передача майна, яке належить релігійній громаді УПЦ, за наявності не розірваного у встановленому порядку договору, в почергове користування іншим релігійним общинам, так само є незаконною. В даній ситуації голова Тернопільської обладміністрації С. С. Барна перевищив свої службові повноваження, оскільки не мав права розпоряджатись майном релігійної громади».

Як стверджують в УПЦ (МП), одним з головних порушень місцевої влади в цьому конфлікті стало рішення міліції дозволити представникам радикальних організацій («Правий сектор») брати участь у вирішенні цього конфлікту.

 «Як результат, ми бачимо явну протекціоністську політику представників влади до визначеної конфесії – а саме до «УПЦ КП». Виходить, що в нас перед законом всі рівні, але дехто все-таки рівніший», – підсумував представник УПЦ (МП).

Було також сказано, що захищаючи свої права, Українська Православна Церква не зазіхає на права і майно інших релігійних громад. Завершуючи виступ, протоєрей Миколай Данилевич зауважив: «Мені б дуже не хотілося, щоб викладені тут факти були будь-ким використані в цілях політичної пропаганди. Однак, мовчати ми також не можемо, оскільки тенденції в релігійному житті України, особливо в західній її частині, є дуже тривожними. А тенденції, як відомо, важливіші за факти». Про це інформує офіційний сайт УПЦ (МП).