Точка зору
11 грудня 2019, 10:18 | Інтерв'ю |
В Естонії вони називаються дуже чітко — Московський Патріархат
Про «естонську модель», кількість православних в Естонії у різних юрисдикціях, естонський досвід переходів парафій і офіційну назву ЕПЦ Московського патріархату – в інтерв'ю зі священиком Естонської Апостольської Православної Церкви (Константинопольський патріархат) Айваром Сарапіком
9 грудня 2019, 14:09 | Колонка Дмитра Горєвого |
Останні рішення Синоду ПЦУ відновлюють давні Літургійні практики
Синод ПЦУ на своєму останньому засіданні схвалив два дуже важливих рішення. Перше – про виключення з тексту Літургії тропаря 3 години. Друге – про скасування єктенії про оголошених (оглашенних). Що це значить і чому це важливо?
Релігієзнавчі студії
16 жовтня 2019, 15:09 | Релігієзнавчі студії |
Середньовічний монастир у Галичі: від св. Пантелеймона до св. Станіслава
Проблематика вивчення середньовічного Галича знайшла своє відображення у найрізноманітніших галузях історичної науки. Проте, однією з найцікавіших та малодосліджених видається нам тема церковного життя столиці Галицької землі.
4 жовтня 2019, 14:02 | Матеріали конференцій |
Томос про автокефалію Української Церкви та проблема її єдності
Доповідь на Міжнародному семінарі Українського християнського академічного товариства «Моделі єдності Київської Церкви: на шляху відновлення сопричастя»
Останні фото і відео
Моніторинг ЗМІ
Прямуючи вперед, вкорінені у пам’яті: 80-річчя української редакції Радіо Ватикану | 15 грудня 2019, 19:05 | Калейдоскоп-дайджест |
|
Чому законопроект 0931 є небезпечним для віруючих і свободи слова | 14 грудня 2019, 20:29 | Суспільство-дайджест |
|
В УПЦ (МП) розірвали відносини з Александрією в обхід Москви. Для чого це зроблено? | 14 грудня 2019, 17:37 | Суспільство-дайджест |
|
Народний репортер
Огляд видань
19 листопада 2019, 09:03 | Огляд видань |
Місійна Церква – це не про нас? Анонс нового номера журналу “Скинія”
Що з нашими місіонерами? Дилема. З тими, хто поїхав служити спільнотам наших заробітчан і мігрантів? Чи з тими, які, скажімо, поїхали з проповіддю до Африки – а що, є й такі? Останніх, якщо вони і є, — одиниці.
6 жовтня 2019, 09:55 | Огляд видань |
Випробування гідністю. Про що розповідає новий номер "Патріярхату"
Поважати гідність – це бачити у людині Людину: образ і подобу Бога. Гідність – поняття одночасно дуже загальне і дуже конкретне, розгледіти її та зінтерпретувати можна, мабуть, у кожній біблійній історії обох Завітів, а через них – у своїй власній життєвій історії.
Посилання від партнерів
На Закарпатті вшанували будівників Карпатської України
15-17 березня у Хусті, Ужгороді та Мукачеві відзначали три урочистих події. Йдеться про вшанування захисників Карпатської України у 80-ліття від тих подій, її прем’єр-міністра о. Августина Волошина у 145-ліття від його народження та поета-василіянина і капелана «Карпатської Січі» о. Севастіяна Сабола з нагоди 110-ліття від народження.
Урочистості відбулися в рамках академії «Бог і Україна», яку організували Провінція св. Миколая Василіянського Чину св. Йосафата та Інститут історії Церкви Українського католицького університету.
Згідно з програмою, учасники події 15 березня спершу поклали квіти захисникам Карпатської України у меморіальному комплексі на Красному Полі біля Хуста, а 16 березня – біля пам’ятника Августину Волошину на Набережній Незалежності в Ужгороді.
При цьому виконували державний Гімн Карпатської України і сучасної України – «Ще не вмерла Україна», а також церковний Гімн «Боже великий, єдиний». В Ужгороді промови виголошували філолог, літературознавець, проректор Закарпатської академії мистецтв Наталія Ребрик та фізик, викладач УжНУ, письменник і публіцист Володимир Кришеник.
І в Хусті, і в Ужгороді академію розпочинав вітальним словом секретар Провінції св. Миколая Василіянського Чину о. Франціск Онисько. Далі виголошували доповіді, супроводжуючи їх мультимедійними презентаціями. Віце-ректор Василіянського інституту філосовсько-богословських студій о. Єронім Грім у доповіді «О. Севастіян Сабол, ЧСВВ: василіянин, поет, історик» представив життєпис відомого українського поета-василіянина, який публікував свої твори під літературним псевдонімом Зореслав, але також був активним учасником подій Карпатської України: діючим капеланом «Карпатської Січі», помічником єпископа Діонісія Нярадія тощо. Завдяки цій розповіді присутні, а в Хусті та Ужгороді зібралася численна інтелігенція, дізналися більше про родину о. Сабола, про його студії, становлення української ідентичності, активне служіння і працю для свого українського народу.
Доповідь на тему «Зореслав: Поезія як Чин» представила філолог, літературознавець, проректор Закарпатської академії мистецтв Наталія Ребрик. Вона проаналізувала унікальну творчість Зореслава – пояснила її зміст та спрямування з огляду на почуття самого поета, обставини доби, сподівання сучасників і будівничих Карпатської України.
Третю доповідь на тему «Василіянський Чин і Церква в Карпатській Україні» виголосив історик Церкви, релігієзнавець Володимир Мороз з Інституту історії Церкви УКУ. Цей доповідач розкрив та пояснив зміни, що відбувалися у Греко-Католицькій Церкві протягом майже піврічного існування української автономії в рамках Чехословацької республіки та короткого існування Карпатської України як незалежної держави. Він на задокументованих прикладах проаналізував спроби різних сил, особливо угорських агресивних кіл, використати Церкву у своїх загарбницьких планах, на що піддалася частина духовенства з одного боку, а з іншого навів численні приклади жертовного служіння греко-католицьких священиків Карпатської України своєму українському народу. Дослідник висвітлив, у тому числі, вбивство угорськими солдатами українського греко-католицького священика Карла Купара та пізніші маніпуляції, мовляв, він загинув «за політику»; хоча насправді його діяльність цілковито відповідала душпастирським закликам Пап Лева ХІІІ і Пія ІХ та руху «Католицька акція», аби священики турбувалися про мирян і дбали про них. Йшлося і про побиття та ув’язнення угорськими солдатами ченця-василіянина Атанасія Сабельки.
Четверту і останню доповідь програми представляв єромонах-василіянин – капелан о. Полікарп Марцелюк. Він, відштовхуючись від численних прикладів із власного досвіду, виголосив промову на тему «Роль священика в житті захисників Вітчизни». Однією з важливих тез о. Марцелюка є те, що ворог намагається не лише вбити українських вояків, щоб захопити і знищити Україну; він прагне знищити українську культуру, знівелювати всю українську культуру, історію української боротьби за власну ідентичність, починаючи з найдавніших часів і до нашого періоду. Тож капеланам доводиться допомагати солдатам та офіцерам мати наснагу до боротьби за рідних і рідну державу у різних її вимірах: не тільки у матеріальному через гуманітарну допомогу, а й духовному – за збереження українського духу в їхніх душах.
Доповіді академії «Бог і Україна» не виголошували одразу одна за іншою – поміж ними лунали пісні, присвячені патріотизму і боротьбі Карпатської України, а також поезія Зореслава. У Хусті мистецьку частину програми заповнили артисти Закарпатського обласного театру драми та комедії із цього міста на чолі з музичним керівником Марією Волошин. В Ужгороді це був хор «Базілеус» із Мукачівського василіянського монастиря св. Миколая на чолі з Маріанною Човрій.
В обох вказаних містах – у столиці Карпатської України та центрі Закарпатської області – важливою частиною академії була дискусія. Так, у Хусті пластун Андрій Ребрик представив п’яте число журналу «Локальна історія», присвячене саме Карпатській Україні. Історик, співробітник музею «Територія терору» Олександр Пагіря поділився результатами власних досліджень боротьби Карпатської України. Педагог Христина Шкрьобинець згадувала про перший приїзд до Хуста о. Севастіяна Сабола після десятиліть вимушеної еміграції. В Ужгороді ціла низка питань пролунала від інтелігенції до о.-капелана Полікарпа Марцелюка: про служіння капеланів, духовні потреби захисників України на східному фронті тощо.
Підсумкові промови виголошували настоятель Боронявського монастиря о. Тарас Іванина, ЧСВВ – у Хусті та о. Франціск Ониськів – в Ужгороді. Академію завершував Гімн «Ще не вмерла Україна».
Логічним підсумком урочистої академії «Бог і Україна», присвяченої о. Севастіяну Саболу та 80-й річниці Карпатської України, стали відслужені 17 березня у Мукачівському василіянському монастирі Літургія та панахида – у 145-й день народження о. Августина Волошина.
Учасники академії покладають квіти до меморіалу захисникам Карпатської України на Красному Полі біля Хуста
Учасники академії «Бог і Україна» біля пам’ятника Августину Волошину на Набережній Незалежності в Ужгороді
Організатори та доповідачі урочистої академії у Хусті
Виступають артисти Закарпатського обласного театру драми та комедії, Хуст
Літургія в Мукачівському василіянському монастирі зібрала численних вірних

Коментарі
Останні новини
У Караганді відбулася інтронізація адміністратора для католиків візантійського обряду в Казахстані та Центральній Азії | 15 грудня 2019, 18:17 | Українці поза Україною |
Порошенко: у 2020 році ще декілька Помісних Церков визнають ПЦУ, а РПЦ опиниться в ізоляції | 15 грудня 2019, 13:27 | Релігія і політика |
Сьогодні кияни отримають Вифлеємський вогонь миру | 15 грудня 2019, 13:06 | Релігія і суспільство |
Поправу можемо сказати, що наша Церква є душею українського народу, - Митрополит Епіфаній під час відзначення річниці ПЦУ | 15 грудня 2019, 12:47 | Православна Церква України |
У фігуранта "справи Хізб ут-Тахрір" в СІЗО Сімферополя стався серцевий напад | 15 грудня 2019, 11:12 | Релігія і політика |
Останні коментарі
- 16 грудня 2019, 01:41
Проблема церковників у тому, що вони і надалі не бачать людей ЛГБТ в Україні. Хоча щороку організовуються різні заходи, щоб навіть дуже духовно засліплені особи почули і побачили, що ЛГБТ існують і
| - 16 грудня 2019, 00:53
Никакими административными процедурами, юридическими ухищрениями невозможно вопросы духовной жизни православных ограничивать формальными требованиями не связанными с их вероисповеданием.
| - 15 грудня 2019, 19:36
До речі, у цьому фільмі ("Тіні забутих предків") дійсно: були немов "воскрешені" і (неначе) отримали "нове життя" оті прадавні "тіні" - по суті,
| - 15 грудня 2019, 18:09
Ну а щодо доволі активної, конструктивної і послідовної ролі (участі) п'ятого президента в об'єднавчому процесі українського православ'я і отримання Томосу, то справді: її треба визнати і подякувати
| - 15 грудня 2019, 17:56
Між іншим, оця - нині заінспірована і започаткована керівництвом "Євросолідарності" - досить гучна і ледь не істерична (і, до того ж, за відомим "традиційним", одначе доволі
|
Популярні статті місяця
23 листопада 2019, 18:57 | Національно-релігійні питання | 15 грудня 2019, 12:13
5 грудня 2019, 08:03 | Державно-конфесійні стосунки | 12 грудня 2019, 16:16
Лідери Церков і релігійних організацій України обговорили з Президентом актуальні проблеми
7 грудня 2019, 08:47 | Релігійні свята і традиції | 13 грудня 2019, 21:43
Святу великомученицю Катерину сьогодні вшановують християни східного обряду
25 листопада 2019, 10:24 | УГКЦ | 26 листопада 2019, 19:50
26 листопада 2019, 16:47 | Суспільство-дайджест | 29 листопада 2019, 13:18
Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти