Національні сакральні святині мають належати народу, а не окремо взятій конфесії, - Патріарх Святослав

12 березня 2012, 14:57 | Державно-конфесійні стосунки | 20 |   | Код для блогу |  | 

Патріарх СвятославПатріарх УГКЦ Святослав (Шевчук) звернувся до Голови Верховної Ради України Володимира Литвина і народних депутатів із проханням зняти з розгляду проект Закону України (реєстраційний № 9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям).

Глава УГКЦ вважає неприйнятним передачу національних святинь, які колись належали єдиній Київській Церкві, лише одній конфесії - УПЦ (МП).

“Такий спосіб відповіді на європейські рекомендації щодо реституції церковного майна є викривленням суті реституції, яка передбачає комплексне вирішення майнових проблем задля виправлення матеріальної шкоди, нанесеної Церкві богоборчим режимом”, – цитує звернення Патріарха Департамент інформації УГКЦ.

У своєму листі Патріарх Святослав застерігає, що передача духовних святинь українського народу “ лише одній конфесії несе в собі явну загрозу міжконфесійному мирові та злагоді, які встановилися в нашій державі в останні роки”.

“Чи розуміють автори цього законопроекту, що своєю ініціативою вони знову штовхають нашу Вітчизну у вир міжконфесійного (а в цьому випадку — ще й міжнаціонального) протистояння з непередбачуваними наслідками?!” — запитує Глава УГКЦ.

«Допоки в Україні не буде відновлена церковна єдність, яка була за часів Київської Русі, — українські святині, визнані культурною спадщиною національного значення, мають залишатися власністю українського народу, а не окремо взятої конфесії", - переконаний він.

“Вважаємо, що питання реституції церковної власності належить розглядати комплексно, прозоро, всебічно та неупереджено на базі Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, яка представляє 18 конфесійних напрямків та понад 95 % віруючих України”, — наголошує Предстоятель УГКЦ.

Тому УГКЦ просить зняти з розгляду проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)" та стимулювати опрацювання законопроекту про реституцію церковної власності за участю членів Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій та за їх консенсусною згодою щодо нього.

Законопроект №9690 «Про повернення об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям», як раніше повідомляла РІСУ, викликав чимало дискусій у суспільстві. Проти передачі у власність українських святинь категорично висловилися Патріарх УПЦ КП Філарет, митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл (Зінкевич). Свою позицію щодо законопроекту Василя Горбаля висловили депутати Львівської та Тернопільської міськрад. На Тернопіллі, де розташована Почаївська лавра, відбулося засідання духовної ради, на якій представники традиційних християнських Церков заявили свою незгоду щодо передачі одній Церкві Почаївської лаври.

Невдоволення законпроект викликав і в учасників руху «Українські святині – українському народу» У Тернополі, Києві, Луцьку, Рівному, Львові, Черкасах, Сумах й інших містах України вони провели громадські слухання та обговорення цього контраверсійного документу.

На початку березня 2012 року Тернопільська обласна рада закликала керівництво держави не допустити передачу Почаївської Лаври Українській Православній Церкві (Московського Патріархату).

Система Orphus
Рейтинг
2
2
20коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • deserving | 13 березня 2012, 21:19
  Коментувати коментар

  Шановні панове Валерій та Маруся. Не на часі з"ясовувати котра з конфесій найблагодатніша. Я не належу до УПЦ-МП, але вважаю, що ми всі християни повинні стати на захист християнської моралі. Суспільству активно накидається та пропагандуються модерний спосіб життя: потурання тваринним інстинктам, сприяння гомосексуалізму, толерування легких наркотиків, тощо. Християнство як духовне явище намагаються викорінити, або принаймні зробити такою собі дивакуватою екзотикою. Символи християнства послідовно викорінюються під різними приводами політкоректности. В Англії заборонили носити на роботу натільні хрестики. Я, перепрошую, але годі нам вдавадись до занять ідіотизмом, потрібно вже активно діяти. церква -це не приміщення, майно та соцрейтинги найвідвідуваніщих інституцій. Церква- це спільнота людей поєднана вірою в Бога, що спасає від тлінного і гріховного нашого світу. Любімо Бога та один одного. Не робіть дурниць.

 • deserving | 13 березня 2012, 21:01
  Коментувати коментар

  Нещодавно мав приємність поспілкуватись із одним молодим священослужителем УПЦ-МП, вихідцем зі східного реґіону, що послуговувався доброю укрїнською мовою і справляв враження незашореної людини. Попри обтічні та та дипломатичні відповіді на мої попередні питання він відверто відповів на одне з ключових моїх запитань, чому в УПЦ-МП не вживають у богослужінні сарословя"янські тексти у київському ізводі(українська вимова, що вживалась від часів кн. Ольги, аж до заборони у 18-19 століттях. Відповідь була такою, що "промосковська партія" в церкві цього вже не терпітимуть. Отака є "християнська любов" агафангелів до України. Гадаю, що надалі коментувати тут є недоречно і безглуздо... Позицію Святослава підтримую.

  • Валерій | 13 березня 2012, 21:52
   Коментувати коментар

   Шановний deserving! Мені дуже імпонує Ваша позиція що до любові до ближнього, братського відношення між християнами та увагою до власної духовної роботи. Незрозуміла лише у цьому контексті Ваша принциповість що до відстоювання київського ізводу. Я, особисто, був би за його повернення, але не вважаю це визначним чинником у справі спасіння свої душі. Також не бачив у цій темі дискусіїї що до теми, котра з конфесій найблагодатніша. Я просто знаю, що у моїй Церкві є Божа благодать, і мені цього досить. А особливо незрозуміла мені Ваша позиція що до підтримки заяви глави УГКЦ. Складається враження, що незважаючи на декларацію Вами правильних християнських цінностей, найменша причетність до теми слова Москва викликає автоматичну позамозкову протидію.

 • Валерій | 13 березня 2012, 14:44
  Коментувати коментар

  І взагалі, вся ця риторика:"святині мають належати народу" запозичена із совєтської доби, коли народу належали земля, заводи, мистецтво тощо - тобто вони не належали нікому. За логікою предстоятеля УГКЦ православні святині мають належати: мусульманам, юдеям, сатанистам, і просто атеістам. Але для чого вони їм?!! Вже ж більше 70-ти років належали! Просто логіка радянських комісарів.

  • маруся | 13 березня 2012, 16:49
   Коментувати коментар

   ВАЛЕРІЙ! БОГ ВАМ НА ПОМІЧ, Я ТАКОЖ БАЧИЛА ЯК ПІСЛЯ СОВЄТІВ, УНІЯТИ ПОЧАЛИ КУПЛЯТИ ВСЕ І ВСЯ. В НИХ ЗАВЖДИ ГРОШІ НА ОЗБРОЄНІ. ВАТИКАН ДЛЯ ЦЬОГО НЕ ШКОДУЄ.

 • Валерій | 13 березня 2012, 13:40
  Коментувати коментар

  Маруся висловлюється дещо зарізко, але вона має рацію - уніяти виникли через 600 років після Володимирського Крещення нашої землі. То ж робити такі заяви Патріарх УГКЦ не має права - до чужого православного майна католики аж ніяк не причетні, не кажучі вже про інших "заявників" від УПЦ КП. А взагалі неприємно: спочатку глава УГКЦ відвідує тяжко хворого митрополита Володимира, і тут же ш тягне руки до чужого майна. Якось воно... по-ієзуітьському.

  • маруся | 13 березня 2012, 14:08
   Коментувати коментар

   ДУЖЕ по-ієзуітьському.

  • Marko | 13 березня 2012, 14:24
   Коментувати коментар

   Скажіть, будь-ласка, коли саме Київська Церква формально зірвала з Першим Римом ?

  • Ignatius | 13 березня 2012, 14:36
   Коментувати коментар

   Майно має належати Христовій Церкві, тобто Святій католицькій. І на цьому крапка... Істинно православний християнин це католик в єдності з Петром наших днів.

 • маруся | 13 березня 2012, 01:28
  Коментувати коментар

  Шевчук, ти що думаєш що св. кн. Володимир був уніятом?! Православна Віра тільки укріпляється в людях і не боїмося ми продажників,які ходять між нами і шукають кого проковтнути або підкупити за гроші Риму. Проти нашого Православного народу і Православного Патріарха Кирила - папа - маленький хлопчик.

  • martinchuk@list.ru | 13 березня 2012, 08:57
   Коментувати коментар

   Шановна,МАРУСЯ! Не гоже православним ХРИСТИЯНАМ так поводитися на шпальтах РІСУ. По-перше патріарх Святослав, хоч і не ваш патріарх, але патріарх міліонної громади віруючих. По-друге він для вас просто незнайома людина - ви так з усіма розмовляєте?Якщо віра ваша укріплюється, то чому ви так переполохались, прочитавши звернення "уніатського" патріарха? Хтось посягає на вашу віру? А на рахунок "продажності" і "підкупу" то ви своїми словами себе й розкрили. І останне не прикривайтесь, будь ласка народом, бо я впевнений що ніхто вас не уповноважував, а це просто ваша приватна думка і вас не осуджую за неї.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • fedirtsiv | 18 січня 2020, 01:39

  Треба таки поступово просувати важливість зміни календаря. Готувати суспільство і аргументувати потрібність цих змін. Добре, що такі кроки у цій статті якісно зроблені. Велике спасибі. І не спимо

 • velovs@ukr.net | 17 січня 2020, 20:34

  Ось, наприклад, були ж серед них отакі видатні й широко відомі та високоосвічені священнослужителі і душпастирі-інтелектуали, як ті ж протоієрей Олександр МЕНЬ чи митрополит Антоній СУРОЗЬКИЙ... :)

 • velovs@ukr.net | 17 січня 2020, 18:50

  Знову тут піднімається це "календарне питання"!!! Складається таке враження, що КОМУСЬ дуже вигідно й потрібно постійно і повсякчас - і, причому, часто-густо просто ШТУЧНО, чи не на рівному

 • velovs@ukr.net | 17 січня 2020, 18:39

  Так що: ВСІ "московські попи" такі? Чи серед них - все-таки - є і якась кількість правдивих "слуг Божих"? :)

 • velovs@ukr.net | 17 січня 2020, 18:36

  Так що: СОДОМИТСТВО - це таки ГРІХ?! :)

Популярні статті місяця