Передача Софії Київської Лаврському заповіднику означатиме перехід святині у «відання» Патріарха Московського — експерт

28 грудня 2010, 10:58 | Державно-конфесійні стосунки | 0 |   | Код для блогу |  | 

Олександр_Саган_1.gifexklusiv.gif«Зміна нинішнього статусу Софії Київської — виділення собору із складу Національного заповідника «Софія Київська» і передача його заповіднику «Києво-Печерська Лавра» є замаскованою передачею цього собору УПЦ (МП)», — таке переконання висловив колишній голова Держкомнацрелігій професор Олександр Саган. Експерт прокоментував для РІСУ пропозицію Г.Герман щодо передачі собору Софії Київської (початок ХІ ст.) заповіднику «Києво-Печерська Лавра», яку 22 грудня не підтримала Гуманітарна рада при Президентові України.

Олександр Саган наголосив, що діяльність Національного заповідника «Софія Київська» регламентована кількома законами і підзаконними актами, міжнародними зобов‘язаннями. «Фактично знищивши заповідник, держава Україна на міжнародному рівні втратить значно більше, аніж виграє від того, що зробить «приємний подарунок до ювілею храму» одній із Церков», — йдеться у коментарі.

Окрім того, як зауважив експерт, жодна Церква в Україні ні технічно, ні матеріально, ні за рівнем «музейної культури» потенційних доглядачів, не готова утримувати на своєму балансі пам‘ятки світового рівня. Це – рівень держави.

А передача Церкві такої пам’ятки означатиме, що українські платники податку всіх віросповідань фактично мають платити за утримання культової споруди однієї із Церков. «Іншими словами – мова йде про нецільове використання бюджетних коштів в умовах відділення Церкви від держави», — наголосив О. Саган, додавши, що після передачі всіх корпусів Лаври Церкві, заповідник «Києво-Печерська Лавра» стане лише ширмою, яка дозволятиме отримання бюджетних коштів на утримання монастиря.

Водночас, за словами експерта, при умові передачі Софії Лаврському заповіднику і перенесення центральних структур УПЦ у новозбудований соборний комплекс біля метро Либідська Московській Патріархії вже ніщо не зможе перешкодити оголосити ставропігію (вилучення із УПЦ і пряме підпорядкування Патріархові) монастиря. «А це означатиме (у разі передачі Софії Лаврському заповіднику) перехід і Софії у «відання» Патріарха Московсько», — констатував О. Саган.

Професор також зазначив, що можна зробити висновок про те, що включення питання зміни статусу Софії у повістку дня Гуманітарної ради — це свідчення того, що така передача планується вже у найближчому майбутньому, це своєрідне «зондування грунту». Проте експерт додав, що вселяє надію негативна оцінка такої пропозиціїГромадською радою. «І це вселяє маленьку надію, що активність широкої громадськості в обговоренні/протидії цим планам може заставити чиновників змінити їх наміри», — зазначив він.

Проте, як зазначив О. Саган, УПЦ має врахувати, що її намагання використати політичну кон‘юнктуру і перепідпорядкувати собі Софіївський собор «неминуче спричинить зростання міжцерковної та політичної напруги у суспільстві, ускладнить і без того не блискучі державно-конфесійні відносини».

Для довідки: до складу Національного заповідника «Софія Київська» входить близько шістдесяти архітектурно-історичних пам'яток, які об’єднані в п’ять музеїв: собор Святої Софії (ХІ ст.) та архітектурний ансамбль монастирських споруд (ХVIII ст.) на його подвір‘ї; Золоті ворота (ХI ст.); Кирилівська церква (ХII ст.); Андріївська церква (ХVIII ст.); ансамбль пам‘яток «Судацька фортеця» (VІ–ХV ст.) в АРК.

Повний текст коментаря читайте на РІСУ.

 Також на РІСУ можна ознайомитися з фактами яскравої підтримки владою УПЦ.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні новини

  Останні коментарі

  • fedirtsiv | 23 лютого 2020, 11:29

   Те, що наші люди так протестували ще раз підтверджує той факт, що духовенство погано працює з народом. Їхнє фарисейство і грошолюбство тільки відштовхує народ від таких "помазанників". Коли

  • fedirtsiv | 23 лютого 2020, 11:03

   Такі показушні щорічні заходи-зустрічі духовенства з молоддю практикувалися ще за УПЦ КП. І все це виглядало офіційно-нудно. Мов ми вас вчимо-ведемо по житті, а ви нас шануйте-дякуйте! Післявчорашній

  • serge1717 | 22 лютого 2020, 20:56

   Думка верховного мокшанського гондона Українців НЕ ЦІКАВИТЬ!!!

  • velovs@ukr.net | 22 лютого 2020, 19:28

   ""В Україні Церква і держава розділені. Нещодавнє об'єднання православної Церкви України було виключно рішенням людей, що ініціюється конгрегацією відповідно до правил церкви і законодавчо

  • velovs@ukr.net | 22 лютого 2020, 19:13

   Сразу видно, какой Михаил, дескать, "христианин"... Т. е., по сути, он плохо знает (если вообще знает) Священное Писание. ------- Так вот: как раз относительно этой темы и написан псалом

  Популярні статті місяця