Українська Лютеранська Церква перейшла на новоюліанський календар

29 грудня 2017, 13:42 | Лютерани | 6 |   | Код для блогу |  | 

На новоюліанський календар вирішила перейти з 2018 церковного року Українська Лютеранська Церква. Це перший такий випадок в Україні.

Як повідомив кореспондент РІСУ Володимир Мороз, відповідне рішення прийняв її Синод. Відтак ще раз українські лютерани відзначатимуть Різдво 7 січня у 2018 році. Адже на цю дату офіційно припадає 25 грудня за юліанським календарем, за яким досі жила Українська Лютеранська Церква (УЛЦ). Натомість наступне Різдво УЛЦ зустріне вже за новоюліанським календарем, тобто це буде 25 грудня 2018 року, а не 7 січня 2019-го.

Синод УЛЦ

«Ми прийняли і підтримали рішення Верховної Ради щодо офіційного святкування в Україні Різдва Господа Ісуса Христа 25 грудня. Прагнемо святкувати Різдво разом з цілим світом і, зрештою, логічно, гарно й побожно, коли спершу святкується Різдво, а вже тоді— Новий Рік, — розповідає очільник Галицької єпархії УЛЦ пастор Тарас Коковський. — Благовіщення 2018-го будемо відзначати 25 березня, відповідно до дати Різдва 25 грудня, а інші свята — за новоюліанським календарем».

Рішення Синоду УЛЦ про перехід на новоюліанський календар датоване 16 грудня 2017 року. Ця дата стане знаковою в історії релігійного життя в Україні, як і дата 17 листопада 2017 р., коли Верховна Рада України прийняла законопроект №5496 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» щодо святкових і неробочих днів» — акт про призначення вихідного дня на 25 грудня.

«Синод Української Лютеранської Церкви прийняв це рішення після попереднього обміну думками та обговорення в парафіях.— продовжує пастор Т. Коковський. — Водночас, ми наразі не надавали цьому якогось особливого розголосу».

На сьогоднішній день інформація про доленосну для українських лютеран зміну залишається ще малознаною для загалу українців.

Вірні УЛЦ за віровизнанням є конфесійними лютеранами, які водночас дотримуються східного обряду.

«Це — одна з причин того, що ми вирішили перейти саме на новоюліанський календар. Друга причина — наша історична традиція, спадщина: українське лютеранство виникло тоді, коли східний обряд уже був дуже близьким і рідним нашому народу. Отож ми прагнемо зберегти цю спадщину. Ми наразі послуговуємося відповідним до цієї традиції календарем, служимо пристосовану до нашого сповідання Літургію Івана Золотоустого, — пояснює очільник Галицької єпархії УЛЦ. — Рішення Синоду продиктоване бажанням зберегти нашу історичну традицію і вшанувати здобутки наших отців засновників та перших вірних нашої Церкви».

Наразі в УЛЦ є три єпархії: Галицька, Київська/Центральна і Східна, в яких діють понад 30 громад і духовних/місійних станиць.

Важливо також відзначити, що, згідно рішення Синоду УЛЦ 16 грудня 2017 року, за певних обставин українські лютерани звісно ж можуть святкувати Різдво за юліанським календарем.

Українська Лютеранська Церква є правонаступницею Української Євангельської Церкви Авгсбурзького Віросповідання, історія виникнення якої сягає 20-років ХХ століття. Очільником та провідником українського лютеранства в ті часи став уродженець Тернопільщини пастор Теодор Ярчук, який загинув від рук НКВД на початку Другої світової війни. Після цілковитого знищення в радянський період УЛЦ відродилася на початку 1990-х років.

Нагадаємо читачам, що Новоюліанський календар був розроблений сербським астрономом Мілутіном Міланковичем у 1923 р. для виправлення хиб юліанського календаря. Нині Новоюліанського календаря дотримується більшість Православних Церков світу, зокрема, Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Кіпрська, Болгарська, Румунська, Албанська, Православна Церква в Америці. Поширена думка про те, що більшість Православних Церков дотримується юліанського календаря і святкує Різдво 7 січня, є помилковою. Тож називати дату святкування Різдва 25 грудня «католицькою» — хибно, бо вона така ж сама «православна». Так само помилковою є думка про те, що всі протестанти святкують Різдво 25 грудня.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
6коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Михаил | 30 грудня 2017, 14:06
  Коментувати коментар

  У этих протестантов в голове полный сумбур и мешанина. Отделились от Римской Церкви, отрицали все её обряды, а в то же время вешают иконы и распятия, отмечают 7 января, как православные. Совсем запутались. Они бы ещё день рождения Магомета или Будды сюда приплели и отмечали.

  • Halo | 30 грудня 2017, 17:52
   Коментувати коментар

   Якщо бути прискипливим, - це не лютеране. Принаймі, ніякого "східного обряду" у лютеран немає - при великому розмаїтті та відмінностях національних лютеранських церков по світу. Деінде це досі державні церкви, наприклад у Фінляндії. (Реально протестантів в Україні небагато, якщо перестати заносити у "протестанти" численні секти і секточки, які користуються недоліками нашого законодавства і не соромляться гучно називати себе "церквами")

  • samovydets | 30 грудня 2017, 23:02
   Коментувати коментар

   типова думка людей,котрі не знають історії і вважають себе мудрішими за всіх :-)

 • Василий Жук | 29 грудня 2017, 13:50
  Коментувати коментар

  Правильно зробили...

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 16 лютого 2020, 18:59

  Р. S. Крім того. Бачачи, що Ви - людина достатньо розумна і логічно та самостійно мисляча, можу запропонувати Вам уважно ознайомитися та всерйоз поміркувати, зокрема, от над цим (як на мій

 • velovs@ukr.net | 16 лютого 2020, 18:51

  Цілком погоджуюсь і підтримую. Та щиро дякую за цю Вашу змістовну, розумну і конструктивну відповідь. :) ------------- Разом з тим. Дещо дивує і навіть насторожує, зокрема, той факт, що, скажімо, оті

 • shkuleta | 16 лютого 2020, 18:28

  А от щодо поведінки ПЦУ під час проведення останніх президентських виборів, коля Церква фактично підтримала одного з кандидатів - ось це був поганий сигнал. От це мене дуже глибоко засмучувало. Не

 • shkuleta | 16 лютого 2020, 18:22

  Епопея ця затіяна аж ніяк не зараз, їй уже більше тисячі років. Київ прохав у Константинополя автокефалію аж 6 разів - перший раз одразу при Володимирі, другий раз за часів Петра Могили, третій раз

 • velovs@ukr.net | 16 лютого 2020, 17:05

  "У своїй доповіді Блаженніший Святослав наголосив, що «примат апостола Петра - це дар Ісуса Христа своїй Церкві», оскільки є «необхідним служінням для збереження та плекання церковної

Популярні статті місяця