Сьогодні з заходом сонця в юдеїв розпочався Пурим - найвеселіше свято року

9 березня 2020, 19:39 | Юдейство | 9 |   | Код для блогу |  | 

„Пур” — в перекладі з івриту означає „жереб”. Свято Пурим — одне з найбільш радісних свят юдейського календаря, яке цьогоріч  припадає на 10 березня, однак починаються святкування відразу ж після заходу сонця 9 березня.

Це пам’ять про події, коли було кинуто жереб залишитися при житті єврейському народу чи загинути. Детальніше розповісти про це свято ми попросили помічника головного рабина України і м. Києва громад прогресивного юдаїзму Сіву ФАЙНЕРМАНА.

Пуримц.jpg

— Про це свято йдеться в ТаНаХі, в книзі Естер. Перський цар Агашверош (Артаксеркс), відомий завойовник, проводив політику асиміляції різних народів, які заселяли його імперію. Він переселяв цілі народи, перемішуючи їх між собою. Таким чином на території його імперії опинилася значна кількість євреїв. 

Легенда говорить, що на третій рік свого правління цар влаштував бенкет (що він дуже любив), куди наказав з’явитися своїй цариці Вашті в оголеному вигляді. Таким чином він хотів її принизити перед всіма. Коли вона відмовилася, він її вигнав з двору і позбавив царського сану. Щоб обрати нову царицю, він наказав привезти до нього найкращих дівчат держави. Серед них була єврейка Естер, племінниця царського служителя Мордехая. Саме її вибрав цар, але Мордехай заборонив їй казати якого вона роду. 

За якийсь час Мордехай врятував царя. Він випадково почув про заколот проти Агашвероша і через Естер попередив його. Заколотники були схоплені, а у царському літописі було записано про добрий вчинок Мордехая. 

В той же час серед придворних царя зріс при владі Гаман, який став першим міністром і наказав всім йому кланятися. Але Мордехай відмовився перед ним вставати на коліно і Гаман задумав йому відімститися, а з ним знищити і всіх євреїв. З цією метою він намовив царя винищити євреїв, мовляв ті живуть за своїми законами і до того ж доволі заможні. Він також спокусив царя значною сумою, яку можна було зібрати з євреїв. Агашверош погодився. Перед візитом до царя Гаман кинув жереб, коли має все відбутися — випало на 13 число місяця Адар. 

Гаман розіслав таємні накази в усі провінції, де проживали євреї, щоби ранком 13 Адара озброєні люди вийшли на вулиці і вирізали „шкідливий народ”. Другий наказ мав бути проголошений цього ранку. 

Швидко про змову стало відомо самому Мордехаю. Він передав цю інформацію цариці Естер з проханням, щоби вона вплинула на царя і відмовила його від злого наміру. Тоді Естер через Мордехая закликала всіх євреїв постити і молитися три дні, щоби Бог змилосердився над євреями. На заклик цариці всі євреї, навіть малі діти, постили і молилися. 

На третій день Естер прийшла до царя, вбрана в царські шати, і запросила його до себе на гостину разом з Гаманом. Гаман дуже пишався тим, що його запросила цариця. Настрій йому зіпсував Мордехай, який знову не вклонився йому Тому за порадою дружини Гаман приготував на подвір’ї свого палацу шибеницю, на якій хотів повісити Мордехая. 

Тієї ночі царю не спалося. Він попросив йому прочитати хроніки. Слуга дійшов до того місця, де згадано про мужній вчинок Мордехая. Агашверош поцікавився, як віддячили за це Мордехаю. Йому відповіли, що ніяк. Тоді цар покликав Гамана і запитав його, що зробити з чоловіком, який врятував царя і якому цар хоче висловити пошану. Гаман думав, що це йдеться про нього, тому запропонував, щоби такого чоловіка вдягнули в царські шати, посадили на царського коня, а один з придворних мав би вести коня містом і викликати: „Так робиться мужеві, якому цар жадає честі”. І тоді сказав цар до Гамана, щоби той так зробив юдеєві Мордехаю. Для Гамана це було ганьбою, але він мусів скоритися волі царя. 

Цього ж дня на гостині в Естер Агашверош знову запитав її, що вона би хотіла від нього отримати. Вона викрила перед царем, що є юдейкою, і що дехто хоче її смерті та її народу. Цар обурився і запитав, хто цей ненависник. Естер вказала на Гамана, який також був на гостині. Гаман перелякався і кинувся до Естер, а цар в люті наказав його стратити. І вийшло так, що його повісили на тій шибениці, яку він приготував для Мордехая. 

Перстень, який свого часу цар подарував Гаману як символ влади, був переданий Мордехаю. А оскільки цар не міг скасувати свій попередній указ, то він наказав Мордехаю відсилати посланців до всіх міст із закликом до євреїв, щоби вони захищалися перед людьми Гамана. 

У результаті євреї оборонялися і перемогли ворогів своїх, але на майно їх вони не простягли рук. 

Естер наказала юдеям святкувати день Пурим, що і було записано у книгу царських хронік. 

— Отже, можна сказати, що це свято не є суто релігійним, скоріше історичним. Але воно належить до найбільших юдейських свят. Як його святкують? 

— Напередодні свята завжди є піст Естер на згадку про чудесне спасіння і про триденний піст юдеїв за наказом Естер. 

А саме свято Пурим — дуже веселе свято, особливо для дітей. Проводять карнавали — „пурімшпіль”, які відбуваються у формі театралізованого дійства, під час якого розповідається про ті події. 

Цього дня в синагогах публічно читають книгу Естер. Коли вимовляється ім’я Гамана, присутні „б’ють Гамана”: підіймають неймовірний шум, тупають ногами, тріскочуть спеціальними дерев’яними торохкалками, щоби заглушити це ненависне ім’я. Звичайно, особливо цього моменту очікують діти. 

Інша заповідь: надсилати святкові страви бідним. При чому адресат не повинен знати, хто йому їх надіслав. Наступна заповідь: допомогти тим, хто не має коштів для проведення цього свята. В цей день дітям роздають гроші, щоби вони вчилися давати пожертву „задля справедливості”. Ця традиція супроводжує фактично всі юдейські свята. 

Дорослі за приписом Тори виконують церемонію „махация а-шекель” — пожертва в спеціальний фонд милосердя. 

— Ви згадали про святкові страви. А які вони? 

— В цей день за столом читають спеціальну молитву про чудо, яке сталося в ті дні. Обов’язковою стравою є „гаменташ” (вуха Гамана) — трикутні пиріжки з маком. Також до столу подають традиційну фаршировану рибу, багато вина і солодощів. Взагалі, кожен готує стільки, скільки йому дозволяє кишеня. 

Читайте також: Раз на Гамана. Що таке Пурим і з чим його їдять

Система Orphus
Рейтинг
0
0
9коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • fedirtsiv | 11 березня 2020, 22:21
  Коментувати коментар

  Очевидно, що єдиними правильним рішенням для духовного розвитку українців є повністю відмежуватися від старозавітніх казочок і прийняти очищену науку Христа від фарисейських вставок та спотворень. Тобто вірянам варто дослухатися до наукових досягнень, опиратися на науку та здоровий глузд, а не на насаджені чужі цінності, що не характерні для українського народу. Тобто повертаємося до наших джерел та витоків, народної культури і традицій, очищаємо історію від чужих імперських вигадок, вимагаємо поваги в інших народів до себе як окремішньої нації та до своєї автентичності! Саме так робили євреї і це допомогло їм вийти на світову арену панування. Ось і ми маємо повне право домінувати у Європі та світі як один із найдавніших та найпрацьовитіших народів Європи! Хай наше буде зверху! Досить коритися чужим законам та канонам, ми маємо свої повноцінні та повносилі, спроможні показати нашу велич і силу сповна! Україна вільна і самодостатня держава, може обійтися без насаджених релігій та обрядів!

  • velovs@ukr.net | 12 березня 2020, 05:32
   Коментувати коментар

   А це вже воістину нацистсько-поганська "програма" для України і українців - від педераста-неонациста і затятого безбожника. Тобто: "ми маємо повне право домінувати у Європі та світі як один із найдавніших та найпрацьовитіших народів Європи! Хай наше буде зверху! Досить коритися чужим законам та канонам, ми маємо свої повноцінні та повносилі, спроможні показати нашу велич і силу сповна! Україна вільна і самодостатня держава, може обійтися без насаджених релігій та обрядів!" --------- Одначе точно такі ж світоглядно-програмові "меседжі" свого часу дуже активно й завзято пропагували і накидали німецькому народу Гітлер та його нацистська партія!!! -------- Одначе, врешті-решт, чим саме все це закінчилося, коли оті - всуціль засліплені-забаламучені подібною расово-ксенофобною і антихристиянсько-поганською псевдо-"величчю" та квазі-"перевагою" над усіма іншими народами Європи і світу - нацистські авантюристи-верховоди і Ко спробували було зреалізувати ці "постулати" - і якраз, власне, для самої Німеччини та її людності?! Добре відомо чим!!! -------- І от нині ДЕХТО (в т. ч. і цей дурнувато-забудькуватий педераст-неонацист і запекло-поганський окультист-безбожник), як бачимо, по суті, дуже прагнуть і бажають ПОВТОРИТИ таку долю і для нашої Батьківщини та її багатостражденного народу!!! --------- Так що сущу правду кажуть, що історія та її уроки НІЧОГО не вчать людей! А особливо тих, у кого в голові всіляке - демонічно-диявольське сміття і лайно...

 • velovs@ukr.net | 11 березня 2020, 20:52
  Коментувати коментар

  Іще отака цікава й примітна - чи не "пророча" деталь (подробиця). ---------------- Як добре пам'ятаємо, той псевдо-"референдум" в захопленому Криму російські окупанти та їхні місцеві колаборанти провели 16 березня 2014 р. Тобто це - т. зв. "подальше вирішення долі Криму" ("кидання жеребу-пуру") тоді календарно збіглося якраз... зі святом ПУРИМ, що того року припало саме на цей же день - 16 березня!!! ------ Мало того. 16 березня - це був... 75-й (!) день з початку року... А, згідно оповіді біблійної книги Естер, саме стільки тисяч (75.000) спідручних і прибічників Гамана і Ко безславно загинули у тих запеклих зіткненнях, коли вибраному народу, який перебував під реальною загрозою повного фізичного винищення, було - другим царським указом - дозволено захищатися... ------ Інакше кажучи. Біблійні заповіді і застереження - чітко й однозначно - наголошують, що ті, хто абсолютно незаконно й силоміць порушують і пересувають свої кордони (загарбають і анексують чуже), таким чином накликають на себе серйозне ПРОКЛЯТТЯ. Це - ПО-ПЕРШЕ. ------------------ А якщо таке зухвале беззаконня держава-агресор та її тамтешня креатура "легітимізують" ("кидають жереб-пур") саме в свято ПУРИМ, який ще, до того ж, тогоріч припав на 75-й (!) день з початку року, то тут, урешті-решт, можна всерйоз чекати БУДЬ-ЧОГО... ------ Себто: певних наслідків (Божого суду і належної відплати) у відповідний час. У той час, коли, зрештою, наповниться і переповниться "чаша їхніх огидних переступів і злодіянь" і який відомий тільки Господньому Провидінню!!! І це - ПО-ДРУГЕ. :)

 • fedirtsiv | 11 березня 2020, 13:20
  Коментувати коментар

  Ця біблійна казка-байка ще раз показує те, як один "богообраний" народ може вести свою заангажовану гру в державі, щоб дорватися до влади і встановити свої правила та порядки, нашкодити іншим народам, а себе возвеличити. Це покрокова інструкція як захопити владу в державі шляхом лукавства, підступів та інтриг... і як завжди через ліжко. Звичайно, що звичка звинувачувати інших у своїх бідах є типовою для цього народу. А ця історія написана для того, щоб показати його безкарність, жорстокість та захланність. Нема чим пишатися, коли хтось святкує свої свята на крові тисяч невинних. Тому біблія не є богонатхненною книгою, а написана винятково як інструкція для дій одного народу із загарбання територій та ресурсів інших народів. Саме нею і послуговувалася Росія у боротьбі із сусідами. Тому цю книгу треба визнати як мінімум неблагодатною, а краще шкідливою, аморальною, заангажованою, некорисною для духовного вдосконалення людини!!!

  • velovs@ukr.net | 11 березня 2020, 17:39
   Коментувати коментар

   Типова - запекло-злобна й брехливо-наклепницька маячня і міфологія, прямо списана з відповідних - расистсько-ксенофобних і войовничо-антихристиянських опусів відомих нацистських і близьких до них ідеологів та публіцистів. ------- Й тому, власне, ще до ЦИХ ПІР вони так лютують і біснуються, що, зокрема, ТОДІ, за прадавньої доби боговідданої цариці Естер, цей людожерсько-геноцидний "трюк" (план-задум) їхніх ідейно-богоборчих - огидно-поганських попередників та однодумців (Гамана і Ко) ганебно-гучно ПРОВАЛИВСЯ!!! ------- І, між іншим, саме за активне й довготривале вправляння в подібному агресивно-людиноненависницькому епістолярному жанрі в жовтні 1946 р. в Нюрнберґу - серед низки інших головних нацистських військових злочинців - за вироком Міжнародного трибуналу були ПОВІШЕНІ, зокрема, Альфред РОЗЕНБЕРҐ і Юліус ШТРАЙХЕР. ------- Гадаю, що цей "тутешній" педераст-неонацист і затятий безбожник не надто вже прагне і бажає повторити такий їхній "ешафотний досвід"... :)

  • velovs@ukr.net | 11 березня 2020, 18:45
   Коментувати коментар

   Р. S. До речі, дещо подібна - до тих прадавніх часів цариці Естер - історія трапилася, зокрема, в червні 1967 р. Тобто в перебігу тодішньої Шестиденної - третьої арабо-ізраїльської війни. ------- В тому часі - підтримувана СРСР - коаліція сусідніх арабських держав, готуючись збройно знищити державу Ізраїль, гучно й відверто похвалялася, що їхня мета - "скинути євреїв в море"... Одначе коли 5 червня справа дійшла до реальних бойових дій, то тоді, не витримавши вже першого військового зудару з Армією оборони Ізраїлю, арабські армії, а особливо єгипетська, почали поспішний і безпорядний відступ. А то і просто панічно тікали, масово залишаючи (кидаючи) на полі бою своє озброєння і військову техніку: здебільшого, радянського виробництва... ------- Й тому дуже правильно й далекоглядно каже відома біблійна мудрість: "не рий яму іншому, а не то сам попадеш до неї"!!! ------ А потім ще була одна - повномасштабна арабо-ізраїльська війна в жовтні 1973 р. (війна Судного дня). І - попри деякі перші бойові успіхи арабських ЗС - її кінцевий підсумок, зрештою, був той самий: тяжка й ганебна поразка і поспіхом відступ єгипетської і сирійської армій... ------- Врешті-решт, владоможці в Каїрі, а згодом і в Аммані (Йорданія), вповні усвідомили й зрозуміли ту істину, що з сусідньою єврейською державою краще не воювати і не ворогувати, а домовлятися. Себто будь-що шукати і, в кінці-кінців, знайти й укласти раціональний - взаємоприйнятний компроміс, у т. ч. що стосується територіальних питань. Й надалі жити в мирі, підтримуючи нормальні дипломатичні і торгівельно-економічні стосунки... :)

 • enzian | 10 березня 2020, 10:56
  Коментувати коментар

  "... проводив політику асиміляції різних народів, які заселяли його імперію. Він переселяв цілі народи, перемішуючи їх між собою". - Щось схоже відносно недавно робив і комуністичний рейх.

  • velovs@ukr.net | 10 березня 2020, 12:17
   Коментувати коментар

   В той час диявол - руками правителя цієї величезної Мідо-Перської держави - не лише "проводив політику асиміляції різних народів, які заселяли його імперію. Він переселяв цілі народи, перемішуючи їх між собою"". ---------- А ще більше він, лукавий Люцифер, дуже прагнув і, зрештою, конкретно тоді запланував цілковито ФІЗИЧНО винищити тогочасний - старозавітній вибраний Божий люд. Тобто повністю зліквідувати те етнорелігійне середовище, звідки - згідно багатьох Господніх обітниць - і мав прийти Спаситель світу (Месія-Христос). ----- В цьому, власне, і полягала істинна - і саме головна ДУХОВНА - сутність цього людожерського плану Гамана і Ко. Того кола злобно-безбожних осіб, що цинічно-підступно вирили, приготували жахливу могильну яму для інших, але, зрештою, потрапили до неї самі... ----- Інакше кажучи, тоді диявол та ці його служителі дуже прорахувалися й зазнали ганебного фіаско! А інакше і могло й бути: бо свята й суверенна воля та задуми й обітниці Божого Провидіння - завше і скрізь та попри шалений, лютий супротив ворогів - неодмінно й успішно ВИКОНУЮТЬСЯ! :)

  • velovs@ukr.net | 10 березня 2020, 13:08
   Коментувати коментар

   І зовсім аналогічно: врешті-решт, зазнають повного КРАХУ і всі нинішні диявольські наміри і плани, зокрема, супроти незалежної України та її Божого люду! ---- Ті, що він, сатана-Люцифер, - БУДЬ-ЩО - прагне і силкується зреалізувати, щонайперше, руками агресивної - імперсько-шовіністської Москви: світської і церковної та їх зрадницько-колаборантської "5-ї колони" безпосередньо в Україні. ---- А також: за допомогою, наприклад, певних олігархів-топкорупціонерів або тієї ж - огидної банди-команди ґендерно-содомських збоченців та їх секулярно-ліберальних адвокатів і лобістів. Чи, скажімо, деяких "ультрапатріотичних" - войовничо-антихристиянських і затято-ксенофобних неоязичників. ---- Та, загалом, БУДЬ-КОГО зі своїх підлеглих посіпак і спідручних!!! :)

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Halo | 30 травня 2020, 12:27

  Хороша агітація проти РПЦ в Україні

 • Halo | 30 травня 2020, 12:14

  Непервершений спіч для заснування чергової секти.

 • Halo | 30 травня 2020, 12:04

  Схоже, збочення н6е приносять належного прибутку, додався антисемітизм...

 • Halo | 30 травня 2020, 12:01

  Маячню Задорнова тре додати, бо звичайна неоязичницька ахінея не досить авторітетна.

 • fedirtsiv | 30 травня 2020, 11:46

  Чи духовенство готове бути сучасним за формою? Позбутися мамони та культу храму, позолоти в інтер*єрі та посуді, розцяцькованих одеж, які нагадують жіночі плаття? Хоче позбутися фарисейства,

Популярні статті місяця