«Повернення до УПЦ КП та спроба змінити Статут ПЦУ - це небезпека втрати Томосу», - Митрополит Епіфаній

10 травня 2019, 16:27 | ПЦУ | 6 |   | Код для блогу |  | 

З огляду на останні події у середовищі ПЦУ, пов’язані з чутками про те, що почесний Патріарх Філарет хоче скликати Помісний Собор на початку літа, щоб змінити Статут ПЦУ і повернути собі патріарший статус, очільник ПЦУ Митрополит Епіфаній дав інтерв’ю «Лівому Берегу». Митрополит стверджує, що зі свого боку робить все можливе, щоби з почесним патріархом Філаретом у них були хороші стосунки і додає, що зараз говорити про зміну Статуту ПЦУ недоречно.

Епіфаній.jpeg

«Справді, лунають думки про те, що буде скликаний Собор для зміни Статуту, – але це не відповідає дійсності, оскільки право скликати Собор мають Предстоятель, Священний Синод чи Архиєрейський собор. Змінити статут має право тільки Помісний Собор. А щоб його скликати, потрібно пройти через певну процедуру. Механізм наступний: Предстоятель надає пропозиції Священному Синоду, якщо Синод підтримує, то далі вже Архиєрейський Собор розглядає і виносить певні готові питання на розгляд Помісного. Тому зараз говорити про зміну Статуту недоречно. Чому? Ми отримали Томос, прийняли на об’єднавчому Соборі Статут, яким зараз і керуємося, який юридично посвідчений також державою. Очевидно, що з плином життя, в майбутньому до Статуту будуть вноситися певні зміни, більш докладно описуватимуться якісь речі – ті, що наразі не до кінця описані – про життя парафій, монастирів, єпархій. Речі, що не суперечать загалом тому, що прописано в Томосі, і не передбачають якихось кардинальних змін», - наголошує Митрополит Епіфаній.

За словами Митрополита Епіфанія, зміни, які суперечать Томосу - наприклад, ротування членів Синоду, повернення Київського Патріархату – небезпечні, бо «можемо втратити нашу церковну незалежність, яка чітко прописана в документі, який має назву “Томос”».

Митрополит Епіфаній наголошує. що зараз немає нагальної потреби у Помісному Соборі. Щороку має скликатися Архиєрейський Собор, а Помісний Собор буде скликаний лише при нагальній необхідності.

«Ми не відмовляємося від проведення Помісних соборів. Вони регулярно будуть проходити у майбутньому, оскільки це потрібно для життя Помісної Православної Церкви. Але на даний час ми не бачимо такої потреби. Юридичних механізмів проведення Помісного Собору без згоди Предстоятеля, поза Священним Синодом та Архієрейським Собором, не існує. Інакше це означатиме розкол.

Юридично ми знаходимось в єдиній Православній Церкві й повинні керуватися тим Статутом, який був прийнятий на Об’єднавчому Соборі, який підтверджений Томосом, який юридично оформлений наказом Міністерства культури. Томос і Статут нерозривно пов’язані між собою. Якщо до Статуту будуть внесені зміни, які суперечать нормам Томосу, він може бути зупинений чи відкликаний. Оце є небезпека! Це шлях в нікуди й повернення в ізоляцію. Більше того, якщо раніше протистояння було з Московським Патріархатом, а на Вселенського патріарха ми сподівалися, зверталися до нього про допомогу, апелювали щодо визнання недійсними московських заборон – то вставши на шлях повернення до минулого ми отримаємо суперечність зі Вселенським патріархатом. Тоді буде розділення в самій Церкві, бо я переконаний, що усі не бажатимуть руйнувати те, що такими зусиллями збудоване. Буде протистояння, ізоляція, буде розчарування і пригнічення в суспільстві. Все це матиме згубні наслідки для Церкви і для України, як ми це бачили в минулому в нашій історії, коли відбувалися розділення. Це треба передбачати і не допустити. Спілкуючись з архієреями, я бачу одностайність в тому, що ми йдемо шляхом, який веде нас до розвитку. Якщо говорити про повернення, ніхто з цим не погоджується», - наголосив Митрополит.

Додамо, у Вселенській Патріархії не заперечують того, що в майбутньому Українська Церква буде мати статус Патріархату. Але спочатку потрібно об’єднати православних України навколо Київського Престолу, тобто Православної Церкви України.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
6коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Стефан | 11 травня 2019, 14:09
  Коментувати коментар

  Филарет - авторитетный, заслуженный, мудрый патриот Украины, высокопоставленный священнослужитель и справедливо полагает, что Патриархат во благо объединения православных страны во имя служения Господу Богу Иисусу Христу, что не противоречит делу Вселенского Патриархата.

  • Михаил | 11 травня 2019, 16:14
   Коментувати коментар

   Неимоверными усилиями была достигнута договорённость с Варфоломеем о "томосе", все висело на волоске, нужен был "объединительный собор". А что Денисенко? Он был готов уйти и сорвать "собор" если бы не приняли его условия. Труднейшие договорённости пропали бы даром. Это поступок мудрого патриота?

 • Михаил | 10 травня 2019, 17:35
  Коментувати коментар

  У Денисенко идея-фикс - быть патриархом! Ему даже приятней быть "патриархом" в непризнанной церкви, чем митрополитом в частично признанной, типа "пцу". Это шизофрения! Он хочет быть "первым парнем на деревне, хоть в деревне один дом". Я 4 месяца назад предсказывал, что он не угомонится, будет интриговать и мутить воду, как делал это всю жизнь. Никто не верил? Получите, распишитесь! Самое смешное, что теперь "пцу", срочно, ради самосохранения, должна предать Денисенко анафеме или, хотя бы, лишить его сана, иначе "пцу" развалится и исчезнет. Такой вот он прикольный, Михайло Антонович Денисенко!

  • velovs@ukr.net | 10 травня 2019, 18:58
   Коментувати коментар

   "Он хочет быть "первым парнем на деревне, хоть в деревне один дом"". ------------ Шановний п. "предсказатель", в Україні - на відміну від Вами улюбленої Росії - геть немає "деревень", а є села! :)

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні новини

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 06:55

  Р. S. До речі, доволі подібні і схожі - ксенофобно-екстремістські, за змістом, постулати та ідеї - свого часу - активно пропагували й поширювали ніхто інші, як саме німецькі нацисти! Одначе: до чого

 • velovs@ukr.net | 26 травня 2020, 05:15

  Мовляв, нам "варто", геть "відмовитися" від своєї високої національної культури й благодатної духовності, життєдайної моралі і традицій, довгими століттями витворених і розвинутих

 • fedirtsiv | 26 травня 2020, 01:25

  Треба нарешті офіційно визнати і на 100% спростувати церковний міф про "святих" Кирила та Мефодія, які винайшли слов*янську абетку і мову та перекладали церковні книги! Відомо, що вони

 • Slava43 | 25 травня 2020, 23:28

  Лавра повинна бути доступною всім християнським церквам. Тому нехай перейде Лавра в державні руки чи то «заповіту» і всі будуть мати доступ. Лавра не повинна бути нікого особистою власністю, себто

 • Halo | 25 травня 2020, 22:23

  Багато інформації, але вона не спростовує попередній допис. А подекуди є просто зайвою, як-от довжелезний перелік прізвищ науковців, котрий нічого не скаже пересічному читачу.

Популярні статті місяця