“Патріарх Кирил відповідальний за смерті на Донбасі?” – французький історик Антуан Аржаковський

2 травня 2018, 10:22 | Московський Патріархат | 13 |   | Код для блогу |  | 

Українська Православна Церква (Московського Патріархату) маловідома у світі, бо її плутають із РПЦ. У неї немає автокефалії, а значить і свого обличчя, розповів в інтерв’ю Gazeta.ua французський історик Антуан Аржаковський.

– Я написав складну історію православної Церкви та про “православність” у різних сенсах, – каже Антуан Аржаковський про свій релігійний бестселер “Що таке Православ’я?”. У Франції він вийшов 2013 року. Журналісти поспілкувались з автором під час презентації видавництвом “Дух і Літера” російського перекладу.

Антуан_Аржаковський.jpg

Наскільки концепція “русского мира” логічна для Вселенського православ’я, і як ви до неї ставитесь?

– Людина з серйозним історичним підходом усвідомлює, що визначення православ’я через “русский мир” – це чиста ідеологія “Москва – третій Рим”. Ця ідеологія спричинила багато трагедій: як писав Микола Бердяєв, внаслідок “Третього Риму” виник 3-й Інтернаціонал.

Трагедія у тому, що ми не побачили покаяння з боку Російської Православної Церкви за цю ідеологію. Тому біда повертається: згадане псевдобогослов’я породжує війну та є джерелом невизнання української нації як однієї з наступниць Київської Русі. Іде мішанина пам’яті та історії, ніби існує одна-єдина лінія від Києва до Москви. Це нісенітниця, і вона була характерна для Франції. Німці та французи тисячоліттями боролись одне з одним, бо прагнули бути єдиними нащадками Карла Великого. Це і спричинило дві світові війни. Через брехливе богослов’я та ідеології мають місце війни.

Тобто світове православ’я може спокійно обійтись без “русского мира”?

– Звісно! Це геть не притаманно справжньому православ’ю.

Яка роль РПЦ у війні на Донбасі?

– Єдине, що я знаю, це те, що патріарх Кирило не засуджував анексію Криму й цю війну. Мені це незрозуміло. На моє переконання, роль патріарха полягає у засудженні правителів, що порушують міжнародне право. На жаль, це не про Кирила, і він несе відповідальність за трагедії та смерті людей на Донбасі.

Як має діяти митрополит УПЦ МП Онуфрій у ситуації, коли майже усі священики Луганської та особливо Кримської єпархій взялися обслуговувати окупаційний режим?

– Церква – це реальність, ширша за націю. Вона повинна використовувати факт того, що є різні нації, і встановити мир. Втім, як це зробити? Не ховатись і не казати: “Політика – не наша справа”. А навпаки, сприяти діалогові між сторонами, що ворогують. Не уникати політики – щоби створити умови для примирення.

У Запоріжжі на початку січня священик Московського патріархату відмовився відспівувати загиблу дитину, бо хлопчика охрестила церква Київського. Що говорить ця ситуація про українське православ’я?

– Це говорить про необхідність реформи православ’я. Це трагедія, коли немає обопільного визнання хрещення.

Для мене велика радість, що, приміром, представники Греко-Католицької Церкви сприймають хрещення, виконане в будь-якій православній церкві – УПЦ Київського Патріархату у тому числі. І навпаки, УПЦ КП визнає греко-католицьке хрещення. Це і є саме автентично православне розуміння таїнства.

А те, що сталося у Запоріжжі – справжній скандал. Украй необхідно, щоби представники УПЦ Московського Патріархату відійшли від цього сухого канонізму.

Канони нічого не значать, якщо немає духу любові.

Яка репутація УПЦ МП у країнах Заходу?

– Українська Православна Церква (Московського Патріархату) маловідома, оскільки люди плутають її та РПЦ. Бо вона не автокефальна і не має обличчя. Це аж ніяк не допомагає встановленню миру між Росією та Україною. Якщо б була єдина помісна церква, яка об’єднувала би різні гілки українського православ’я, тоді було би простіше усвідомити існування української держави, здатної дружити і з Москвою, і з Константинополем, і з Римом.

Це, до речі, був проект Петра Могили, і на Заході його досі пам’ятають. А-от Онуфрія взагалі мало хто знає.

Антуан Аржаковський - французький історик, філософ та богослов. Закінчив історичний факультет Сорбонни й паризьку Вищу школу соціальних наук. У 1990-ті очолював Французький університетський коледж при Московському держуніверситеті ім. Михайла Ломоносова. Був аташе з культури та освіти Посольства Франції в Україні, співдиректором Французького культурного центру. 2004-го заснував при Українському католицькому університеті Інститут екуменічних студій, посаду його директора займав до 2011 року. Відтоді – директор із наукових досліджень Коледжу Бернардинів у Парижі. У січні 2014-го виступив зі статтею, в якій розкритикував Російську православну церкву через засудження нею Євромайдану. В грудні торік разом із 11-ма іншими активістами долучився до відкритого листа з вимогою відкликати ліцензію в телеканалу RT France через «сіяння роздору та послаблення демократії». 2015-го вийшла книга "Розбрат України з Росією: стратегія виходу з піке". Автор загалом 9 книжок про православ’я, взаємини України з РФ, екуменічний рух - за співпрацю та взаєморозуміння між християнами різних конфесій

 

Система Orphus
Рейтинг
0
1
13коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Aleksandr Ishchenko | 30 травня 2018, 04:01
  Коментувати коментар

  – Людина з серйозним історичним підходом усвідомлює, що визначення православ’я через “русский мир” – це чиста ідеологія “Москва – третій Рим”. Ця ідеологія спричинила багато трагедій: як писав Микола Бердяєв, внаслідок “Третього Риму” виник 3-й Інтернаціонал. Но это же галиматья. Между русским миром и Москвой Третьим Римом дистанция огромного размера, а ссылка на серьёзный исторический подход лишь усугубляет этот дилетантский бред - это во-первых. И во-вторых, хотелось бы иметь цитатное подтверждение тезиса Бердяева о преемственности идей старца Филофея и идеологии 3-го Интернационала, хотя, собственно, не в нём даже дело. Нет у Интернационала столицы, если не считать Иерусалим, где, собственно, и родилась впервые космополитическая идея в религиозном обличье, секуляризированная в эпоху Просвещения идеологами социализма.

 • Учкудук | 2 травня 2018, 18:28
  Коментувати коментар

  Це той Аржаковський, який написав книгу" До постконфесійного християнства", чи щось в тому роді, де йдеться про інтерв'ю з Л.Гузаром. За деякі вислови якого критикували підгорецькі. А УГКЦ відбріхувалось, що такої книжки немає і не було. От би у самого п. Антуана спитати як все було.

  • velovs@ukr.net | 2 травня 2018, 19:12
   Коментувати коментар

   У Вікіпедії в статті про Антуана Аржаковського - серед книг його авторства - значиться, зокрема, й така: ------ Аржаковський А. Бесіди з Блаженнішим Любомиром Гузаром: до постконфесійного християнства. — Львів : Український католицький університет, 2006. — 144 с.

  • В. Ясеневий | 2 травня 2018, 21:48
   Коментувати коментар

   ЧУЧКУДУК. ЦЕ ЩО ЗА СЛЕНГ:А УГКЦ В І Д Б Р І Х У В А Л И С Ь ??? ЯК ЦЕ ТАКА СЛАВНА ЦЕРКВА МОЖЕ В І Д Б Р І Х У В А Т И С Ь??? Запитайте п.аржаковського і все дізнаєтеся з перших рук.

 • В. Ясеневий | 2 травня 2018, 13:49
  Коментувати коментар

  І ПАПА, ТАКОЖ, ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА СМЕТРІ НА ДОНБАСІ І ЗА СВОЄ ВПЕРТЕ І ПОВНЕ М О В Ч А Н Н Я ЗА ВІЙНУ НА ДОНБАСІ, ТОБТО , ЗА АГРЕСІЮ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ!!!

  • velovs@ukr.net | 2 травня 2018, 14:30
   Коментувати коментар

   І я так гадаю, що недарма і неспроста - і саме незабаром після ІІ Ватиканського собору (у 1967 р.) - Боже Провидіння ініціювало й потужно відродило і провадило в Католицькій Церкві (спочатку в США, а затим - поступово практично по всьому світі) благодатний Рух віднови у Святому Дусі. -------- Тобто той самий благословенний католицький харизматичний Рух, спільноти й осередки якого наразі загалом нараховують (причому, згідно деяких оцінок ще кількарічної давнини), щонайменше, 180 млн. активних послідовників на всіх континентах. (В т. ч. і в Україні.) Тих, охрещених і благотворно відновлених у Божому Дусі пересічних вірян та їхніх душпастирів і наставників, що свідомо й самовіддано діють і служать Богові і людям у дарах і плодах духовних. ---------- Іншими словами, дуже схоже, що цей Рух був задуманий і впроваджений Богом-Творцем, аби - незалежно від того, що саме діється і відбувається у ватиканських верхах і Римській курії, - зокрема та передусім, саме його адептами Католицька Церква була спроможна успішно й могутньо та ефективно виконувати свою євангелізаційну місію якраз у наш час. ------- Себто саме тоді, коли, судячи з багатьох характерних і красномовних довколишніх ознак, ми нині вже живемо, по суті, в оці ЕСХАТОЛОГІЧНІ - "в останні роки" і "в останні дні" (Єз.38:8,16) Історії спасіння людського роду.

  • velovs@ukr.net | 2 травня 2018, 15:40
   Коментувати коментар

   Більше того. ------ Так виглядає, що - поряд і разом з аналогічними деномінаціями і рухами у сучасному євангельському християнстві - Рух віднови у Святому Дусі і має скласти той передовий авангард Тіла Христового в ці - "в останні роки" і "в останні дні" (Єз.38:8,16) вселенської Історії спасіння, коли, як передбачав та обіцяв Сам Господь Ісус, Його новозавітньою Церквою "і буде проповідане це Євангеліє Царства [Божого] по всьому світу, на свідчення всім народам; і тоді прийде кінець [віку]!" (Мт.24:14). -------- Й, відповідно, якраз тоді і "настане [Його судний] день Господній, великий і страшний" (Іоїл 2:31). ------- "Так, гряди, Господи Ісусе!" (Одкр.22:20).

 • Aquinatus | 2 травня 2018, 12:32
  Коментувати коментар

  Канонично всё то, что полезно для Церкви - тезис церковного права

 • Aquinatus | 2 травня 2018, 12:29
  Коментувати коментар

  Канонично всё то, что полезно для Церкви - тезис церковного права

 • Aquinatus | 2 травня 2018, 12:28
  Коментувати коментар

  Церкви прилично заниматься церковными делами, а не изыскивать пользу для страны в ущерб себе - единству церковному

 • Aquinatus | 2 травня 2018, 12:22
  Коментувати коментар

  Папа не должен осуждать Крым только потому, что нам так хочется. Он - папа, ты - овца. Разницу чувствуешь?!

  • velovs@ukr.net | 2 травня 2018, 13:11
   Коментувати коментар

   Церковь Христова в этом грешном, беззаконном и безбожном мире, как говорится и подчёркивается в Священном Писании, "есть столп и утверждение истины и правды". И поэтому она - в частности, устами своих служителей и пастырей - ВЕЗДЕ, ВСЕГДА и ПОСТОЯННО и должна говорить и утверждать эту самую истину и правду!!! Какой бы горькой и (для кого-то) обличительной и неудобной она не была! ------ А вот Папа Римский - это один из епископов (служителей и пастырей) новозаветней Церкви на Западе. Какие бы - по этому поводу - по сути, басни и мифы католическая теология не говорила. ------ Кроме того, я - НИКАК не его (епископа Рима) овца.

 • velovs@ukr.net | 2 травня 2018, 10:46
  Коментувати коментар

  "– Єдине, що я знаю, це те, що патріарх Кирило не засуджував анексію Криму й цю війну. Мені це незрозуміло. На моє переконання, роль патріарха полягає у засудженні правителів, що порушують міжнародне право. На жаль, це не про Кирила, і він несе відповідальність за трагедії та смерті людей на Донбасі." ------------- До речі, чинний глава Ватикану також - чітко, ясно й однозначно-публічно - НЕ ЗАСУДИВ силове захоплення і анексію РФ Криму. А тим паче - НЕ ЗАСУДИВ розв'язану Кремлем агресивну й криваву війну проти незалежної Української держави в Донбаському регіоні. ----------- Іншими словами, нинішні Москва (світська і церковно-"православна") і Ватикан, по суті, є співучасниками тієї брудної геополітичної гри, котру як антиукраїнська змова, інакше розцінити та охарактеризувати досить важко. І практичний початок якій поклала (нині майже призабута) аудієнція у Папи Римського президента РФ 27 листопада 2013 р. у Ватикані і яка (де-факто) була "легітимізована" під час піар-гучної "епохальної" зустрічі глав КЦ і РПЦ 12 лютого 2016 р. в Гаванському аеропорту.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Михаил | 21 березня 2019, 12:42

  Надо спросить у Денисенко, наверное он раньше у них там тоже "по четным патриархом" был. А по нечетным ещё где-нибудь интриговал, как он это любит и умеет. Денисенко вечен!

 • velovs@ukr.net | 21 березня 2019, 12:21

  Ви знаєте, шановний Адміне, я з Вами маю тут погодитися. Тобто, більш уважно й вдумливо читаючи і осмислюючи ці його останні публікації і, зокрема, на порталі РвУ, я також дещо почав помічати й

 • admin | 21 березня 2019, 11:12

  Він не дисидент, він маніпулянт і москвофіл, людина з нездоровими амбіціями. З ним говорити чи дискутувати неможливо. Тому такі та інші подібні публікації ми не хочемо якимсь чином рекламувати.

 • velovs@ukr.net | 20 березня 2019, 19:05

  "Муфтій України зазначив, що є люди, які представляють іслам як релігію агресії і тероризму, але це, на його переконання, звичайна брехня, адже іслам завжди вчить поширювати добро, працювати на

 • velovs@ukr.net | 20 березня 2019, 18:14

  Й подібні духовні провідники і лідери, яких слухають і за якими слідують численні вірні, по суті, "це - сліпі провадирі сліпих! Коли ж сліпий веде сліпого, обидва впадуть у яму."

Популярні статті місяця