У Львові представлено унікальні ікони Юрія Змієборця ХІV-XV ст.

10 травня 2011, 16:15 | Сакральне мистецтво | view photo | 1 |   | Код для блогу |  | 

exklusiv.gifНа день святого Юрія Переможця у Національному музеї ім. Андрея Шептицького у Львові відбулася презентація двох відреставрованих найдавніших українських ікон «Юрій Змієборець», що походять з Дрогобиччини. Одна належить колекції Національного музею, інша – музеєві оо. Студитів «Студіон». Обидва музеї мають спільну історію свого створення, адже були засновані великим Митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким з єдиною метою - берегти і плекати мистецькі та культурні скарби нашого народу. А сьогодні вони презентують два унікальних твори, що є немов дзеркальним відображенням один одного, — повідомила РІСУ Марта ФЕДАК-ГЕЛИТОВИЧ, молодший науковий співробітник музею.

Ікона св. Юрія Змієборця зі с. Станиля - до і після реставрації
Ікона св. Юрія Змієборця зі с. Станиля - до і після реставрації

Ікону «Юрій Змієборець» поч. ХІV ст. із Станилі (НМЛ) презентувала завідувач відділу давньоукраїнського мистецтва Національного музею Марія Гелитович. «Юрій зі Станилі є вже добре знаною хрестоматійною пам’яткою в історії українського мистецтва, — наголосила вона. — Ікона привертає увагу не тільки своєю давністю, але й високими мистецькими цінностями. У ній найповніше прочитується візантійський канон». За словами М. Гелитович, унікальність цієї пам’ятки полягає в тому, що Юрій зображений не на білому, а на чорному коні, що є винятковим в українській іконографічній традиції. Завідувач відділу розповіла й про те, як ця пам’ятка потрапила до музею: «Ікона надійшла до нас 1939 р. із музею Богословської академії, куди, в свою чергу, її подарував о. Петро Микелита, сьогодні відомий як один із мучеників УГКЦ, беатифікаційний процес якого триває».

Ікона св. Юрія Змієборця зі с. Старий Кропивник - до і після реставрації
Ікона св. Юрія Змієборця зі с. Старий Кропивник - до і після реставрації

Про ікону поч. ХV ст. зі Старого Кропивника розповів єромонах Севастіян (Дмитрух) – голова Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ, куратор музею «Студіон», що вже десятки років їздить по галицьких селах, рятуючи ікони від нищення і спалення. Під час однієї експедиції 1991 року, як розповів о. Севастіян, привіз із церкви у Старому Кропивнику ікону св. Юрія на коні, що виглядала як «ще один Юрій зі Станилі». Поверх неї було натягнуте полотно із зображенням іншого кінного Юрія, що датується XIX ст. Цей дубльований образ на полотні також представили на експозиції. Як наголосив о. Севастіян, ця ікона ще цінна тим, що сама дерев’яна церква в С.Кропивнику незабаром згоріла, тому ця ікона стала єдиною пам’яткою зі старого храму.

Під час презентації

Про результати науково-дослідних реставраційних заходів розповів реставратор вищої категорії, заввідділу реставрації темперного малярства НМЛ Володимир Мокрій. Найперше він наголосив на тому, що на іконі зі Станилі, після зняття верхнього потемнілого шару, кольори стали контрастнішими, а це дало змогу побачити, що кінь насправді не чорний, як це вважалося дотепер, а гнідий. Така само й позем не темний, а зелений.

«Ікона св. Юрія з Кропивника була в доволі поганому стані, але після комплексу реставраційних робіт стало можливим розгледіти чимало цікавих нюансів», — розповів В. Мокрій. Він повідомив, що кінь на ній у яблуках, а на копитах має підкови з цвяшками.

Під час презентаціїЗа словами реставратора, було проведено порівняльні аналізи обох пам’яток. За їх результатами стало очевидним, що ікони мають різний склад ґрунтів та пігментів. Різною є  структура малярства. А результати радіо-вуглецевого аналізу деревини засвідчили – дошка зі Станилі датується першою половиною XIV ст., а з Кропивника – початком XV ст. В. Мокрій повідомив, що твори належать іншим майстрам, однак, висновки реставраторів не є вирішальним у питанні атрибуції іконописних творів.

На урочистому відкритті з привітальним словом виступив також архиєпископ Львівський УГКЦ Ігор (Возьняк). Розкриваючи богословську суть ікон св. Юрія Змієборця, він заохотив боротися проти всякого зла, надихаючись цими двома сакральними шедеврами.

Також мав слово заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів. Він поділився новиною про те, що від дня св. Юрія з ініціативи Львівської міської ради започатковується орден св. Юрія, котрим будуть нагороджуватися львів’яни за визначні заслуги для свого міста.

Виставка ікон «Св. Юрій Змієборець» зі Станилі та Старого Кропивника приурочена до 755-ліття міста Львова, патроном якого і є святий воїн. Експозицію можна оглянути впродовж наступних трьох місяців у центральному корпусі музею на просп. Свободи, 20.

Система Orphus
Рейтинг
0
2
1коментарів

Коментарі

додати коментар 

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні новини

Останні коментарі

 • ustavschyk | 16 липня 2019, 22:45

  Google Translate strikes again.

 • barni | 16 липня 2019, 20:41

  А поконкретніше. Про яку "нісенітницю йдеться ?"

 • barni | 16 липня 2019, 20:38

  Ну що ж відповід - істеричної баби - жодного аргумента.

 • enzian | 16 липня 2019, 17:19

  Це ти, рогатий, через свою патологічну українофобію близький до божевілля.

 • magdaljuk2000 | 16 липня 2019, 13:19

  Інколи, коли читаєш коментарі, складається враження що весь оцей спам створює сама редакція сайту.Аби створювалась ілюзія хоч якогось обговорення) Не не може здоровомисляча людина нести таку

Популярні статті місяця