• Головна
  • Новини
  • 17 грудня православні християни вшановують Святу великомученицю Варвару...

17 грудня православні християни вшановують Святу великомученицю Варвару

17.12.2019, 11:45
17 грудня православні християни  вшановують Святу великомученицю Варвару - фото 1
Після хрещення Русі Варвара стала у східних слов'ян однією з найбільш шанованих святих

17 грудня православні християни  відзначають День святої великомучениці Варвари, яка вважається великою рукодільницею та покровителькою жінок.

Свята Варвара народилася у знатній язичницькій родині, в місті Іліополі (на території сучасної Сирії), за часів римського імператора Максиміна (305-311 рр.) Батько Варвари Діоскор рано втратив дружину і був дуже прив'язаним до своєї єдиної дитини. Щоб вберегти дочку від небезпек та спілкування з християнами, він збудував для неї вражаючий замок, звідки Варвара виходила тільки з дозволу батька. Варвара часто дивилась на красу світу з високої вежі свого замку, і бажала дізнатися, який творець міг створити подібне. Приставлені до неї вихователі стверджували, що це зробили язичницькі боги, але дівчина не вірила цьому. З часом до батька Варвари стали все частіше приходити знатні наречені, що просили руки його дочки, але дівчина відкидала будь-які розмови про шлюб. Тоді Діоскор дозволив їй виходити з замку, сподіваючись, що це змінить її думку. Одного разу Варвара познайомилася в місті з місцевими християнками, які розповіли їй про Бога-творця всього сущого.

В той час в Іліополі знаходився християнський священник, який видавав себе за купця. Варвара попросила у священнослужителя похрестити її і стала християнкою.

Дізнавшись про хрещення Варвари, Діоскор розлютився. Він відрікся від дочки і видав її владі, дозволивши катувати її. Надалі, Діоскор сам вчинив над Варварою страту, обезголовивши її. Незабаром після цього його вразила блискавка. У VI столітті мощі святої Варвари були перенесені в Константинополь, а в VIII столітті – в Київ. Нині мощі святої Варвари перебувають у Володимирському соборі в Києві.

Після хрещення Русі Варвара стала у східних слов'ян однією з найбільш шанованих святих.

Свята Варвара вважається патроном артилеристів, снайперів, військових, гірників, металургів, а також усіх робітників, що працюють з вогнем, вибухівкою та гарматами. До великомучениці звертаються за захистом від грому, вибухів, раптової смерті тощо. Ці вірування пов'язані із епізодом з житія святої — після її трагічної загибелі блискавка уразила її кривдників.

Як РІСУ повідомляла, 10 березня 2016 року з Михайлівського Золотоверхого собору (УПЦ Київського Патріархату) на вулиці Трьохсвятительській в Києві вкрали ковчег з часткою чудотворних мощей святої великомучениці Варвари. Архимандрит Лаврентій підтвердив  факт крадіжки і розповів подробиці.

"Приблизно о 10 годині ранку 4 березня, під час ранкового служіння, до нас підійшов охоронець і сказав, що військові, які збирають пожертви біля входу в храм, бачили як чоловік, схожий на бомжа, вибіг з собору щось ховаючи під одягом. У них склалася думка, ніби він щось вкрав. Ми відразу оглянули храм і помітили, що зник ковчег з часткою мощей святої великомучениці Варвари. Ніхто з присутніх не бачив сам момент крадіжки. Це дуже цінна реліквія – духовно цінна. Безліч прихожан молилися до цих мощей", - повідомив священнослужитель.

За його словами, крадія впіймали вже наступного дня, однак повернути реліквію не вдалося. Грабіжник зізнався, що продав ковчег з мощами у переході на залізничному вокзалі за невеликі гроші.