Сьогодні святкують Різдво Пресвятої Богородиці за юліанським календарем

21 вересня 2018, 09:21 | Релігійні свята і традиції | 1 |   | Код для блогу |  | 

21 вересня православні та греко-католики в Україні (а також християни в деяких інших країнах) святкують Різдво Пресвятої Богородиці. Римо-Католицька, Вірменська та більшість Православних Церков світу дотримуються Григоріанського або Неоюліанського календаря і відзначають цю подію на 13 днів раніше, тобто 8 вересня.

Празник Різдва Богородиці у Східній традиції належить до дванадесятих нерухомих свят.

Це дуже старовинне Богородичне свято, хоча не можна точно означити часу, коли його почали святкувати. Про нього згадують св. Іван Золотоуст, св. Прокл, св. Єпіфан, св. Августин і св. 330), св. Роман Сладкопівець. Перша згадка дійшла з IV cт. Палестинське передання свідчить, що св. Олена, мати імператора Костянтина, збудувала в Єрусалимі храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці. У V ст. св. Прокл, патріарх Константинопольський (439-446) також згадує цей празник. На Заході перша згадка також датується V ст. і знаходиться у сакраментарії папи Геласія (492-496), проте відзначати його тут почали значно пізніше. У тому ж V cт. Анатолій, єпископ Константинопольський, створив на день Різдва Пресвятої Богородиці стихири, що співаються до сьогодні.

Про саму подію свята — народження Богородиці — Євангеліє не розповідає. Загалом воно подає мало відомостей про Богородицю: нічого не сказано про Її народження, молоді літа чи Успіння, Євангеліє навіть не подає імен Її батьків. Усю цю інформацію черпають лише з традиції Церкви та апокрифів.

Головне джерело знань про життя Богородиці — це протоєвангеліє Якова, яке написане близько 170-180 років. Ця книга стала підґрунтям для таких свят, як Зачаття св. Анни, Різдва Пресвятої Богородиці, Введення в храм та свята на честь Якима й Анни. Саме з цієї протоєвангелії довідуємося про народження Пречистої Діви Марії від бездітних Якима та Анни, які були нащадками родів Давида та Аарона.

Офіційне затвердження свята Різдва Пресвятої Богородиці у Візантійській Церкві, як пише у книзі «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, приписують кесарю Маврикієві (582-602). Тільки згодом зі Сходу празник Різдва Пресвятої Богородиці перейшов на Захід, спочатку у VII ст. до Риму, а потім поширився на всю латинську Церкву. Дату 8-го вересня обрали тому, що саме в цей день виповнювалося 9 місяців від зачаття Пречистої Діви Марії в лоні св. Анни, а також тому, що саме цього дня мало бути посвячення храму на Її честь у Єрусалимі.

Загалом, церковна традиція, зазвичай, не згадує дня народження святих, говорить тільки про день їхньої смерті як початку небесного життя. Проте є два винятки – це Марія та Іван Хреститель. Таке рішення обґрунтоване тим, що саме ці дві людини займають особливе значення у плані спасіння, у ділі приготування дороги для земного приходу Божого Сина. Тому їх народження є подією всесвітнього масштабу.

Народження Марії стало знаком прощення первородного гріха, запорукою звільнення, що знову відкрило перед людиною двері до вічного життя.

 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • velovs@ukr.net | 21 вересня 2018, 10:36
  Коментувати коментар

  "Народження Марії стало знаком прощення первородного гріха, запорукою звільнення, що знову відкрило перед людиною двері до вічного життя." ------------------ Вочевидь, що з народженням Марії практично почав реалізовуватися величний і благословенний Божий План спасіння людського роду, план-задум, через який кожна людська особа може й, зрештою, має отримати це блаженне, неймовірно щасливе вічне життя з Богом у Його Царстві. ----------------- Разом з тим, мабуть, варто тут задатися, зокрема, отаким питанням: а сама вона в своєму житті мала щастя? Адже Марія стільки винесла й пережила! Душу її, як пророче передбачено було ще перед народженням Сина, прошиє меч (Лк.2:35). І, тим не менше, для нас вона є уособленням справжнього щастя! Бо правдиве й повне щастя матері - в її дітях. А Син Пресвятої Діви став Спасителем для всього людства! ---------------- Так, Він неймовірно страждав, Він пережив жахливі муки. Але Він і славно й тріумфально Воскрес! І Воскрес не для Себе, а для кожного з нас: щоб, забравши від нас на Себе і сповна заплативши за всі наші гріхи й переступи, прокляття, немочі й недуги - душевні і фізичні, взяти нас усіх за руку і, ніби маленьких дітей, провадити через усілякі земні труднощі й випробування в Небесне Царство. ----------------- Й тут наше завдання і відповідальність, аби - в щиросердному покаянні й смиренні, благоговінні і подяці Богові - насамперед твердою вірою і повною довірою до Господа та Його Божого Слова ПРИЙНЯТИ і ЗДІЙСНИТИ це наше визволення, зцілення і спасіння. -------------------- Крім того, при цьому тут також, напевно, слід зауважити й наголосити й таке. Що, дякуючи і особливо шануючи та почитаючи Преблагословенну Матір нашого Господа й Спасителя, разом з тим мусимо ОСНОВНУ, ГОЛОВНУ увагу та все наше поклоніння, хвалу й прославу посвячувати й віддавати Йому - незбагненному Триєдиному Богу-Творцю! Тому, що ВОПЛОТИВСЯ в Сині Божому Ісусі Христі. -------------------- Правдиве й істинне християнство - віра суть ХРИСТОЦЕНТРИЧНА.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 16 жовтня 2019, 20:24

  В цьому інтерв'ю у шановної Вікторії Нестеренко спостерігаються деякі проблеми з елементарною логікою. ---- Так, з одного боку, вона стверджує, що, мовляв, "протягом останніх 1400 років

 • velovs@ukr.net | 16 жовтня 2019, 18:10

  "У нашому [американському] суспільстві не все гаразд. Ми ніколи ще не мали стільки і стільки не споживали, однак як легко ми спускаємося від багатства та привілеїв до ницості та навіть

 • Paraeklezyarh | 16 жовтня 2019, 10:57

  Ймовірніше оберуть п.п. 5-6. РПЦ зараз необхідно зберегти лице перед своїми прихильниками. Та й підготовка до такого реверансу йшла не одне десятиліття. В церковних лавках Московського патріархату

 • bopa | 15 жовтня 2019, 23:00

  Православна церква в Україні переживє тепер ювілейни період відновлення своєї автокефалії. Період повернення Митрополита Мстислава (Скипника) в Україну, його служіння і інтронізацію у Святій Софії на

 • bopa | 15 жовтня 2019, 22:45

  Тим більше, що відновлено стан Православної церкви в Україні, який вона мала у ХУІІ ст. Митрополію з перспективою на патріархію, що дає можливість користати здобуткам, досвідом інших братніх

Популярні статті місяця