Празник Воздвиження чесного Хреста 27 вересня відзначають православні та греко-католики

27 вересня 2016, 08:24 | Релігійні свята і традиції | 3 |   | Код для блогу |  | 

Воздвиження_чесного_хреста.jpgХристияни візантійського обряду 27 вересня (14 вересня за старим стилем) святкують празник Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Це свято належить до 12 великих празників Східної Церкви та має один день перед- та 7 днів попразництва. Історики Східної Церкви вважають, що насамперед дві події лягли в основу встановлення цього празника: віднайдення в IV ст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у VII столітті.

Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. 

Щодо віднайдення Господнього Хреста, то християнська традиція передала нам кілька різних легенд. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Олені, матері імператора Костянтина Великого. Датою віднайдення Хреста орієнтовно вважають 326 рік. Історики не мають інформації про воздвиження Хреста Господнього одразу після його віднайдення. 

Початок празникові Воздвиження дало посвяченя храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня — 14 вересня — відбулося врочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього. 

Іншою важливою подією, що зробила цей празник загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалиму після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці в Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалиму імператор Іраклій 628 року після перемоги над персами. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня. 

Оскільки празник Воздвиження пригадував Христове розп’яття і смерть та прирівнювався до Великої П’ятниці, то стало традицією зберігати в цей день строгий піст. 

Як зазначає у книзі «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, щодо святкування цього празника в різних Церквах, то Грецька Церква, наприклад, відзначає його 6 березня, а Римо-Католицька Церква святкувала цю подію 3 травня, але при реформі празників за Папи Римського Івана ХХІІІ 1960 року це свято викреслили з церковного календаря. 

Характерною ознакою празника Воздвиження є врочисте вшанування Господнього Хреста через обряд піднесення його під час утренньої празника. У Східній Церкві відомі різні обряди воздвиження Хреста, зокрема, обряд св. Атанасія на Атосі, обряд гори Синай, Константинопольський обряд. Щодо воздвиження Хреста Господнього на Русі, то цей обряд згадується тут у ХІІІ ст. Патріарший Собор 1276 року дозволив воздвиження в усіх церквах. 

Окрім празника Воздвиження, Церква вшановує Хрест Господній і в інші дні. Зокрема, у Хрестопоклонну неділю (третя неділя Великого посту). Східна Церква 7 травня (ст. ст.) також відзначає Явлення знамена Чесного Хреста на небі в Єрусалимі, яке відбулося 351 року за св. Кирила Олександрійського під час П’ятдесятниці. Ще одним святом вшанування Хреста Господнього є Походження дерева Чесного Хреста, яке відзначають 1 серпня (ст. с). Під час цього свята відбувається похід чи процесія з частинкою Хреста Господнього, який у цей день переносили з царської палати в Царгороді до храму св. Софії. Цей празник встановили у Царгороді у ІХ ст. 

Про літургійну традицію свята читайте в розділі "Богоплетине мереживо"

Система Orphus
Рейтинг
0
0
3коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • Fr. Valerii | 27 вересня 2016, 10:47
  Коментувати коментар

  "при реформі празників за Папи Римського Івана ХХІІІ 1960 року це свято викреслили з церковного календаря" церкви 2 Ватиканського собору. - В календарі Римо-Католицької Церкви обряду Латинського Свято Віднайдення Святого Хреста є і буде: DIE 3 MAJI, In Inventione Sanctae Crucis, Duplex II Classis.

 • Леонтій | 27 вересня 2016, 10:21
  Коментувати коментар

  На цьому Хресті і був розп'ятий Син Божий, що цілком "добровільно страждав", коли "Він узяв на Себе наші немочі і поніс наші хвороби". І там "Він укритий виразками був за гріхи наші і мучимий за беззаконня наші; покарання світу нашого було на Ньому, і ранами Його ми зцілилися. Усі ми блукали, як вівці, зведені були кожен на свою дорогу: і Господь поклав на Нього гріхи усіх нас" (Іс.53:4-7). Говорячи про значення цього "хреста Христового" в євангельській проповіді, св. апостол Павло наголошує, що "слово про хрест - глупота тим, що погибають, а для нас, що спасаємося, - сила Божа" (1Кор.1:17,18). Й нині чимало довколишніх подій та ознак красномовно свідчать, що Історія спасіння, скоріш за все, вже наближається до свого логічного - есхатологічного завершення. І, як - у цьому контексті - наголошує Святе Письмо, "і буде у той день, [вельми потужні] живі води [Cвятого Духа] потечуть з Єрусалима", себто новітнього - величного і славного Божого духовного храму, який "назветься домом молитви для усіх народів" і значна, вельми суттєва часнина якого правдоподібно має постати саме в Україні - "на землі [щодо Близького Сходу] північній". Причому, з тих "живих вод" незбагненної Божої милості і благодаті, зцілення (духовного й фізичного) та спасіння потече "половина з них до моря [багатьох народів] східного і половина їх до моря [багатьох народів] західного; влітку й узимку так буде"(Зах.6:8;14:8; Іс.56:7). І всюди "там, де пройде ця вода, оздоровить усе, і куди прийде цей потік, усе буде живе там". А "біля потоку по берегах його, з того й іншого боку, будуть рости всякі фруктові дерева, які приносять їжу; листя їх не будуть в'янути, і плоди на них не будуть виснажуватися; кожен місяць будуть визрівати нові, тому що вода для них тече зі святилища; плоди їх будуть уживані в їжу, а листя на лікування" (Єз.47:9,12).

  • Леонтій | 27 вересня 2016, 12:57
   Коментувати коментар

   Р. S. До речі, так виглядає, що "диявол", який наразі перебуває "у великій люті, знаючи, що небагато йому лишається часу" (Одкр.12:12), добре відчуває й усвідомлює всю ДУХОВНУ велич і потугу та значення і роль обох цих святих Господніх міст та їхніх народів. А особливо на нинішньому й подальшому - вже, судячи з усього, завершальному - есхатологічному етапі в Господньому Плані спасіння світу. Йдеться про Єрусалим, що на Святій Землі, та Другий - український Єрусалим (Київ). А тому й використовує він різноманітні методи й засоби, включаючи і збройну силу та кривавий терор, аби будь-що повернути їх під свій повний контроль і панування. І такими його знаряддями виступають: на Близькому Сході - передусім та особливо - войовничо-радикальний ісламіський фундаменталізм; у Східній Європі - агресивна кремлівсько-путінська вояччина та її всілякі спідручні по шовіністському "русскому міру", а надто - "канонічно"-імперське квазі-"православ'я"... Одначе всі ці їхні потуги абсолютно марні і даремні, бо на них - рано чи пізно - нодмінно чекає повна й ганебна і остаточна поразка. А сам "диявол" - разом з усіма його поплічниками і посіпаками - буде, врешті-решт, "ввергнутий в озеро вогняне і сірчасте", де вони "будуть мучитися день і ніч на вікі віків". Котре чекає також і на нерозкаяних, запеклих грішників і затятих нечестивців і богоненависників – усіх тих, "хто не був записаний у книзі життя". У т. ч. "боязких же і невірних, мерзотних і убивць і любодіїв, і чародіїв та ідолослужителів, і всіх лжеців – доля в озері, що горить вогнем і сіркою" (Одкр.20:10,15; 21:8).

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Стефан | 14 липня 2020, 22:39

  Схиигумен Сергий Романов прав, обвиняя лизоблюдов и подхалимов, которым нечего  ему возразить по существу предъявляемых им обвинений в отступлении от Православия, предательстве верующих, когда

 • wari2011 | 2 липня 2020, 22:42

  Кредит справа делікатна, тому треба обережно з його оформленням. Можу порадити блог, де багато корисної інформації про кредитування

 • bopa | 8 червня 2020, 11:43

  То перераховані факти ви називаєте "фантазиями и ночными кошмарами"? Чому викладену інформацію ви "Очередная статья нижайшего интеллектуального уровня"? У вас

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:46

  Це жодна агітація. На Буковині казали :»Мойше герехт, Сури герехт».

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:39

  За часів союза, УПЦ підлягала моіковському патріярхату, примусово. Від незалежності УПЦ старалась отримати незалежність від Москви. Тепер, коли Україна має ТОМОС та незалежність то Лавру потрібно

Популярні статті місяця