Матеріал «Страни.ua» про надання Томосу створює ризик розпалювання релігійної ворожнечі – Незалежна медійна рада

26 жовтня 2018, 18:37 | Релігія в ЗМІ | 3 |   | Код для блогу |  | 

На думку Незалежної медійної ради, при підготовці статті інтернет-видання «Страна.ua» «Под громкие аплодисменты не дали Томос. Что означают решения Константинополя по Украине» були порушені стандарти журналістики, а матеріал може провокувати релігійну ворожнечу між вірянами УПЦ МП та УПЦ КП і УАПЦ. Відповідний висновок НМР оприлюднила 25 жовтня, повідомляє "Детектор медіа".

Матеріал «Страни.ua» про надання Томосу створює ризик розпалювання релігійної ворожнечі – Незалежна медійна рада

Матеріал вийшов на сайті «Страна.ua» 13 жовтня 2018 року. У самому матеріалі журналістка видання Галина Студеннікова намагається пояснити для читачів, що означає прийняття рішень на Вселенському Соборі у Стамбулі 11 жовтня 2018 року для України.

На думку НМР, наскрізним для матеріалу є найменування представників УПЦ КП та УАПЦ розкольниками, а також твердження щодо легалізації розколу Константинопольським патріархом Варфоломієм. Рішення Собору коментують представник УПЦ МП архиєпископ Климент (Вечеря), народний депутат Вадим Новинський та політтехнолог Руслан Бортник.

«Видання намагається ілюстративно зобразити територію, на яку поширювалася юрисдикція Київського патріархату станом на 1686 рік, щоби змалювати територію потенційного поширення ставропігії, а також ставить запитання: «Будут ли теперь захваты храмов?»  Ідеться у висновку.

Щодо стандартів журналістської діяльності, то Незалежна медійна рада наголосила на необхідності дотримуватися стандартів у новинно-аналітичних матеріалах. Водночас НМР зазначає, що текст рішення передано достовірно, «онлайн-видання надає змогу дійти до первинного джерела тексту та ознайомитися з ним». Однак, зазначає НМР, невідомим для читача є джерело походження мапи, яка ілюструє території, підконтрольні Київському патріархату станом на 1686 рік, що не дозволяє верифікувати її.

Стосовно збалансованості, НМР зазначає, що в матеріалі бракує точки зору УПЦ КП та УАПЦ.

«Задля коментування тематики було взято коментарі та цитати із фейсбук-матеріалів політтехнолога Руслана Бортника, журналіста Дениса Поповича та народного депутата України Вадима Новинського, а також представника УПЦ МП архиєпископа Климента (Вечері), що транслюють подібну позицію. Крім того з матеріалу не зрозуміло, яким чином Денис Попович та Руслан Бортник дотичні до церковної тематики й можуть виступати експертами в ній», – йдеться у висновку.

Незалежна медійна рада також наголосила, що методи розпалювання ворожнечі можуть набувати неочевидних словесних форм та створюватися радше з контекстуального сприйняття певного контенту загалом. Хоча, зазначає НМР, в цій статті не застосовуються прямі заклики до розпалювання міжконфесійної ворожнечі, однак проводиться чітка лінія поділу між різними конфесіями.

«Потенційно саме така інформація може призвести до відновлення релігійної боротьби в Україні, загострень та екстремізму, зокрема з використанням фізичного насильства. Саме тому матеріал порушує заборону використання інформації для розпалювання релігійної ворожнечі», – підсумовує НМР.

Із повним текстом висновку можна ознайомитися тут.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
3коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • VPYL | 26 жовтня 2018, 23:05
  Коментувати коментар

  А в Мордорі появилися свої "релігійні проблеми"... - побачивши багаточисленні гасла на бігбордах з написами "Віримо в Путіна!"-Гундяєв ….не просто розгубився, а перелякався, що в Бога з'явився новий конкурент, причому -прихожанин РПЦ ...

 • velovs@ukr.net | 26 жовтня 2018, 19:37
  Коментувати коментар

  Подібний ризик створюють, загалом, практично ВСІ піар-рупори прокремлівсько-ФСБ-МПшної "5-ї колони" в Україні. Одначе нинішня влада (чомусь!) на цю їхню - провокативно-ворожу медіа-діяльність, по суті, дивиться крізь пальці... ---------- Одначе тут, тим не менше, ситуація досить зрозуміла і - по-своєму - логічна. Вони, ці промосковські піар-рупори, наразі дуже потрібні їй, теперішній владі, і, зокрема, в контексті наближення наступних президентських виборів. Тобто для того, аби з їх масовано-потужною агітпроп-допомогою - будь-що і "кроз з носа" - добитися виходу в 2-й тур тих виборів саме кандидата від цієї "5-ї колони". З таким розрахунком, щоби цей тур неодмінно виграв чинний "ґарант". ---------- І в такий спосіб було забезпечено продовження і посилення домінування й панування в Україні нинішнього олігархічно-корупційно-кланового режиму ще, принаймні, на наступні - після весни 2019 р. - 5 років.

  • velovs@ukr.net | 26 жовтня 2018, 20:09
   Коментувати коментар

   Р. S. З іншого боку, загроза збурення і розпалювання в нашому суспільстві ворожнечі і нетерпимості, у т. ч. на релігійному, а також мовно-етнічному і етнорасовому ґрунті, виходить також і від деяких "суперпатріотичних" - праворадикальних, а то й відверто екстремістських груп та середовищ. І до їх діяльності нинішня влада - принаймні, в більшості випадків - теж ставиться (де-факто) підозріло толерантно...

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні новини

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 24 лютого 2020, 14:34

  Р. S. Спричинена (певними й відомими) історичними та сучасними обставинами - практична (чи майже повна) відсутність СПРАВЖНЬОЇ ("високоякісної" - фахової і дійсно компетентної) вітчизняної

 • velovs@ukr.net | 24 лютого 2020, 14:15

  Якраз такий "меседж" і є основною й головною "страшилкою-лякалкою" нинішньої порохоботської піар-пропаганди та істерії. Тобто того квазі-"патріотичного" -

 • shkuleta | 24 лютого 2020, 13:56

  velovs@ukr.net, абсолютно так, Ви як завжди маєте рацію

 • enzian | 24 лютого 2020, 13:46

  Ні, це нагадування про те, що в Україні при владі зараз московська агентура, одне з завдань якої - спотворення української ідентичності, зокрема, через мережу РПЦ в Україні.

 • velovs@ukr.net | 24 лютого 2020, 13:31

  Гостро-конфліктна ситуація довкола ВЛАСНОСТІ приміщення ХРАМУ. Тобто, насамперед і якраз, МАЙНОВО-ФІНАНСОВО-ПОЛІТИЧНА. ---- Але чи бодай тут ХТОСЬ і ЯКОСЬ насправді думає і дбає, власне, про людські

Популярні статті місяця