В. В’ятрович представив історію ХХ століття на прикладі життя монахині, ув’язненої за діяльність в ОУН

14 жовтня 2013, 09:46 | Релігія та культура | 0 |   | Код для блогу |  | 

Вятрович.jpgexklusiv.gifГолова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович 10 жовтня у Львові презентував книгу «Історія з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття». Автор представив історію століття на прикладі життя монахині Олени Вітер.

У віці 28 років сестра Йосифа (таким було монаше ім'я Олени Вітер) стала ігуменею Якторівського жіночого монастиря. Молоду активну монахиню підтримував Глава Греко-Католицької Церкви митрополит Шептицький. Опинившись у тюрмі № 1 (на Лонцького) за діяльність в ОУН, сестра зазнала жахливих тортур.

«Вона прожила довге, повне драматичних перипетій життя, варте втілення в романі чи художньому фільмі. Наразі ж найповнішим відображенням її біографії є чотири товстих томи кримінальної справи, списані чекістами», – відзначив Володимир В’ятрович.

«У моїй книзі часто йдеться про назагал відомі події, але завдяки архівам КГБ вони постають для нас зовсім в іншому світлі. Серед людей із книги є знані і незнані патріоти та зрадники, а також ті, кого важко занести до тих чи інших. Завдяки архівам КГБ, ми можемо побачити, як стиралась пам'ять про ті чи інші події, про тих чи інших людей, та як формувались певні міфи і стереотипи», – наголошує автор.

За словами голови Вченої ради Центру досліджень визвольного руху, в Архіві Служби безпеки України є ще багато невідкритих справ про священиків, монахів ХХ століття. Є над чим працювати. Але загалом історики Церкви добре використали ті два роки для дослідження «секретних» справ духовенства.

Історичні міфи та стереотипи навколо подій ХХ ст. досі розділяють українців. Володимир В’ятрович розповів, що українське суспільство не стільки розділяє історія, як її заполітизоване трактування. Особливо це спостерігається сьогодні, коли влада проводить реабілітацію радянського минулого. «Настав час зняти гриф «Секретно» з минулого століття», – підкреслив Володимир В’ятрович.

Довідка:

«Історія з грифом “Секретно”. Українське ХХ століття» – це книга, що містить 66 розповідей, складених на основі колись секретних документів КГБ,700 сторінок, 74 роки історії, 391 фотографію і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Книга охоплює період з 1918 по1991 роки. Тобто, саме ті роки, коли в Україні діяли комуністичні карально-репресивні органи. Статті розміщено у хронологічному порядку.

У 2011-2012 роках Володимир В’ятрович видав дві книжки із серії про минуле України на основі таємних архівів КҐБ. За першу книгу автор отримав премію імені Василя Стуса, а тижневик «Коментарі» назвав працю бестселером листопада 2011 року. У 2012 році «Історія з грифом "Секретно"» увійшла до десятки найпопулярніших книжок у мережі книгарень «Є», короткого списку рейтингу «Книжка року», а також отримала відзнаку Національної спілки письменників України.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • velovs@ukr.net | 25 лютого 2020, 18:38

   Р. S. І кого ця інфа зацікавить, то він, погугливши, - без особливих проблем - зможе знайти всі необхідні додаткові аспекти, деталі й подробиці цієї тематики.

  • velovs@ukr.net | 25 лютого 2020, 18:36

   "...коли проводилися реформи царів Єзекії й Йосипа, які дозволяли служіння Єдиному Богу виключно в Храмі Соломона..." --------- І це був, як добре знаємо, ПЕРШИЙ - знищений вавилонянами, а

  • Ігор Затятий | 25 лютого 2020, 15:23

   Знову мацкалі пролетіли, як фанера над Амманом.

  • velovs@ukr.net | 25 лютого 2020, 13:59

   Я ні 31 березня, ні 21 квітня 2019 р. взагалі НЕ БРАВ участі в тих президентських виборах. Це - ПО-ПЕРШЕ. ------ А, ПО-ДРУГЕ, суто кон'юнктурний "патріотизм" п'ятого (екс)президента, як

  • enzian | 25 лютого 2020, 12:20

   velovs@ukr.net, а зелені "ліволіберальні" клоуни, які завдяки таким "критикам", як Ви, прийшли до влади і яких Ви - вони більші патріоти, ніж Порошенко?

  Популярні статті місяця