У храмі Гамаліївського монастиря бетоном залито пантеон роду Скоропадських

18 жовтня 2019, 12:55 | Реставрація, збереження культурної спадщини | 0 |   | Код для блогу |  | 

Під Шосткою в одному із двох храмів Гамаліївського монастиря бетоном залито пантеон роду Скоропадських. Там поховано і батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - Петра. Чи є там  досі могили роду Скоропадських і чи можна їх буде хоч колись відкрити, у сюжеті ТСН.

Колонія - монастир. Навіть двері до храму типові для зони. Тут засуджених навертали до віри. На другому поверсі собору навчали  робітничих професій. Тут ще стоять парти, навіть зошити збереглися, а на стінах навчальні матеріали.

Після 300 років пошуків науковці знайшли можливе поховання гетьмана Богдана Хмельницького

Гамаліївський монастир мав стати фамільною святинею Скоропадських.  Історик Ольга Ковалевська припускає, що колонію в оборонному  монастирі розмістили через придатність приміщень під потреби тюрми: міцний мур, келії, перетворені на камери для засуджених, кутові вежі.

На початку шістдесятих, коли архітектурну перлину Лівобережжя передали  під зону, територію досліджували на підземні ходи, щоб не втекли засуджені. Під Святохарлімпієвською церквою була крипта із  родинним похованням Скоропадських. "Розкрили захороненя. Іван Скоропадський був одягнений як гетьман. Уляна у цинковому гробу. Коли його розкрили, воно розсипалося", - каже батюшка.

Майбутнє усипальниці роду Скоропадських. Під Шосткою в Гамаліївському монастирі бетоном залито пантеон роду Скоропадських. Там поховано і батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського - Петра. 

Тоді всю усипальницю залили бетоном. Під підлогою, яка вже вкрита сучасною плиткою, сім поховань роду Скоропадських. Тут поховано і Петра Скоропадського - батька останнього гетьмана України Павла Скоропадського. 1918 року він взяв владу і проголосив Україну  гетьманською державою, але гетьманат існував недовго. 

На північній стороні головного собору монастиря колись був військовий цвинтар, від нього залишилася одна могила і то умовна. У 1970 роках, коли копали водогін, знайшли людські рештки і встановили хреста. Інші розкопки не велися.

Від поховань роду Скоропадських вціліло лише три надгробки. Куди зникли решта поховальних плит і чи є там досі труни з тілами, ніхто достеменно не знає. Для цього потрібно обстежити  крипту на наявність пустот у бетоні. 

Від часів Богдана Хмельницького в Україні було 15 гетьманів, але   збереглося лише три гетьманські могили. "Це процес був цілеспрямований на те, щоб дійсно знищити власне  українську історію і не дати можливість просто згадувати, що у нас історія окрема", - каже Ольга Ковалевська.

У червні на місці колишньої колонії у монастирі засновано Державний  заповідник "Державотворці Сіверщини", але його адміністрацію досі не створено. 

У церкві, де усипальниця Скоропадських, господарює  Московський патріархат. Зелена маківка, притаманна для наших церков, перетворилася на золоту. Стіни 18 сторіччя замуровують сучасною штукатуркою.  Храм уже мало нагадує стиль українського бароко. 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
0коментарів

Коментарі

додати коментар 

  Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

  Останні коментарі

  • Стефан | 28 лютого 2020, 23:22

   Возведение огульной, порочащей критики на Православную Церковь Украины и верующих украинцев, - нечистоплотные конкурентные приёмы вражды, борьбы завистливых, алчных рыночных, лотошных, сварливых

  • myk | 28 лютого 2020, 21:54

   Чи частині своєї "канонічної території" РПЦ надала автокефалію (про Orthodox Church in America)? Ні. Але тим, з ким були історично і ментально пов'язаними. То ж нехай не засуджують інших.

  • myk | 28 лютого 2020, 21:49

   Про "у дусі всеправославного діалогу та консенсусу". Чи так РПЦ надавала автокефалію Православній Церкві в Америці? Ні, бо Предстоятеля ПЦА не включено в диптихи більшості Православних

  • serge1717 | 28 лютого 2020, 21:04

   Міша ти просто мокшанський дибіл!

  • serge1717 | 28 лютого 2020, 21:03

   Він просто піп онуфрій і ніякий він не митрополит Київський!!!

  Популярні статті місяця