Польща скеровує чималі кошти на відновлення пам’яток в Україні

21 серпня 2019, 10:52 | Реставрація, збереження культурної спадщини | 1 |   | Код для блогу |  | 

Два із трьох злотих, які виділяють на відновлення пам’яток, пов’язаних з історією Польщі, потрапляють в Україну. Про це повідомляє Моnitor info.

Польські реставратори пам’яток демонтували шість скульптур апостолів з огорожі кафедрального костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові. Скульптури потрапили в реставраторську майстерню, яка міститься у старих складських приміщеннях. Їх там реставруватимуть спеціалісти із Фундації культурної спадщини за кошти, виділені Сенатом Польщі. Фігури очистять, а також відновлять відсутні елементи.

«Роботи триватимуть до 1 грудня», – розповіла Наталія Томся, яка займається реставрацією скульптур.

Відомство культури та Сенат фінансують зараз кількадесят подібних проєктів, пов’язаних із відновленням пам’яток поза кордонами Польщі. Інститут «POLONIKA», який займається розподілом коштів, має цьогоріч у своєму розпорядженні близько 6 млн злотих. Польські пам’ятки відновлюють, зокрема, у Білорусі, Литві, Франції, США. Проте найбільше коштів направляють на проєкти, які реалізують в Україні.

Згідно з інформацією, яку видання «Rzeczpospolita» отримало від директора інституту «POLONIKA» Дороти Янішевської-Якубяк, на відновлення пам’яток в Україні, які пов’язані з історією Польщі, цього року виділено 3,8 млн злотих.

Серед найцікавіших проєктів – реставрація фресок на склепінні центрального нефу єзуїтського костелу у Львові, тобто теперішньої греко-католицької гарнізонної церкви. Польсько-український колектив реставраторів займається відновленням фресок Франциска і Севастіана Екштейнів.

Польські спеціалісти працюють теж у львівському кафедральному вірменському соборі Успіння Пресвятої Діви Марії. Недавно закінчилася реставрація настінного живопису Яна Розена у пресвітерії, на цей рік запланована реставрація мозаїки із зображенням Пресвятої Трійці авторства Юзефа Мегоффера.

Роботи ведуться також у колишньому шпитальному комплексі Святого Лазаря, розташованому на південно-західному схилі Калічої гори. Шпиталь створили у 1618 р. з ініціативи Розарієвого братства, заснованого при домініканському костелі Божого Тіла. У мурі, що обгороджує територію шпиталя, від сторони вулиці Коперника збереглася залізна хвіртка, над якою є кам’яна таблиця, а по боках – барельєфи зі сценами земного і загробного життя Святого Лазаря.

«Створені в XVII столітті рельєфи представляють «Лазаря під домом багача» і «Лазаря на лоні Авраама», біля них збереглися дошки з написами», – описує Міхал Лящковський, голова Фундації культурної спадщини.

Плануються роботи і в костелі Святого Антонія. Проте польські реставратори працюють не лише у Львові, а й у Винниках, Кам’янці-Подільському, Бердичеві, Тиврові, Олиці, Жовкві.

Зараз ведуться реставраційні роботи кам’яного порталу на фасаді костелу святого Лаврентія у Жовкві, а в Кременці відновлюють василіанське кладовище, на якому спочивають, зокрема, професори Кременецького ліцею. У планах – реставрація надгробків Юзефа Сандерса, викладача мистецтвознавства, професора Вільнюського університету, та його дочки Юлії Сандерс.

Також упродовж останніх п’яти років були відновлені понад 100 пам’ятників найстарішого некрополя Львова – Личаківського цвинтаря. На це з бюджету Польщі було виділено близько 5 млн злотих.

 

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • barni | 21 серпня 2019, 22:34
  Коментувати коментар

  Я, не про реставрацію, а про життя. Родина моєї дружини з "так званих переселенців". на зорі українського становлення (за п. В.Чорновола) мати моєї дружини поїхала в те село де народилась. Там є могила НАШИХ УКРАЇНСЬКИХ ПОВСТАНЦІВ, але на могилі стоїть хрест на якому написано: "Польським патріотам які загинули за незалежність польщі". Хочеться спитати в МЗС, всяких там послів і т.д. "ЗА ЩО ВИ ОТРИМУЄТЕ ВЕЛИКІ ГРОШІ З НАШИХ ПОДАТКІВ"???

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • Михаил | 22 вересня 2019, 21:12

  Путин уже поверил в шаманов и боится их колдовства! Совсем крыша съехала!

 • velovs@ukr.net | 21 вересня 2019, 09:20

  P. S. І до такого ґрунтовного обговорення обов'язково має долучитися не лише ВРЦіРО (як така), а й, власне, ВСЯ ВІТЧИЗНЯНА РЕЛІГІЙНА ГРОМАДСЬКІСТЬ загалом!

 • velovs@ukr.net | 21 вересня 2019, 08:09

  УВАГА! ---- Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ 20 вересня ц. р. підписав Указ № 713/2019 щодо заходів про забезпечення економічного зростання і запобіганню корупції, в якому - серед різного

 • Zenia | 20 вересня 2019, 16:43

  Правильно й мудро сказав владика Симеон.. як завжди!

 • Zenia | 20 вересня 2019, 16:41

  Бог у поміч! Саме на сході країни дуже не вистачає храмів ПЦУ, бо дуже багато людей там вже полишили храми російського загарбника й лишилися без храмової молитиви...

Популярні статті місяця