В УПЦ КП підняли питання про канонізацію київського князя Аскольда як «блаженного мученика за православну віру»

16 травня 2012, 09:17 | Історія, археологія | 1 |   | Код для блогу |  | 

князь Аскольд Київський. Зображення з Wikipediaexklusiv.gifВсеукраїнська наукова богословсько-історична конференція, присвячена 1150-літтю утворення Київської Митрополії та хрещенню Київської держави за часів князя Аскольда, відбулася 15 травня 2012 року в Київській православній богословській академії Української Православної Церкви Київського Патріархату, — повідомили РІСУ організатори заходу.

У конференції взяли участь світські науковці, викладачі духовних навчальних закладів, духовенство та єпископи УПЦ КП. Очолив захід Патріарх Філарет.

З привітальним словом до учасників науково-богословської конференції звернулися народний депутат України Петро Ющенко та заступник голови Голосіївської райдержадміністрації м.Києва, голова «Товариства пам’яті князя Оскольда» Павло Жук. Також надійшло привітання від Голови Президії Консисторії Української Православної Церкви в Канаді, професора Колегії св. Андрея у Вінніпезі протопресвітера Степана Ярмуся.

Доповіді стосувалися різних аспектів історії ранньої християнізації українських земель. Зокрема, ректор Київської православної богословської академії архиєпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній (Думенко) підняв тему «Християнство на землях сучасної України на початкову етапі», а митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) — тему «Стародавні літописи та хроніки про християнізацію Руси».

Історик-архівіст, дійсний член ІДВ у Вінніпезі (Канада), почесний професор Волинського національного університету ім. Лесі Українки Володимир Рожко виступив із доповіддю на тему «Спільні візантійські витоки митрополії Руси і Великоморавської архиєпархії св. Мефодія». Старший науковий співробітник Інституту філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, к.філос.н. Олена Сирцова запропонувала тему «Апокриф про апостола Андрія та історіософськa концепція довкола європейського шляху «изъ варягъ в греки и изъ грекъ по Днѣпру». Проректор з наукової роботи КПБА, к. богосл. н., протоєрей Віталій Клос виступив із доповіддю на тему «Рукописна праця єромонаха Євсевія (Ільїнського) про першого митрополита Київського Михаїла (за матеріалами фонду № 304 Інституту Рукопису НБУВ)».

Деякі доповідачі розкрили теми вкорінення християнства в українській культурі та побуті. Так, історик Дмитро Гордієнко (Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України) виступив із доповіддю на тему «Становлення шанування Покрови Пресвятої Богородиці на Русі і похід росів на Константинополь 860 року». Заступник директора Центру археології Північного Лівобережжя, старший науковий співробітник Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка Юрій Ситий представив тему «Поховальна обрядовість християн Чернігова ІХ–Х ст.». Викладач кафедри літургіки та церковного співу КПБА, к.богосл.н., священик Петро Бойко виступив із доповіддю на тему «Аскольдове хрещення Київської Руси та її літургічна традиція».

Провідний науковий співробітник відділу науково-історичних досліджень національного заповідника «Софія Київська», к.іст.н. В’ячеслав Корнієнко заінтригував темою «Нове джерело до історії започаткування Київського Софійського монастиря».

Під час конференції було презентовано науковий збірник, виданий Київською православною богословською академією з нагоди 1150-річчя заснування первісної Київської Митрополії та Аскольдового хрещення Руси.

Окремо на конференції прозвучала пропозиція відзначити цього року на церковному рівні 1130 років з часу підступного вбивства у 882 р. язичниками на чолі з варягом Олегом першого київського християнського князя Аскольда-Миколая, про що оргкомітет конференції та ректорат КПБА має підготувати відповідні пропозиції щодо церковних заходів.

Голова Синодальної Комісії з питань канонізації святих митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк) розповів присутнім, що за підсумками конференції Комісія розпочне вивчати питання про можливість канонізації першого київського християнського князя Аскольда-Миколая як «блаженного мученика за віру православну», що загинув 1130 років тому від рук язичників.

Під час конференції прозвучало побажання, що такі заходи мають здійснитись обома найбільшими Українськими Церквами – УПЦ КП та УПЦ (МП).

Нагадаємо, що рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви (Московського Патріархату) під головуванням Митрополита Володимира (Сабодана) від 28 червня 2011 року (журнал засідань № 49) було вирішено відзначити в 2012 р. на церковному рівні 1150-річчя першого Аскольдового Хрещення Русі та заснування первісної Київської Митрополії. Відповідно до цього рішення Синоду УПЦ було утворено Синодальну комісію з відзначення 1150-річного ювілею. Разом з тим, 13 грудня 2011 р. Синод УПЦ КП також підтримав ідею відзначення 1150-річчя Київської митрополії і також розпочав підготовку до святкування означеного ювілею (Журнал №41). В рамках цього рішення і було проведено Всеукраїнську науково-богословську конференцію та заплановано інші святкові заходи.

Система Orphus
Рейтинг
0
0
1коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • sai | 16 травня 2012, 17:36
  Коментувати коментар

  о.Степан Ярмусь вже давно не є Головою Президії Консисторії УПЦ в Канаді, а перебуває на пенсії.

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні коментарі

 • wari2011 | 2 липня 2020, 22:42

  Кредит справа делікатна, тому треба обережно з його оформленням. Можу порадити блог, де багато корисної інформації про кредитування

 • bopa | 8 червня 2020, 11:43

  То перераховані факти ви називаєте "фантазиями и ночными кошмарами"? Чому викладену інформацію ви "Очередная статья нижайшего интеллектуального уровня"? У вас

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:46

  Це жодна агітація. На Буковині казали :»Мойше герехт, Сури герехт».

 • Slava43 | 4 червня 2020, 13:39

  За часів союза, УПЦ підлягала моіковському патріярхату, примусово. Від незалежності УПЦ старалась отримати незалежність від Москви. Тепер, коли Україна має ТОМОС та незалежність то Лавру потрібно

 • Halo | 2 червня 2020, 16:46

  Табачник відпочиває...

Популярні статті місяця