Головним приводом для ліквідації УГКЦ стала співпраця цієї конфесії з фашистами, - коментар УПЦ (МП)

11 березня 2016, 14:13 | Міжцерковні стосунки | 15 |   | Код для блогу |  | 

ВЗЦВ УПЦ МПВідділ зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (МП) прокоментував відзначення греко-католиками Львівського псевдособору 1946, який намагався знищити УГКЦ.

В УПЦ (МП), зокрема, вважають, що 70 років тому частина уніатів цілком добровільно перейшла під омофор Російського Патріарха. Проте головним приводом ліквідації УГКЦ, як стверджують православні священнослужителі Московського Патріархату, стала «відкрита співпраця цієї релігійної конфесії з німецько-фашистськими окупаційними військами та їх поплічниками на території Західної України».

Подаємо повний текст коментаря ВЗЦЗ УПЦ (МП):

"Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує коментар Відділу зовнішніх церковних звязків УПЦ щодо Львівського церковного собору 1946 року.

Сьогодні між православними і греко-католиками в Україні склалися непрості стосунки, які зумовлені різними трагічними подіями, що мали місце в історії.

Перш за все слід згадати Берестейську унію 1596 року, внаслідок якої частина православних під тиском тогочасної польської державної влади була насильно приєднана до Католицької Церкви, в результаті чого згодом утворилася Уніатська Церква, яка сьогодні має назву Української Греко-католицької Церкви (УГКЦ). Слід згадати також і Ужгородську унію 1646 року, за результатами якої на Закарпатті також відбулося насильницьке переведення православних у католицизм на умовах Берестейської унії, знову ж таки під тиском католицької угорської влади.

Всі ці насильницькі дії викликали сильний спротив православного населення, що детально описаний в історичній літературі. З цих причин, козацькі повстання XVI–XVII століть, окрім політичного та національно-визвольного ідеологічного спрямування, проходили також і під гаслами оборони православної віри, що відображено у тому числі й в творчості українських письменників та поетів, і зокрема у Т. Г. Шевченка. Всі ці події призвели до формування в свідомості православного українського народу недоброзичливого ставлення до греко-католиків.

8-10 березня 2016 року виповнюється 70 років Львівському собору, який прийняв рішення про скасування Берестейської унії 1596 р. та повернення греко-католиків Західної України до складу (на той час) Руської Православної Церкви. Тоді частина уніатського духовенства та вірян щиро повернулася до православної віри. Підтвердженням цьому є не лише історичні документи, зокрема щодо діяльності протопресвітера Гавриїла Костельника, який задовго до Львівського собору симпатизував Православ’ю, але й той факт, що на сьогодні у Галичині діє близько 900 православних парафій, які навіть після легалізації УГКЦ не захотіли повертатися до уніатства. Однак, слід визнати і той факт, що частина уніатського духовенства і вірян не прийняли рішень Львівського собору. В 1990 році розпочалося відродження УГКЦ, яка вийшла зі свого підпілля із злобою та вираженою антиправославною агресією.

Сьогодні в інформаційному полі існують намагання очорнити діяння Львівського собору 1946 року, який часто представляється виключно акцією атеїстичного режиму по знищенню греко-католиків в Галичині за допомогою православних. Однак, не можна давати оцінку діянням собору на основі лише фактів гонінь на греко-католиків, не згадуючи про страждання Православної Церкви від радянської влади, численні катування православних священнослужителів та безлічі вірян. Не можна надавати оцінку собору, не згадуючи й десятилітні страждання православного населення України від уніатської політики, починаючи з часу Берестейської унії 1596 року. Окрім того, головним приводом для ліквідації УГКЦ каральними органами Радянського Союзу була відкрита співпраця цієї релігійної конфесії з німецько-фашистськими окупаційними військами та їх поплічниками на території Західної України.

Вважаємо, що сьогодні у своїх відносинах православним та греко-католикам слід думати не над пошуками вини, а над виробленням концепції мирного співіснування в єдиній Україні, а також співпраці у тих сферах, де це можливо. Всі факти історичної болі обох сторін слід детально вивчати і відкрито обговорювати задля взаємного порозуміння і вибудовування конструктивних відносин".

Система Orphus
Рейтинг
1
0
15коментарів

Коментарі

додати коментар 
 • OLesja | 13 березня 2016, 07:02
  Коментувати коментар

  Доводячи до кінця вашу тезу констатую факт, що й зараз РПЦ робить те що від неї вимагає Путін … Віряни тут ні при чім, а сама церква та структура Московської Церкви гнила ще від давніх часів. Згадаємо коли в 1589 році Борис Годунов та Федір Іванович ув'язнили Константинопольського Патріарха Єремію і Тримали його під “домашнім арештом“ й не відпускали. Нарешті Єремія був змушений погодитись на заснування Московського патріархату. На кінець нагородили його соболями й золотом і відпустили. Не забуваймо також як Москва соболями купила собі Київську Метрополію. Шукати моралі в РПЦ не варто. Це не Київська Православна Церква, а проста політична структура яка історично діє на користь Московії, а не на користь православним вірянам.

 • Оленка | 12 березня 2016, 20:53
  Коментувати коментар

  Хiба не зрозумiло, що собор 1946 року-справа в першу чергу полiтична? У тих умовах думка РПЦ до уваги не бралася. Навiть якби вci першоiерархи выступили проти, ïх би замiнили на iнших та все одно б здiйснили цей ганебний собор. Чому РПЦ мае вибачатися за те, чому сама була як жертва? I чому саме зараз?

  • толік | 12 березня 2016, 23:14
   Коментувати коментар

   ги-ги-ги!! а вкрасти греко-католицькі церкви і до цього часу їх не повернути теж змусила почивша в Бозі радянська влада.??? ну нічого нового в цьому немає... РПЦ - то збір злодіїв і брехачів і батько їм сатана. п.с. вибачтеся за правобережну Україну і Білорусь, хай вибачаться за холмщину наприклад...чи за Закарпаття хай вибачаться... А взагалі, що то за "церква", що за всю свою історію ЖОДНОГО РАЗУ!!! не виступила проти несправедливості??? проти брехні йм обману, а навпаки зажди підтримувала , ініціювала і легалізовувала його...

  • Marko | 12 березня 2016, 23:58
   Коментувати коментар

   Якби сама РПЦ дійсно була жертвою, то при першій нагоді добровільно засудила псевдо Собор і віддала б насильницьким чином отримане майно. Християнська етика вчить, що користуватися краденим майном, навіть якщо сам не вкрав, не слід... Зате РПЦ ще нині оправдує цей Собор закидами в сторону УГКЦ про співпрацю з фашистами тощо. Так діє не жертва, а каральна і водночас злодійна інституція.

  • OLesja | 13 березня 2016, 07:01
   Коментувати коментар

   Доводячи до кінця вашу тезу констатую факт, що й зараз РПЦ робить те що від неї вимагає Путін … Віряни тут ні при чім, а сама церква та структура Московської Церкви гнила ще від давніх часів. Згадаємо коли в 1589 році Борис Годунов та Федір Іванович ув'язнили Константинопольського Патріарха Єремію і Тримали його під “домашнім арештом“ і не відпускали. Нарешті Єремія був змушений погодитись на заснування Московського патріархату. На кінець нагородили його соболями й золотом і відпустили. Не забуваймо також як Москва соболями купила собі Київську Метрополію. Шукати моралі в РПЦ не варто. Це не Київська Православна Церква, а проста політична структура яка історично діє на користь Московії, а не на користь православним вірянам.

 • Леонтій | 12 березня 2016, 20:09
  Коментувати коментар

  Направду вони обидва - і сталінський, і гітлерівський тоталітарно-ґеноцидні криваві режими були дуже подібні й схожі поміж собою ("брати-близнюки"), або, як кажуть, "два чоботи - пара". Й за обома ними прямо стояв отой "дракон величезний червоний" - "великий дракон, древній змій, званий дияволом і сатаною, що спокушає всю вселенну" (Одкр.12:3,9). Гадаю, що і нинішній кремлівський - авторитарно-ФСБшний режим Путіна і Ко (а до числа його спідручних належить, зокрема, і РПЦ та стуктури МПвУ), як "гідного" правонаступника Московської комуно-совдепівської "імперії зла й беззаконня", також використовує все той же "диявол", що був "скинутий на землю", і який наразі перебуває "у великій люті, знаючи, що небегато йому лишається часу" (Одкр.12:9,12).

 • Fr. Valerii | 12 березня 2016, 11:35
  Коментувати коментар

  Митр. Шептицький У 1914 р. був арештований російською окупаційною владою у Львові і був вивезений до Росії. Перебував там до 1917 р. у закладах позбавлення волі у православних монастирях для "духовних злочинців" та в інших місцях під домашнім арештом. Коли приходив на літургію Синодальної Російської Церкви, після виголосу Оглашеннії Ізидите, піддиякон казав, що цей виголос стосується його. То було у І Світову війну, коли Гітлера не було при владі. - Щодо ІІ Світової. 1941 р., коли армія Гітлера вибила Червону армію з Галичини, владика Андрей вітав німців як визволителів, тому що з 1939 по 1941 Компартія більшовиків винищила десятки тисяч українців на заході України. У 1939 р. вони вбили його брата Лева і всю його сім'ю разом із прислугою (13 людей) у родинному маєтку Шептицьких в Прилбичах, над родовою усипальницею Шептицьких скоєно наругу, сімейний маєток пограбовано, знищені цінні стародавні документи. Митрополит вітав гітлерівців, думаючи, що вони є ліпшими за більшовиків. Страхітливі злочини "перших совітів" були причиною його привітання "побідоносному німецькому війську" 5 липня 1941 року. - Невдовзі Митрополит Шептицький розчарувався у намірах і діях гітлерівців і, як ніхто з інших єпископів у Європі, відкрито виступив проти нацизму. Двічі звертався з протестом проти нищення євреїв в Галичині до райхсфюрера СС Гіммлера (грудень 1941; лютий 1942). - 29-31 серпня 1942 р. написав листа до Папи Пія XII, характеризуючи нацизм: "Ця система брехні, обману, несправедливості, грабунку, спотворення всіх ідей цивілізації та порядку; ця система егоїзму, перебільшеного до абсурдної межі тотального божевільного націонал-шовінізму, ненависті до всього, що є красивим та добрим, ця система становить собою таке щось феноменальне, що найпершою реакцією при вигляді цього монстра є оніміле здивування. Куди заведе ця система нещасний німецький народ? Це може бути не що інше, як дегенерація людства, якої ще не було в історії." - Митрополит Шептицький відійшов у Вічність 1 листопада 1944 р. у Свято Усіх Святих в Латинському обряді. - Т.зв. його лист на підтримку влади СРСР, який з'явився у жовтні 1944 перед самою смертю Владики Андрея, є фальшивкою, бо він був тяжко хворий, і майже не рухався. - Чому МП про це мовчить? - Також чому мовчить про те, що СРСР співпрацював з Гітлерівською Германію у 1939 р., коли анексував землі чужих держав Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Фінляндії і Румунії на підставі Пакту Молотова-Ріббентропа? - Чому мовчить, що 22 вересня 1939 р. Червона Армія разом з Гітлерівським Вермахтом провела спільний "парад перемоги" у Бресті, і що цей парад приймав Радянський генерал Семен Кривошеїн з Гітлеровським генералом Гейнцем Гудеріаном? - Чому МП мовчить про те, що на боці Гітлера воювали понад 800 000 тис. РОСІЯН в Російській Визвольній Арміїї і їхньою духовною опікю займались православні священики?

 • pavloosh | 12 березня 2016, 02:51
  Коментувати коментар

  Very obvious that Moscow had their hand in composing this statement. Typical Russian propoganda and typical Russian paranoia.

 • bim | 11 березня 2016, 20:41
  Коментувати коментар

  Якщо це був собор то не УГКЦ,бо там не було ні одного єпископа від УГКЦ,а були зрадники і юди,запроданці які за миску їди продали віру,та багато священиків яких зігнали під страхом НКВД.Ті які мали віру всі були засуджуні в різні лагери СССР, і замордовані по тюрмах. РПЦ співпрацювала з НКВД, щось нечитав, щоб ви каялись.

 • Леонтій | 11 березня 2016, 20:32
  Коментувати коментар

  До речі, мабуть, з неменшим успіхом можна звинувачувати УГКЦ і особисто митрополита Андрея Шептицького в тому, що під час окупації Галичини "першими совітами" (1939-41 рр.), а також в періоді їх повернення у 1944 р. ("другі совіти"), вони (нібито) "співпрацювали" із більшовицько-сталінськими катами та їх спідручними...

 • Fr. Valerii | 11 березня 2016, 20:01
  Коментувати коментар

  УПЦ МП: "головним приводом для ліквідації УГКЦ каральними органами Радянського Союзу була відкрита співпраця цієї релігійної конфесії з німецько-фашистськими окупаційними військами та їх поплічниками на території Західної України." - Якщо це був головний привід у 1946 р., то значить це також головний привід для п. 25 Гаванської декларації у 2016 р., тому що РПЦ/УПЦ вважає, що УГКЦ співпрацює з "фашистською київською хунтою". - Це також означає, що Франциск погоджується з РПЦ в обох випадках. - Який сенс Шевчуку вигадувати якісь інші пояснення, адже РПЦ говорить досить ясно, в той час як його друг Берголіо каже, підписав те що підписав, бо так треба, можете критикувати.

  • Marko | 12 березня 2016, 10:45
   Коментувати коментар

   Брате, не достараєтеся того, що стараєтеся. Ніхто вже не бере в серйоз зміст московськоії позиції, бо в ній даремно шукається інтелектуальної чесности. Хочуть ляпати одне і те ж саме, нехай собі ляпають. Зате перший паросток відваги до інтелектуальної чесности в цій справі виявили не єрархи православні, а декілка мирян і священників. Тому їхній документ має вагомість і перспективу добра, замість зла.

 • Валентин Захарченко | 11 березня 2016, 15:00
  Коментувати коментар

  СТАЛА СПІВПРАЦЯ ЦІЄЇ КОНФЕСІЇ З ФАШИСТАМИ, - КОМЕНТАР УПЦ (МП) А ТАТКО ПОКІЙНОГО ОЛЕКСІЯ В ПСКОВІ МОЛИВСЯ ЩОБ ГОСПОДЬ ДАРУВАВ ПЕРЕМОГУ НІМЕЦЬКІЙ ЗБРОЇ-ЦЕ ЯК????????ПАМЯТЬ СЛАБЕНЬКА? АААА В ЧУЖОМУ ОЦІ СКАЛКУ БАЧИМО А В СВОЄМУ.....ПОРА ДО ОКУЛІСТА А КРАЩЕ БІБЛІЮ УВАЖНІШЕ ЧИТАТИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ХАЙ ГОСПОДЬ ЇХ БЛАГОСЛОВИТЬ!

Залишати коментарі можуть тільки зареєстровані відвідувачі Ввійти

Останні новини

Останні коментарі

 • velovs@ukr.net | 28 березня 2020, 17:55

  "Христос більший за своє євхаристичне Тіло і Кров - святе причастя. Христос - це Боже Слово і Божа Премудрість, з якою ми зустрічаємося і якою ми наповнюємося, читаючи Святе Письмо. Христос - це

 • velovs@ukr.net | 28 березня 2020, 14:10

  "А біля тих храмів, які залишалися відкритими, на Великдень чатували міліціянти і комсомольці. Це було всього 30 років тому." -------- 30 років тому - це, значить, 1990 р. Одначе тоді,

 • velovs@ukr.net | 27 березня 2020, 19:43

  Начебто все правильно й актуально тут каже єпископ Риму. Разом з тим ми, по суті, ніяк не почули від нього, мабуть, НАЙГОЛОВНІШОГО. ---- А саме: дуже схоже, що нині людство переживає не просто

 • velovs@ukr.net | 27 березня 2020, 12:39

  "Боротьбу з епідеміями та подолання багатьох із них можна вважати одним із найважливіших, часто недооцінених, успіхів в історії людства. Зараз світ зіткнувся з новою пандемічною хворобою –

 • velovs@ukr.net | 27 березня 2020, 11:15

  Ми вже мали добре відомий досвід, коли, скажімо, ватажки позаминулої влади, по суті, піднесли УПЦ МП до (фактичної) ролі і статусу ледь не "державної" конфесії в Україні. ------- Чи от

Популярні статті місяця